Μειωμένη συγκέντρωση στο διάβασμα

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Γεια σας!

Από τον Δεκέμβριο έχω θέμα με τη συγκέντρωση μου στο διάβασμα. Είχα ξεκινήσει πολύ δυναμικά την σχολική χρονιά αλλά πλέον δεν είμαι τόσο συγκεντρωμένη ούτε παραγωγική. Φοβάμαι μήπως αυτή η "κοιλιά" ανατρέψει την πρόοδο που έχω κάνει ως τώρα.. καμία συμβουλή;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Μήπως να βελτιώσεις / αυξήσεις τον ύπνο σου;
Θα τολμήσω να πω ότι και βιταμίνες όπως D και C μπορούν να βελτιώσουν τη διάθεση και συγκέντρωσή σου συμπληρωματικά με την ξεκούραση του μυαλού. :)
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Μήπως να βελτιώσεις / αυξήσεις τον ύπνο σου;
Θα τολμήσω να πω ότι και βιταμίνες όπως D και C μπορούν να βελτιώσουν τη διάθεση και συγκέντρωσή σου συμπληρωματικά με την ξεκούραση του μυαλού. :)
Κοιμάμαι πάντα κανονικό 8ωρο :) αν και τώρα στις διακοπές δεν κοιμάμαι καλά. Η αλήθεια είναι ότι πάντα είχα κάποια θεματάκια με τη συγκεντρωση μου στο διάβασμα, αλλά με κάποιον τρόπο τα βόλευα και τα κατάφερνα στο τέλος
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Κοιμάμαι πάντα κανονικό 8ωρο :) αν και τώρα στις διακοπές δεν κοιμάμαι καλά. Η αλήθεια είναι ότι πάντα είχα κάποια θεματάκια με τη συγκεντρωση μου στο διάβασμα, αλλά με κάποιον τρόπο τα βόλευα και τα κατάφερνα στο τέλος
Δεν το λέω για σένα μιας που δεν ξέρω την καθημερινότητά σου, αλλά εμένα θυμάμαι ότι η κλεισούρα δεν με βοήθαγε να αποδώσω στο διάβασμα. Αν έχεις κλειστεί λόγω κορωνοϊού σε σχέση με παλιά, δοκίμασε και το περπάτημα ή άλλη εκτόνωση και μετά διάβασμα. Ας πουν και οι άλλοι :D
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Γεια σας!

