Μηχανικοί Παραγωγής & Διοίκησης = Μηχανολόγοι Μηχανικοί

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Το ΤΕΕ δίνει στους Μηχανικούς Παραγωγής & Διοίκησης τα επαγγελματικά δικαιώματα των Μηχανολόγων Μηχανικών. Η απόφαση αυτή θα οριστικοποιηθεί μόνο με την έκδοση του σχετικού νόμου.

Σχετικά έγγραφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • egiklios.pdf
    356.4 KB · Εμφανίσεις: 538

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Το ΤΕΕ δίνει στους Μηχανικούς Παραγωγής & Διοίκησης τα επαγγελματικά δικαιώματα των Μηχανολόγων Μηχανικών. Η απόφαση αυτή θα οριστικοποιηθεί μόνο με την έκδοση του σχετικού νόμου.

Σχετικά έγγραφα.
Άδικο σε κάθε περίπτωση.Οι μηχανικοί παραγωγής και διοίκησης δεν είναι μηχανολόγοι μηχανικοί.Το ΤΕΕ παίρνει λάθος αποφάσεις αλλά ποιος ξέρει τι συμμφέροντα έχει για να το κάνει.Για μας πάντως ο αριθμός των αποφοίτων μεγαλώνει και το ίδιο και η ανεργία.Και μας βάζουν όλους στο ίδιο σακί.Ντροπή τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ενω ας πουμε δεν ειναι ντροπη που εγιναν οι Μηχανικοι Διαχ. Εν Πορων απο το πουθενα μηχανολογοι.....Στην περιπτωση τησ κοζανης δεν υπηρχαν χοντρα συμφεροντα???Πιο πολυ αξιζε να γινει η σχολη της Κρητης κανονικο τμημα μηχανολογων παρα η κοζανη..Και λεγε οτι θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ενω ας πουμε δεν ειναι ντροπη που εγιναν οι Μηχανικοι Διαχ. Εν Πορων απο το πουθενα μηχανολογοι.....Στην περιπτωση τησ κοζανης δεν υπηρχαν χοντρα συμφεροντα???Πιο πολυ αξιζε να γινει η σχολη της Κρητης κανονικο τμημα μηχανολογων παρα η κοζανη..Και λεγε οτι θες.
Εμείς φίλε μου έχουμε οδηγό σπουδών ακριβώς ίδιο με όλα τα τμήματα μηχανολόγων εδώ και 3 χρόνια και τη μετονομασία τη πήραμε φέτος.Οι μηχανικοι παραγωγής και διοίκησης που μετονομάζονται φέτος δεν έχουν καν οδηγό σπουδών ίδιο με τα υπόλοιπα τμήματα μηχανολόγων.Έχουν ένα μπασταρδεμένο οδηγό σπουδών με πολλά μηχανολογικά μαθήματα αλλά τίποτα περισσότερο.Και στη κοζάνη βρισκόμαστε σε βιομηχανική ζώνη,οπότε δικαιολογείται η δημιουργία τμήματος μηχανολόγων.Για τη κρήτη και τη ξάνθη δεν ξέρω πού κολλάει να δημιουργηθούν δύο νέα τμήματα μηχανολόγων από το πουθενά.Λες και δεν έχουμε ήδη αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις τα μαθηματα και τον οδηγο σπουδων μιας σχολης που υπαρχει πανω απο 20 χρονια τη στιγμη που η δικη σου μολις 7-8!! Επειδη βαλατε τα μαθηματα στον οδηγο σπουδων και αλλαξατε ονομα ξαφνικα γινατε μηχανολογοι??Ε τοτε και το ΤΕΙ Νοσηλευτικης αυριο να αλλαξει ταμπελα και να γινει Ιατρικη!!Εισαι τοσο σιγουρος οτι εχετε τα ιδια μαθηματα και τα διδασκεστε σωστα με εργασιες και εργαστηρια οπως πρεπει?..Εχει τα βασικα μαθηματα οχι ολα οσα πρεπει.

