[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
κατ εξαίρεση μετεγγραφή είναι δύσκολο να εγκριθεί;εάν εγκριθεί πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα;Γιάννη δώσε μου τα φώτα σου😂
Οι κατ εξαιρεση μετεγγραφες τα δυο τελευταια χρονια ειναι πολυ δυσκολες ,εμφιβολες.
Τα αποτελεσματα βγαινουν σταδιακα αρχιζουν μεσα φεβρουαριου μεχρι μεσα απριλιου.
 

οθεσσαλονικιος

Νεοφερμένος

Ο οθεσσαλονικιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
από τι εξαρτάται και βγαίνουν από μέσα Φεβρουαρίου μέχρι μέσα Απριλίου;υπάρχει σειρά προτεραιότητας;🤔
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.

Ismhnhpapa

Νεοφερμένος

Η Ismhnhpapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εκτός από την εγγραφή στην σχολή που έχω περάσει για την μετακίνηση θέλει κάτι άλλο ; Πχ αναστολή εξαμήνου (δεν ξέρω πως λέγεται σωστά )
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Εκτός από την εγγραφή στην σχολή που έχω περάσει για την μετακίνηση θέλει κάτι άλλο ; Πχ αναστολή εξαμήνου (δεν ξέρω πως λέγεται σωστά )
Οχι ποτε αναστολη σπουδων, με αναστολη δεν εχεις δικαιωμα μετακινησης.
Κωδικους σχολης θελεις και βεβαιωση σπουδων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Γνωρίζετε πότε θα ξεκινήσουν οι μετεγγραφές;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

042003

Νεοφερμένος

Η 042003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπερα! Θα ήθελα να πάρω μετεγγραφή για την Ιατρικη Ηρακλείου. Έχω 1 μόριο από κοινωνικά κριτήρια και 4 ή 3 μόρια από εισοδηματικά. Ο τόπος μονιμης κατοικίας μου δεν είναι στο Ηράκλειο, αλλά απ ο, τι διάβασα δεν παίζει ρόλο και δεν είδα κάποια σχετική απαγόρευση. Παρόλα αυτά δεν είμαι σίγουρη για το αν θα την πάρω :)Αν τελικά γίνει, πίστευετε θα χάσω το εξάμηνο; Τι γίνεται με τις εξετάσεις την εργαστηρίων; ρωτάω γιατί τα πρώτα υποχρεωτικά εργαστήρια προφανώς θα τα χάσω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Καλησπερα! Θα ήθελα να πάρω μετεγγραφή για την Ιατρικη Ηρακλείου. Έχω 1 μόριο από κοινωνικά κριτήρια και 4 ή 3 μόρια από εισοδηματικά. Ο τόπος μονιμης κατοικίας μου δεν είναι στο Ηράκλειο, αλλά απ ο, τι διάβασα δεν παίζει ρόλο και δεν είδα κάποια σχετική απαγόρευση. Παρόλα αυτά δεν είμαι σίγουρη για το αν θα την πάρω :)Αν τελικά γίνει, πίστευετε θα χάσω το εξάμηνο; Τι γίνεται με τις εξετάσεις την εργαστηρίων; ρωτάω γιατί τα πρώτα υποχρεωτικά εργαστήρια προφανώς θα τα χάσω
Την μετεγγραφη για ηρακλειο θα την παρεις και με 0 μορια , κανεις δεν παει εκει.
Εξετασεις 1ου θα δωσεις μαλλον στην κρητη.
Τα εργαστηρια αν οταν βγουν τα αποτελεσματα εισαι εκει μπορει να σε βαλουν και να τα σωσεις.
Αν και τώρα τελευταία μας το παίζει τσαμπουκάς το κρητης, θελει να επιβεβαιώσει το ονομα του ως harvard της μεσογείου.
 

042003

Νεοφερμένος

Η 042003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ελπίζω να γίνει, γιατί σκέφτομαι να μην βάλω τα εισοδηματικα, να βάλω μόνο τα κοινωνικα. Ενιγουει, αντικειμενικά ο μόνος λόγος για να μην την πάρω είναι να με απορρίψει η ίδια η σχολή 🙄
 

ΓΙΩΡΓΟΣ Μ.

