Μαιευτική-γυναικολογία από Νοσηλευτική

Fanoual

Νεοφερμένος

Η Fanoual αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα!:clapup:

Γνωρίζει κάποιος, με πτυχίο Νοσηλευτικής, πώς μπορείς να ασχοληθείς με τη μαιευτική-γυναικολογία;

Ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για νεογνά-βρέφη, και γυναικολογία στο σύνολο της. Δεν ενδιαφέρομαι για παιδιατρική νοσηλευτική.

Γνωρίζετε εάν υπάρχει τρόπος εξειδίκευσης; Σε κάποιο νοσοκομείο ή με κάποιο μεταπτυχιακό/άλλο πρόγραμμα που να μου παρέχει τα αντίστοιχα δικαιώματα;

Αναφέρομαι σε εργασία σε μαιευτικές κλινικές, κλινικές εξωσωματικής γονιμοποίησης και όλα τα συναφή.

Έχω την εντύπωση ότι στο εξωτερικό μπορείς να ακολουθήσεις την ειδικότητα της μαιευτικής, με πτυχίο Νοσηλευτικής. Γνωρίζετε κάτι σχετικό για Ελλάδα, ή και για εξωτερικό;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :D
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Στη Σουηδία υπάρχει η εξιδίκευση μαιευτικής για τους νοσηλευτές, που είναι μορφή μεταπτυχιακού προγράμματος. Νομίζω πως υπάρχει και μία ξεχωριστή για φροντίδα νεογνών. Το καλό είναι πως στη Σουηδία οι νοσηλευτές κάνουν πολλά πράγματα σε σχέση με ελλάδα, όπως διαγνώσεις κ συνταγογραφήσεις. Το κακό είναι πως χρειάζεσαι Σουηδικά λόγο της φύσης του επαγγέλματος.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στο εξωτερικό η Μαία έχει μεγάλη αυτονομία. Αναλαμβάνει τις απλές γέννες μόνη της και ο ιατρός μπαίνει σε επιπλεγμένες περιπτώσεις. Στην Ελλάδα τα κάνουν όλα οι ιατροι.
 

Fanoual

Νεοφερμένος

Η Fanoual αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Στη Σουηδία υπάρχει η εξιδίκευση μαιευτικής για τους νοσηλευτές, που είναι μορφή μεταπτυχιακού προγράμματος. Νομίζω πως υπάρχει και μία ξεχωριστή για φροντίδα νεογνών. Το καλό είναι πως στη Σουηδία οι νοσηλευτές κάνουν πολλά πράγματα σε σχέση με ελλάδα, όπως διαγνώσεις κ συνταγογραφήσεις. Το κακό είναι πως χρειάζεσαι Σουηδικά λόγο της φύσης του επαγγέλματος.
Πολύ ενδιαφέρον! Εννοείς και για το "μεταπτυχιακό" απαιτείται η γνώση της γλώσσας ή για την εργασία μετέπειτα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο εξωτερικό η Μαία έχει μεγάλη αυτονομία. Αναλαμβάνει τις απλές γέννες μόνη της και ο ιατρός μπαίνει σε επιπλεγμένες περιπτώσεις. Στην Ελλάδα τα κάνουν όλα οι ιατροι.
Το ερώτημα είναι εάν εγώ με το πτυχίο Νοσηλευτικής μπορώ να κάνω εξειδίκευση είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό... Κι αν το κάνω στο εξωτερικό, εαν θα αναγνωρίζεται στην Ελλάδα που όλα είναι πιο σύνθετα :laugh:
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Στο εξωτερικό η Μαία έχει μεγάλη αυτονομία. Αναλαμβάνει τις απλές γέννες μόνη της και ο ιατρός μπαίνει σε επιπλεγμένες περιπτώσεις. Στην Ελλάδα τα κάνουν όλα οι ιατροι.

Απ' όσο ξέρω έτσι ειναι και στη Σουηδία.

Πολύ ενδιαφέρον! Εννοείς και για το "μεταπτυχιακό" απαιτείται η γνώση της γλώσσας ή για την εργασία μετέπειτα;
Με μια γρήγορη ματιά είδα πως τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά (χωρίς "") είναι μόνο στα Σουηδικά, μάλλον επειδή περιέχει κλινική εκπαίδευση. Για να δουλέψεις ως νοσηλευτής στη Σουηδία χρειάζεται άδεια επαγγέλαμτος, η οποία με τη σειρά της χρειάζεται πτυχίο Σουηδικών (c1), οπότε και για την εργασία μετέπειτα. Κάποιος πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ:
Αντίστοιχα προγράμματα σε άλλες πόλεις βρήκα μόνο στα σουηδικά.
 

Fanoual

Νεοφερμένος

Η Fanoual αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Απ' όσο ξέρω έτσι ειναι και στη Σουηδία.


Με μια γρήγορη ματιά είδα πως τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά (χωρίς "") είναι μόνο στα Σουηδικά, μάλλον επειδή περιέχει κλινική εκπαίδευση. Για να δουλέψεις ως νοσηλευτής στη Σουηδία χρειάζεται άδεια επαγγέλαμτος, η οποία με τη σειρά της χρειάζεται πτυχίο Σουηδικών (c1), οπότε και για την εργασία μετέπειτα. Κάποιος πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ:
Αντίστοιχα προγράμματα σε άλλες πόλεις βρήκα μόνο στα σουηδικά.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα το κοιτάξω :D
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top