Κατατακτήριες Κτηνιατρικής

Xristinakisaga

Νεοφερμένος

Η Xristinakisaga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια :dance3:
Ειμαι 4ο ετης φοιτητρια στο τμημα Δημοσιας Υγειας του ΠΑΔΑ και σκεφτομαι για κατατακτηριες εξετασεις Κτηνιατρικης ( ειτε Καρδιτσας ειτε Θεσσαλονίκης)
Θα μπορουσε καποιος να μου πει την γνωμη του και να μου λυσει τις αποριες σχετικα με :
1.Πρεπει να απευθυνθω σε φροντιστηριο που εξειδικευεται για κατατακτηριες η μπορω και με προσωπικο διαβασμα ? Ιδιαιτερα ισως ?
2.Ογκο υλης. Γνωριζω οτι δινω 3 μαθηματα. Καλα μεχρι εδω . Αλλα αν υποθεσουμε οτι περναω ποια μαθηματα και ποιο ειναι το επιπεδο δυσκολιας κατα την γνωμη σας ? ( Υποθετω ατομα που φοιτουν /φοιτησαν στο τμημα μπορουν να με κατατοπισουν)
3. Που μπορω να βρω βιβλια σχετικα με το αντικειμενο σπουδων?
4. Το μπατζετ φυσικα παντα παιζει ( ποσα θα χρειαστω για τις εξετασεις/μαθηματα/ + ποσα θελετε μηνιαια στο περιπου για ενοικιαση σπιτιου καθημερινα εξοδα κτλπ ):dizzy2:

5.Πιστευετε οτι αξιζει ?:'(:'(

HEEEELPPPP:book::book::book::book:
 

DimiP

Νεοφερμένος

Η DimiP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα, είμαι νέο μέλος αλλά με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα. Από μια έρευνα που έχω κάνει θα σου πω αυτά που έχω καταλήξει.
1) Δεν θεωρώ πως είναι απαραίτητο το φροντιστήριο αν στρωθείς στο διάβασμα, σίγουρα η ύλη δεν είναι μικρή αλλά εφόσον έχεις μια εμπειρία σε πανεπιστημιακά συγγράμματα δεν θεωρώ πως είναι δύσκολο (τουλάχιστον εγώ δεν το βλέπω δύσκολο). Ωστόσο επειδή έχω κάνει ιδιαίτερα σε παιδιά που έδωσαν κατατακτήριες (Βιοχημεία) το δύσκολο ήταν να αντιμετωπίσουν τα μαθήματα όταν είχαν κενά γιατί πχ στο τμήμα της Καρδίτσας δίνεις Βιοχημεία και δεν μπορείς να μάθεις βιοχημεία όταν δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα από χημεία. Βέβαια η ύλη σε γενικές γραμμές μπορεί να αλλάξει από χρονιά σε χρονιά και στο τμήμα της Θεσσαλονίκης πχ δεν έχει Βιοχημεία (γενικά μου φάνηκαν ποιο εύκολα τα μαθήματα στο τμήμα της θεσσαλονίκης)
2) Ο όγκος της ύλης προφανώς και δεν είναι μικρός. Μιλάμε για 10 εξάμηνα που καλύπτουν όλο το φάσμα των γνώσεων που θα πρέπει να έχει ένας κτηνίατρος και λογικό είναι. Μιλάμε για εργαστήρια, υποχρεωτική παρακολούθηση, εργασίες, παρουσιάσεις, κλινικά μαθήματα κλπ. Μπορείς να ανατρέξεις στο πρόγραμμα σπουδών του κάθε τμήματος που σε ενδιαφέρει και να δεις τα μαθήματα, τον όγκο τους, τα συγγράμματα κλπ.
3) Βιβλία σίγουρα μπορείς να δανειστείς από την βιβλιοθήκη του κάθε τμήματος και γενικότερα του πανεπιστημίου που ανήκει ή να αγοράσεις ή να δανειστείς από κάποιον που έχει τελειώσει το τμήμα ή στο τμήμα του είχε τα συγκεκριμένα συγγράμματα (κάθε τμήμα έχει άλλα μαθήματα που δίνει στις κατατακτήριες του αν μπεις στην σελίδα των τμημάτων που σε ενδιαφέρει θα βρεις ολες τις πληροφορίες)
4) Τώρα για το μπατζετ τι να πω... ανάλογα την πόλη που θα περάσεις και ανάλογα το πόσα διαθέτεις. Στην Καρδίτσα οι εστίες είναι πολύ περιορισμένης διαθεσιμότητας σε σχέση με την Θεσσαλονίκη. Γενικά αυτό θα πρέπει να το ψάξεις, να δεις πόσα μπορείς να διαθέτεις. Πχ εκ πείρας σου λέω πως στην Καρδίτσα φέτος τα ενοίκια ήταν δυσεύρετα και πολύ ανεβασμένα. Γενικά η κτηνιατρική είναι μια σχολή που σε θέλει εκεί και δεν μπορείς να πηγαινοέρχεσαι μόνο στις εξεταστικές.
5) Αν αξίζει το ξέρεις μόνο εσύ.
 

