Μετάνιωσα για τις επιλογές που έκανα αναφορικά με τις σπουδές μου

Aestheticmoon

Νεοφερμένος

Η Aestheticmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας ! Έδωσα πανελλήνιες φέτος συγκέντρωσα 16.175. Στόχος μου ήταν η βιολογία του εκπα όμως δεν την έπιασα και έτσι έβαλα τρίτη επιλογή τη βιοτεχνολογία του γπα που όμως τελικά δε μου άρεσε γιατί βγαίνεις γεωπόνος. Έκανα αιτηση μετεγγραφής για το τμήμα ΒιολογικώνΕφαρμογών και Τεχνολογιών στα Γιάννενα γιατί είναι ο αδερφός μου τριτοετης εκεί όμως φοβάμαι να μείνω σε άλλη πόλη μακριά από τους γονείς μου και νιώθω άσχημα που θα ξοδευτούν τόσο για μένα . Επίσης τις τελευταίες μέρες νιώθω χάλια γιατί σκέφτομαι Πώς δεν εκμεταλλεύτηκα το γεγονός ότι έχω αδελφό προπτυχιακο φοιτητή σε άλλη πόλη γιατί θα μπορούσα να βάλω βιολογικό πατρας όπου περνούσα , θα ζητούσα μετεγγραφή και τώρα θα ήμουν Στο βιολογικο του εκπα .... νιώθω φοβερές τύψεις και δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου τι βλακεία έκανα. Να σημειώσω ότι στο πρώτο μηχανογραφικό που έφτιαξα είχα βάλει όλα τα βιολογικά με σκοπό να κάνω μετεγγραφή αλλά το άλλαξα γιατί από το φροντιστήριο μου είπαν ότι μπορεί να μην την δεχτούν. Εγώ όμως είμαι σίγουρη τώρα ότι θα την δέχονταν γιατί δεν γίνεται να σπουδάζουμε δυο αδέρφια σε άλλες πόλεις και στα Γιάννενα δεν έχει αντίστοιχο τμήμα. Τι να κάνω;;;;;
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
10% για βιολογικό κι αν δν πρσς αίτηση μετεγγραφής για Αθήνα 😁
 

Aestheticmoon

Νεοφερμένος

Η Aestheticmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν νομίζω να περάσω στο βιολογικό του εκπα με 10% γιατί έχει 16.750 μόρια
Επίσης δεν μπορώ να ζητήσω 2η φορά μετεγγραφή
 

Anwnumh

Νεοφερμένος

Η Anwnumh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Αρχικά να μην νιώθεις τόσο άσχημα με τον εαυτό σου! Όλα φτιάχνουν.... χαλάρωσε και κάνε αυτά που σς συμβουλευουν παραπανω! 😊😊😊
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Κοίτα δν ξρ με σιγουριά αλλά άμα κάνεις 10% κι πρσς πχ βιολογικό Πάτρας μπορείς να κάνεις μετεγγραφή εκ νέου για Αθήνα βιολογικό
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Γεια σας ! Έδωσα πανελλήνιες φέτος συγκέντρωσα 16.175. Στόχος μου ήταν η βιολογία του εκπα όμως δεν την έπιασα και έτσι έβαλα τρίτη επιλογή τη βιοτεχνολογία του γπα που όμως τελικά δε μου άρεσε γιατί βγαίνεις γεωπόνος. Έκανα αιτηση μετεγγραφής για το τμήμα ΒιολογικώνΕφαρμογών και Τεχνολογιών στα Γιάννενα γιατί είναι ο αδερφός μου τριτοετης εκεί όμως φοβάμαι να μείνω σε άλλη πόλη μακριά από τους γονείς μου και νιώθω άσχημα που θα ξοδευτούν τόσο για μένα . Επίσης τις τελευταίες μέρες νιώθω χάλια γιατί σκέφτομαι Πώς δεν εκμεταλλεύτηκα το γεγονός ότι έχω αδελφό προπτυχιακο φοιτητή σε άλλη πόλη γιατί θα μπορούσα να βάλω βιολογικό πατρας όπου περνούσα , θα ζητούσα μετεγγραφή και τώρα θα ήμουν Στο βιολογικο του εκπα .... νιώθω φοβερές τύψεις και δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου τι βλακεία έκανα. Να σημειώσω ότι στο πρώτο μηχανογραφικό που έφτιαξα είχα βάλει όλα τα βιολογικά με σκοπό να κάνω μετεγγραφή αλλά το άλλαξα γιατί από το φροντιστήριο μου είπαν ότι μπορεί να μην την δεχτούν. Εγώ όμως είμαι σίγουρη τώρα ότι θα την δέχονταν γιατί δεν γίνεται να σπουδάζουμε δυο αδέρφια σε άλλες πόλεις και στα Γιάννενα δεν έχει αντίστοιχο τμήμα. Τι να κάνω;;;;;
δυστηχως μηχανογραφικο στο φροντιστηριο δημιουργει θεματα.
που μενει η οικογενεια σου? και τι μορια μετεγγραφης εχεις?
 