Το τελευταιο που ειπες ηταν πολυ αστειο...Δεν εχει η κρητη και ξανθη ΒΙ.ΠΕ ??Καθε μεγαλη πολη στην Ελλαδα εχει ΒΙ.ΠΕ εστω και μικρη...Δεν ειπα οτι θελω να γινουν και αυτοι μηχανολογοι αλλα ημασταν ενταξει και με 4 τμηματα και οχι 5..Η κοζανη εγινε μηχανολογια με χοντρο πολιτικο μεσο ειτε σ αρεσει ειτε οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις τα μαθηματα και τον οδηγο σπουδων μιας σχολης που υπαρχει πανω απο 20 χρονια τη στιγμη που η δικη σου μολις 7-8!! Επειδη βαλατε τα μαθηματα στον οδηγο σπουδων και αλλαξατε ονομα ξαφνικα γινατε μηχανολογοι??Ε τοτε και το ΤΕΙ Νοσηλευτικης αυριο να αλλαξει ταμπελα και να γινει Ιατρικη!!Εισαι τοσο σιγουρος οτι εχετε τα ιδια μαθηματα και τα διδασκεστε σωστα με εργασιες και εργαστηρια οπως πρεπει?..Εχει τα βασικα μαθηματα οχι ολα οσα πρεπει.
Καταρχάς χαμήλωσε το τόνο σου.Συζήτηση κάνουμε.Γιατί το παίρνεις τόσο προσωπικά?
Άσχετα αν οι παραπάνω σχολές υπάρχουν 20 χρόνια ποτέ δεν προσανατολίστηκαν στον τομέα των μηχανολόγων.Ήταν και είναι διαφοροποιημένοι.Είμαι σίγουρος προσωπικά για τη δική μου σχολή ότι είμαστε μηχανολόγοι γιατί έχω συγκρίνει λεπτομερώς τον οδηγό σπουδών μας με των υπολοίπων ομοειδών τμημάτων,τόσο στον τομέα των μαθημάτων όσο και στον τομέα των εργαστηρίων.Όσο για το αν γίνεται καλή δουλειά ή όχι,μπορείς πολύ απλά να κοιτάξεις τα βιογραφικά των καθηγητών μας και θα μείνεις.Πολύ απλά οι περισσότεροι έχουν μεταπτυχιακά και διδακτορικές διατριβές σε κορυφαία πανεπιστήμια σε αγγλία και αμερική,έχουν όρεξη για δουλειά και ευτυχώς τους λείπει το ύφος που έχουν οι καθηγητές στα μεγάλα πανεπιστήμια που οι περισσότεροι έχουν μπει με μέσο.Φυσικά δεν είναι όλοι τέλειοι αλλά εγώ που μπήκα στη σχολή με 17500 μόρια(σε αντίθεση με αυτούς που πέρασαν παραγωγής και διοίκησης με 15.5) είμαι ικανοποιημένος.
Το τελευταιο που ειπες ηταν πολυ αστειο...Δεν εχει η κρητη και ξανθη ΒΙ.ΠΕ ??Καθε μεγαλη πολη στην Ελλαδα εχει ΒΙ.ΠΕ εστω και μικρη...Δεν ειπα οτι θελω να γινουν και αυτοι μηχανολογοι αλλα ημασταν ενταξει και με 4 τμηματα και οχι 5..Η κοζανη εγινε μηχανολογια με χοντρο πολιτικο μεσο ειτε σ αρεσει ειτε οχι.
Ανενημέρωτος.Συγκρίνεις τη βιομηχανική ζώνη της κοζάνης με της κρήτης.Γνωρίζεις ότι πάνω από 60% της παραγωγής της ηλεκτρικής ενέργειας της ΔΕΗ προέρχεται από τα εργοστάσια της δυτικής Μακεδονίας?Έχουμε την ισχυρότερη βιομηχανική ζώνη(με την ανάλογη μόλυνση όμως).Για τη μετονομασία με το χοντρό μέσο δεν με αφορά.Το μόνο σίγουρο είναι ότι τη δικαιούμασταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Αλλο βιομηχανικη ζωνη και αλλο σταθμος παραγωγης ηλεκτρικης ενεργειας.Λες να ειμαι μηχανολογος και να μην γνωριζω για τον ΑΗΣ Αγιου Δημητριου?Γι αυτο και τοτε ιδρυθηκε εκει τμημα ΜΔΕΠ και οχι μηχανολογων εξολοκληρου. Γιατι δικαιουσασταν την μετονομασια? Εγινε καμια αξιολογηση η καποια σωστη μελετη για το αν πρεπει να γινετε μηχανολογοι?Η τουλαχιστον για το αν χρειαζεται 5ο τμημα?? Τελειως αυθαιρετα εγινε για την ακαδημαικη σας επιβιωση..αλλιως το τμημα θα ειχε απαξιωθει.Πριν μετονομασθειτε απλα οσοι περναγαν εκει δικαιουνταν και δικαιουνται μεταγραφης γι αυτο και ανεβηκε τοσο πολυ η βαση, για κανεναν αλλο λογο.Σε αντιθεση με την κρητη που αν αυριο αλλαξει ονομα ( το απευχομαι) η βαση απο το 15.5 θα παει στο 17.Αμεσως.Για ευνοητους λογους.

