[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Konina2033

Νεοφερμένος

Η Konina2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γειααα έχω περάσει τεφφα Κομοτηνή και θέλω να πάρω μεταγραφή ως πολύτεκνη για Αθήνα θα την πάρω???
Ωστόσο έχω λιγότερο από 2750 μόρια διάφορα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Γειααα έχω περάσει τεφφα Κομοτηνή και θέλω να πάρω μεταγραφή ως πολύτεκνη για Αθήνα θα την πάρω???
Ωστόσο έχω λιγότερο από 2750 μόρια διάφορα
Οι πληροφοριες σου ειναι καπως ελλείπεις.
τα μορια σου +2750 κανουν 17.416?
ποσο πολυτεκνη εισαι ? 4 ,8,12 αδελφια?
ποσα μορια εχεις απο οικονομικα κριτηρια?
 

Konina2033

Νεοφερμένος

Η Konina2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γειααα έχω περάσει τεφφα Κομοτηνή και θέλω να πάρω μεταγραφή ως πολύτεκνη για Αθήνα θα την πάρω???
Ωστόσο έχω λιγότερο από 2750 μόρια διάφορα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχω γράψει 15.500 κια εγώ άλλες πέντε αδελφές μικρότερες είμαστε έξι δηλαδή
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχω γράψει 15.500 κια εγώ άλλες πέντε αδελφές μικρότερες είμαστε έξι δηλαδή
ωραια
Τα μορια σου 15500+2750 = 18750 ειναι παραπανω απο 17416 οποτε υπερκαλυπτεις τον κοφτη 2750. Ειμαστε ενταξει απο αυτο.
Τα μορια σου απο κοινωνικα κριτηρια πολυτεκνιας ειναι 2+2,5 (5 κοριτσια)= 4,5 μορια.
Τα μορια αυτα ειναι λιγα για θεσσαλονικη , περυσι ζητησε 6,5 και φετος καπου εκει θα ειναι.
Εσυ ομως εχεις και μορια απο οικονομικα κριτηρια.
Πες τον πατερα σου να βρει απο το εκκαθαριστικο το '' εισοδημα επιβολης εισφορας'' ( πατερας+ μητερα) μεσω ορο 3ετιας, διαίρεσε το με το 8 και πες τον αριθμό ( σε προσωπικο αμα θελεις) να υπολογισουμε και τα οικονομικα μορια.
Απο την εικονα σου φαινεται οτι μαλλον συγκεντωνεις τα απαιτουμενα μορια και μπαινεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ανώνυμη

Νεοφερμένος

Η Ανώνυμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας! Αν βάλω 2 πόλεις για μετεγγραφή και πιανω και τις 2, με παίρνουν στην 1η επιλογή, σωστά; Δηλαδή λειτουρεί οπως και το μηχανογραφικό;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.

Xaris

Νεοφερμένος

Ο Xaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλησπερα. Αν εχω αδερφια που σπουδαζουν σε πολη στην οποια δεν σπουδαζω εγω, δεν εχει αντιστοιχο τμημα για μετεγγραφη εκει και δεν ειναι μονιμη κατοικια, παιρνω μορια για μετεγγραφη σε αλλη πολη;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Καλησπερα. Αν εχω αδερφια που σπουδαζουν σε πολη στην οποια δεν σπουδαζω εγω, δεν εχει αντιστοιχο τμημα για μετεγγραφη εκει και δεν ειναι μονιμη κατοικια, παιρνω μορια για μετεγγραφη σε αλλη πολη;
Σε τετοια μετεγγραφη πας ή εκει που ειναι τα αδελφια ( που δεν γινεται) ή εκει που ειναι οι γονεις. Αλλου ξεκαρφωτη ,τριτη πολη οχι. Για να παιξει η ξεκαρφωτη θα πρεπει να πατε ολοι μαζι εκει.
 

