Μαιευτική ή νοσηλευτική;

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Παιδιατρική Νοσηλευτικη ή Μαιευτική;; πιο επάγγελμα πιστεύετε είναι καλύτερο;;;
(Πάω Α λυκειου)
Θα ήθελα ένα από τα δύο επαγγέλματα που ειδικεύεται πιο πολύ στα βρέφη και γενικά τα μωρά
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Παιδιατρική Νοσηλευτικη ή Μαιευτική;; πιο επάγγελμα πιστεύετε είναι καλύτερο;;;
(Πάω Α λυκειου)
Θα ήθελα ένα από τα δύο επαγγέλματα που ειδικεύεται πιο πολύ στα βρέφη και γενικά τα μωρά


Πιστεύω η Μαιευτική θα σου αρέσει πολύ, γιατί έχεις να κάνεις ΜΟΝΟ με μωρά και βρέφη (και τις μητέρες φυσικά :p) , ενώ αν γίνεις Παιδίατρος θα εξετάζεις άτομα κάθε ηλικίας κάτω των 18. Νοσηλευτική θα ασχολείσαι με τους πάντες οπότε ίσως να μην είναι τόσο της αρεσκείας σου. :)
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Παιδιατρική Νοσηλευτικη ή Μαιευτική;; πιο επάγγελμα πιστεύετε είναι καλύτερο;;;
(Πάω Α λυκειου)
Θα ήθελα ένα από τα δύο επαγγέλματα που ειδικεύεται πιο πολύ στα βρέφη και γενικά τα μωρά


Λοιπον, αν θες βρεφη και μωρα, τοτε πας μαιευτικη επειδη ειμαι στο τμημα μαιευτικης, εχω να σου πω οτι εχει αρκετα ενδιαφεροντα μαθηματα και γενικα αν σου αρεσει το αντικειμενο θα σου αρεσει πολυ. Απο το 2ο εξαμηνο μπαινεις νοσοκομειο και μειευτηριο -και με λιγη τυχη μπορει να πετυχεις και γεννα και να εισαι μπροστα :P Το μονο αρνητικο ειναι μια μικρη συγχιση πυο επικρατει στο πανεπιστημιο γενικοτερα, το οποιο πιστευω οτι οφειλεται στην αλλαγη απο τει, και οτι μερικα μαθηματα δεν πραγματοποιουνται (πχ στο τρεχον εξαμηνο μου εχω εμβρυολογια, υποχρεωτικο μαθημα και δεν υπαρχει καθηγητης. Τελειο?) Βεβαια μεχρι να δωσεις σιγουρα θα εχουν αλλαξει πολλα.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Παιδιατρική Νοσηλευτικη ή Μαιευτική;; πιο επάγγελμα πιστεύετε είναι καλύτερο;;;
(Πάω Α λυκειου)
Θα ήθελα ένα από τα δύο επαγγέλματα που ειδικεύεται πιο πολύ στα βρέφη και γενικά τα μωρά
Από ποια άποψη "καλύτερο";
Η μαιευτική είναι πολύ ωραία γιατί ασχολείσαι με τον άξονα "υγεία μητέρας και παιδιού" που είναι από τους πιο σημαντικούς. Ωστόσο κάθε γέννα είναι από μόνη της ένα ρίσκο, σε επαρχιακά νοσοκομεία π.χ. οι γυναίκες δεν παρακολουθούνται ποτέ επαρκώς και το στρες εκείνη την ώρα είναι αρκετά μεγάλο. (Στον φυσιολογικό τοκετό δεν θα έχεις παιδίατρο ή νεογνολόγο μέσα...). Εγώ δεν θα ήθελα να ασχοληθώ με νεογνική ή πρώτη βρεφική ηλικία αποκλειστικά πάντως. Επίσης έχε υπόψιν ότι σαν μαία θα ασχοληθείς πολύ και με την επίτοκο και νέα μαμά και όχι μόνο με το μωρό. Όσον αφορά την παιδιατρική νοσηλευτική, έχεις μια ευρεία γκάμα ηλικίας που θα βλέπεις, αλλά σπάνια θα σου τύχει νεογνό. (Κατ' εμέ, καλύτερο. Τεράστιες οι διαφορές μεταξύ ενός νεογνού 2 ημερών και ενός βρέφους 2 μηνών...)