nikolsalp

Νεοφερμένος

Η nikolsalp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ζητειται Αμοιβαία Μετεγγραφή Φοιτητών απο το Τμήμα Κτηνιατρικής Καρδίτσας, για το Τμήμα Κτηνιατρικής Θεσσαλονίκης, 1ο Εξάμηνο. Δίνεται επίσης και μια καλή αμοιβή. Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει.
 

maria!!!

Νεοφερμένος

Η maria!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδια.
Ενδιαφέρομαι για κατατακτηριες στην κτηνιατρικη. εχω τελειωσει ζωικη παραγωγη.
θα ήθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε σε πιο τμημα θα ηταν καλύτερα θεσσαλονίκη ή Καρδίτσα.
Επίσης,ωσ ζωοτέχνης μου αναγνωρίζουν μαθήματα και σε πιο εξάμηνο μπαίνουμε?
 

emy1

Νεοφερμένος

Η emy1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα, Ενδιαφέρομαι κ γω για κατατακτηριες. Δεν έχω βρει καπου να λεει για τα εξαμηνα,οποτε θεωρω οτι ολοι μπαινουν στο 1ο? Εχεις ξεκινήσει να διαβάζεις? Εγω τωρα ψαχνω τα βιβλια. Αλλα βλεπω οτι ειναι διαφορετικα για Καρδιτσα και διαφορετικα για Θεσσαλονικη.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Δεν εχω ιδεα για το συγκεκριμενο αλλα αν δε σε νοιάζει η πόλη στην οποία θα εισαι πιστευω στην Καρδίτσα ο ανταγωνισμός θα ειναι μικρότερος. Ψάξε ποσα ατομα μπαίνουν στη καθε μια και ποια μαθηματα θα δώσουν στη καθε μια
 

reezaki

Νεοφερμένος

Η reezaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Εγώ εδωσα το δεκέμβριο που μας πέρασα και πέρασα κτηνιατρική θεσνικης❤️
Υπάρχει δυνατότητα να ξεκινήσεις αμεσα στο β εξαμηνο χρωστώντας τα μαθήματα του α, αλλά και να πας κατευθείαν το σεπτέμβρη και να το πάρεις απ’την αρχή.
ο,τι άλλο θέλετε με ρωτάτε :)

Καλησπέρα παιδιά, εδωσα κι εγω κατατακτήριες και πέρασα Κτηνιατρική ΑΠΘ🥰
Όποιος ενδιαφέρεται μπορείς να μου στείλει να τον βοηθήσω όπως μπορώ!
 

katerina x.

Νεοφερμένος

Η katerina x. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νοσηλευτικής ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Εγώ εδωσα το δεκέμβριο που μας πέρασα και πέρασα κτηνιατρική θεσνικης❤️
Υπάρχει δυνατότητα να ξεκινήσεις αμεσα στο β εξαμηνο χρωστώντας τα μαθήματα του α, αλλά και να πας κατευθείαν το σεπτέμβρη και να το πάρεις απ’την αρχή.
ο,τι άλλο θέλετε με ρωτάτε :)