Xaris

Νεοφερμένος

Ο Xaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Τετοια μετεγραφη ή εκει που ειναι τα αδελφια ( που δεν γινεται) ή εκει που ειναι οι γονεις. Αλλου ξεκαρφωτη τριτη πολη οχι.
Εχω περασει κτηνιατρικη καρδιτσα και θελω να παρω μετεγγραφη στη θεσσαλονικη. Εχω 4 μορια λογω εισοδηματος και ηθελα να μαθω αν παιρνω μορια απο την αδερφη μου που σπουδαζει στα ιωαννινα. Οι γονεις μου μενουν κοζανη
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Εχω περασει κτηνιατρικη καρδιτσα και θελω να παρω μετεγγραφη στη θεσσαλονικη. Εχω 4 μορια λογω εισοδηματος και ηθελα να μαθω αν παιρνω μορια απο την αδερφη μου που σπουδαζει στα ιωαννινα. Οι γονεις μου μενουν κοζανη
Η αδελφουλα δεν εχει μορια να σου δωσει. Μηπως το εισοδημα σας κατα κεφαλην ειναι 5000 και κατω να πατε παρεα θεσσαλονικη?
 

Xaris

Νεοφερμένος

Ο Xaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Η αδελφουλα δεν εχει μορια να σου δωσει. Μηπως το εισοδημα σας κατα κεφαλην ειναι 5000 και κατω να πατε παρεα θεσσαλονικη?
Ναι ειναι 5000 και κατω το κατα κεφαλην εισοδημα αλλα η αδερφη μου δεν μπορει να παει στη θεσσαλονικη γιατι ειναι τελευταιο ετος. Οποτε με 4 μορια εχω ελπιδα για μετεγγραφη; Τα μορια απο τις πανελληνιες ειναι 17600. Και ειδα οτι τα τελευταια χρονια μονο το 2017 ηταν η βαση πανω απο 4 μορια (5)
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Ναι ειναι 5000 και κατω το κατα κεφαλην εισοδημα αλλα η αδερφη μου δεν μπορει να παει στη θεσσαλονικη γιατι ειναι τελευταιο ετος. Οποτε με 4 μορια εχω ελπιδα για μετεγγραφη; Τα μορια απο τις πανελληνιες ειναι 17600. Και ειδα οτι τα τελευταια χρονια μονο το 2017 ηταν η βαση πανω απο 4 μορια (5)
Η βαση της κτηνιατρικης ειναι στα 4 μορια και εχεις βασιμες ελπιδες και συγκριτικό πλεονεκτημα λογω μοριων πανελληνιων για ισοβαθμιες. Εμ πως να φυγει απ τα γιαννενα , τελευταιο ετος. Απλα λεμε οτι η υποθεση με τα αδελφια ειναι σιγουρη.
 

Xaris

Νεοφερμένος

Ο Xaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Η βαση της κτηνιατρικης ειναι στα 4 μορια και εχεις βασιμες ελπιδες και συγκριτικό πλεονεκτημα λογω μοριων πανελληνιων για ισοβαθμιες. Εμ πως να φυγει απ τα γιαννενα , τελευταιο ετος. Απλα λεμε οτι η υποθεση με τα αδελφια ειναι σιγουρη.
Σε ευχαριστω πολυ
 

Annou1

Νεοφερμένος

Η Annou1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Γνωρίζει κανεις φέτος ποτέ περίπου θα γίνουν τα διαδικαστικά, ανακοινώσεις αποτελεσμάτων μεταγραφών?
Επειδή έχω ακούσει ότι θα γίνουν νωρίτερα από ότι πέρυσι όλα οσον αφορά τις μεταγραφές. Γνωρίζει κανείς κάτι ή έχει ακούσει?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Γνωρίζει κανεις φέτος ποτέ περίπου θα γίνουν τα διαδικαστικά, ανακοινώσεις αποτελεσμάτων μεταγραφών?
Επειδή έχω ακούσει ότι θα γίνουν νωρίτερα από ότι πέρυσι όλα οσον αφορά τις μεταγραφές. Γνωρίζει κανείς κάτι ή έχει ακούσει?
Μηπως βιαζεσαι λιγο, ακομα δεν εχουν προχωρήσει οι εγγραφες. Υπομονη.
 