Από τον Δεκέμβριο έχω θέμα με τη συγκέντρωση μου στο διάβασμα. Είχα ξεκινήσει πολύ δυναμικά την σχολική χρονιά αλλά πλέον δεν είμαι τόσο συγκεντρωμένη ούτε παραγωγική. Φοβάμαι μήπως αυτή η "κοιλιά" ανατρέψει την πρόοδο που έχω κάνει ως τώρα.. καμία συμβουλή;
Hey!Αρχικά να σου πω ότι επειδή διάβασα ότι λες πως γενικά είχες θέμα με τη συγκέντρωση απλά το μάζευες,πως καλό θα ήταν να κάνεις μερικές εξετάσεις,να δεις κάποιες βιταμίνες,το σίδηρο,τη φερριτίνη και το θυρεοειδή σου.Παίζουν ρόλο σε αυτό να ξέρεις.
Αν όλα αυτά είναι οκ,τότε θεωρώ φταίει το γεγονός ότι ήμασταν σε Christmas mood ,ήρθαν και οι γιορτές,οπότε τη χάσαμε τη μπάλα λίγο.Θεωρώ θα στρώσεις σιγά σιγά,κι εγώ με το που μπήκε Δεκέμβρης ήμουν στο κόσμο μου γιατί περίμενα πως και πως να έρθουν Χριστούγεννα.Βγες καμιά βόλτα έξω να ξελαμπικάρει το μυαλό και θα δεις διαφορά πιστεύω.
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Hey!Αρχικά να σου πω ότι επειδή διάβασα ότι λες πως γενικά είχες θέμα με τη συγκέντρωση απλά το μάζευες,πως καλό θα ήταν να κάνεις μερικές εξετάσεις,να δεις κάποιες βιταμίνες,το σίδηρο,τη φερριτίνη και το θυρεοειδή σου.Παίζουν ρόλο σε αυτό να ξέρεις.
Αν όλα αυτά είναι οκ,τότε θεωρώ φταίει το γεγονός ότι ήμασταν σε Christmas mood ,ήρθαν και οι γιορτές,οπότε τη χάσαμε τη μπάλα λίγο.Θεωρώ θα στρώσεις σιγά σιγά,κι εγώ με το που μπήκε Δεκέμβρης ήμουν στο κόσμο μου γιατί περίμενα πως και πως να έρθουν Χριστούγεννα.Βγες καμιά βόλτα έξω να ξελαμπικάρει το μυαλό και θα δεις διαφορά πιστεύω.
Μπορεί να έχει σχέση με τις βιταμίνες, αν και στις εξετάσεις που είχα κάνει πρόσφατα ήμουν εντάξει.. σίγουρα όχι το christmas mood πάντως χαχα. Είχα δει μια διαφήμιση για συμπληρώματα διατροφής για μαθητές, αλλά δεν ξέρω αν είναι αποτελεσματικά.. Βγαίνω σχεδόν καθημερινά έξω λόγω υποχρεώσεων αλλά δεν βλέπω διαφορά. Δεν ξέρω τι πάει λάθος
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μπορεί να έχει σχέση με τις βιταμίνες, αν και στις εξετάσεις που είχα κάνει πρόσφατα ήμουν εντάξει.. σίγουρα όχι το christmas mood πάντως χαχα. Είχα δει μια διαφήμιση για συμπληρώματα διατροφής για μαθητές, αλλά δεν ξέρω αν είναι αποτελεσματικά.. Βγαίνω σχεδόν καθημερινά έξω λόγω υποχρεώσεων αλλά δεν βλέπω διαφορά. Δεν ξέρω τι πάει λάθος
Xμ δε ξέρω αν θα σε βοηθήσουν τα συμπληρώματα,εγώ είχα δοκιμάσει Mollers μουρενέλαιο και δεν έκανε τίποτα,όλη μέρα νύσταζα,βαριόμουν και δε μπορούσα να συγκεντρωθώ εύκολα.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Μπορεί να έχει σχέση με τις βιταμίνες, αν και στις εξετάσεις που είχα κάνει πρόσφατα ήμουν εντάξει.. σίγουρα όχι το christmas mood πάντως χαχα. Είχα δει μια διαφήμιση για συμπληρώματα διατροφής για μαθητές, αλλά δεν ξέρω αν είναι αποτελεσματικά.. Βγαίνω σχεδόν καθημερινά έξω λόγω υποχρεώσεων αλλά δεν βλέπω διαφορά. Δεν ξέρω τι πάει λάθος
κοιτα τα πιο δυσκολα ειναι του χρονου (βασικα απ'το Μαη λογω προετοιμασιας για πανελληνιες, αχχ εχεις και το ονομα), τωρα και μια με δυο ωρες να διαβαζεις τη μερα τα σημαντικα μαθηματα εισαι μια χαρα μην αγχωνεσαι απο τωρα, κατσε διαβασε 1-2 ωρες ουσιαστικα και τελος, αλλα να διαβαζεις, καλο θα ηταν χωρις διαλειμμα να μην χασεις την συγκεντρωση σου, αυτο τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.
 

CrocaineJesus

Νεοφερμένος

Ο CrocaineJesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Η συγκεντρωση του διαβασματος βελτιωνεται με ενα καλο προγραμμα ύπνου πρώτον , δεύτερον σίγουρα η σωστή διατροφή όπως αναφέρθηκε απο πριν το θέμα των βιταμινών και το σημαντικότερο κατα την γνώμη μου με δικιά μου εμπειρία το περπάτημα. ενα 20-30λεπτο περπάτημα για εμενα κάνει την δουλειά , ξελαμπικάρει το κεφάλι μου απο κακιές σκέψεις . Είμαι υποψήφιος των πανελληνίων και οι τρεις παράγοντες που ανέφερα με έχουν βοηθήσει ψυχικά σωματικά για τις εξετάσεις οι οποιες αναμένονται.
 

AfroChem

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AfroChem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Κοίτα ξανασκεψου μήπως φταίνε οι γιορτές γιατί εγω και τις 2 χρονιές που έδωσα, τα Χριστούγεννα είχα λιώσει στον ύπνο. Άνοιγα το βιβλίο και έβλεπα τις σελίδες χωρίς να καταλαβαίνω τι διαβάζω. Σίγουρα καλή διατροφή και ύπνος βοηθούν πολύ. Πέρα από αυτό μήπως δεν σε βοηθάει ο τρόπος που διαβάζεις; Προσπάθησε μέσα στη μέρα να θέσεις ώρες διαβάσματος και πάντα να αφήνεις και ώρα για τον εαυτό σου. Μην υπερβάλλεις ούτε με το διάβασμα ούτε με τις βόλτες. Όλα με μέτρο. Εγώ όταν δεν μπορούσα να συγκεντρωθω, έκανα ένα διάλειμμα για να χαλαρώσω, είτε έπαιζα κιθάρα είτε πήγαινα για περπάτημα. Όταν επέστρεφα, είχα πιο καθαρό μυαλό και περισσότερο ορεξη.Τώρα που θα αρχίσουν τα σχολεία και τα φροντ, οπότε θα έχεις υποχρεώσεις ίσως μπεις πάλι σε πρόγραμμα από μόνη σου όπως και τους προηγούμενους μήνες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Γεια σας!