Πες μας όμως πώς εννοείς το "καλύτερο" για να επεκταθούμε αντίστοιχα...
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θεωρώ την μαιευτική ένα κλικ παραπάνω απο την νοσηλευτική στην Ελλάδα, αρχικα μπορείς να ασχοληθείς με τομείς όπως ο θηλασμός, συμβουλευτική. Μπορείς να συνταγογραφείς κάποια φάρμακα, ενώ έχεις δικαίωμα να κανείς και πράξεις όπως ο φυσιολογικός τοκετός μόνη σου αλλα και να κανείς follow up.

Στην Ελβετία οι μαίες αναλαμβάνουν και ιατρικό καθήκοντολογιο πχ το apgar score σε κλινικές όπου δεν υπάρχει παιδίατρος.

Επίσης θα ανοίκεις στο σύλλογο γυναικολόγων και Μαιων Ελλάδας που διασφαλίζει τα δικαιώματα σου ως εργαζομένη παρά η ένωση νοσηλευτών Ελλάδας που δε σέβεται τον μέσο Έλληνα Νοσηλευτή.

Επίσης στην παιδιατρικη οι νοσηλευτες δεν κάνουν τπτ παρά μονο διάχειρηση και χορήγηση φαρμάκων φλέβες, αιμοληψίες , καθετηριασμοι κοκ τα κάνουν οι ιατροί

Η μαιευτική the last but not least ακουγετσι πιο μουρατη απο την νοσηλευτική

Κατ εμε μαιευτική

αν θέλεις νοσηλευτική μην πηγαίνεις παιδιατρικη νοσηλευτική
 
Τελευταία επεξεργασία:

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Ευχαεστω πικυ για τις Απαντήσεις
Καλύτερο εννοώ για μένα που θέλω να ασχοληθώ πιο πολύ με τα βρέφη ας πούμε
Απλά σκέφτομαι ότι στην μαιευτική θα πρέπει να ασχοληθείς και με τις γυναίκες που δεν ξέρω ακόμα κατά πόσο μ'αρέσει
Κάτι άλλο... δεν υπάρχει στην νοσηλευτική..μονάδα εντατικής θεραπείας νεογνών;
Επειδή δεν ξέρω και παρά πολλά...θέλω απλά ένα επάγγελμα που έχει να κάνει με την φροντίδα των βρεφών!!!
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαεστω πικυ για τις Απαντήσεις
Καλύτερο εννοώ για μένα που θέλω να ασχοληθώ πιο πολύ με τα βρέφη ας πούμε
Απλά σκέφτομαι ότι στην μαιευτική θα πρέπει να ασχοληθείς και με τις γυναίκες που δεν ξέρω ακόμα κατά πόσο μ'αρέσει
Κάτι άλλο... δεν υπάρχει στην νοσηλευτική..μονάδα εντατικής θεραπείας νεογνών;
Επειδή δεν ξέρω και παρά πολλά...θέλω απλά ένα επάγγελμα που έχει να κάνει με την φροντίδα των βρεφών!!!

Γιατί όχι βρεφονηπιοκόμος;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Θεωρώ την μαιευτική ένα κλικ παραπάνω απο την νοσηλευτική στην Ελλάδα, αρχικα μπορείς να ασχοληθείς με τομείς όπως ο θηλασμός, συμβουλευτική. Μπορείς να συνταγογραφείς κάποια φάρμακα, ενώ έχεις δικαίωμα να κανείς και πράξεις όπως ο φυσιολογικός τοκετός μόνη σου αλλα και να κανείς follow up.

Στην Ελβετία οι μαίες αναλαμβάνουν και ιατρικό καθήκοντολογιο πχ το apgar score σε κλινικές όπου δεν υπάρχει παιδίατρος.