AfroChem

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AfroChem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Καλησπέρααα. Ήθελα να ρωτήσω, γίνεται να κάνω αίτηση για μετεγγραφή και ταυτόχρονα αίτηση για εστία ;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Καλησπέρααα. Ήθελα να ρωτήσω, γίνεται να κάνω αίτηση για μετεγγραφή και ταυτόχρονα αίτηση για εστία ;
Αίτηση για εστία μπορείς να κάνεις για τη σχολή στην οποία είσαι εγγεγραμμένος. Αν στη συνέχεια κάνεις αίτηση για μετεγγραφή και την πάρεις θα κάνεις εκ νέου αίτηση για εστία στο καινούριο πανεπιστήμιο. Οι αιτήσεις για εστία γίνονται συνήθως σεπτέμβριο αλλά ορισμένα πανεπιστημία μπορεί να κρατήσουν ορισμένα δωμάτια για την περίοδο των μετεγγραφών ή μέχρι τότε μπορεί να αδειάσουν κάποια για διάφορους λόγους.
 

n1ki20

Νεοφερμένος

Η n1ki20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλημέρα. Μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση για μετακίνηση σε σχολή της ίδιας πόλης την οποία είχε δηλώσει στο μηχανογραφικο. Π.χ.να έχει περάσει παιδαγωγικό στον Βόλο και να θέλει να κάνει μετακίνηση στο ιστορικό του Βόλου?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Καλημέρα. Μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση για μετακίνηση σε σχολή της ίδιας πόλης την οποία είχε δηλώσει στο μηχανογραφικο. Π.χ.να έχει περάσει παιδαγωγικό στον Βόλο και να θέλει να κάνει μετακίνηση στο ιστορικό του Βόλου?
Δυσκολη εξισωση.
Οι μετακινησεις ειναι προεκτασεις των μετεγγραφων οπου απαγορευεται η μετεγγραφη στην ιδια πολη.
Στον νομο ομως δεν φαινεται να το απαγορευει αυτο ρητα για τις μετακινησεις, ενω ειναι σαφης απαγορευτικος για τις μετεγγραφες.
Οποτε αν στο δωσει η πλατφορμα ειναι ενα καλο πρωτο βημα , μετα θα πρεπει να πει το οκ και η σχολη.
Για τις συγκεκριμενη σχολη που ζητας ειναι σχεδον απαγορευτικη η μετακινηση διοτι υπεργεμιζει με μετεγγραφες στα 7 μορια.
 

n1ki20

Νεοφερμένος

Η n1ki20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δυσκολη εξισωση.
Οι μετακινησεις ειναι προεκτασεις των μετεγγραφων οπου απαγορευεται η μετεγγραφη στην ιδια πολη.
Στον νομο ομως δεν φαινεται να το απαγορευει αυτο ρητα για τις μετακινησεις, ενω ειναι σαφης απαγορευτικος για τις μετεγγραφες.
Οποτε αν στο δωσει η πλατφορμα ειναι ενα καλο πρωτο βημα , μετα θα πρεπει να πει το οκ και η σχολη.
Για τις συγκεκριμενη σχολη που ζητας ειναι σχεδον απαγορευτικη η μετακινηση διοτι υπεργεμιζει με μετεγγραφες στα 7 μορια.
Δεν ενδιαφέρομαι για τη συγκεκριμένη σχολή σαν παράδειγμα το έφερα αλλά οκ πάνω κάτω τα ίδια συμβαίνουν στις περισσότερες σχολές. Ευχαριστώ!
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top