Καλησπέρα παιδιά, εδωσα κι εγω κατατακτήριες και πέρασα Κτηνιατρική ΑΠΘ🥰
Όποιος ενδιαφέρεται μπορείς να μου στείλει να τον βοηθήσω όπως μπορώ!
Καλησπέρα ! Πολύ χάρηκα που είδα ότι τελικά έδωσες κ πέτυχες για κτηνιατρική ! Ενδιαφέρομαι κ γω πολλά χρόνια τώρα, αποφοίτησα από νοσηλευτική Αθήνας αλλά δεν κατάφερα να βρω πρόσβαση σε Βιβλια, σημειωσεις, τιποτα γενικά, ουτε καν σε φοιτητικές ομάδες στο φμπ! Χαχαχα
Έπειτα απευθύνθηκα σε φροντιστήριο στην αθηνα , καθως ψαχνόμουν και για την ιατρική που αυτά τα δυο ήταν το παθοσ Μου από μικρή, κ τελικά δεν είχαν τμημα για κτηνιατρική γιατί δεν είχε ζήτηση και κατέληξα να ετοιμάζομαι για ιατρική ( γενικά δεν πήγε καλά , δεν ήμουν έτοιμη ήταν πολύ παρορμητικό κ βιαστικό όλο αυτό, φρικαρα ). αυτό έγινε γύρω στο 2016 αν θυμάμαι καλά … πικραμένη ιστορία . Θα το εκτιμούσα παρά πολύ αν Μπορείς να μιλήσουμε πιο αναλυτικά για το θέμα κατατακτήριες κτηνιατρικής στη θεσσαλια. :bye:
 

featherfuck

Νεοφερμένος

Η featherfuck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
καλησπερα σε ολ@
ειμαι 25 χρονων, τελειωσα περσι το αρχαιολογικο του ΑΠΘ και απο παντα ειχα την ιδεα για δευτερο πτυχιο, μιας και η αρχαιολογια δεν εχει κανενα μελλον
τα ζωα ειναι το παθος μου οποτε η βιολογια ή η κτηνιατρικη ειναι οι πρωτες μου επιλογες
πανελληνιες δεν θελω να δωσω, και με προβληματιζει το γεγονος οτι ερχομαι απο μια θεωριτικη σχολη.
οποια συμβουλη, εμπειρια ή πληροφορια εχετε, ειναι καλοδεχουμενη
καλη συνεχεια <3
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Οταν λες ειναι το παθος σου;
 

featherfuck

Νεοφερμένος

Η featherfuck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Θα αντεχες ομως την εικονα ενος πληγωμενου ζωου; Αιματα, ενεσεις, χειρουργεια;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,415 μηνύματα.
Θα αντεχες ομως την εικονα ενος πληγωμενου ζωου; Αιματα, ενεσεις, χειρουργεια;
Ακόμα και νεκρά ζώα θα δει, θα κληθεί να κάνει ευθανασία και πόσα άλλα.

Πάντως @featherfuck αν θυμάμαι καλά η @reezaki μπήκε Κτηνιατρική ΑΠΘ με κατατακτήριες αν θες κάποια πληροφορία πάνω σε αυτό.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Ακόμα και νεκρά ζώα θα δει, θα κληθεί να κάνει ευθανασία και πόσα άλλα.

Πάντως @featherfuck αν θυμάμαι καλά η @reezaki μπήκε Κτηνιατρική ΑΠΘ με κατατακτήριες αν θες κάποια πληροφορία πάνω σε αυτό.
Θα αντεχες ομως την εικονα ενος πληγωμενου ζωου; Αιματα, ενεσεις, χειρουργεια;
Απαντάτε τα λάθος ερωτήματα βάσει εικασιών.

Η αρχική ερώτηση είναι για το πώς κάποιος να προσεγγίσει τη κτηνιατρική, όχι για το αν θα έχει την ψυχική αντοχή να κάνει ευθανασία.

On topic: Οι κατατακτήριες ανάγονται ξεκάθαρα στο προσωπικό διάβασμα που καταβάλλει κανείς. Η ύλη είναι αχανέστατη (σε σχέση με τις πανελλήνιες) αλλά απαιτεί πιο εμπνευσμένο διάβασμα (ie. στοχοπροσήλωση, επαναλήψεις στα βασικά και ολίγη τύχη). Το πόσο εύκολο/δύσκολο θα είναι σαν διαδικασία εξαρτάται σε ποιό τμήμα θες να δώσεις και τι ανταγωνισμό θα έχεις.

Ξέρεις την διαδικασία των κατατακτηρίων όσον αφορά τους βαθμούς και τον τρόπο επιτυχίας;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Προσανατολισου για Καρδιτσα αρχικα και εαν αυτο ειναι εφικτο, λογω του μικροτερου ανταγωνισμου.

Μεχρι να "νιωσεις" την υλη και τα αντικειμενα μπορει να χρειαστει χρονος. Προετοιμασου ψυχολογικα για το ενδεχομενο την 1η χρονια να μην πανε ολα τελεια και να εχεις αναποδιες (το απευχομαι, αλλα ειναι δυστυχως πιθανο σεναριο)

Προσοχη στα φροντιστηρια. Εαν απευθυνθεις σε καποιο, μαθε εαν ειχε επιτυχοντες τα προηγουμενα χρονια. Οι ασκιτζηδες ειναι απειροι.
*Για Καρδιτσα ειναι πιθανο καποιο εξειδικευμενο φροντιστηριο να ειναι σε εκεινη την πολη.