Aestheticmoon

Νεοφερμένος

Η Aestheticmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αθήνα μένει και έχω 4 μόρια ( έκανα με βάση τα οικονομικά κριτήρια)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απλά αν κάνω 10% για Πάτρα και κάνω εγγραφή εκεί δε θα είμαι πια φοιτήτρια του τμήματος βιολογικών εφαρμογών στα Γιάννενα και αν δεν δεχτούν την μετεγγραφή μου για Αθήνα τι θα κάνω; Δεν μπορώ να πάω να μείνω στην Πατρα γιατί σπουδάζει ο αδερφός μου στα Γιάννενα και δεν μπορούμε να νοικιάζουμε 2 σπίτια
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Αθήνα μένει και έχω 4 μόρια ( έκανα με βάση τα οικονομικά κριτήρια)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απλά αν κάνω 10% για Πάτρα και κάνω εγγραφή εκεί δε θα είμαι πια φοιτήτρια του τμήματος βιολογικών εφαρμογών στα Γιάννενα και αν δεν δεχτούν την μετεγγραφή μου για Αθήνα τι θα κάνω; Δεν μπορώ να πάω να μείνω στην Πατρα γιατί σπουδάζει ο αδερφός μου στα Γιάννενα και δεν μπορούμε να νοικιάζουμε 2 σπίτια
ριχνεις ριπες ερωτησεων και ειναι δυσκολο να σε πιασει καποιος , κοολ δεν χαθηκε ο κοσμος, περιμενε λιγο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου δύσκολο λολ δεν λέω κάτι δυσνόητο
Οκ μην δινεις σημασια ,το δικο μου το μυαλο ειναι λιγο αργοκινητο.

η αποψη μου ειναι η εξης .
εφοσον το αθηναικο ΓΠΑ δεν το μπορεις και τα ιωαννινα σου κανουν ως σχολη να συνεχισεις και να τελειωσεις την μετεγγραφη για εκει.
το 10% για του χρονου για πατρα δεν ειναι ευκολο μαλλον απαγορευτικο, το ηρακλειο φαινεται πιο ελπιδοφορο αλλα και αυτο οχι σιγουρο.
Αν πραγματι εμπαινες φετος πατρα θα ερχοσουν αθηνα λογω αδελφου.
Θα περιμενουμε τι θα πει η κεραμεως στο νομοσχεδιο τον φεβρουαριο και αν θα αλλαξει τις μετεγγραφες ,τοτε σχεδιαζεις τις επομενες κινησεις στον στοχο.
Τα βιοιατρικα του παδα και οι μηχανιkοι βιοιατριkης δεν σου κανουν fit?
 

Aestheticmoon

Νεοφερμένος

Η Aestheticmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ . Απλά σκέφτομαι ότι θα μπορούσα τώρα να ειμαι στο βιολογικό του εκπα και μου έρχεται να 🌠τρελαθώ 🌠
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ . Απλά σκέφτομαι ότι θα μπορούσα τώρα να ειμαι στο βιολογικό του εκπα και μου έρχεται να 🌠τρελαθώ 🌠
Κοιτα ..δεν το χειρίστηκες καλα το θεμα. σου βκηκε η πιστη να πιασεις τα μορια στο 3ο και μετα τα αγνοησες.
Καθε εμποδιο σε καλο ,και εγω ηθελα χημικους μηχανικους γιατι νομιζα οτι κανουν χημεια, μετα μου ειπαν οτι δεν.... και αλλαξα για αλλού.
 