Οσον αφορα τους καθηγητες, παντου υπαρχουν αξιολογοι και καλοι επαγγελματιες δεν ειναι θεμα σχολης Κεντρου-Επαρχιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Αλλο βιομηχανικη ζωνη και αλλο σταθμος παραγωγης ηλεκτρικης ενεργειας.Λες να ειμαι μηχανολογος και να μην γνωριζω για τον ΑΗΣ Αγιου Δημητριου?Γι αυτο και τοτε ιδρυθηκε εκει τμημα ΜΔΕΠ και οχι μηχανολογων εξολοκληρου. Γιατι δικαιουσασταν την μετονομασια?
Δεν δικαιούμασταν τη μετονομασία.Τώρα τη δικαιούμαστε που αλλάξαμε.Και από τότε που αλλάξαμε θεωρείται ισότιμο και παίρνουν μετεγγραφές.Πιο πριν δεν γινόταν για αυτό αν δεις τα μεγάλα έτη στη σχολή μου(πλέον μόνο οι παλιοί) είναι πολλά άτομα γιατί τότε δεν μπορούσαν να πάρουν μετεγγραφή.
Εγινε καμια αξιολογηση η καποια σωστη μελετη για το αν πρεπει να γινετε μηχανολογοι?
Προφανώς και έγινε.Λες το ΤΕΕ να μας χάρισε έτσι τη μετονομασία ή να έγινε χρηματοδότηση για πλάκα χωρίς μελέτες?
Τελειως αυθαιρετα εγινε για την ακαδημαικη σας επιβιωση..αλλιως το τμημα θα ειχε απαξιωθει.
Το τμήμα απαξιωνόταν γιατί πολύ απλά οι απόφοιτοι δεν είχαν επαγγελματικά δικαιώματα.Στο ΤΕΕ δεν υπήρχαν σαν κατηγορία ΜΔΕΠ με αποτέλεσμα να μην μπορούν να βρουν πουθενά δουλειά σαν μηχανικοί οι πρώτοι απόφοιτοι.Και επειδή το πρόγραμμα σπουδών είχε διαρθρωθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να κλίνει προς τη μηχανολογία(αν δεις το παλιό οδηγό σπουδών θα δεις ότι είχαν πολλά σοβαρά μηχανολογικά μαθήματα όπως θερμοδυναμική ΙΙ ή ατμοπαραγωγούς και μερικά άλλα) για αυτό και έγινε η πρόταση για μετατροπή και όχι απλά μετονομασία σε μηχανολόγους.Έγιναν πρώτα οι αλλαγές στο πρόγραμμα σπουδών,μπήκαν πολλά νέα μαθήματα,ήρθαν πολλοί νέοι καθηγητές,με τη χρηματοδότηση έγιναν νέα εργαστήρια και μετά από 3 χρόνιαα ήρθε η μετονομασία.
Πριν μετονομασθειτε απλα οσοι περναγαν εκει δικαιουνταν και δικαιουνται μεταγραφης γι αυτο και ανεβηκε τοσο πολυ η βαση, για κανεναν αλλο λογο.Σε αντιθεση με την κρητη που αν αυριο αλλαξει ονομα ( το απευχομαι) η βαση απο το 15.5 θα παει στο 17.Αμεσως.Για ευνοητους λογους.
Η βάση ανέβηκε γιατί δικαιούνταν μετεγγραφή και γιατί ήταν ένα νέο τμήμα μηχανολόγων που σύντομα θα μετονομαζόταν.Άλλωστε δεν παίρνουν όλοι μετεγγραφή.Ίσως είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας που έπαιξε ρόλο στη βάση αλλά για ένα διάστημα παίρναν μετεγγραφές και από τα τμήματα παραγωγής και διοίκησης(έχω γνωστούς στο ΑΠΘ) χωρίς όμως να ανέβει η βάση τόσο γιατί πολύ απλά όποιος έβλεπε το πρόγραμμα σπουδών αυτών των σχολών δεν καταλάβαινε ότι ήταν μηχανολόγοι.
Οσον αφορα τους καθηγητες, παντου υπαρχουν αξιολογοι και καλοι επαγγελματιες δεν ειναι θεμα σχολης Κεντρου-Επαρχιας.
Εσύ με το που έδειξα ότι είμαι αντίθετος με την εξομοίωσή μας με τους παραγωγής και διοικησης έσπευσες να απαξιώσεις το τμήμα μου τώρα ξαφνικά άλλαξες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Οι Μηχανολόγοι της Κοζάνης, απ' ότι έχω δει υστερούν σημαντικά στον κατασκευαστικό τομέα. Δηλαδή, υλικά, σχέδιο (δεν έχει καθόλου), κατεργασίες κλπ. Η αλήθεια είναι πως τόσο οι ΜΔΕΠ όσο και οι ΜΠΔ είναι ουσιαστικά κατευθύνσεις των Μηχανολόγων. Απλά ένας Μηχανολόγος με κατεύθυνση Ενέργεια ή Παραγωγή & Διοίκηση έχει ισχυρότερη υπογραφή -γιατί είναι Μηχανολόγος Μηχανικός- από έναν απόφοιτο ΜΔΕΠ ή ΜΠΔ. Με αυτή τη λογική τα μετονομάστηκαν.

