Μαθηματικά ή Οικονομικά;

Ioan Dim

Νεοφερμένος

Ο Ioan Dim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χαίρετε, διανύω το 5ο έτος θεολογίας (ΕΚΠΑ) και μετά την λήψη του πτυχίου θέλω να ασχοληθώ με τα μαθηματικά ή τα οικονομικά. Θέλω πιο πολύ μαθηματικά ωστόσο από οικονομικά, υπάρχει μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Βοήθεια !
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Χαίρετε, διανύω το 5ο έτος θεολογίας (ΕΚΠΑ) και μετά την λήψη του πτυχίου θέλω να ασχοληθώ με τα μαθηματικά ή τα οικονομικά. Θέλω πιο πολύ μαθηματικά ωστόσο από οικονομικά, υπάρχει μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Βοήθεια !
Πιστεύω οτι εαν έχεις τσεκάρει τα προγράμματα σπουδών και είσαι σε δίλλημα ακόμα, τότε μάλλον τα οικονομικά θα είναι η προτιμότερη επιλογή, καθώς τα προγράμματα διαφέρουν αισθητά. Οπότε εαν ήθελες δαγκωτό μαθηματικό δεν θα σκεφτόσουν σε πρώτη φάση καν την αποκατάσταση, και ας είναι πράγματι χάλια. Πας λοιπόν οικονομικά και εξειδικεύεσαι στα οικονομικά μαθηματικά. Μαθηματικό δεν είναι, αλλά θα δεις σίγουρα όλα τα σχετικά μαθηματικά που βρίσκουν εφαρμογή στον τομέα, ειδικά εαν συνεχίσεις με μεταπτυχιακές σπουδές.Υπάρχουν κάποια μαθήματα που τα λένε οικονομετρία νομίζω,τα τσιμπάς όλα αυτά. Ας σου τα πει κάποιος που σπουδάζει σε τέτοιο τμήμα. Εαν τώρα σε ενδιαφέρουν γενικότερα οι εφαρμογές και εκτός των οικονομικών, τότε θεωρώ οτι ένα τμήμα μαθηματικών θα σου έδινε μια πιο ενιαίο και βασικό υπόβαθρο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top