Katerinakivog

Νεοφερμένος

Η Katerinakivog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θα ήθελα να σε συγχαρώ για την επιτυχία σου στις εξετάσεις και να σου πω ως μητέρα πως κατάφερες να μπεις σε ένα ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα με την πρώτη προσπάθεια σου σε μία χρονιά με ιδιαίτερες συνθήκες και δυσκολίες .Αν κατάλαβα καλά επιθυμείς να σπουδάσεις βιολογία .Η σχολή που έχεις εισαχθεί δεν σου αρέσει από άποψη οδηγού σπουδών ;ή σε επηρεάζει ο τίτλος του Γεωπόνου ;Θα πρέπει να δεις και τα μεταπτυχιακά που μπορείς να ακολουθήσεις και τις προοπτικές που σου δίνει το επάγγελμα του γεωπόνου.Ίσως ο συνδυασμός δύο πτυχίων σε δύο επιστημονικά πεδία σου ξεκλειδώσει περισσότερα πεδία με τα οποία να μπορείς να ασχοληθείς επαγγελματικά.Αυτό που τώρα σου μοιάζει λάθος μπορεί τελικά να σου βγει σε καλό .Η Γεωπονική σχολή αποτελεί πάντως ένα ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα με πολύ καλή φήμη και κοιτώντας τα νέα τμήματα που έχει δείχνει να έχει στρέψει το βλέμμα στις νέες τεχνολογίες.Μου φαίνεται σαν να είναι η εφαρμοσμένη βιολογία σε σχέση με την βιολογία που είναι πιο θεωρητική .Ελπίζω η απόφαση σου να σε δικαιώσει και σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία .
 

Aestheticmoon

Νεοφερμένος

Η Aestheticmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ! Το πρόγραμμα σπουδών δεν είναι τόσο άσχημο απλα δίνεται έμφαση στους φυτικους οργανισμούς και στο τέλος γίνεσαι γεωπόνος με ειδίκευση στην βιοτεχνολογία. Η Σχολή όμως είναι 5 χρόνια και είναι πολύ δύσκολη και δεν θέλω να χαραμίσω 5-6 Χρόνια από την ζωή για να πάρω ένα πτυχίο που δεν με ικανοποιεί ( δε θα ήθελα να ασχολούμαι όλη την ώρα με φυτά). Επίσης μεταπτυχιακό δεν θα κάνω κατευθείαν γιατί πρέπει να μαζέψω πρώτα τα λεφτά που απαιτούνται οπότε θα περάσουν αλλά 2 -3 χρόνια ( ακόμα κι αν κάνω μεταπτυχιακό θα έχω πτυχίο γεωπόνου), για αυτό κιόλας έκανα μετεγγραφή για το τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών στα Γιάννενα απλά νιώθω άσχημα που θα πληρώνουν τόσα λεφτά οι γονείς μου για μένα γιατί δεν θέλω να στερούνται πράγματα εξαιτίας μου 🥺
Μόνο ο πατέρας μου δουλεύει γιατί η μητέρα μου έχει προβλήματα υγείας
 

Katerinakivog

Νεοφερμένος

Η Katerinakivog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Επειδή έχω ένα παιδί που σπουδάζει ήδη και ένα που δίνει φέτος πανελλήνιες παρακολούθησα αρκετές διαλέξεις από συμβούλους σταδιοδρομίας και η γνώμη τους συγκλίνει στο εξής .Στο γεγονός πως δεν έχει τελικά μεγάλη σημασία ο αρχικός τίτλος σπουδών όσο έχει το μεταπτυχιακό που κάποιος επιλέγει .Σε επιστήμες λοιπόν που είναι συγγενικές αυτό καθημερινότητα πλέον.Το θέμα λοιπόν είναι αν σου αρέσουν τα περισσότερα μαθήματα (υπόψιν ότι όλα τα μαθήματα να σου αρέσουν δεν υπάρχει περίπτωση ακόμα και αν έχεις μπει στην σχολή των ονείρων σου )Μην στέκεσαι στον τίτλο σπουδών αλλά στην ουσία .Επειδή σε σχέση με την γενιά μου έχετε την δυνατότητα να βρείτε στο διαδίκτυο αναλυτικά τους οδηγούς σπουδών όλων των σχολών ,αν δεν το έχεις κάνει καντο χωρίς να χάνεις χρόνο .Αν μπορείς να επικοινωνήσεις με την σχολή σου θα υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να σε ενημερώσουν για τα μεταπτυχιακά που μπορείς να ακολουθήσεις τα δίδακτρα τους και τις υποτροφίες .Πολλοί άνθρωποι για αλλού ξεκίνησαν κάπου τυχαία άλλαξαν πορεία και τους οδήγησε αυτό σε κάτι που δεν φανταζόντουσαν πόσο τους ταίριαζε και ενδιέφερε .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top