Η κτηνιατρικη δεν ειναι μονο τα ζωα (παραγωγης ή συντροφιας) αλλα και ο ελεγχος τροφιμων - στη λεσχη του ΑΠΘ υπευθυνος γι'αυτα ειναι κτηνιατρος, αμφιβαλλω εαν ξαναματαδε ζωο επειτα απο τη σχολη.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Απαντάτε τα λάθος ερωτήματα βάσει εικασιών.

Η αρχική ερώτηση είναι για το πώς κάποιος να προσεγγίσει τη κτηνιατρική, όχι για το αν θα έχει την ψυχική αντοχή να κάνει ευθανασία.

On topic: Οι κατατακτήριες ανάγονται ξεκάθαρα στο προσωπικό διάβασμα που καταβάλλει κανείς. Η ύλη είναι αχανέστατη (σε σχέση με τις πανελλήνιες) αλλά απαιτεί πιο εμπνευσμένο διάβασμα (ie. στοχοπροσήλωση, επαναλήψεις στα βασικά και ολίγη τύχη). Το πόσο εύκολο/δύσκολο θα είναι σαν διαδικασία εξαρτάται σε ποιό τμήμα θες να δώσεις και τι ανταγωνισμό θα έχεις.

Ξέρεις την διαδικασία των κατατακτηρίων όσον αφορά τους βαθμούς και τον τρόπο επιτυχίας;
Η κοπελα ειπε οτι την ενδιαφερει και το περιβαλλον και σκεφτεται,και το βιολογικο σαν επιλογ.. για αυτο τη ρωταω τετοιες ερωτησεις. Παντως κοπελα μου αντικειμενικα τωρα. Η κτηνιατρικη,επαγγελματικα ειναι καλυτεεη σχολη απο τη βιολογια ΑΛΛΑ να περιμενεις τρελο διαβασμααα. Και κλινικες εργαστηρια κλπ. Θα ειναι βαρυ το προγραμμα. Το καλο ειναι οτι εχει αρκετη παπαγαλια σαν σχολη. Οποτε το οτι προερχεσαι απο θεωρητικη,δε θα σου,δημιουργησει προβλημα. Τωρα εγω διαφωνω με τη δικαιολογια των τροφιμων.. αν σκεφτεσαι ετσι απο την αρχη δε θα τελειωσεις ποτε. Τελος παντων αντιθετα το βιολογικο μελεταει τα ζωα σαν οργανισμους, σαν φυσιολογια, σαν εξελικτικα οντα, σαν πειραματοζωα, εξεταζει το γενετικο και μοριακο τους κομματι. Γενικα εχει επιστημονικο χαρακτηρα και καθολου κλινικο. Εσυ ξερεις τι σε ενδιαφερει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
λατρευω τα ζωα και το περιβαλλον. με κανουν χαρουμενη.
Και το παγωτό μας κάνει χαρούμενους πάντως αλλά δεν νομίζω πως το επάγγελμα του παγωτατζή θα τους γέμιζε όλους όσους το απολαμβάνουν. Το γεγονός πως δεν είσαι και πολύ διατεθειμένη να δώσεις πανελλήνιες για να εισαχθείς, ενώ είσαι και απο θεωρητική, δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικό. Πως σκέφτεσαι να μπεις ;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Και το παγωτό μας κάνει χαρούμενους πάντως αλλά δεν νομίζω πως το επάγγελμα του παγωτατζή θα τους γέμιζε όλους όσους το απολαμβάνουν. Το γεγονός πως δεν είσαι και πολύ διατεθειμένη να δώσεις πανελλήνιες για να εισαχθείς, ενώ είσαι και απο θεωρητική, δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικό. Πως σκέφτεσαι να μπεις ;
Θα αποπροσανατολιστεί η κουβέντα πάλι ενώ το ζήτημα που θίγει η κοπέλα είναι πιο επίκαιρο.

Κανένας δε νοιάζεται τι έχει στο νου της η κοπέλα: ρωτά για το τεχνικό κομμάτι των εξετάσεων.

