Τα πάντα για τα Μεταπτυχιακά στο Ανοιχτό πανεπιστήμιο

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Παιδιά ποιά η γνώμη σας για το ανοιχτό πανεπιστήμιο και τα μεταπτυχιακά του???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν και δεν ξέρω και πολλά δεν μου φαίνεται και πολύ σοι...
Γιατί δεν κάνεις μεταπτυχιακό σε κάποιο ΑΕΙ/ΤΕΙ? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Θα κάνω και σε αυτά χαρτιά.
Είδα πως έχουν σχεδόν την ίδια αξία με τα ΑΕΙ και ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Aυτό έχει σημασία μόνο αν θες να μπεις στο δημόσιο. Αλλίως σημασία έχει τι αξία έχουν στην αγορά εργασίας, που αμφιβάλλω αν είναι ίση με τα ΑΕΙ κ ΤΕΙ... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει κάτι το αρνητικό.Το μόνο καλό είναι ότι κάθεσαι σπιτάκι σου και παίρνεις την ύλη διαμέσου internet!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
οοο, νο. κάνετε λάθος. το ΑΕΠ είναι σε ίση κλίμακα με τα μεταπτυχιακά που γίνονται στα ΑΕΙ. Τα θέματα του είναι αρκετά και αν καταφέρεις να μπεις, θα μάθεις πολλα (π.χ. για χημικούς μηχανικούς, υπάρχει μεταπτυχιακό για Υγιεινή και Ασφάλεια Εγκαταστάσεων, το οποίο παρακολούθησε φίλος μου και μόνο καλά λόγια έχει να πει).
Συστήνεται κυρίως για εργαζομενους.
Το μόνο κακό του είναι η κλήρωση για την επιλογή των φοιτητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Το ΑΕΠ είναι το 19ο Ελληνικό ΑΕΙ και τόσο οι τίτλοι όσο και τα προγράμματα σπουδών είναι ισότιμα οποιουδήποτε ελληνικού παν/μίου.Μην ξεχνάτε πως ουσιαστικά πρόκειται για το παν/μιο Πατρών και την κίνηση που αυτό ξεκίνησε για μαθήματα εξ-αποστάσεως τα οποία οδήγησαν στην διμιουργία του πρώτου ελληνικού ανοιχτού παν/μίου.Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις αίτηση.Οι αιτήσεις γίνονται αυτή την περίοδο και τα αποτελέσματα βγαίνουν γύρω στο Φλεβάρη-Μάρτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
.Οι αιτήσεις γίνονται αυτή την περίοδο και τα αποτελέσματα βγαίνουν γύρω στο Φλεβάρη-Μάρτη.

Νομίζω ότι τα αποτελέσματα βγαίνουν τον Δεκέμβρη αμέσως μετά την κλήρωση.


γμτ και γω κάνω συνεχώς αίτηση αλλά.... δεν με έχει ευνοήσει ακόμα η τύχη στο θέμα της κλήρωσης :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Νομίζω ότι τα αποτελέσματα βγαίνουν τον Δεκέμβρη αμέσως μετά την κλήρωση.


γμτ και γω κάνω συνεχώς αίτηση αλλά.... δεν με έχει ευνοήσει ακόμα η τύχη στο θέμα της κλήρωσης :(

Γιαπ!!!!!Έχεις δίκιο τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά την κλήρωση και οι εγγραφές γίνονται τους μήνες που λέω.
Εσύ για τι ακριβώς κάνεις αίτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Γιαπ!!!!!Έχεις δίκιο τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά την κλήρωση και οι εγγραφές γίνονται τους μήνες που λέω.
Εσύ για τι ακριβώς κάνεις αίτηση;


για πτυχιακό πρόγραμμα και συγκεκριμένα τις σπουδές στον ευρωπαϊκό πολιτισμό....
με ενδιαφέρει για δική μου επιμόρφωση και όχι για το πτυχίο και επαγγελματική κατάρτιση :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
για πτυχιακό πρόγραμμα και συγκεκριμένα τις σπουδές στον ευρωπαϊκό πολιτισμό....
με ενδιαφέρει για δική μου επιμόρφωση και όχι για το πτυχίο και επαγγελματική κατάρτιση :redface:

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο έχει μικρό αριθμό εισακτέων αλλά και μικρότερο αριθμό αιτήσεων σε σχέση με την πληροφορική ή τη διοίκηση.
Οπότε όλο και κάποιες πιθανότητες θα έχεις:) keep walking;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
17 Δεκέμβρη βγαίνουν τα αποτελέσματα