Επίσης θα ανοίκεις στο σύλλογο γυναικολόγων και Μαιων Ελλάδας που διασφαλίζει τα δικαιώματα σου ως εργαζομένη παρά η ένωση νοσηλευτών Ελλάδας που δε σέβεται τον μέσο Έλληνα Νοσηλευτή.

Επίσης στην παιδιατρικη οι νοσηλευτες δεν κάνουν τπτ παρά μονο διάχειρηση και χορήγηση φαρμάκων φλέβες, αιμοληψίες , καθετηριασμοι κοκ τα κάνουν οι ιατροί

Η μαιευτική the last but not least ακουγετσι πιο μουρατη απο την νοσηλευτική

Κατ εμε μαιευτική

αν θέλεις νοσηλευτική μην πηγαίνεις παιδιατρικη νοσηλευτική

Τοσο μουρατη που στις Ηνωμένες Πολιτείες και τον Καναδά εχει απαγορευτεί,για να καταλαβουμε περι τινος προκειται...:P .
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Τοσο μουρατη που στις Ηνωμένες Πολιτείες και τον Καναδά εχει απαγορευτεί,για να καταλαβουμε περι τινος προκειται...:P .


https://en.wikipedia.org/wiki/American_College_of_Obstetricians_and_Gynecologists

American College of Obstetricians and Gynecologists is a professional association of physicians specializing in obstetrics and gynecology in the United States. It is a 501(c)(3) organization with a membership of approximately 58,000 obstetrician-gynecologists and women's health care professionals. It was founded in 1951. A companion 501(c)(6) organization, the American Congress of Obstetricians and Gynecologists (ACOG), was founded in 2008 and became operational in 2010.[1] The two organizations coexist, and member individuals automatically belong to both.[2] Both are not-for-profit.[2] The College as a 501(c)(3) focuses on education (with limited political work), whereas the Congress as a 501(c)(6) is allowed to advocate for members' interests in terms of the business of medicine (BOM) through lobbying and other political work.[2] Physician members are referred to as fellows and use the post-nominal letters FACOG to indicate their status. To become a fellow, a candidate must become certified by the American Board of Obstetrics and Gynecology,[3] an independent organization, and then nominated to the College by another fellow.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/American_College_of_Obstetricians_and_Gynecologists

American College of Obstetricians and Gynecologists is a professional association of physicians specializing in obstetrics and gynecology in the United States. It is a 501(c)(3) organization with a membership of approximately 58,000 obstetrician-gynecologists and women's health care professionals. It was founded in 1951. A companion 501(c)(6) organization, the American Congress of Obstetricians and Gynecologists (ACOG), was founded in 2008 and became operational in 2010.[1] The two organizations coexist, and member individuals automatically belong to both.[2] Both are not-for-profit.[2] The College as a 501(c)(3) focuses on education (with limited political work), whereas the Congress as a 501(c)(6) is allowed to advocate for members' interests in terms of the business of medicine (BOM) through lobbying and other political work.[2] Physician members are referred to as fellows and use the post-nominal letters FACOG to indicate their status. To become a fellow, a candidate must become certified by the American Board of Obstetrics and Gynecology,[3] an independent organization, and then nominated to the College by another fellow.

Still προσωπικα θεωρω εναν χειρουργος-γυναικολογο πιο αξιοπιστο απο μια μαια :P . Δεδομενου οτι η γεννα ειναι φυσιολογικη κανει κανονικα την δουλεια τους,αλλα εαν στραβωσει το πραγμα τοτε τι; Δεν ειναι γιατρος να αντιμετωπισει τετοια περιστατικα .
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
δε συγκρινα ιατρο με μαια συγκρινα μαια με νοσηλευτή.

Στην Ελλαδα ο ρόλος του νοσηλευτή και της μαίας έχει υποβαθμιστεί πάρα πολυ, παρόλα αυτά οι μαιευτήρες έχουν επαγγελματικά δικαιώματα που δε τα έχει ο απλός νοσηλευτής. Το ότι εχει υποβαθμιστεί οφείλεται και στον απλό κόσμο και στο σύστημα γενικότερα (προσωπικά αυτό με συμφέρει.. ).