Μετεγγραφή από τους ΜΔΕΠ παίρνουν οι φοιτητές τα τελευταία 4-5 χρόνια απ' όσο γνωρίζω. Για 1 χρόνο νομίζω είχαν πάρει και από τους ΜΠΔ αλλά τις έκοψαν. Με λίγα λόγια σε λίγο θα έχουμε 1ο έτος 300-400 άτομα στο ΕΜΠ...λίγο βαρύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Δηλαδή μπορείς να πάρεις μεταγγραφή από τους Μηχανικούς Διοίκησης και παραγωγής στους Μηχανολόγους? Καλά κατάλαβα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αποκλείεται να μπορούν οι φοιτητές των τμημάυων παραγωγής και διοίκησης να μπορούν να πάρουν μεταγραφή σε κάποιο τμήμα μηχανολόγων μηχανικών. Αν προσέξει κανείς τις προκυρήξεις των τμημάτων μηχανολόγων μηχανικών π.χ. ΕΜΠ που αφορούν την διαδικασία κατάταξης πτυχιούχων ΑΕΙ θα δει ότι περιλαμβάνει τους μηχανικούς παραγωγής και διοίκησης και κατατάσσονται στο 5ο εξάμηνο των τμημάτων μηχανολόγων μηχανικών. Προς το παρόν λοιπόν τουλάχιστον δεν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Προς το παρόν όχι δεν παίρνουν, αλλά αν μετονομαστούν τότε σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Από όσο ξέρω, ο πρύτανης του πολυτεχνείου Κρήτης ζήτησε από το ΣΑΠΕ την μετονομασία του τμήματος "Μηχανικών ΠΑραγωγής και Διοίκησης" σε τμήμα "Μηχανολόγων Μηχανικών". Τελικό για κάποιο λόγο αυτό δεν θα γίνει, το τμήμα "Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης" του πολυτεχνείου Κρήτης θα εξακολουθήσει να λειτουργήσει και θα ιδρυθεί στο πολυτεχνείο Κρήτης τμήμα "Πολιτικών Μηχανικών".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Οι Μηχανολόγοι της Κοζάνης, απ' ότι έχω δει υστερούν σημαντικά στον κατασκευαστικό τομέα.
Επειδή ότι είναι σωστό το παραδέχομαι χωρίς να υπερασπίζομαι με μένος το τμήμα μου λέω πως ναι υστερούμε στον κατασκευαστικό τομέα.Τα εργαστήρια του τομέα είναι υπό διαμόρφωση αν και έχουμε και καλούς καθηγητές απ'ότι είδα και στον κατασκευαστικό αλλά μάλλον λείπει η χρηματοδότηση.Το θέμα όμως πρόκειται να λυθεί στα επόμενα χρόνια γίνονται προσπάθειες αν και εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος τομέας.
Δηλαδή, υλικά, σχέδιο (δεν έχει καθόλου), κατεργασίες κλπ.
Κάνεις λάθος.Έχουμε και απλό μηχανολογικό σχέδιο και μηχανολογικό σχέδιο σε η/υ και τεχνολογία υλικών Ι,ΙΙ,μηχανουργικές κατεργασίες,προηγμένα υλικά,αντοχές κλπ όπως είπα και πιο πάνω τα εργαστήρια είναι το πρόβλημα που έχουν ελλείψεις.
Η αλήθεια είναι πως τόσο οι ΜΔΕΠ όσο και οι ΜΠΔ είναι ουσιαστικά κατευθύνσεις των Μηχανολόγων. Απλά ένας Μηχανολόγος με κατεύθυνση Ενέργεια ή Παραγωγή & Διοίκηση έχει ισχυρότερη υπογραφή -γιατί είναι Μηχανολόγος Μηχανικός- από έναν απόφοιτο ΜΔΕΠ ή ΜΠΔ. Με αυτή τη λογική τα μετονομάστηκαν.
Για τους παραγωγής και διοίκησης έχεις δίκιο αλλά για τους ΜΔΕΠ έχει αλλάξει.Η σχολή προσφέρει και τις 3 βασικές κατευθύνσεις(ενεργειακή,κατασκευαστική,διοίκησης) απλώς υπάρχουν ελλείψεις.Η μετονομασία έγινε επειδή δεν είχαν επαγγελματικά δικαιώματα γιατί δεν υπάρχουν τέτοιες κατηγορίες μηχανικών στο ΤΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Αυτο που ειπα για τους καθηγητες ηταν απαντηση σε αυτο που ειπες οτι μπαινουν με μεσο.Δεν μπαινω καν στη διαδικασια να κοιταξω μεταπτυχιακα και διδακτορικα καθηγητων γιατι πολυ απλα δεν διαμορφωνουν μονον αυτοι το προφιλ μιας σχολης.