Από τον Δεκέμβριο έχω θέμα με τη συγκέντρωση μου στο διάβασμα. Είχα ξεκινήσει πολύ δυναμικά την σχολική χρονιά αλλά πλέον δεν είμαι τόσο συγκεντρωμένη ούτε παραγωγική. Φοβάμαι μήπως αυτή η "κοιλιά" ανατρέψει την πρόοδο που έχω κάνει ως τώρα.. καμία συμβουλή;

Σκέψου ότι θα γίνεις κορίτσι του Ιουνίου και θα τραβάς φάσκελα στα μούτρα σου. :studying: Η συγκέντρωση δεν έχει να κάνει με το πόσες μέρες γουστάρεις να διαβάζεις όσο αν μια ώρα είσαι εκεί ή ταξιδεύεις. Άνθρωπος είσαι και είναι ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΒΑΡΙΕΣΑΙ. ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ. ΜΗΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΣ ΕΝΟΧΕΣ ΣΤΟ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ επειδή το σύστημα σε θέλει έτσι. Ξεκίνα με ένα πρόγραμμα καλού ύπνου, φρέσκου χυμού, να τρως καλά υγιεινά γεύματα και να αποφεύγεις ζάχαρη, τοξικούς ανθρώπους και τα νέα περί κορονο-τρομοκρατίας του εισαγγελάτου. Επίσης η πολλή μουσική σε χαμηλή ένταση πάλι αποσυντονίζει. Πες στον εαυτό σου: ο Μαής θα γίνει Ιούνιος και πρέπει να διαβάσω. Ξεκίνα με 1 ώρα σκληρό διάβασμα και δες αποτέλεσμα. Θα σου πρότεινα να κάνεις 2 λεπτά ενδιάμεσο διάλειμμα για να ξεκουράζεις τα μάτια σου.
 

menual

Νεοφερμένος

Ο menual αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Εχω διασπαση προσοχης και σε καταλαβαινω.Φετος το προβλημα εχει γινει πιο εντονο ομως .Απο τη μια τα καθημερινα απο την αλλη η προετοιμασια για Γ λυκειου φοβαμαι και εγω πως η τοση προσπαθεια θα ειναι ματαιη .Πολλες ωρες να μαθω τα βασικα δεν μιλαω για επιπλεον που πρεπει να μαθω φετος
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Εχω διασπαση προσοχης και σε καταλαβαινω.Φετος το προβλημα εχει γινει πιο εντονο ομως .Απο τη μια τα καθημερινα απο την αλλη η προετοιμασια για Γ λυκειου φοβαμαι και εγω πως η τοση προσπαθεια θα ειναι ματαιη .Πολλες ωρες να μαθω τα βασικα δεν μιλαω για επιπλεον που πρεπει να μαθω φετος
Έχεις κάνει κάτι που βελτίωσε τη κατάσταση;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοίτα ξανασκεψου μήπως φταίνε οι γιορτές γιατί εγω και τις 2 χρονιές που έδωσα, τα Χριστούγεννα είχα λιώσει στον ύπνο. Άνοιγα το βιβλίο και έβλεπα τις σελίδες χωρίς να καταλαβαίνω τι διαβάζω. Σίγουρα καλή διατροφή και ύπνος βοηθούν πολύ. Πέρα από αυτό μήπως δεν σε βοηθάει ο τρόπος που διαβάζεις; Προσπάθησε μέσα στη μέρα να θέσεις ώρες διαβάσματος και πάντα να αφήνεις και ώρα για τον εαυτό σου. Μην υπερβάλλεις ούτε με το διάβασμα ούτε με τις βόλτες. Όλα με μέτρο. Εγώ όταν δεν μπορούσα να συγκεντρωθω, έκανα ένα διάλειμμα για να χαλαρώσω, είτε έπαιζα κιθάρα είτε πήγαινα για περπάτημα. Όταν επέστρεφα, είχα πιο καθαρό μυαλό και περισσότερο ορεξη.Τώρα που θα αρχίσουν τα σχολεία και τα φροντ, οπότε θα έχεις υποχρεώσεις ίσως μπεις πάλι σε πρόγραμμα από μόνη σου όπως και τους προηγούμενους μήνες.
Δεν ξέρω αν φταίνε η γιορτές, νομίζω έχει να κάνει πιο πολύ άγχος με το άγχος και τη σύγχυση που υπάρχει στο κεφάλι μου
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,359 μηνύματα.
Γεια σας!