Επίσης η ιατροκρατεία στην Ελλαδα δεν κάνει καλό πχ ο υψηλος αριθμός καισαρικών μόνο καλό στοιχείο δε μπορεί να θεωρηθεί.....

Το σύστημα για να ήταν υγείες έπρεπε να βασίζεται σε Μαίες- Μαιευτήρες με τον γυναικολόγο On call...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
δε συγκρινα ιατρο με μαια συγκρινα μαια με νοσηλευτή.

Στην Ελλαδα ο ρόλος του νοσηλευτή και της μαίας έχει υποβαθμιστεί πάρα πολυ, παρόλα αυτά οι μαιευτήρες έχουν επαγγελματικά δικαιώματα που δε τα έχει ο απλός νοσηλευτής. Το ότι εχει υποβαθμιστεί οφείλεται και στον απλό κόσμο και στο σύστημα γενικότερα (προσωπικά αυτό με συμφέρει.. ).

Επίσης η ιατροκρατεία στην Ελλαδα δεν κάνει καλό πχ ο υψηλος αριθμός καισαρικών μόνο καλό στοιχείο δε μπορεί να θεωρηθεί.....

Το σύστημα για να ήταν υγείες έπρεπε να βασίζεται σε Μαίες- Μαιευτήρες με τον γυναικολόγο On call...

Δεν ξερω,προσωπικα δεν βλεπω για ποιο λογο καποιος χρειαζεται να τελειωσει σχολη για κατι τετοιο . Θα μπορουσε απλα ο νοσηλευτης να παιρνει ειδικοτητα . Παντως νομιζω η νοσηλευτικη ειναι μακραν καλυτερη επιλογη απο την μαια γιατι αφηνει περιθωριο να συνεχισει καποιος ως γιατρος . Η μαια μου ακουγεται αρκετα ειδικευμενο για πτυχιο και οσο να'ναι περιττο οταν υπαρχουν τοσες αλλες ειδικοτητες στον χωρο της υγειας .
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Μια νοσηλεύτρια δεν θα μπορούσε δηλαδή να εργαστεί στον χώρο της μαιευτικής; Όχι ως μαια!
Είχα διαβάσει κιόλας κάπου ότι μια νοσηλεύτρια μπορεί να κάνει ειδίκευση 2 χρόνια στο νοσοκομείο για έναν τομέα ιατρικής (δεν ξέρω άμα τα λέω σωστά)
Επίσης βρεφονηπιοκομος δεν το σκέφτομαι γιατί θέλω να εργαστώ σε ένα νοσοκομείο..
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν ξερω,προσωπικα δεν βλεπω για ποιο λογο καποιος χρειαζεται να τελειωσει σχολη για κατι τετοιο . Θα μπορουσε απλα ο νοσηλευτης να παιρνει ειδικοτητα . Παντως νομιζω η νοσηλευτικη ειναι μακραν καλυτερη επιλογη απο την μαια γιατι αφηνει περιθωριο να συνεχισει καποιος ως γιατρος . Η μαια μου ακουγεται αρκετα ειδικευμενο για πτυχιο και οσο να'ναι περιττο οταν υπαρχουν τοσες αλλες ειδικοτητες στον χωρο της υγειας .
Η μαιευτική είναι εξειδικευμένη νοσηλευτική και αυτό δεν καθόλου κακό (όσο αφορά την εξειδίκευση αφού μιλάμε για διαφορετικούς κλάδους που ανοίκουν σε διαφορετικούς επαγγελματικούς συλλόγους.. Επίσης είναι κλάδος που δεν έχει μεγάλη ανεργία. Αν ένας θέλει να γίνει γυναικολόγος (ειδικότητα ιατρικής) τότε ως πρώτο πτυχίο καλύτερα να πάει μαιευτική παρά νοσηλευτική και μάλιστα όποιος το κάνει αυτο θα γίνει πολύ καλός γυναικολόγος. Και για Παθολογικές ειδικότητες δε θεωρώ την μαιευτική κακή επιλογή ως πρώτο πτυχίο.

