Αδιάβαστος

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Ο νο1 κανόνας είναι ο εξής: άμα είσαι τουρίστας όλο το χρόνο, μην αγχωθείς τελευταία στιγμή.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από την αρχή της χρονιάς ανέβαλλα το διάβασμα και έχω κάνει πασαλείματα στην ύλη.Είμαι 3ο πεδίο. Τι να κάνω;

Αν ρωτάς για να σου χαϊδέψουμε τ΄αυτιά, εγώ προσωπικά δεν θα το κάνω!
Είναι καλό να βλέπουμε την αλήθεια κατάματα και να μην ελπίζουμε σε θαύματα χωρίς να έχουμε καταβάλει καμία προσπάθεια.΄Ετσι τουλάχιστον συνειδητοποιούμε το λάθος μας και την επόμενη φορά που θα το προσπαθήσουμε, θα το κάνουμε σωστά!
Αυτό που έχω να σου συστήσω είναι να προσπαθήσεις, όσο προλαβαίνεις, να ξεκαθαρίσεις τα κομμάτια της ύλης που λες ότι έχεις πασαλείψει (μην ξεκινήσεις τελείως άγνωστα κεφάλαια), να πας να δώσεις πανελλαδικές απλά και μόνο για να πάρεις το βάπτισμα του πυρός και να ξεκινήσεις το καλοκαίρι συστηματικό διάβασμα για τις πανελλαδικές του 2021!
Συγγνώμη αν σε στενοχωρώ αλλά δεν μπορώ να σου πω κάτι που δεν πιστεύω!
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Υπάρχει ελπίδα μόνο αν στοχεύεις για σχολές με λίγα μόρια. Κοίτα καμιά άσκηση και ό,τι σου μείνει - μην κάτσεις και πιεστείς τώρα δεν έχει καν νόημα.
Ξεκίνα το καλοκαίρι οργανωμένη και σοβαρή προετοιμασία για του χρόνου.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Αν ρωτάς για να σου χαϊδέψουμε τ΄αυτιά, εγώ προσωπικά δεν θα το κάνω!
Είναι καλό να βλέπουμε την αλήθεια κατάματα και να μην ελπίζουμε σε θαύματα χωρίς να έχουμε καταβάλει καμία προσπάθεια.΄Ετσι τουλάχιστον συνειδητοποιούμε το λάθος μας και την επόμενη φορά που θα το προσπαθήσουμε, θα το κάνουμε σωστά!
Αυτό που έχω να σου συστήσω είναι να προσπαθήσεις, όσο προλαβαίνεις, να ξεκαθαρίσεις τα κομμάτια της ύλης που λες ότι έχεις πασαλείψει (μην ξεκινήσεις τελείως άγνωστα κεφάλαια), να πας να δώσεις πανελλαδικές απλά και μόνο για να πάρεις το βάπτισμα του πυρός και να ξεκινήσεις το καλοκαίρι συστηματικό διάβασμα για τις πανελλαδικές του 2021!
Συγγνώμη αν σε στενοχωρώ αλλά δεν μπορώ να σου πω κάτι που δεν πιστεύω!


Συγγνώμη απλα διαφωνώ.
Να τα βάψει μαυρα δηλαδη κι να αποδεχτεί "δίνω του χρόνου" ;
Γιατί αυτη η ψυχολογία βοηθάει μονο για να μη φρικάρει απο το άγχος(δηλαδη στο να διαβάζει ψύχραιμα κι να εχει στο πισω μερος του μυαλού της οτι οκ υπάρχει κι αυτη η επιλογή,"να ξαναδωσω") αλλα οχι να παει a priori με αυτη τη λογικη γιατί ετσι δεν θα αξιοποιήσει ούτε αυτούς τους δύο μήνες που εχει.
Και δεν ειναι μονη της σε αυτό , ας μη γελιόμαστε.Ναι ολοι θυμούνται την γ Λύκειου ως μια απαισια χρόνια αλλα δεν ειναι οτι Ολοι αυτοί διάβαζαν Όσο έπρεπε.
Γνωρίζουμε πιστεύω όλοι απειρα παραδείγματα συμμαθητών μας και μη, τελειως αδιάφορων μαθητών που μια χαρα πέρασαν σε - χαμηλοβαθμες όντως- σχολές κι οχι μονο αυτο αλλα τις τελείωσαν κιόλας.Κι αρκετοί απο αυτούς έχουν δουλειά τώρα .
Ξαναδινουμε πανελλήνιες μονο αν δούμε οτι εν τέλει τα μορια μας δεν επαρκούν για κατι που θέλουμε να σπουδάσουμε .Μονο έτσι.
Αλλιώς παμε με το κεφαλι ψηλα, ασχέτως προσπάθειας.Ειδικα οταν υπάρχει μεγαλη περίπτωση να πέσουν απλα αρκετα απο αυτα που ξέρουμε(παλι όλοι ξέρουμε περιπτώσεις τέτοιας κ***φαρδιας)
Συγγνώμη για το έντονο ίσως ύφος μου αλλα πραγματικά εχω τοσα παραδείγματα παιδιών στο μυαλο μου.
Οι πλειοψηφία της τεχνολογικής στο σχολείο μου(τότε, τωρα το τριτο πεδίο δε ξερω που αντιστοιχεί) διαβασαν απειροελάχιστα κι με τα 8-13.000 μορια* τους μια χαρα επιλογές είχανε.
Δεν της λεω κατι μη ρεαλιστικό , οτι θα γράψει τελεια αλλα πραγματικά έτσι οπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση με τα Πανεπιστήμια στην Ελλάδα το να εισαχθείς σε μια σχολή , δεν ειναι πάντοτε αποτοκος μιας κοπιαστικης προσπάθειας, ασχέτως αν μας αρεσει(πολυ) να το υποστηρίζουμε αυτό.







