Μηχανικός Βϊοιατρικής ή Παιδαγωγικό

Mary_03

Νεοφερμένος

Η Mary_03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και όλες!
Εν όψει συμπλήρωσης του μηχανογραφικού, έχω πολύ άγχος για τι θα βάλω αμέσως μετά σαν επιλογή σε περίπτωση που δεν πιάσω το χημικό.
Χθες, ένας καθηγητής με αποθαρρυνε για τους μηχανικούς γιατί λέει θα δουλεύω σαν ιατρικός επισκέπτης και σαν γυναίκα δε θα με προτιμήσει ποτέ κανείς , ενώ θα πηγαινοερχεσαι από πόλη σε πόλη 😌
Με το παιδαγωγικο μου είπε ότι θα έχω μια πιο εύκολη δουλειά με λιγότερα χρήματα σίγουρα.
Έχετε μια γνώμη ή ακόμη και προσωπική εμπειρία για κάθε μία από τις δύο σχολές;
Υ.Γ. Δε ξέρω πως να πάρω αυτό το σχόλιο, αν ήταν έτσι στα ΗΜΜΥ δε θα έπρεπε να σπουδάζουν κορίτσια...
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Το θέμα είναι εσενα τι σου αρέσει. Αν δε σου αρέσουν τα παιδιά και γενικότερα η ιδέα του δασκάλου, μην πας παιδαγωγικά. Δεν είναι εύκολη δουλειά, έχει δυσκολίες, αλλά αν το αγαπάς κερδίζεις πολλή χαρά (εχω δυο γονεις νηπιαγωγούς). Οντως τα χρήματα δεν είναι ο,τι καλύτερο, αλλά μπορεί να βρεις κάτι ικανοποιητικό.
Αν σου αρέσουν οι μηχανικοί και ξέρεις τι θα κάνεις μετά, δηλωσε το. Μην ακούς βλακειες του στυλ "α εισαι γυναικα", δε ζουμε στο 1950. Οποιος πιστεύει ότι οι γυναίκες δεν κάνουν για μηχανικοί και οι αντρες για νηπιαγωγοι, να πάει να κοιταχτει.
Επίσης μην ξεχνάς το ελληνικό κόμπλεξ "αμα δεν ειναι ιατρικη/νομικη/πολυτεχνειο το σνομπαρουμε".
Αν έχεις δει πού μπορείς να εργαστεις μετά τους μηχανικούς και σου φαίνεται ενδιαφερον, δήλωσε το!
 

Ελεν

Νεοφερμένος

Η Ελεν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ ανόητο εν έτη 2022 να μην βάλεις το Μηχ. Βιοιατρικής επειδή σαν γυναίκα δεν θα έχεις ζήτηση
μην το σκέφτεσαι καν αν σου αρέσει δήλωσέ το! Όσον αφορά το παιδαγωγικό σκέψου πως τα επόμενα χρόνια οι διορισμοί θα είναι κάπως άγνωστη λέξη.... Φέτος έδινες ?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,221 μηνύματα.
Χθες, ένας καθηγητής με αποθαρρυνε για τους μηχανικούς γιατί λέει θα δουλεύω σαν ιατρικός επισκέπτης και σαν γυναίκα δε θα με προτιμήσει ποτέ κανείς , ενώ θα πηγαινοερχεσαι από πόλη σε πόλη 😌
Αρλούμπες, ο μηχανικός βιοιατρικής έχει μεγαλύτερο ποσοστό εαν όχι το μεγαλύτερο γυναικών απο ότι αρκετές άλλες ειδικότητες.
Με το παιδαγωγικο μου είπε ότι θα έχω μια πιο εύκολη δουλειά με λιγότερα χρήματα σίγουρα.
Εαν είσαι οκει με το να δουλεύεις ως παιδαγωγός και αντέχεις τα παιδάκια sure, αλλά δεν φαίνεται σαν επιλογή να ταυτίζεται με τις υπόλοιπες που έχεις. Δεν βλέπεις οτι σε κατευθύνουν επίτηδες σε επαγγέλματα που επιλέγονται πιο συχνά απο τις γυναίκες επειδή θεωρούν οτι στα άλλα δεν θα κάνεις ;
Έχετε μια γνώμη ή ακόμη και προσωπική εμπειρία για κάθε μία από τις δύο σχολές;
Υ.Γ. Δε ξέρω πως να πάρω αυτό το σχόλιο, αν ήταν έτσι στα ΗΜΜΥ δε θα έπρεπε να σπουδάζουν κορίτσια...
Πάρτο και βάλτο στον κάδο προφανώς. Τόσο εδώ όσο και στο εξωτερικό υπάρχουν γυναίκες με πρωτόγνωρο impact τόσο για τα εδώ όσο και για τα εκεί δεδομένα. Όσο παράδοξο και εαν ακούγεται σε επιστήμες όπως αυτή των ημμυ αλλά και των βιοιατρικών μηχανικών που είναι αρκετά συγγενική, μια γυναίκα μπορεί να ανελιχθεί χωρίς εμπόδια. Πιστεύω είναι απο τα λίγα πεδία που πραγματικά ανταμοίβουν οποιονδήποτε έχει ικανότητες και μπορεί να σκέφτεται ανεξάρτητα φύλου. Τα δύο συγκεκριμένα πεδία κιόλας έχουν το πιο φιλικό κλίμα προς τις γυναίκες.
 
Top