Μετά την νοσηλευτική μπορείς να εξειδικευτείς (Σε νοσηλευτική χειρουργική, νοσηλευτικής ψυχικής υγείας) αλλά τουλάχιστον στην Ελλάδα δε μπορείς να κάνεις μαιευτική. Στις γυναικολογικές κλινικές υπάρχουν θέσεις νοσηλευτών αλλά κατά την γνώμη μου καλύτερα να γίνεςι μαιευτήρας λόγω επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Μια νοσηλεύτρια δεν θα μπορούσε δηλαδή να εργαστεί στον χώρο της μαιευτικής; Όχι ως μαια!
Είχα διαβάσει κιόλας κάπου ότι μια νοσηλεύτρια μπορεί να κάνει ειδίκευση 2 χρόνια στο νοσοκομείο για έναν τομέα ιατρικής (δεν ξέρω άμα τα λέω σωστά)
Επίσης βρεφονηπιοκομος δεν το σκέφτομαι γιατί θέλω να εργαστώ σε ένα νοσοκομείο..

Θα μπορούσε να εργαστεί, έχεις πιο ευρύ φάσμα και θεωρητικά πιο πολλές θέσεις εργασίας. Το πρόβλημα με την νοσηλευτική είναι ότι είτε διετούς, είτε τει είτε αει τους βάζουν όλους στο ίδιο τσουβάλι και γενικά το επίπεδο εκπαίδευσης δεν είναι και ότι καλύτερο.

Αντιθετα στην μαιευτική έχεις δικαιώματα που ο πανεπσιτημιακός νοσηλευτής δεν έχει πχ συνταγογράφηση ορισμένων φαρμάκων.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Η μαιευτική έχει να κάνει με νεογέννητα και έχει πάρα πολλα τυχερά. Αντίθετα ο νοσηλευτής δουλεύει για να πάρει τα τυχερά ο ιατρός.
 

Aris23X

Νεοφερμένος

Ο Aris23X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Δεν θα άλλαζα εγώ την ΜΕΘ που εργάζομαι για καμία μαιευτική πάντως ούτε καν με την Ιατρική..Η ΜΕΘ προσφέρει πολύ μεγάλη ανεξαρτησία.Με την εμπειρία και με τα φάρμακα ο γιατρός της Μονάδας θα είναι εκεί για να σου πει απλά το ΟΚ σε αυτό που έχεις αποφασίσει να κάνεις: αυξομειώσεις στα φάρμακα στις συνθήκες αναπνευστήρα αποσωληνώσεις .Θα κάνεις την ηλεκτρική ανάταξη σε κολπική μαρμαρυγή,θα μπεις στον κωδικό μπλε, θα βάλεις κεντρική γραμμή η θα κάνεις τραχειοστομία διαδερμικά παρουσία γιατρού που θα σε καθοδηγεί,θα είσαι παρόν σε μια γαστροστομία θα είσαι μέσα όταν σε επείγουσα κατάσταση θα κάνουν στερνοτομή σε κοιλιακή μαρμαρυγή ειδικα σε καρδιοχειρουργική ΜΕΘ Θα τρυπήσεις τραχεία σε επείγουσα κατάσταση που μια τραχειοστομία θα καθυστερούσε υπερβολικά και αυτή η καθυστέρηση θα επέφερε θάνατο.Εξάλλου χρόνος σε πολλές περιπτώσεις έχει να κάνει με τα δευτερόλεπτα και όχι με τα λεπτά.Νοσηλευτική δεν είναι μόνο οι θάλαμοι.Οι ΜΕΘ/ΜΑΦ είναι άλλος κόσμος και αξίζει με τα 1000.Απο επεμβατικές πράξεις άλλο τίποτα
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Μαν τα κανείς αυτά το θέμα ειναι απο αυτά που κανείς τι σου αναγνωρίζει το ελληνικό κράτος οτι κανείς.
Έχω εμπειρία απο 3 νοσηλευτική τμήματα
1) Μονάδα λοιμώξεων που ήμουν νοσηλευτής και ειχα μια σχετική αυτονομία.
2) Στο αγροτικο που ήμουν ως ειδικευομενος σε κλινική που ήταν όλοι πολυ καλοί
3) Στον ίδιο χώρο στα επείγοντα που ήταν ικανοποιητικά τα πρσγμστα
4) Σε παιδιατρικό νοςοκομειο που είμαι ειδικευομενος μη παιδιατρικής ειδικότητας . Συνεπώς ο εκπαιδευμένος παιδιατρικής νοσηλευτής έπρεπε να είχε αρμοδιότητες παραπάνω πρσγμς που το έκαναν άτυπα.