*No offence δεν υπαινίσσομαι οτι όποιος γράψεις τέτοιους βαθμούς ήταν αδιάφορος.Καμια σχέση.Απλα αναφέρομαι σε συγκεκριμένες περιπτώσεις ανθρωπων .
 

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Συγγνώμη απλα διαφωνώ.
Να τα βάψει μαυρα δηλαδη κι να αποδεχτεί "δίνω του χρόνου" ;
Γιατί αυτη η ψυχολογία βοηθάει μονο για να μη φρικάρει απο το άγχος(δηλαδη στο να διαβάζει ψύχραιμα κι να εχει στο πισω μερος του μυαλού της οτι οκ υπάρχει κι αυτη η επιλογή,"να ξαναδωσω") αλλα οχι να παει a priori με αυτη τη λογικη γιατί ετσι δεν θα αξιοποιήσει ούτε αυτούς τους δύο μήνες που εχει.
Και δεν ειναι μονη της σε αυτό , ας μη γελιόμαστε.Ναι ολοι θυμούνται την γ Λύκειου ως μια απαισια χρόνια αλλα δεν ειναι οτι Ολοι αυτοί διάβαζαν Όσο έπρεπε.
Γνωρίζουμε πιστεύω όλοι απειρα παραδείγματα συμμαθητών μας και μη, τελειως αδιάφορων μαθητών που μια χαρα πέρασαν σε - χαμηλοβαθμες όντως- σχολές κι οχι μονο αυτο αλλα τις τελείωσαν κιόλας.Κι αρκετοί απο αυτούς έχουν δουλειά τώρα .
Ξαναδινουμε πανελλήνιες μονο αν δούμε οτι εν τέλει τα μορια μας δεν επαρκούν για κατι που θέλουμε να σπουδάσουμε .Μονο έτσι.
Αλλιώς παμε με το κεφαλι ψηλα, ασχέτως προσπάθειας.Ειδικα οταν υπάρχει μεγαλη περίπτωση να πέσουν απλα αρκετα απο αυτα που ξέρουμε(παλι όλοι ξέρουμε περιπτώσεις τέτοιας κ***φαρδιας)
Συγγνώμη για το έντονο ίσως ύφος μου αλλα πραγματικά εχω τοσα παραδείγματα παιδιών στο μυαλο μου.
Οι πλειοψηφία της τεχνολογικής στο σχολείο μου(τότε, τωρα το τριτο πεδίο δε ξερω που αντιστοιχεί) διαβασαν απειροελάχιστα κι με τα 8-13.000 μορια* τους μια χαρα επιλογές είχανε.
Δεν της λεω κατι μη ρεαλιστικό , οτι θα γράψει τελεια αλλα πραγματικά έτσι οπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση με τα Πανεπιστήμια στην Ελλάδα το να εισαχθείς σε μια σχολή , δεν ειναι πάντοτε αποτοκος μιας κοπιαστικης προσπάθειας, ασχέτως αν μας αρεσει(πολυ) να το υποστηρίζουμε αυτό.







*No offence δεν υπαινίσσομαι οτι όποιος γράψεις τέτοιους βαθμούς ήταν αδιάφορος.Καμια σχέση.Απλα αναφέρομαι σε συγκεκριμένες περιπτώσεις ανθρωπων .

Θα το προσπαθήσω,σαν να είναι πείραμα: Πόσα μόρια μπορεί να συγκεντρώσει κάποιος μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα; Θα ενημερώνω κάθε τόσο το post για το που βρίσκομαι. Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι περιμένει να συμβεί σε αυτό το διάστημα προκειμένου να πετύχει. Σίγουρα μπορεί να διαβάσει τα πιο σημαντικά, αλλά κρίνω ότι είναι πολύ αργά. Είναι προτιμότερο να προετοιμαστεί καλύτερα και να δώσει του χρόνου.
Αν δεν συντρέχουν σοβαροί λόγοι (οικογενειακοί, υγείας), είναι λίγο αστείο να πιστεύει κάποιος ότι θα σωθεί με διάβασμα της τελευταίας στιγμής. Αυτή η νοοτροπία δυστυχώς υιοθετείται και στο πανεπιστήμιο. Ακόμη κι αν κατορθώσει να περάσει κάπου, είναι πιθανό να μην της αρέσει η σχολή. Για αυτό και θεωρώ σώφρον να προσπαθήσει του χρόνου.
 