Παιδια μια φίλη μου μου είπε οτι έχει και στο Πειραιά και Αθήνα και οτι απλά τα κεντρικά είναι στην Πάτρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω αν σπουδάζει κάποιος στο ΕΑΠ. Είστε ευχαριστημένοι? Μόλις τσέκαρα το site και λέει ότι για το 2005-06 έπρεπε να δώσεις 700 ευρώ τη θεματική ενότητα για πρώτο πτυχίο. 700 x 12 = 8400. Δεν είναι υπερβολικό το ποσό? Εμένα θα μ'ενδιέφερε το πτυχίο στην Ισπανική Γλώσσα αλλά δυστυχώς έχω μόνο ένα Inicial ενώ για την εισαγωγή απαιτείται Intermedio και είδα στο πρόγραμμα σπουδών ότι περιλαμβάνει πολλά μαθήματα με θέμα την ιστορία και τον πολιτισμό ενώ εμένα μ'ενδιαφέρει περισσότερο η γλώσσα και η λογοτεχνία. Άσε που μέχρι να κληρωθείς φέξε μου και γλίστρησα. :/:

Και ρε γμτ νομίζω ότι γενικά Ισπανική Φιλολογία μόνο στην Αθήνα υπάρχει και σε κανένα άλλο πανεπιστήμιο άλλης πόλης σε όλη την Ελλάδα. :( :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
οντως καλο μου ετσι ειναι. ΚΑΙ τα λεφτα ειναι πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos thanos

Νεοφερμένος

Ο νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
θα ηθελα να σας αναφερω οτι υπαρχουν στο Ανοικτο πανεπιστημιο μεταπτυχιακα πολυ καλα και ειναι ισοτημα μετα τα κλειστα(!!), πληρωνεις γυρω στα 700 με 800 ευρω τη θεματικη ενοτητα, εχεις βιβλια που περνεις με courrier και δινεις μεσω email 3 με 4 εργασιες (σου τις φτιαχνουν με 60 ευρω αλλοι, πολυ καλες!) και στο τελος πας στα ιδιωτικα εκπαιδευτηρια ΔΟΥΚΑ, ΠΛΑΤΩΝΑ κλπ (δεν θυμαμαι ακριβως) αλλα αληθεια (να ... γιατι πληρωνουμε ευρω?) και δινεις εξετασεις!!! το πιο μεγαλητερο ιδιωτικο πανεπιστημια στην Ελλαδα και η εισαγωγη πολυ αξιοκρατικη ... με κληρωση ΛΟΤΤΟ!!!
Για μενα πολυ καλη διοδο και αλλαγη απο το φασιστικο για μενα μονοπωλειο του αθλειου δημοσιου πανεπιστημιου! αλλα μεταπτυχιακο στην θεολογια ελεος, ο τελευταιος διορισμενος θεολογος προλαβε τον προηγουμενο αρχιεπισκοπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
φασιστικο για μενα μονοπωλειο του αθλειου δημοσιου πανεπιστημιου!
φασιστικό? το δωρεάν από πότε έγινε φασιστικό?
700/800 ευρώ τη θεματική ενότητα, σημαίνει κόστος αντίστοιχο των μεταπτυχιακών με δίδακτρα που υπάρχουν σήμερα. Τουλάχιστον, για να μπεις στα δεύτερα πας με βιογραφικό και βαθμούς, όχι με κλήρωση. Αυτό λέγεται ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos thanos

Νεοφερμένος

Ο νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
δεν ξερω τι εννοεις εσυ δωρεαν αλλα ολα εκτος απο τον ηλιο και τον αερα ολα τα αλλα τα πληρωνεις! ιδιωτικα αν τα πληρωνεις απο την τσεπη σου, δημοσια αν τα πληρωνει ο φορόλογουμενος πολιτης απο την τσεπη του για το συνολο! το δωρεαν δεν υπαρχει, εκτος και αν πληρωνουν οι τουρκοι, αγγλοι, πορτογαλοι για μας, δεν ειναι κοροιδα!αφου πληρωνουμε εμεις, δεν υπαρχει δωρεαν. ειναι η πιπηλα των αριστερων για να προσελκειουν ψηφους! το κρατος περνει απο σενα λεφτα για τα δημοσια, οπου δεν υπαρχει επιλογη υπαρχει φασισμος, θελω ελευθερα να πληρωνω ετσι ή αλλιως και να ξερω τι πληρωνω! αμα σκεφτεις πληρωνουμε πανακριβα τα αθλια πανεπιστημια αλλα δεν το βλεπεις διοτι δεν βγαζεις 800 ευρω καθε θεματικη ενοτητα για να πληρωνεις αλλα ενα απρωσωπο κρατος που στην ουσια εισαι εσυ(και εσυ)! η ενσταση μου ειναι οτι οι εξετασεις στο ανοικτο επρεπε να γινεται με συστημα online και οχι να υπαρχουν 2 ή 3 meetings σε ιδιωτικα σχολεια και γραπτες εξετασεις, το ανοικτο πανεπιστημιο ή ειναι ιδιωτικο και παω εκει και δινω ή ειναι δημωσιο και δεν πληρωνω εγω απο την τσεπι μου αλλα ολοι εμεις ως κρατος,απλα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δεν ξερω τι εννοεις εσυ δωρεαν αλλα ολα εκτος απο τον ηλιο και τον αερα ολα τα αλλα τα πληρωνεις! ιδιωτικα αν τα πληρωνεις απο την τσεπη σου, δημοσια αν τα πληρωνει ο φορόλογουμενος πολιτης απο την τσεπη του για το συνολο!
άλλο να πληρώνουν όλοι οι φορολογούμενοι της ελλάδας 0.001 τοις χιλίοις (και άν) του κόστους έκαστος για τα δημόσια πανεπιστήμια, και άλλο εγώ σαν μονάδα 700 ευρώ το μάθημα. Μη τα τσουβαλιάζουμε όλα.


