Μέσος βαθμός αρχαία;

Annaaa345667

Νεοφερμένος

Η Annaaa345667 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πόσο είναι ένας καλός βαθμός στα αρχαια, για την αρχή της προετοιμασίας (στα θερινά μαθήματα);;
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Πόσο είναι ένας καλός βαθμός στα αρχαια, για την αρχή της προετοιμασίας (στα θερινά μαθήματα);;
Δεν χρειάζεται να αγχωθείς με τους βαθμούς που λαμβάνεις σε αυτή τη φάση. Είναι ακόμη αρχή και υπάρχει πάντα περιθώριο βελτίωσης μέχρι και το τέλος της χρονιάς. Από Σεπτέμβρη προσπάθησε να βάλεις τα δυνατά σου και να βελτιώνεσαι. Γνωρίζω περιπτώσεις παλαιών συμμαθητών μου που στα θερινά έγραφαν 14 στο μάθημα των Αρχαίων και στις Πανελλαδικές Εξετάσεις έγραψαν 17.
 

Annaaa345667

Νεοφερμένος

Η Annaaa345667 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να αγχωθείς με τους βαθμούς που λαμβάνεις σε αυτή τη φάση. Είναι ακόμη αρχή και υπάρχει πάντα περιθώριο βελτίωσης μέχρι και το τέλος της χρονιάς. Από Σεπτέμβρη προσπάθησε να βάλεις τα δυνατά σου και να βελτιώνεσαι. Γνωρίζω περιπτώσεις παλαιών συμμαθητών μου που στα θερινά έγραφαν 14 στο μάθημα των Αρχαίων και στις Πανελλαδικές Εξετάσεις έγραψαν 17.
Ενα 16 στα θερινά μπορεί να γινει 18 μετέπειτα; Γιατί στοχεύω σε υψηλή σχολή!
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Ενα 16 στα θερινά μπορεί να γινει 18 μετέπειτα; Γιατί στοχεύω σε υψηλή σχολή!
Φυσικά και μπορεί να γίνει! Αρκεί να μελετάς συστηματικά τα σχόλια για το Διδαγμένο κείμενο και να φροντίσεις να καλύψεις τυχόν κενά στη Γραμματική και το Συντακτικό. Εκτός από αυτά, καλό είναι να εξασκείσαι με αρκετά Άγνωστα Κείμενα. Σου εύχομαι αρίστη επιτυχία!

Υ.Γ. Για όποιες απορίες έχεις, μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα. Μπορώ να σου απαντήσω τόσο ως παλιός υποψήφιος, όσο και ως διδάσκων το άγνωστο κείμενο, γραμματική και συντακτικό!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου Άννα!
Ναι μπορείς άνετα να γράψεις 18+, δεν υποδεικνύουν κάτι τόσο σημαντικό τα διαγωνίσματα σε αυτή την περίοδο. Έχεις μήνες προετοιμασίας και κατανόησης της ύλης-αφομοίωσης. Θυμάμαι έγραφα πιο χαμηλά από τους βαθμούς σου, στα πρώτα διαγωνίσματα Αρχαία και Λατινικά. Έκανα λάθη επιπόλαια ή ξεχνούσα πράγματα. Στο τέλος έγραψα πολύ καλά.

Το ζητούμενο είναι να εξασκείσαι και να βλέπεις τα λάθη σου. Τους επόμενους μήνες θα δεις πόσο καλύτερα θα τα πηγαίνεις, που θα γράφεις διαγωνίσματα διαρκώς.
 

Annaaa345667

Νεοφερμένος

Η Annaaa345667 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Φυσικά και μπορεί να γίνει! Αρκεί να μελετάς συστηματικά τα σχόλια για το Διδαγμένο κείμενο και να φροντίσεις να καλύψεις τυχόν κενά στη Γραμματική και το Συντακτικό. Εκτός από αυτά, καλό είναι να εξασκείσαι με αρκετά Άγνωστα Κείμενα. Σου εύχομαι αρίστη επιτυχία!

Υ.Γ. Για όποιες απορίες έχεις, μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα. Μπορώ να σου απαντήσω τόσο ως παλιός υποψήφιος, όσο και ως διδάσκων το άγνωστο κείμενο, γραμματική και συντακτικό!
Ευχαριστώ πάρα πολύ να είσαι καλά!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γεια σου Άννα!
Ναι μπορείς άνετα να γράψεις 18+, δεν υποδεικνύουν κάτι τόσο σημαντικό τα διαγωνίσματα σε αυτή την περίοδο. Έχεις μήνες προετοιμασίας και κατανόησης της ύλης-αφομοίωσης. Θυμάμαι έγραφα πιο χαμηλά από τους βαθμούς σου, στα πρώτα διαγωνίσματα Αρχαία και Λατινικά. Έκανα λάθη επιπόλαια ή ξεχνούσα πράγματα. Στο τέλος έγραψα πολύ καλά.