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Δε μπορουμε να σου πουμε ακριβως ρε κοπελια ποσα μορια μπορεις να γραψεις αν ξεκινησεις διαβασμα τωρα. Δεν ειναι σταθερα αυτα. Μπορει να τα περασεις μια φορα και να τα πιασεις με τη πρωτη , μπορει να μη τα πιανεις τοσο ευκολα και να χρειαστει να τα δεις παραπανω φορες οποτε θα πρεπει να πιεστεις παραπανω. Ολα εξαρτωνται απο το προσωπικο σου διαβασμα αφου οπως καταλαβαινω δε πας φροντηστηριο. Εξαρταται απο ποια σχολη στοχευεις επισης. Για μενα δωσε του χρονου και μη το αφησεις τελευταια στιγμη οπως τωρα. Εναλλακτικα κανε τη καλυτερη σου προσπαθεια αλλα εννοω ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, και θα δεις αναλογα με το αποτελεσμα τι να κανεις
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δώσεις πανελλαδικές και μόλις τελειώσεις με όλο αυτό να αναρωτηθείς: «Γιατί έφτασα Μάη μήνα να ξεκινήσω διάβασμα;»

Μόλις αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι σε έφερε ως εδώ, ξεκίνα και για τις επόμενες πανελλήνιες - όποτε είναι αυτές.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Συγγνώμη απλα διαφωνώ.
Να τα βάψει μαυρα δηλαδη κι να αποδεχτεί "δίνω του χρόνου" ;
Γιατί αυτη η ψυχολογία βοηθάει μονο για να μη φρικάρει απο το άγχος(δηλαδη στο να διαβάζει ψύχραιμα κι να εχει στο πισω μερος του μυαλού της οτι οκ υπάρχει κι αυτη η επιλογή,"να ξαναδωσω") αλλα οχι να παει a priori με αυτη τη λογικη γιατί ετσι δεν θα αξιοποιήσει ούτε αυτούς τους δύο μήνες που εχει.
Και δεν ειναι μονη της σε αυτό , ας μη γελιόμαστε.Ναι ολοι θυμούνται την γ Λύκειου ως μια απαισια χρόνια αλλα δεν ειναι οτι Ολοι αυτοί διάβαζαν Όσο έπρεπε.
Γνωρίζουμε πιστεύω όλοι απειρα παραδείγματα συμμαθητών μας και μη, τελειως αδιάφορων μαθητών που μια χαρα πέρασαν σε - χαμηλοβαθμες όντως- σχολές κι οχι μονο αυτο αλλα τις τελείωσαν κιόλας.Κι αρκετοί απο αυτούς έχουν δουλειά τώρα .
Ξαναδινουμε πανελλήνιες μονο αν δούμε οτι εν τέλει τα μορια μας δεν επαρκούν για κατι που θέλουμε να σπουδάσουμε .Μονο έτσι.
Αλλιώς παμε με το κεφαλι ψηλα, ασχέτως προσπάθειας.Ειδικα οταν υπάρχει μεγαλη περίπτωση να πέσουν απλα αρκετα απο αυτα που ξέρουμε(παλι όλοι ξέρουμε περιπτώσεις τέτοιας κ***φαρδιας)
Συγγνώμη για το έντονο ίσως ύφος μου αλλα πραγματικά εχω τοσα παραδείγματα παιδιών στο μυαλο μου.
Οι πλειοψηφία της τεχνολογικής στο σχολείο μου(τότε, τωρα το τριτο πεδίο δε ξερω που αντιστοιχεί) διαβασαν απειροελάχιστα κι με τα 8-13.000 μορια* τους μια χαρα επιλογές είχανε.
Δεν της λεω κατι μη ρεαλιστικό , οτι θα γράψει τελεια αλλα πραγματικά έτσι οπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση με τα Πανεπιστήμια στην Ελλάδα το να εισαχθείς σε μια σχολή , δεν ειναι πάντοτε αποτοκος μιας κοπιαστικης προσπάθειας, ασχέτως αν μας αρεσει(πολυ) να το υποστηρίζουμε αυτό.
Η κοπέλα προφανώς δεν έχει κάποιον στόχο γι' αυτό και δεν διάβαζε τόσο καιρό. Να δώσει φέτος για ποιο λόγο;

Προς την θεματοθέτρια: Καλώς ή κακώς με 2 μήνες διάβασμα αξιοπρεπή βαθμό είναι αδύνατο να γράψεις. Κάτσε και σκέψου αν θέλεις πράγματι να δώσεις πανελλαδικές γιατί αν δεν θες δεν είναι ανάγκη να ταλαιπωρείσαι άδικα. Μπορείς να δώσεις όταν αποφασίσεις συνειδητά με τι θέλεις να ασχοληθείς στο μέλλον (ίσως να είναι του χρόνου, ίσως αργότερα)το οποίο πιθανώς και να μην περιλαμβάνει τις πανελλήνιες.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωρίζουμε πιστεύω όλοι απειρα παραδείγματα συμμαθητών μας και μη, τελειως αδιάφορων μαθητών που μια χαρα πέρασαν σε - χαμηλοβαθμες όντως- σχολές κι οχι μονο αυτο αλλα τις τελείωσαν κιόλας.Κι αρκετοί απο αυτούς έχουν δουλειά τώρα .