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
καλησπέρα σε όλους, η ερώτηση απευθύνεται κυρίως προς τον Γιάννη 00 και αφορά συμφοιτητη και πολύ καλό φίλο του γιου μου , με συνολικά 5 μορια από οικονομικα-κοινωνικα κριτήρια τι πιθανότητες έχει για μεταγγραφη από ΛΟΧΡΗ Λάρισας σε ΛΟΧΡΗ ΠΑΔΑ καλύπτοντας φυσικά τον κόφτη των2750 μοριων.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση σας
 

plantbee

Νεοφερμένος

Η plantbee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Έχω κι εγώ μια ερώτηση για τον γιαννη _00. Με 7.5 μόρια από κοινωνικο-οικονομικά κριτήρια είναι πιθανή η μετεγγραφή από Μηχανολογων Μηχανικών Βόλου σε Μηχανολογων Μηχανικών Θεσσαλονίκης; Πληρούνται τα όρια των 2750 μορίων..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Ελπίζω να γίνει, γιατί σκέφτομαι να μην βάλω τα εισοδηματικα, να βάλω μόνο τα κοινωνικα. Ενιγουει, αντικειμενικά ο μόνος λόγος για να μην την πάρω είναι να με απορρίψει η ίδια η σχολή 🙄
Κοινωνικα μπορεις και να μην τα βαλεις τα οικονομικα ομως ειναι υποχρεωτικα μπαινουν μονα τους. Η σχολη δεν εχει δικαιωμα να σε απορριψει αν λες την αληθεια. Ειναι σιγουρη η επιτυχια σου.

Έχω κι εγώ μια ερώτηση για τον γιαννη _00. Με 7.5 μόρια από κοινωνικο-οικονομικά κριτήρια είναι πιθανή η μετεγγραφή από Μηχανολογων Μηχανικών Βόλου σε Μηχανολογων Μηχανικών Θεσσαλονίκης; Πληρούνται τα όρια των 2750 μορίων..
Τα μορια σου δεν πολυκυκλοφορουν , θεωρω οτι την εχεις σιγουρη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

καλησπέρα σε όλους, η ερώτηση απευθύνεται κυρίως προς τον Γιάννη 00 και αφορά συμφοιτητη και πολύ καλό φίλο του γιου μου , με συνολικά 5 μορια από οικονομικα-κοινωνικα κριτήρια τι πιθανότητες έχει για μεταγγραφη από ΛΟΧΡΗ Λάρισας σε ΛΟΧΡΗ ΠΑΔΑ καλύπτοντας φυσικά τον κόφτη των2750 μοριων.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση σας
Γιωργο νομιζω το εχουμε υπολογισει αυτο, θελεις να το ξαναυπολογισουμε?
 
Τελευταία επεξεργασία:

plantbee

Νεοφερμένος

Η plantbee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Μπορώ να τρενάρω τη μετεγγραφή, ώστε να δώσω εξεταστική στη σχολή που πέρασα και μετά να ζητήσω αναγνώριση μαθημάτων; Με συμφέρει; Προσπαθώ να βρω τρόπο, ώστε να έχω όσο το δυνατόν λιγότερο κόστος στο α' εξάμηνο. Πάντως αν κατάλαβα καλά είναι ρίσκο να διαλέξεις σε ποια σχολή θα παρακολουθείς, σωστά;
 

ΓΙΩΡΓΟΣ Μ.

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γιάννη 00 πράγματι το έχουμε υπολογίσει και καταλήξει για τα 7 μορια συνολικά, η αίσθηση σου ωστόσο για τα 5 μορια ποια είναι, υπάρχει πιθανότητα θετικής εκβασης
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Μπορώ να τρενάρω τη μετεγγραφή, ώστε να δώσω εξεταστική στη σχολή που πέρασα και μετά να ζητήσω αναγνώριση μαθημάτων; Με συμφέρει; Προσπαθώ να βρω τρόπο, ώστε να έχω όσο το δυνατόν λιγότερο κόστος στο α' εξάμηνο. Πάντως αν κατάλαβα καλά είναι ρίσκο να διαλέξεις σε ποια σχολή θα παρακολουθείς, σωστά;
Καθε μετεγγραφη ειναι ριρκο και ολο κατι χανεις.
Δεν μπορεις να τρεναρεις την μετεγγραφη , αν δεν κανεις οτι σου λενε ,στον χρονο που το θελουν ,την χανεις την μετεγγραφη.
Το πιθανοτερο ειναι οταν φτασει η εξεταστικη του 1ου εσυ να εισαι διαγραμμένη απο την παλια σχολη, οποτε τι εξετασεις να δωσεις?
Και κατι σημαντικο , απο την παλια σχολη διαγραφεσαι τοτε μονο οταν στο ζητησει η νεα σχολη.
 