Δεν παιρνουν ολοι μετεγγραφη αλλα το 80% που παιρνει διαμορφωνει την βαση.Οποτε ας αφησει τις θριαμβολογιες ο προεδρος σας που πριν απο 2 χρονια ειχε βγαλει ανακοινωση οπου εξηγουσε τοσο ''ωραια'' γιατι ανεβηκε 1000 μορια η βαση της σχολης σου αναγνωριζοντας ως μοναδικο παραγοντα την ακαδημαικη αναγνωριση του τμηματος....

Μπερδευεις καποια πραγματα..Οταν καποιος κανει ενα μαθημα δεν αποκτα αυτοματα επαγγελματικα δικαιωματα.Πολυ λιγα μαθηματα σου δινουν αμεσα επαγγελματικη καταρτιση.Τα υπολοιπα ειναι θεωρητικα. Ασε που στην ελλαδα οπως και στο εξωτερικο σταδιακα καποιος αποκτα ολα τα δικαιωματα ( ταξεις εργοληπτικων πτυχιων κλπ κλπ )
Εχω δει αγγελιες αποφοιτων ΜΔΕΠ στο περιοδικο του ΤΕΕ να διαφημιζονται ως Μηχ.Μηχ Ενεργειας χωρις να υπαρχει αυτο πουθενα επισημα.Ας ειχαν λοιπον αυτα τα δικαιωματα.Δουλεια θα βρισκανε στο αντιστοιχο γνωστικο πεδιο.