Η δική μου φιλοσοφία για τις πανελλαδικές είναι ότι δίνουμε για να μπούμε εκεί που έχουμε στοχεύσει. Στο αντικείμενο που αγαπάμε, που μας εξιτάρει και στο οποίο φανταζόμαστε τον εαυτό μας να σταδιοδρομεί μετά από χρόνια.
΄Ολα αυτά μας δίνουν τη δύναμη ν΄αντέξουμε την ψυχοφθόρα διαδικασία της προετοιμασίας.
Δεν δίνουμε παναλλαδικές για να μπούμε όπου νάναι ούτε επειδή έτσι συνηθίζεται άρα αφού το κάνουν όλοι να το κάνουμε κι εμείς!
Για μένα είναι εντελώς λάθος αυτός ο τρόπος σκέψης.
Ο καθένας θα μπορούσε να βρει κάτι άλλο που τον ενδιαφέρει να κάνει χωρίς να είναι απαραίτητο να δώσει πανελλαδικές.
Αν λοιπόν η κοπελιά στοχεύει πχ στο Βιολογικό και με τα μόρια που πιθανόν συγκεντρώσει μπαίνει πχ στη Δασολογία και συμβιβαστεί να σπουδάσει ένα αντικείμενο που δεν της αρέσει, για μένα είναι αποτυχία!
΄Οταν βρισκόμαστε στη αρχή της ζωής μας πολεμάμε για τα όνειρά μας επειδή έχουμε την πολυτέλεια του χρόνου να το κάνουμε.
Αν θέλουμε να γίνουμε Βιολόγοι, στη Βιολογία θα στοχεύσουμε ή στις απολύτως συναφείς μ΄αυτή σχολές, αν θέλουμε να γίνουμε Δασολόγοι, στη Δασολογία θα στοχεύουμε κτλ
Εγώ δεν απέτρεψα την κοπελιά από το να εμφανιστεί στις πανελλαδικές, απλά να ξέρει ότι οι πιθανότητες επιτυχίας είναι μικρές και το σημαντικότερο να αποφύγει το φετινό λάθος ώστε του χρόνου να πετύχει τον σκοπό της.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι περιμένει να συμβεί σε αυτό το διάστημα προκειμένου να πετύχει. Σίγουρα μπορεί να διαβάσει τα πιο σημαντικά, αλλά κρίνω ότι είναι πολύ αργά. Είναι προτιμότερο να προετοιμαστεί καλύτερα και να δώσει του χρόνου.
Αν δεν συντρέχουν σοβαροί λόγοι (οικογενειακοί, υγείας), είναι λίγο αστείο να πιστεύει κάποιος ότι θα σωθεί με διάβασμα της τελευταίας στιγμής. Αυτή η νοοτροπία δυστυχώς υιοθετείται και στο πανεπιστήμιο. Ακόμη κι αν κατορθώσει να περάσει κάπου, είναι πιθανό να μην της αρέσει η σχολή. Για αυτό και θεωρώ σώφρον να προσπαθήσει του χρόνου.