plantbee

Νεοφερμένος

Η plantbee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καθε μετεγγραφη ειναι ριρκο και ολο κατι χανεις.
Δεν μπορεις να τρεναρεις την μετεγγραφη , αν δεν κανεις οτι σου λενε ,στον χρονο που το θελουν ,την χανεις την μετεγγραφη.
Το πιθανοτερο ειναι οταν φτασει η εξεταστικη του 1ου εσυ να εισαι διαγραμμένη απο την παλια σχολη, οποτε τι εξετασεις να δωσεις?
Και κατι σημαντικο , απο την παλια σχολη διαγραφεσαι τοτε μονο οταν στο ζητησει η νεα σχολη.
Ευχαριστώ! Είσαι πολύ κατατοπιστικός.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και κάτι τελευταίο. Διάβασα σε παλαιότερη απάντησή σου ότι μετεγγραφή με κοινωνικο-οικονομικά κριτήρια μπορείς να ζητήσεις μέχρι το ν+3 εξάμηνο. Τι σημαίνει αυτό; Μπορείς να το εξηγήσεις; Εννοείς το γ' εξαμηνο, δηλαδή του χρόνου τέτοια εποχή;
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Είσαι πολύ κατατοπιστικός.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και κάτι τελευταίο. Διάβασα σε παλαιότερη απάντησή σου ότι μετεγγραφή με κοινωνικο-οικονομικά κριτήρια μπορείς να ζητήσεις μέχρι το ν+3 εξάμηνο. Τι σημαίνει αυτό; Μπορείς να το εξηγήσεις; Εννοείς το γ' εξαμηνο, δηλαδή του χρόνου τέτοια εποχή;
Σε μια 4ετη σχολη τα εξαμηνα ειναι 8+4=12 . Το ν+3 εξαμηνο που εγραψα σημαινει 11ο εξαμηνο.
Μπορεις λοιπον να ζητησεις μετεγγραφη οντως χρονικα στο 11ο εξαμηνο. Τραβηγμενο? πολυ αλλα υπαρχει.
Σαφως του χρονου που θα εισαι στο 3ο εξαμηνο μπορεις να ζητησεις μετεγγραφη. Αλλα αν μπορεις για φετος, καντο φετος, του χρονου ποιος ξερει τι ξημερωνει στο μυαλο τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιάννη 00 πράγματι το έχουμε υπολογίσει και καταλήξει για τα 7 μορια συνολικά, η αίσθηση σου ωστόσο για τα 5 μορια ποια είναι, υπάρχει πιθανότητα θετικής εκβασης
Κοιτα , Δεν βλεπω λογους να πεσει η σχολη απο τα 6 μορια περυσι στα 5 φετος.
Η σχολη φετος επεσε κατα 1000 μορια ενω ο βασικος της τροφοδοτης η λαρισα επεσε κατα 300.
Οποτε καταλαβαινεις οτι ο κοφτης 2750 δεν μπορει να δουλεψει περισσοτερο απ οτι περυσι και υπαρχουν στην ουρα και οι περσινοι αποτυχοντες που θα ξαναπροσπαθησουν
Επειτα μεταξυ 6 και 5 μοριων υπαρχει το σκαλοπατι 5,5 που ειναι χωρος τριτεκνων.
Δυσκολα μπορω να την δω στα 5 μορια φετος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Η εβδομάδα πέρασε, πότε θα βγει αυτή η εγκύκλιος μετεγγραφων;
Κανονικά μαζί με τις εγγραφές έπρεπε να γίνονται και οι αιτήσεις μετεγγραφων
Μα όλα εγώ πχια;;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Η εβδομάδα πέρασε, πότε θα βγει αυτή η εγκύκλιος μετεγγραφων;
Κανονικά μαζί με τις εγγραφές έπρεπε να γίνονται και οι αιτήσεις μετεγγραφων
Μα όλα εγώ πχια;;;
Περίμενε εχουν μια μερα ακόμα την αυριανή για να ειναι συνεπείς στην διαρροή τους.
Βεβαια απο αξιοπιστια δεν τα πανε και τοσο καλα αλλα θα δειξει.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top