Στα επείγοντα μου είπαν οτι καρδιογράφημα στα βρέφη κάνει ο ιατρός, καρδιογρσφημα στην κλινική μονο ο ιατρος, φλέβες αιμοληψίες Levin, Ουροκαθετηρες κοκ ιατρός.

Ο εννε ειναι για κλάματα γιστι κάνετε πολλοί απο σας πράξεις που δεν πληρώνεστε για αυτο.
Επίσης ο απλός ο κόσμος ξέρει τι κάνετε όταν σώζετε καποιον : γιστι συνήθως τς εύσημα τα παίρνει πάντα ο ιατρός που τις περισσότερες φορές δε κάνει τπτ
 
Τελευταία επεξεργασία:

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Δεν θα άλλαζα εγώ την ΜΕΘ που εργάζομαι για καμία μαιευτική πάντως ούτε καν με την Ιατρική..Η ΜΕΘ προσφέρει πολύ μεγάλη ανεξαρτησία.Με την εμπειρία και με τα φάρμακα ο γιατρός της Μονάδας θα είναι εκεί για να σου πει απλά το ΟΚ σε αυτό που έχεις αποφασίσει να κάνεις: αυξομειώσεις στα φάρμακα στις συνθήκες αναπνευστήρα αποσωληνώσεις .Θα κάνεις την ηλεκτρική ανάταξη σε κολπική μαρμαρυγή,θα μπεις στον κωδικό μπλε, θα βάλεις κεντρική γραμμή η θα κάνεις τραχειοστομία διαδερμικά παρουσία γιατρού που θα σε καθοδηγεί,θα είσαι παρόν σε μια γαστροστομία θα είσαι μέσα όταν σε επείγουσα κατάσταση θα κάνουν στερνοτομή σε κοιλιακή μαρμαρυγή ειδικα σε καρδιοχειρουργική ΜΕΘ Θα τρυπήσεις τραχεία σε επείγουσα κατάσταση που μια τραχειοστομία θα καθυστερούσε υπερβολικά και αυτή η καθυστέρηση θα επέφερε θάνατο.Εξάλλου χρόνος σε πολλές περιπτώσεις έχει να κάνει με τα δευτερόλεπτα και όχι με τα λεπτά.Νοσηλευτική δεν είναι μόνο οι θάλαμοι.Οι ΜΕΘ/ΜΑΦ είναι άλλος κόσμος και αξίζει με τα 1000.Απο επεμβατικές πράξεις άλλο τίποτα

Να ρωτήσω... Υπάρχει Μήπως ΜΕΘ για τα νεογέννητα; στα αγγλικά ξέρω ότι λέγεται NICU(neonatal intensive care unit ) και θα ήθελα εκεί παρά πολύ..απλά δεν ξέρω άμα υπάρχει στην Ελλάδα συγκεκριμένα
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Να ρωτήσω... Υπάρχει Μήπως ΜΕΘ για τα νεογέννητα; στα αγγλικά ξέρω ότι λέγεται NICU(neonatal intensive care unit ) και θα ήθελα εκεί παρά πολύ..απλά δεν ξέρω άμα υπάρχει στην Ελλάδα συγκεκριμένα


Υπάρχει και λέγεται ΜΕΝ
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Top