Να σωθει απο τι; Δηλαδη εσυ πως σωθηκες; Επειδη περασες σε μια σχολή ;
Εγω πάντως σε πληροφορώ οτι οι μαθητες που αναφέρω πιο πανω πιο πολυ "σώθηκαν" απο εμενα αμα το δεις τελείως ωμα.Χωρις αυτό να σημαίνει οτι μετανιώνω για κάτι.
Απλα ετσι οπως εχει διαμορφωθεί η κατάσταση με την οικονομική κρίση, με τα παρα πολλα τμήματα για να βολέψουν κοσμο και φυσικα με τους παρα πολλούς εισακτέους για να χαίρονται οι μελλοντικοί ψηφοφόροι το να εισαχθείς στο Πανεπιστήμιο καθως και το να βγεις απο αυτό εχει χασει την αξια που ειχε παλιότερα.
Ποιος πραγματικά δεν μπαίνει στο Πανεπιστήμιο στις μερες μας; Έχεις δει καθόλου τι γίνεται με τις βασεις των σχολών;
Πιστεύεις οτι τα 8.000-9.000 που χρειάζεσαι και βγαινεις ωραιότατος μηχανικός στην Λάρισα και σε λοιπες πολεις θέλουν το τρομερό διάβασμα; Πλανασαι οικτρά τότε.
Εν τω μεταξύ αυτο ακριβώς που γράφεις παρακάτω επιβεβαιώνει τα λεγομενα μου .
"Το ίδιο συμβαινει κι στο Πανεπιστήμιο"
Αυτο συμβαίνει λοιπόν , απλα ειναι κατι που δε σαρεσει .
Δεν σαρεσει γιατι εσυ αγαπάς πολυ το αντικείμενο κι δεν σαρεσει να υποβαθμιζεται έτσι. Μαζι σου .Να πεφτουν αντιγραφές, να διαβάζουν τελευταία στιγμή κι ο.τι αλλο συμβαίνει στις περισσότερες σχολές.
Αλλα τμημα με τόσους εισακτέους και ανύπαρκτη επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλαδα πως περιμένεις να λειτουργεί;
Σε μας η βάση κατρακυλάει καθε χρονό.Περισυ επεσε στα 14. Φυσικα και πεφτει κι το επιπεδο μαζι για αυτονόητους λόγους.
Τελοπαντων ξεφεύγω απο το θέμα.
Απλα πραγματικά ειναι τραγελαφική η κατάσταση που εχει διαμορφωθεί στις πανελλήνιες και κατ επέκταση στα Πανεπιστήμια.
Ας κανει η κοπέλα ο.τι μπορεί τωρα στις εξετάσεις.Αργότερα με βαση τις επιλογές που εχει θα δει τι θα κανει.Δεν ειπα ποτε να σπουδάσει κατι που δε θέλει προς θεου .
Αυτο που λεω ειναι οτι υπάρχουν πολλες χαμηλοβαθμες επιλογές οι οποίες εχουν και επαγγελματικές διεξόδους. Και οτι η τύχη οσο και αν δεν μας αρεσει ειναι καθοριστική στη ζωη μας, σε ολα οχι μονο στις πανελλήνιες.
Το να της λεμε να μην προσπαθήσει με βαση ΤΟ Τι θα επρεπε να συμβαίνει αλλα δεν συμβαίνει ειναι λάθος.
Τελος πραγματικά σου εύχομαι να φύγεις έξω γιατί ειναι κατι που πραγματικά αγαπάς πολυ Και κάπου θα εκτιμήθεις-επαγγελματικά -εννοώ.
:)
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Δηλαδή θες να μου πεις ότι είναι απόλυτα δικαιολογημένη η αντιγραφή, η προσπάθεια της τελευταίας στιγμής, επειδή υπάρχει ''ανύπαρκτη επαγγελματική αποκατάσταση'', σύμφωνα με τα λεγόμενα σου; Θεωρώ πως η μόνη λύση να σταματήσει αυτή η θεώρηση για το επαγγελματικό μέλλον είναι τα νέα παιδιά να γνωρίζουν τι θέλουν να κάνουν, να εισάγονται σε μία σχολή που αγαπούν και να αφοσιώνονται σε αυτήν. Αυτή η αλυσίδα ίσως και να τους εξασφαλίσει ένα ικανοποιητικό επαγγελματικό μέλλον. Το αντίστροφο δεν μου φαίνεται πολύ σώφρον. Η κοπέλα θα δώσει πανελλήνιες φέτος, πιθανώς θα περάσει σε μια σχολή που δεν την ενδιαφέρει, δεν θα διαβάζει (ή μάλλον θα διαβάζει την τελευταία στιγμή), δεν θα βρίσκει νόημα στις σπουδές της. Αυτή η αλυσίδα πιστεύεις ότι είναι προτιμότερη με δεδομένο ότι οι συνθήκες επαγγελματικής αποκατάστασης είναι ίδιες;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Η δική μου φιλοσοφία για τις πανελλαδικές είναι ότι δίνουμε για να μπούμε εκεί που έχουμε στοχεύσει. Στο αντικείμενο που αγαπάμε, που μας εξιτάρει και στο οποίο φανταζόμαστε τον εαυτό μας να σταδιοδρομεί μετά από χρόνια.
΄Ολα αυτά μας δίνουν τη δύναμη ν΄αντέξουμε την ψυχοφθόρα διαδικασία της προετοιμασίας.
Δεν δίνουμε παναλλαδικές για να μπούμε όπου νάναι ούτε επειδή έτσι συνηθίζεται άρα αφού το κάνουν όλοι να το κάνουμε κι εμείς!
Για μένα είναι εντελώς λάθος αυτός ο τρόπος σκέψης.
Ο καθένας θα μπορούσε να βρει κάτι άλλο που τον ενδιαφέρει να κάνει χωρίς να είναι απαραίτητο να δώσει πανελλαδικές.
Αν λοιπόν η κοπελιά στοχεύει πχ στο Βιολογικό και με τα μόρια που πιθανόν συγκεντρώσει μπαίνει πχ στη Δασολογία και συμβιβαστεί να σπουδάσει ένα αντικείμενο που δεν της αρέσει, για μένα είναι αποτυχία!
΄Οταν βρισκόμαστε στη αρχή της ζωής μας πολεμάμε για τα όνειρά μας επειδή έχουμε την πολυτέλεια του χρόνου να το κάνουμε.
Αν θέλουμε να γίνουμε Βιολόγοι, στη Βιολογία θα στοχεύσουμε ή στις απολύτως συναφείς μ΄αυτή σχολές, αν θέλουμε να γίνουμε Δασολόγοι, στη Δασολογία θα στοχεύουμε κτλ
Εγώ δεν απέτρεψα την κοπελιά από το να εμφανιστεί στις πανελλαδικές, απλά να ξέρει ότι οι πιθανότητες επιτυχίας είναι μικρές και το σημαντικότερο να αποφύγει το φετινό λάθος ώστε του χρόνου να πετύχει τον σκοπό της.


