Μεταπτυχιακό ή δουλειά;

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
γεια σας και καλη χρονια. εχω εναν γενικο προβληματισμο που ελπιζω να μην ακουστει περιεργος η χαζος.

σπουδαζω σε παιδαγωγικη σχολη και φετος θα αποφοιτησω. εχω αρκετους επαγγελματικους προβληματισμους αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θελω να κυνηγησω στην ελλαδα την εργασια στο δημοσιο στο αντικειμενο μου, μαζευοντας μορια μεσω προσοντων και να δουλευω ως αναπληρωτρια μεχρι τα 45. ειλικρινα δε ξερω τι θα ηθελα ακριβως να κανω αν και υπαρχουν καποιοι τομεις ακαδημαικα(χωρις να σημαινει οτι θα στοχευω στο να κανω διδακτορικο, μεγαλη αποφαση και ειναι νωρις για να την παρω) που μου αρεσαν πολυ κατα τη διαρκεια των σπουδων μου. σκεφτομαι και το μεταπτυχιακο αλλα δεν εχω προσφατες εξετασεις αγγλικων απο την μια, για να κανω φετος αιτησεις, ομως το βασικο μου σχεδιο ειναι να παω σε μη αγγλοφωνο πανεπιστημιακο αφου μαθω καλυτερα μια τριτη γλωσσα την οποια ξερω αλλα οχι σε ακαδημαικο επιπεδο(υπαρχουν προσωπικοι λογοι για αυτο δεν ειναι μια ασχετη αποφαση). το αρχικο μου σχεδιο ειναι να δουλεψω οσο γινεται του χρονου ισως και του παραχρονου για να μπορεσω επειτα να συνεχισω με τις σπουδες μου αν ακομα θελω παντα στην ξενη χωρα.
αλλα ακουγοντας ολους μου τους συμφοιτητες οι οποιοι δεν ενδιαφερονται για το αντικειμενο(στον ακαδημαικο τομεα) οσο εγω και ενω αποφοιτουμε δεν γνωριζουν στοιχειωδη πραγματα για την ερευνα του αντικειμενου μας, νιωθω οτι θα μεινω πισω και θα χασω χρονια απο τη ζωη μου. ειμαι 22 και ισως να σας ακουστει γελοιο αυτο που λεει, ομως ετσι νιωθω γιατι βλεπω αλλα ατομα να προχωρανε και εγω δε ξερω καθολου ουτε προς τα ποια κατευθυνση να κοιταξω. αλλο προπτυχιακο στην ελλαδα το αποκλειω γιατι το βλεπω αχρηστο και τομεις που πιθανως να με ενδιαφεραν(τους οποιους μεν μετανιωνω που δεν τις κυνηγησα στην γ λυκειου) εχουν ισως και χειροτερη αποκατασταση απο το παιδαγωγικο.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Ποιοι ειναι αυτοι οι τομεις που σου αρεσαν?
 
Top