Το ζητούμενο είναι να εξασκείσαι και να βλέπεις τα λάθη σου. Τους επόμενους μήνες θα δεις πόσο καλύτερα θα τα πηγαίνεις, που θα γράφεις διαγωνίσματα διαρκώς.
Έγινε, ευχαριστω πολύ!
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έχει καμία σχέση ο βαθμός στα διαγωνίσματα των θερινών μαθημάτων με το τελικό αποτελέσματα. Σιγά σιγά αρχίζεις να κατανοείς τη νοοτροπία και την επεξεργασία των πληροφοριών στο γνωστό (ερμηνευτικές) και στο άγνωστο.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Ενώ συμφωνώ γενικά με τους προλαλήσαντες και φυσικά και δε σου χρειάζεται από τώρα το άγχος των βαθμών, να πούμε κι αυτό: σε κάθε διαγώνισμα εξετάζεσαι στα μέρη της ύλης που έχεις διδαχθεί. Επομένως, ίσως να είναι και σε αυτό το πρώιμο στάδιο ο βαθμός ένας δείκτης του πόσο προσπαθείς ή πόσο κατανοείς το κομμάτι της ύλης που ήδη διάβασες.

Χαρακτηριστικά αναφέρω πως ο φροντιστής μου, πριν τις πανελλήνιες, έβγαζε τον μέσο όρο των βαθμών από τα διαγωνίσματα κάθε μαθητή ξεχωριστά (χωρίς βέβαια να μας τον λέει κιόλας και να μας αγχώνει) και στις περισσότερες περιπτώσεις ήταν αντιπροσωπευτικός και των τελικών αποτελεσμάτων τους στις πανελλήνιες.
 

Annaaa345667

Νεοφερμένος

Η Annaaa345667 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Απλά στο σχολείο ήμουν άριστη, πάντα έγραφα πάνω από 18 σε αυτά τα μαθήματα και τώρα η επίδοση μου έχει πέσει ενώ διαβάζω το ίδιο. Ίσως να φταίει που δεν έχω μπει ακόμα στο κλίμα των διαγωνισματων ( έχω γράψει 3) αλλά μου έριξε πολύ την αυτοπεποίθηση αυτή η πτωση.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Απλά στο σχολείο ήμουν άριστη, πάντα έγραφα πάνω από 18 σε αυτά τα μαθήματα και τώρα η επίδοση μου έχει πέσει ενώ διαβάζω το ίδιο. Ίσως να φταίει που δεν έχω μπει ακόμα στο κλίμα των διαγωνισματων ( έχω γράψει 3) αλλά μου έριξε πολύ την αυτοπεποίθηση αυτή η πτωση.
Αυτό συμβαίνει. Η μορφή διαγωνίσματος των Πανελλαδικών Εξετάσεων για το μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών διαφέρει σημαντικά από εκείνη των προηγούμενων ετών. Χρειάζεται εξάσκηση και εν καιρώ η επίδοσή σου θα βελτιώνεται αισθητά. Ξαναλέω ότι είναι ακόμα αρχή και ότι δεν χρειάζεται να απογοήτευεσαι. Έχω δει πολλές φορές το αρχικό 16 να γίνεται 18+ μέχρι και 19 στις Πανελλήνιες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Οντως, δεν έχει καμία σχέση η εξέταση στις άλλες τάξεις με αυτή των πανελληνίων. Εξάσκηση,επιμονή και διάβασμα θέλει. Μην απογοητεύεσαι.
Έχεις να γράψεις πολλά διαγωνίσματα ακόμα μέχρι να έρθει η μέρα της εξέτασης..! Σταδιακά θα διαπιστώσεις την αλλαγή και μόνη σου.
 

Annaaa345667

Νεοφερμένος

Η Annaaa345667 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! Και μια τελευταία ερώτηση, το φυσιολογικό είναι τα μαθήματα αποστήθισης(ιστορία, κοινωνιολογία , κάποια κομμάτια του γνωστού) να τα γνωρίζουμε από την πρώτη φορά αυτολεξεί; Γιατί κάνω ιδιαίτερο , δεν έχω κανένα μέτρο σύγκρισης και δεν εχ ιδέα γενικώς!!
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα.
Τόσες φορές που θα τα διαβάσεις,θα σου βγει και το αυτολεξεί😅
Είμαι υπέρ του να προσπαθήσεις πιο πολύ σε ιστορία και κοινωνιολογία να προσεγγίσεις όσο το δυνατόν καλύτερα το βιβλίο. Στο γνωστό δεν είναι τόσο αναγκαίο,αρκεί να ξέρεις και με δικά σου λόγια τι παίζει πάνω κάτω .
 
Top