Την ιδια φιλοσοφια εχουμε , απλα η κοπελα φαίνεται να έχει διαφορετική.
Προφανώς και αμα εχει ενα συγκεκριμένο στόχο Πρεπει να επιμένει σε αυτον .
Παρα πολλα παιδια ομως δεν έχουν , δεν τους ενδιαφέρει καν το ολο θεμα και απλα δίνουν γιατί στην Ελλάδα αμα δεν δώσεις πανελλήνιες , δεν ξερω δεν αξίζεις σαν άνθρωπος,καλύτερα να πεθάνεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δηλαδή θες να μου πεις ότι είναι απόλυτα δικαιολογημένη η αντιγραφή, η προσπάθεια της τελευταίας στιγμής, επειδή υπάρχει ''ανύπαρκτη επαγγελματική αποκατάσταση'', σύμφωνα με τα λεγόμενα σου; Θεωρώ πως η μόνη λύση να σταματήσει αυτή η θεώρηση για το επαγγελματικό μέλλον είναι τα νέα παιδιά να γνωρίζουν τι θέλουν να κάνουν, να εισάγονται σε μία σχολή που αγαπούν και να αφοσιώνονται σε αυτήν. Αυτή αλυσίδα ίσως και να τους εξασφαλίσει ένα ικανοποιητικό επαγγελματικό μέλλον. Το αντίστροφο δεν μου φαίνεται πολύ σώφρον. Η κοπέλα θα δώσει πανελλήνιες φέτος, πιθανώς θα περάσει σε μια σχολή που δεν την ενδιαφέρει, δεν θα διαβάζει (ή μάλλον θα διαβάζει την τελευταία στιγμή), δεν θα βρίσκει νόημα στις σπουδές της. Αυτή η αλυσίδα πιστεύεις ότι είναι προτιμότερη με δεδομένο ότι οι συνθήκες επαγγελματικής αποκατάστασης είναι ίδιες;

Πιστεύω οτι ειναι αστεία η υπάρξη τόσων σχολων και τοσων εισακτέων .
Τιποτα παραπάνω .
Κι οχι δεν αρκεί μονο η αγαπη για το αντικείμενο για να αλλάξει ολο αυτο. Το κράτος οφείλει να πραξει τα δεοντα καποια στιγμή .
Απο εκει εκει και περα η κοινωνία είμαστε εμεις οι ίδιοι .Δεν μας αρέσει η αντιγραφή στα Πανεπιστήμια; Δεν μας αρεσει το διάβασμα της τελευταίας στιγμής;
Δεν τα αναπαράγουμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Την ιδια φιλοσοφια εχουμε , απλα η κοπελα φαίνεται να έχει διαφορετική.
Προφανώς και αμα εχει ενα συγκεκριμένο στόχο Πρεπει να επιμένει σε αυτον .
Παρα πολλα παιδια ομως δεν έχουν , δεν τους ενδιαφέρει καν το ολο θεμα και απλα δίνουν γιατί στην Ελλάδα αμα δεν δώσεις πανελλήνιες , δεν ξερω δεν αξίζεις σαν άνθρωπος,καλύτερα να πεθάνεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Πιστεύω οτι ειναι αστεία η υπάρξη τόσων σχολων και τοσων εισακτέων .
Τιποτα παραπάνω .
Κι οχι δεν αρκεί μονο η αγαπη για το αντικείμενο για να αλλάξει ολο αυτο. Το κράτος οφείλει να πραξει τα δεοντα καποια στιγμή .
Απο εκει εκει και περα η κοινωνία είμαστε εμεις οι ίδιοι .Δεν μας αρέσει η αντιγραφή στα Πανεπιστήμια; Δεν μας αρεσει το διάβασμα της τελευταίας στιγμής;
Δεν τα αναπαράγουμε.
Ελπιζω να πηρες την απάντηση σου ..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Από την αρχή της χρονιάς ανέβαλλα το διάβασμα και έχω κάνει πασαλείματα στην ύλη.Είμαι 3ο πεδίο. Τι να κάνω;

προσευχή και μπάνιο με αγιασμό. αν έχεις κάποιον στόχο, προσπάθησε για του χρόνου. η ύλη της βιολογίας είναι τεράστια, φυσικοχημεία θέλει προετοιμασία, έκθεση οκ μέτρια τα πράγματα.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ρεαλιστικά μιλώντας, όταν έδωσα πέρσι πανελλήνιες, διάβασα 1 μήνα Χημεία και έγραψα βάση, δουλεύοντας ταυτόχρονα. Τα άλλα 3 μαθήματα τα είχα ξαναδώσει, οπότε με λίγο ξεσκόνισμα έγραψα βαθμό, αλλά Χημεία είχα να ασχοληθώ από τη Β' Λυκείου.
Οπότε, εάν στοχεύεις για τη βάση, ξεκίνα διάβασμα και μπορείς να την πιάσεις. Εάν θες 15-16 χιλιάδες μόρια, πήγαινε να δεις τα θέματα και ξαναδώσε του χρόνου.
 

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι περιμένει να συμβεί σε αυτό το διάστημα προκειμένου να πετύχει. Σίγουρα μπορεί να διαβάσει τα πιο σημαντικά, αλλά κρίνω ότι είναι πολύ αργά. Είναι προτιμότερο να προετοιμαστεί καλύτερα και να δώσει του χρόνου.
Αν δεν συντρέχουν σοβαροί λόγοι (οικογενειακοί, υγείας), είναι λίγο αστείο να πιστεύει κάποιος ότι θα σωθεί με διάβασμα της τελευταίας στιγμής. Αυτή η νοοτροπία δυστυχώς υιοθετείται και στο πανεπιστήμιο. Ακόμη κι αν κατορθώσει να περάσει κάπου, είναι πιθανό να μην της αρέσει η σχολή. Για αυτό και θεωρώ σώφρον να προσπαθήσει του χρόνου.
Δε μπορουμε να σου πουμε ακριβως ρε κοπελια ποσα μορια μπορεις να γραψεις αν ξεκινησεις διαβασμα τωρα. Δεν ειναι σταθερα αυτα. Μπορει να τα περασεις μια φορα και να τα πιασεις με τη πρωτη , μπορει να μη τα πιανεις τοσο ευκολα και να χρειαστει να τα δεις παραπανω φορες οποτε θα πρεπει να πιεστεις παραπανω. Ολα εξαρτωνται απο το προσωπικο σου διαβασμα αφου οπως καταλαβαινω δε πας φροντηστηριο. Εξαρταται απο ποια σχολη στοχευεις επισης. Για μενα δωσε του χρονου και μη το αφησεις τελευταια στιγμη οπως τωρα. Εναλλακτικα κανε τη καλυτερη σου προσπαθεια αλλα εννοω ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, και θα δεις αναλογα με το αποτελεσμα τι να κανεις