Από τον Δεκέμβριο έχω θέμα με τη συγκέντρωση μου στο διάβασμα. Είχα ξεκινήσει πολύ δυναμικά την σχολική χρονιά αλλά πλέον δεν είμαι τόσο συγκεντρωμένη ούτε παραγωγική. Φοβάμαι μήπως αυτή η "κοιλιά" ανατρέψει την πρόοδο που έχω κάνει ως τώρα.. καμία συμβουλή;
Ως ενα βαθμό εκτιμώ οτι φταίει το κλίμα των γιορτών. Αν όντως αυτός είναι ο λόγος τωρα που άνοιξαν τα σχολεία σε μια βδομάδα το πολύ θα εχεις μπει πάλι σε πρόγραμμα.

Ομως,θελω να κάνω μια εύλογη ερώτηση.
Μήπως άλλαξες κάτι στις καθημερινές σου συνήθειες, ασχολίες;
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ως ενα βαθμό εκτιμώ οτι φταίει το κλίμα των γιορτών. Αν όντως αυτός είναι ο λόγος τωρα που άνοιξαν τα σχολεία σε μια βδομάδα το πολύ θα εχεις μπει πάλι σε πρόγραμμα.

Ομως,θελω να κάνω μια εύλογη ερώτηση.
Μήπως άλλαξες κάτι στις καθημερινές σου συνήθειες, ασχολίες;
Δεν άλλαξα κάτι
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Έχω να βγάλω μια αρκετά μεγάλη ύλη μέχρι την Δευτέρα και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ, έχει πάρα πολλές ιστορικές ημερομηνίες, πάρα πολλά ονόματα και τα χω παίξει, διαβάζω για 10 λεπτά και μετά τα παρατάω
 

TehWinnerGR

Νεοφερμένος

Ο TehWinnerGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πατρών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έχω να βγάλω μια αρκετά μεγάλη ύλη μέχρι την Δευτέρα και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ, έχει πάρα πολλές ιστορικές ημερομηνίες, πάρα πολλά ονόματα και τα χω παίξει, διαβάζω για 10 λεπτά και μετά τα παρατάω
Υπάρχουν δύο τεχνικές που μπορούν να σε βοηθήσουν:
  • Active recall: Δεν διαβάζεις παθητικά το κείμενο αλλά δημιουργείς ερωτήσεις, flashcards, ρωτάς τον εαυτό σου και απαντάς. Επίσης κρατάς τις δικές σου σημειώσεις που αναπαράγεις την ύλη με το δικό σου τρόπο. Κάνεις πίνακες/timelines με τις ημερομηνίες και τα ονόματα και προσπαθείς να τα οργανώσεις με τρόπο ώστε να τα θυμάσαι
  • Spaced Repetition: Επαναλαμβάνεις όλη αυτή τη διαδικασία ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Στη πρώτη φορά που θα τα διαβάσεις θα θυμηθείς τα μισά, την δεύτερη θα θυμηθείς το 70% κ.ο.κ. Τώρα βέβαια δεν έχεις χρόνο για αυτό μιας και έχεις ελάχιστες μέρες, οπότε αναγκαστικά είναι σίγουρο ότι δεν πρόκειται να τα θυμηθείς όλα τέλεια. Παρόλα αυτά μπορείς να μεγιστοποιήσεις την αποτελεσματικότητά σου για το χρονικό διάστημα που έχεις.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
το πρόβλημα θεωρείται πολυπαραγοντικό, δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη
απάντηση είναι πολλά που θα πρέπει να κοιτάξει κάποιος που αντιμετωπίζει
τέτοιες δυσκολίες, μπορώ να γράψω κατεβατά από αυτά που έχω διαβάσει
και να δώσω και λινκς αν υπάρχει ενδιαφέρον.. αλλά δεν έχω κάποια συγκεκριμένη απάντηση για το τι θα μπορούσε να βοηθήσει...

η λύση πάει εξατομικευμένα στο καθένα ανάλογα τι προκαλεί το ζήτημα αυτό.


ελπίζω αυτό που γράφω να δίνει ενα clue. :/:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,549 μηνύματα.
Κάτι που κάνω εγώ, και ίσως σου έρθει πιο naturally αν είσαι άνθρωπος που μιλάει στον εαυτό του ( :P ) είναι να τα λέω όοολα φωναχτά, έτσι το μυαλό δεν μπορεί να ξεφύγει πολύ. Γιατί υπάρχει ένα εξωτερικό ερέθισμα (η φωνή μου στην προκειμένη περίπτωση) που κάνει mute όλα τα υπόλοιπα (σκέψεις λόγου χάρη) που μπορούν εύκολα να πάρουν θέση αν τα διαβάζω από μέσα μου. Και μετά τα επαναλαμβάνω μόνη μου χωρίς να κοιτάω μέσα αυτή τη φορά, σαν να τα εξηγώ σε κάποιον. Με βοηθάει απίστευτα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top