Μεταβίβαση ποσοστού 50% αμαξιού

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα σας/καλησπέρα σας

Ξέρω ότι δεν είστε δικηγόροι εδώ κάποιοι, δεν ξέρω αν είναι και το κατάλληλο φορουμ να το γράψω αλλά δυστυχώς χρειάζομαι βοήθεια. Πριν 2 χρόνια έχασα το πατέρα μου και από πριν άνηκε σε εκείνον το 50% του αμαξιου και το υπόλοιπο 50% στη μητέρα μου. Μετά το θάνατο, η μητέρα μου έκανε αποποίηση κληρονομιάς και το υπόλοιπο 50% ( του πατέρα μου) έμεινε στον αέρα, δηλ στους επόμενους κληρονόμους που ακόμα δεν έχουν ξεκαθαρίσει αν θέλουν να κάνουν αποποίηση ή αποδοχή γιατί ψάχνουν τον έναν και δεν μπορούν να τον βρουν

Στο διαταύτα , οι γείτονες προχτές της πολυκατοικίας μου, μου έκαναν παρατήρηση να πάρω το αμάξι από τη πολυκατοικία , καθώς αφου δεν έχει πινακίδες ( τις κατέθεσε η μητέρα μου στην εφορία μετά το θάνατο), πιάνει χώρο και θέλουν να παρκάρουν αυτοί τα δικά τους. Ζήτησα τη γνώμη των δικηγόρων μου, και μου είπαν να μη το κάνω τίποτα, να το αφήσω εκεί που είναι και αυθαιρερούν και οι ίδιιοι καθώς όλα τα αμάξια είναι παρκαρισμένα σε κοινόχρηστο χώρο που απαγορεύεται.

Το ερώτημα που θέλω να θέσω από αυτή τη διαδικασία είναι, υπάρχει κάποιος νόμος να το πω, κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει την ίδια περίπτωση, να δώσει η μητέρα μου το ποσοστό της με δωρέα πχ στο κράτος, σε ένα φιλανθρωπικό ίδρυμα, στην εφορία κάπου, για να γλιτώσουμε μια και καλή.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα,
Στην αρχή αναφέρεις πως έκανε αποποίηση η μητέρα σου του μεριδίου της (άρα δεν έχει κάποια υποχρέωση πάνω σε αυτό), το υπόλοιπο 50% αν ενδιαφέρει τους υπόλοιπους κληρονόμους θα το διεκδικήσουν εκείνοι.
Το ποσοστό της πως θα το δώσει κάπου αφού δεν το έχει πλέον;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα,
Στην αρχή αναφέρεις πως έκανε αποποίηση η μητέρα σου του μεριδίου της (άρα δεν έχει κάποια υποχρέωση πάνω σε αυτό), το υπόλοιπο 50% αν ενδιαφέρει τους υπόλοιπους κληρονόμους θα το διεκδικήσουν εκείνοι.
Το ποσοστό της πως θα το δώσει κάπου αφού δεν το έχει πλέον;

Επειδή σε μπέρδεψα. Η μητέρα μου έκανε αποποίηση το ποσοστό που είχε ο πατέρας μου ως κληρονόμος. Το 50% που είχε από πριν το κράτησε. δεν γίνεται διαφορετικά. Υπάρχει κάποιος τρόπος αυτό το 50% που έχει τώρα δικό της, δηλ αυτο που είχε πριν απεβιώσει ο πατέρας μου , να το δώσει κάπου δωρεά στο ΔΗμο, στο κρατος , έστω με κάποιο τρόπο να το ξεφορτωθεί να ηρεμήσουμε?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top