Όχι,δεν εννούσα αυτό. Είπα θα κάνω πείραμα του τύπου να δω "Πόσα μόρια μπορώ να συγκεντρώσω;". Απο το να τα παρατήσω τελείως δηλαδή καλύτερα να έχω αυτην την οπτική,αυτό εννούσα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρεαλιστικά μιλώντας, όταν έδωσα πέρσι πανελλήνιες, διάβασα 1 μήνα Χημεία και έγραψα βάση, δουλεύοντας ταυτόχρονα. Τα άλλα 3 μαθήματα τα είχα ξαναδώσει, οπότε με λίγο ξεσκόνισμα έγραψα βαθμό, αλλά Χημεία είχα να ασχοληθώ από τη Β' Λυκείου.
Οπότε, εάν στοχεύεις για τη βάση, ξεκίνα διάβασμα και μπορείς να την πιάσεις. Εάν θες 15-16 χιλιάδες μόρια, πήγαινε να δεις τα θέματα και ξαναδώσε του χρόνου.
Αν έγραψες πέρυσι Χημεία βάση,που η πλειοψηφία έγραψε κάτω απο την βάση και ταυτόχρονα δούλευες κιόλας ειλικρινά Μπράβο!! Θα το παλέψω όπως και να έχει,μόνο η περιέργεια για το πόσο θα καταφέρω να γράψω μεσα σε τόσο λίγο διάστημα μου αρκεί για να στρωθώ έστω και τώρα.Θα τα παίξω όλα για όλα μια και δεν θα ξαναδώσω πανελλήνιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Αρχικά,
εννοείται πως να πας να δώσεις. Δεν έχεις 1 μήνα, αλλά 2 και ναι μπορεί να κάνει την διαφορά.

Πιστεύω πραγματικά ότι αν κάτσεις και ασχοληθείς πολύ πολύ σοβαρά σε φουλ ρυθμούς μέχρι τις πανελλήνιες, έχεις πολλές ελπίδες να πας καλά και να γράψεις έναν καλό βαθμό για να μπεις σε μια σχολή.

Αν πάλι στοχεύεις καμία σχολή των 17.000 μορίων, πάλι να προσπαθήσεις, αλλά να ξέρεις ότι είναι υπερβολικά δύσκολο να τα καταφέρεις.
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Βασικά το ποσό καλα μπορείς να τα πας εξαρτάται και από το τι εννοείς
<< πασαλειμμα>> της υλης. Δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου; Ξερεις εστω και μέτρια τη θεωρία αλλά δεν μπορείς να λύσεις ασκήσεις; Υπάρχουν κεφάλαια που είναι σα να τα βλέπεις πρώτη φόρα;

Είσαι ισως στην πιο ανταγωνιστική που συνήθως τα παιδιά προετοιμάζονται πολύ σκληρά και δεν υπάρχουν στο πεδίο αυτό σχολές με χαμηλές βάσεις.
Είχες κάποιον συγκεκριμένο στο χο εξ αρχής και επέλεξες τη συγκεκριμένη κατεύθυνση;
Οπως και να έχει πιστεύω πως αξιζει αξίζει να προσπαθήσεις αλλά τις πιθανότητες που έχεις να γράψεις Καλά είναι απίθανο να τις γνωρίζουμε χωρίς να ξέρουμε ακριβώς το επίπεδο στο οποίο βρίσκεσαι.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Η κοπέλα προφανώς δεν έχει κάποιον στόχο γι' αυτό και δεν διάβαζε τόσο καιρό. Να δώσει φέτος για ποιο λόγο;

Προς την θεματοθέτρια: Καλώς ή κακώς με 2 μήνες διάβασμα αξιοπρεπή βαθμό είναι αδύνατο να γράψεις. Κάτσε και σκέψου αν θέλεις πράγματι να δώσεις πανελλαδικές γιατί αν δεν θες δεν είναι ανάγκη να ταλαιπωρείσαι άδικα. Μπορείς να δώσεις όταν αποφασίσεις συνειδητά με τι θέλεις να ασχοληθείς στο μέλλον (ίσως να είναι του χρόνου, ίσως αργότερα)το οποίο πιθανώς και να μην περιλαμβάνει τις πανελλήνιες.