Αξιολογηση δεν εγινε κακα τα ψεματα.Μπηκαν καποια μαθηματα και καποια εργαστηρια και εγινε οτι εγινε.Σημειωτεων αντιδρουσαν ολα τα μεχρι τοτε (4) τμηματα μηχανολογων στην ιδρυση νεου.Το ΥΠΕΠΘ ειχε αλλη αποψη ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Δεν παιρνουν ολοι μετεγγραφη αλλα το 80% που παιρνει διαμορφωνει την βαση.Οποτε ας αφησει τις θριαμβολογιες ο προεδρος σας που πριν απο 2 χρονια ειχε βγαλει ανακοινωση οπου εξηγουσε τοσο ''ωραια'' γιατι ανεβηκε 1000 μορια η βαση της σχολης σου αναγνωριζοντας ως μοναδικο παραγοντα την ακαδημαικη αναγνωριση του τμηματος....
Αυτό το δέχομαι(για να μην λες ότι αντιδράω σε όλα).Όμως όπως προείπα δεν είναι μόνο οι μετεγγραφές που ανέβασαν τη βάση.Εγώ προσωπικά τυχαία έπεσα στην ιστοσελίδα της σχολής πέρσι που έδινα πανελλήνιες και βλέποντας τον οδηγό σπουδών κατάλαβα ότι πρόκεται για σχολή μηχανολόγων.Ενημερώθηκα για τις διαδικακασίες μετονομασίας για να μην περάσω στη σχολή τσάμπα και μείνω χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα και αυτό ήταν όλο.Δεν μπήκα στη σχολή με στόχο τη μετεγγραφή.Όντως το τμήμα έχει αναγνωριστεί ακαδημαϊκά και από τη στιγμή που μετονομάστηκε θα γίνει και τυπικά πλέον.
Εχω δει αγγελιες αποφοιτων ΜΔΕΠ στο περιοδικο του ΤΕΕ να διαφημιζονται ως Μηχ.Μηχ Ενεργειας χωρις να υπαρχει αυτο πουθενα επισημα.Ας ειχαν λοιπον αυτα τα δικαιωματα.Δουλεια θα βρισκανε στο αντιστοιχο γνωστικο πεδιο.
Δυστυχώς για τις αγγελίες φταίει η ηγεσία της σχολής που διαβεβαίωνε φοιτητές και απόφοιτους ότι θα μετονομαστούμε σε μηχανολόγους μηχανικούς ενέργειας.Ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε για τον απλούστατο λόγο ότι θα υπήρχε σύγχυση στα επαγγελματικά δικαιώματα.Έτσι το ΤΕΕ αντί να δημιουγήσει νέα κατηγορία μηχανικών πρότεινε να μετονομαστούμε σε σκέτους μηχανολόγους μηχανικούς αρκεί βέβαια να γίνει η ανάλογη εργαστηριακή διαμόρφωση( η οποία ακόμη γίνεται),να προστεθούν μαθήματα κλπ ώστε το τμήμα να προσφέρει και τις 3 βασικές κατεθύνσεις των μηχανολόγων και όχι μόνο την ενεργειακή(κάτι που έγινε).
Αξιολογηση δεν εγινε κακα τα ψεματα.Μπηκαν καποια μαθηματα και καποια εργαστηρια και εγινε οτι εγινε.
Πού το ξέρεις ότι δεν έγινε αξιολόγηση?Εκεί ήσουνα?Και δεν μπήκαν μόνο μερικά μαθήματα.Έγινε ολοκληρωτική αλλαγή στον οδηγό σποδών,έγιναν αρκετά νέα εργαστήρια και ήρθαν πολλοί νέοι καθηγητές.Το παρουσιάζεις λες και έγινε εν μια νυκτί.
Σημειωτεων αντιδρουσαν ολα τα μεχρι τοτε (4) τμηματα μηχανολογων στην ιδρυση νεου.Το ΥΠΕΠΘ ειχε αλλη αποψη ομως.
Λογικό το γεγονός ότι αντιδρούσανε.Ένα νέο τμήμα μηχανολόγων σημαίνει περισσότεροι απόφοιτοι,πιθανώς μεγαλύτερη ανεργία και μεγαλύτερος ανταγωνισμός.Η πίτα μοιράζεται σε περισσότερα κομμάτια και αυτό δεν τους βόλευε(δεν τους κατηγορώ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akistzoulouhas

Νεοφερμένος

Ο akistzoulouhas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Να κανω μια ερωτηση ρε παιδια? Μπορει καποιος να μου πει μερικα πραγματα για το πως ειναι η σχολη??
Δυνατοτητα μεταγραφης υπαρχει?
ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akistzoulouhas

Νεοφερμένος

Ο akistzoulouhas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
σας παρακαλω,οποιος γνωριζει κατι.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Εγώ από ότι έχω ακούσει είναι πολύ ενδιαφέρουσα.Ναι δυνατότητα μεταγραφής υπάρχει στην τμήμα μηχανικών παραγωγής και διοίκησης στην Ξάνθη από τα Χανιά και αντίστροφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PANOS91

Νεοφερμένος

Ο PANOS91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γειά σας παιδιά είμαι νεο μέλος και θα ήθελα να με διαφωτίσετε πανω σ'ένα θέμα. Πολλά λέγονται πως το συγγεκριμενο αει θα μετονομαστει σε μηχανολογο μηχανικο και οτι πιθανοτατα απο τι νεα σεζον οι αποφοιτοι θα εχουν δικαιωματα μηχανολογου. Πειτε αν γνωριζετε κατι σχετικο και κατα ποσο αυτο μπορει να υλοποιηθει(καθως δεν υπαρχουν εξοπλισμενα εργαστηρια μηχανολογου) ευχαριστω προκαταβολικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top