ΜΜΕ vs Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας

Eftyhia_mx

Νεοφερμένος

Η Eftyhia_mx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Να ρωτησω κατι? ξερετε αν εχουν τον ιδιο συντελεστη βαρυτητας τα αγγλικα και για τις σχολες ΜΜΕ???


Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Αγγλική Φιλολογία"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elenh.dance

Νεοφερμένος

Η elenh.dance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι? ξερετε αν εχουν τον ιδιο συντελεστη βαρυτητας τα αγγλικα και για τις σχολες ΜΜΕ???


για μμε ο συντελεστης ειναι 1.δηλαδη με 20 εχεις 2000 μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsourekaki

Νεοφερμένος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα στα ΜΜΕ και την αγγλική φιλολογία...
Θέλω να γίνω δημοσιογράφος αλλά πολλοί μου λένε ότι είναι σαν να θέλω να γίνω ηθοποιός....
Τι λέτε ??? :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ό,τι πραγματικά θες. Απλό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsourekaki

Νεοφερμένος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ευκολο αλλα δεν θελω να ειμαι ανεργη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grego

Νεοφερμένος

Ο Grego αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Επειδή και 'γω το ίδιο ακριβώς θέλω(ΜΜΕ), πιστεύω οτι αν πραγματικά το αγαπάς σαν επάγγελμα και σαν σπουδή, δε θα πρέπει να έχεις κανένα προβληματισμό. Και τώρα που το σκέφτομαι όντος είναι σαν τους ηθοποιούς.. θέλει κ αυτό πάθος και θέληση για να το πετύχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasiathess

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Τσουρεκάκι μου το ίδιο λένε για όλα τα επαγγέλματα που δεν ανήκουν στο δημόσιο τομέα. Αν πραγματικά το θες θα πετύχεις. Απαραίτητη είναι φυσικά η επιμονή και η προσήλωση στους στόχους σου. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D3xt3r_th3_Tr3ck

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πρώτα πρώτα, πρέπει να κοιτάξεις τι μέλλον θα έχεις στα ΜΜΕ και στην Αγγλική Φιλολογία.
Επίσης, εσύ επιλέγεις τι θα γίνεις, γι'αυτό ξανασκέψου το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diana222

Νεοφερμένος

Η diana222 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
εγω θα σου προτεινα ΜΜΕ φαινεται ενδιαφερον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Επειδή και 'γω το ίδιο ακριβώς θέλω(ΜΜΕ), πιστεύω οτι αν πραγματικά το αγαπάς σαν επάγγελμα και σαν σπουδή, δε θα πρέπει να έχεις κανένα προβληματισμό. Και τώρα που το σκέφτομαι όντος είναι σαν τους ηθοποιούς.. θέλει κ αυτό πάθος και θέληση για να το πετύχεις!
αυτο ακριβως....ολα βασικα θελουν αφοσιωση και θεληση για να γινεις καλος.....παντως να ξερεις οτι υπαρχουν και πολλα ιδιωτικα εκπαιδευτηρια για δημοσιογραφους και δεν ειναι απαραιτητο να δωσεις πανελληνιες για να γινεις...μαλιστα τα καναλια πολλες φορες εχουν και δικα τους δημοσιογραφικα εργαστηρια και προτιμουν τους δικους τους....λενε οτι θελει και μεσο πολλες φορες....ε καλα στην ελλαδα ειμαστε....οσο για την αγγλικη φιλολογια τωρα πας σε διαφορετικο αντικειμενο....γιατι αυτο θα σε βγαλει στην εκπαιδευση...λεγεται οτι εχει καλες προοπτικες καθως εχεις αρκετες διεξοδους (σχολεια φροντιστηρια ιδιαιτερα).... αλλα στην τελικη μονο με τον εαυτο σου θα μπορεσεις να βγαλεις ακρη...να σκεφτεις τι θες!!οπως ειπα ειναι δυο διαφορετικα αντικειμενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
ευκολο αλλα δεν θελω να ειμαι ανεργη

Όταν κάνεις αυτό που σου αρέσει αποκλείεται να μείνεις άνεργη. Αν ασχοληθείς με αυτό που πραγματικά αγαπάς δε θα έχεις προβλήματα αποκατάστασης.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eγώ λέω να κάτσει να γράψει πρώτα και μετά να δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωνσταντινα Β

Νεοφερμένος

Η κωνσταντινα Β αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα στα ΜΜΕ και την αγγλική φιλολογία...
Θέλω να γίνω δημοσιογράφος αλλά πολλοί μου λένε ότι είναι σαν να θέλω να γίνω ηθοποιός....
Τι λέτε ??? :bye:


Ψαχνοντας τι σχολη θελω μετα τη νομικη διαπιστωσα οτι τα ΜΜΕ εχουν ενα αρκετα καλο επιπεδο σπουδων.....Με ενα καλο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο κατα προτιμηση πιστευω πως θα σου ανοιχτουν αρκετοι επαγγελματικοι οριζοντες....Μην προσπαθεις να συγκρινεις αυτες τις 2 σχολες.....Διαφερουν πολυ....Και η αγγλικη φιλολογια εχει καποια καλα.....Κατα την γνωμη μου ομως να επιλεξεις ΜΜΕ.Δεν σημαινει πως αν τελειωσεις ΜΜΕ η μονη δουλεια ειναι στην τηλεοραση....Σκεψου ποσα περιοδικα εφημεριδες ραδιοφωνικοι σταθμοι και η τηλεοραση βεβαια περιμενουν νεους δημοσιογραφους με ενα καλο πτυχιο και μεταπτυχιακο....Περαν ολων αυτων βεβαια πρεπει να γραψεις στις πανελληνιες....Περαστικα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsourekaki

Νεοφερμένος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ειλικρινά καποιες μερες νομιζω οτι θα τα καταφερω και λεω να το παλεψω εξαλλου η ζωη σοθ εξαρταται πολυ απο το επαγγελμα που θα κανεις, αλλα θελει αυτοπεποιθηση και θα εισαι συνεχεια εκτεθημενος....
-----------------------------------------
ναι εχεις δικιο παντως στο ευχομαι να πετυχεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassiabn

Νεοφερμένος

Η vassiabn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Σε λίγους μηνες θα πρεπει να συμπληρώσω το μηχανογραφικό μου και βρίσκομαι σε ένα δίλημμα.. Ως στόχο εδω και καιρο εχω θεσει την Αγγλική Φιλολογία, ομως εδω και κατι μερες εχω μαζέψει πληροφορίες για το τμήμα της Επικοινωνίας και ΜΜΕ του ΕΚΠΑ και θα με ενδιέφερε να ειδικευτω στον τομεα της διαφημισης. Το προβλημα μου ειναι οτι μου αρέσουν εξίσου και οι δυο σχολές και δέχομαι πιεση απο γονείς να δηλώσω την Αγγλική γιατι ειναι πιο γρήγορη η επαγγελματικη αποκατάσταση. Ωστόσο εχω διαβάσει οτι αυτο το επάγγελμα πλεον ειναι κορεσμένο και θα βρω δυσκολα δουλεια, ενω απο το τμημα του ΕΚΠΑ εχω περισσότερες επιλογές.

Υπάρχει κανεις που ειναι ή έχει τελειώσει καποια απο αυτές τις σχολές? Στη θέση μου τι θα κανατε? Οπως καταλαβατε είμαι αρκετά αναποφασιστη :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Κατ' εμέ, η αγγλική έχει πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα σπουδών και μπορείς να αποκτήσεις όμορφες γνώσεις. Επίσης, μπορείς να ασχοληθείς με άπειρα πράγματα (πέρα της παιδαγωγικής=♥)! Ανάμεσα σε αυτά, και η διαφήμιση.

Από την άλλη, το επάγγελμα του δημοσιογράφου (αρκεί να μην είναι και δημοσιοκάφρος, βλ. Μπογδάνο) φαντάζει συναρπαστικό ή και περιπετειώδες σε κάποιες περιπτώσεις (με όποια έννοια). Αν δεν είσαι παθιασμένη με την ιδέα της δημοσιογραφίας, μπορείς να ασχοληθείς "πιο ελεύθερα" με αυτή, π.χ. μέσα από blogs, projects, κ.λπ. - αφού θα είσαι και ΣΤΗΝ πόλη! ;)

Σκέψου τι σε συναρπάζει περισσότερο, αν και έχεις καιρό μέχρι τότε.

Καλό διάβασμα και άγχος μηδέν (όσο γίνεται)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassiabn

Νεοφερμένος

Η vassiabn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!
Είμαι σίγουρη οτι το πρόγραμμα σπουδών της Αγγλικης είναι ενδιαφέρον, οπότε, από τη στιγμή που μπορώ να ασχοληθώ και με την διαφήμιση, νομίζω πως θα είναι η πρώτη μου επιλογή :D

Ολα ένα πρόγραμμα χρειάζονται, μέχρι στιγμής αγχος μηδέν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Επικοινωνίας και ΜΜΕ. Γιατί να πας στη διαφήμιση μέσω ενός άσχετου αντικειμένου και όχι ενός σχετικού; Τι παραπάνω θα σου προσφέρει η φοίτηση στην Αγγλική φιλολογία;

Αν όταν λες "γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση" εννοείς να διδάξεις αγγλικά --- αυτό ξέχνα το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassiabn

Νεοφερμένος

Η vassiabn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εννοω οτι θα μπορέσω να κάνω καποια ιδιαιτερα, αλλα τωρα που το σκεφτομαι βγαινουν εκατονταδες απο την Αγγλική Φιλολογία που δεν απορροφουντα.. Από τη διαφήμιση πάλι μου λένε οτι δε θα βρω ποτε δουλειά. Κανείς δεν ξερει πως θα ειναι η αγορά εργασίας μετα απο 5 χρόνια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κανείς δεν ξέρει πώς θα είναι η αγορά εργασίας μετά από 5 χρόνια, αλλά είναι πολύ πιθανότερο να ανακάμψει η διαφήμιση παρά τα ιδιαίτερα αγγλικών. Αυτή τη στιγμή κάνει ιδιαίτερα αγγλικών η κουτσή Μαρία και όλο της το σόι, όποιος έχει Proficiency και όποιος ονειρεύτηκε να πάρει Proficiency, συν τους χιλιάδες αδιόριστους απόφοιτους αγγλικής συν τους απόφοιτους των άλλων φιλολογιών που έχουν Proficiency. Σε πέντε χρόνια θα έχουν προστεθεί άλλες μερικές χιλιάδες σε όλους αυτούς. Ποιο είναι το πιθανότερο αποτέλεσμα; Να βρίσκεις πιο εύκολα δουλειά με πιο πολλά χρήματα; Με την καμία.

Στην τελική, αν όνειρό σου είναι να κάνεις "κάποια" ιδιαίτερα, μπορείς να δώσεις για Proficiency και να βγεις στην αγορά 5 χρόνια νωρίτερα. Ποιος ο λόγος να ταλαιπωρηθείς σπουδάζοντας αγγλική φιλολογία; Για τα 5-8 ευρώ την ώρα που θα παίρνεις, κανείς δεν ενδιαφέρεται αν έχεις πτυχίο (ούτε καν αν ξέρεις αγγλικά εδώ που τα λέμε...) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top