Δεν νομίζω οτι εγινα κατανοητή .
Ξαναλεω δεν ειμαι αυτης της νοοτροπίας.
Απλα σε εναν άνθρωπο που με ρωταει τι να κανει 2 μηνες πριν τις πανελλήνιες , δεν θα του πω απο τωρα να ξαναδώσει ουτε θα τον μαλώσω.Ειμαι της άποψης "τι κάνουμε τωρα".
Δεν ηθελα να νομιμοποίησω ουτε τις αντιγραφές, ουτε τις προχειρότητες.
Είναι οπως απαντάω σε παιδιά σχετικα με τα αρχαία τι να κανουν τώρα.
Θα του πω διαβασε αυτο αυτο αυτο κι αγιος ο Θεός.
Ναι αυτος ειναι "μπακαλιστικος " τρόπος , ναι ειναι κριμα , πραγματικά κριμα κάποιος να αφιερώσει μονο τοσο χρονο σε αυτα γιατι θα κερδίσει παρα πολλα , πολλα περισσότερα απο εναν βαθμο αμα διάβαζε ολη τη χρονιά.
Αλλα αυτο το παιδι μπορει εν τέλει να ναι τυχερό , να γράψει κατι κι μετα αξιολογώντας τις επιλογές του να σκεφτεί αν θα ξαναδώσει η όχι .Εσεις υποθετετε οτι αυτο το παιδι ειναι "καταδικασμένο" να μην του αρέσει η επιλογή που θα κανει αλλα θα ειναι και κακος φοιτητές . Δεν ειναι λιγο αδικο αυτο;Ναι εχετε δίκιο ειναι παρα πολλες πιθανότητες να συμβεί αυτο αλλα δεν το γνωρίζουμε σίγουρα .
Φιλος μου με ελάχιστο διάβασμα μπήκε τουριστικά κι τωρα διαπρέπει .
Μπήκε με 8 τελείωσε με 9 , δουλεύει με καλα λεφτά .Να τον μαλωνα τοτε επειδή δεν του αρεσαν τα αρχαία κι εγω τα λάτρευα; Οχι αυτο το παιδι δεν έγραψε "αξιοπρεπη " βαθμο αλλα μια χαρα εξελίχθηκε.
(Σε αυτο το σημείο να πω οτι δεν γνώριζα οτι η κοπέλα ειναι σε πεδίο χωρίς τέτοιες χαμηλοβαθμες επιλογές , οταν έγραψα την απάντηση μου αλλα πραγματικά γιατί να μην προσπαθήσει ακομα κι σε αυτό .)
Έγραψα τι συμβαίνει με το σύστημα των πανελληνίων και των σχολών και ορισμένοι ηταν λες κι τα άκουσαν πρώτη φορά.Το οτι λεω γιατι το επίπεδο των σχολών έχει πεσει τοσο και το συνδιαζω με την οικονομική κρίση δεν σημαίνει οτι πιστεύω οτι ειναι σωστό και ότι πρέπει να συμβάλουμε σε αυτό .
Δεν το έγραψα για να παρακίνησω κανεναν να αντιγράψει και να περασει να διαβάσει με 5.Αυτός μονο θα βγει χαμένος απο αυτό.
Αλλα οχι οτι δεν ειναι παράλογο να ξεπηδανε φιλολογίες, ιστορικά κι τωρα κι ψυχολογίες σαν μανιτάρια.Γιατι ολα αυτα θελοντας κι μη υποβαθμίζουν το επίπεδο των σχολων.
Αυτο ειπα μονο, η τουλάχιστον αυτό εννοούσα .Κι αν δεν εγινα σαφής , ζητω συγνωμη.
Τωρα οσον αφορα την κοπέλα δεν την ξέρουμε .
Δεν ξέρουμε τι εννοει με το πασσαλειματα , δεν ξέρουμε αν την ενδιαφέρει κατι η όχι .
Εχει δυο μηνες κάτι καλύτερο δεν εχει να κανει αρα ας διαβάσει.Μπορει να γράψει 5 , μπορεί 10 μπορεί κι παραπάνω .
Εγω σε αυτο το παιδι νιώθω χρέος να το παροτρύνω να διαβάσει, και οταν τελειώσει ολο αυτο θα κανει την αυτοκριτική του .
Δυστυχώς στα 17 σου πολλες φορες δεν ξέρεις τι σου γίνεται .
Εγω τουλάχιστον δεν ήξερα.
Ηθελα πολυ μια σχολη κι τωρα ξαναδινω για να πετύχω σχολή που ηδη επιανα απο τοτε.
Οχι , ξαναλέω δεν μετανιωσα .Μονο κερδισμένη βγήκα.
Απλα ειχα το στόχο που αναφερει η Λενω .Ημουν αυτο το παιδί.Κι πολλοί ηταν " αυτα τα παιδια " αλλα εν τελει κατάλαβαν οτι ηθελαν κατι αλλο.Αλλα παιδία παλι μπήκαν καπου απο τυχη κι κατάλαβαν οτι ειναι στο σωστο μέρος , αλλα δεν ηθελαν να δωσουν ουτε εξετάσεις αλλα η ελληνική οικογένεια δεν αφήνει τέτοια περιθώρια .
Η ζωη ειναι πολυ απρόβλεπτη και ολοι μας πολλοί διαφορετικοί, δεν ξέρουμε πως μπορει να εξελίχθει αυτο το 17χρονο παιδί που το ξέρουμε μονο μεσα απο μήνυμα.
Ας πράξουμε οτι πιστεύουμε ο καθένας οτι ειναι καλο για εμας αλλα κι για την κοινωνία που θέλουμε να δούμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top