τώρα αν οι εξετάσεις γίνονται σε ιδιωτικούς χώρους, τι να πω...φήμες κυκλοφορούν ότι δεν είναι και τόσο αδιάβλητα τα πράγματα στο ανοιχτό πανεπιστήμιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
με ενδιαφερει κι εμενα το θεμα...
για μεταπτυχιακο κυριως, οχι ιδιεταιρα για πτυχιακες σπουδες...
αλλα νομιζω οτι δεν εχω κατι απο τα προσοντα που επιθυμουν.
κριμα. πανττως οταν ειναι οι αιησεις θα το ξανατσεκαρω... ποτε ειναι οι αιτησεις?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos thanos

Νεοφερμένος

Ο νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
θα ηθελα να πω οτι δεν πληρωνεις .001 ως αναγωγη σε ισοποση κατανομη φορου αφου αυτο γινεται μονο στα θεωρητικα φορολογικα μαθηματα,με υποθεσεις κατασυνθηκη και κατα την πραγμ,ατικοτητα μη αληθη.
Στην πραγματικοτητα πληρωνεις παρα πολυ ακριβα και αδικα για κατι που δεν θελεις!θελει λιγο οικονομικη σκεψη!παντως δωρεαν δεν υπαρχει!
οταν πληρωνεις απο την τσεπι σου το σκεφτεσαι, παιρνεις οικονομικη αποφαση εσυ ελευθερα βαση των δεδομενων σου και κυριως των αναγκων σου.
συμφωνα με το αρθρο 16 του συνταγματος, μονοπωλιακα μονο τα δημοσια πανεπιστημια πρεπει να λειτουργουν αρα ειναι παρανομη η καταβολη διδακτρων στο "ανοικτο"! (τοσες περιβοητες καταληψεις γιναν για αυτο τελευταια).
δεν με ενδιαφερει αν εξετασεις θα γινονται σε ιδιωτικα ή δημοσιους χωρους αλλα ειναι αποριας αξιων γιατι χρησιμοποιουμε εξεταστικο κεντρο ιδιωτικο, τα εκπαιδευτηρια ΠΛΑΤΩΝΑΣ απο φιλανθρωπια παραχωρουν το χωρο,δεν νομιζω.
Παντως εχει καλα βιβλια, σημειωσεις, σε μεταπτυχιακο της νοσηλευτικης σε τομεα διοικησης μοναδων υγειας, χρησιμοποιουσαν βιβλια του ανοικτου που ηταν πολυ καλα.(κατα βαση απο τον ιδιο καθηγητη-κλικα πανεπιστημιακων καθηγητων,ανακυκλωση ... αντιγραφη... )
οσο για το επιπεδο,περι διαβλητου, καλα εχει πλακα να το συζηταμε? στην ελλαδα του απεραντου μεσου και τροπου βρησκομαστε!εχει κατι αποτυχημενους περιεγους καθηγητες που δεν ξεφευγουν απο την δημοσιουπαλληλικη νοοτροπια οπως και των αντιστοιχων "κλειστων" πανεπιστημιων!!!
βεβαια υπαρχουν και μεγαλη σε ηλικια ανθρωποι που επιζητουν την επιεικια αν και σε μεγαλο μερος οι εργασιες γινονται απο αλλους, καπως παραμια και στα "κλειστα" και τα meetings, αλλη πλακα ...
κανονικα επρεπε ολα να ειναι online και να μην χρειαζεται να παει κανεις πουθενα και να εχει υλη μεσω internet και εξετασεις!
παντως τα 12 θεματα δενεειναι λιγα αφου αντισοιχουν σε 3 προπτυχιακα!
ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΗ ΔΙΟΔΟ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΑΦΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΙΣΟΤΗΜΑ ΜΕ ΤΑ "ΚΛΕΙΣΤΑ"!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top