Αλλά μιας και το ανέφερες, θεωρώ πολύ πιο εφικτό να περάσει Κτηνιατρική από κατατακτήριες πάνω σε πανεπιστημιακού επιπέδου μαθήματα (που ύστερα από 5 χρόνια ΑΕΙ πιστεύω μαθαίνεις να διαβάζεις) παρά σε πανελλαδικό επίπεδο όπου κάθε 18χρονο ξημεροβραδιάζεται στα βιβλία του.

Just my 0.02$
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
Θα αποπροσανατολιστεί η κουβέντα πάλι ενώ το ζήτημα που θίγει η κοπέλα είναι πιο επίκαιρο.

Κανένας δε νοιάζεται τι έχει στο νου της η κοπέλα: ρωτά για το τεχνικό κομμάτι των εξετάσεων.

Αλλά μιας και το ανέφερες, θεωρώ πολύ πιο εφικτό να περάσει Κτηνιατρική από κατατακτήριες πάνω σε πανεπιστημιακού επιπέδου μαθήματα (που ύστερα από 5 χρόνια ΑΕΙ πιστεύω μαθαίνεις να διαβάζεις) παρά σε πανελλαδικό επίπεδο όπου κάθε 18χρονο ξημεροβραδιάζεται στα βιβλία του.

Just my 0.02$
Δεν διαφωνώ φίλε μου σε αυτό.
Αλλά αυτό είναι και το πρόβλημα του σημερινού εκπαιδευτικού συστήματος. Έχουμε άλλες προσδοκίες, εστιάζουμε στο τεχνικό κομμάτι του να μαζέψουμε μόρια και στο να επιλέξουμε την κατεύθυνση/σχολείο/εξετάσεις απο τα οποία θα εισαχθούμε πιο εύκολα, και εν τέλει δεν περνάμε ή ακόμα χειρότερα περνάμε στην σχολή και αναρωτιόμαστε γιατί δεν μας ταιριάζει ή υποφέρουμε. Επειδή συνήθως αντιλαμβανόμαστε πως τελικά δεν ήταν αυτό που φανταζόμασταν. Εν τέλει δεν την τελειώνουμε ή ακόμα χειρότερα την τελειώνουμε, χωρίς να έχουμε αντιληφθεί και πολλά όμως. Οπότε καταλαβαίνεις πιστεύω γιατί οφείλω να τα κάνω αυτά τα σχόλια. Δεν γίνονται με κακοπροαίρετο τρόπο ούτε έχουν σκοπό την αποθάρρυνση/αποπροσανατολισμό.

Τώρα ως προς το τι είναι πιο εύκολο...dunno. Εκτός εαν έχουν ειδική κατηγορία για όσους δίνουν απο θεωρητική, ώστε να είναι προσαρμοσμένη η ύλη, όπως κάνουν π.χ. στην Σεμφε που τους βάζουν να δώσουν ύλη λυκείου...τότε εγώ θα έλεγα ο,τι μάλλον είναι πολύ πιο δύσκολο.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ φίλε μου σε αυτό.
Αλλά αυτό είναι και το πρόβλημα του σημερινού εκπαιδευτικού συστήματος. Έχουμε άλλες προσδοκίες, εστιάζουμε στο τεχνικό κομμάτι του να μαζέψουμε μόρια και στο να επιλέξουμε την κατεύθυνση/σχολείο/εξετάσεις απο τα οποία θα εισαχθούμε πιο εύκολα, και εν τέλει δεν περνάμε ή ακόμα χειρότερα περνάμε στην σχολή και αναρωτιόμαστε γιατί δεν μας ταιριάζει ή υποφέρουμε. Επειδή συνήθως αντιλαμβανόμαστε πως τελικά δεν ήταν αυτό που φανταζόμασταν. Εν τέλει δεν την τελειώνουμε ή ακόμα χειρότερα την τελειώνουμε, χωρίς να έχουμε αντιληφθεί και πολλά όμως. Οπότε καταλαβαίνεις πιστεύω γιατί οφείλω να τα κάνω αυτά τα σχόλια. Δεν γίνονται με κακοπροαίρετο τρόπο ούτε έχουν σκοπό την αποθάρρυνση/αποπροσανατολισμό.

Τώρα ως προς το τι είναι πιο εύκολο...dunno. Εκτός εαν έχουν ειδική κατηγορία για όσους δίνουν απο θεωρητική, ώστε να είναι προσαρμοσμένη η ύλη, όπως κάνουν π.χ. στην Σεμφε που τους βάζουν να δώσουν ύλη λυκείου...τότε εγώ θα έλεγα ο,τι μάλλον είναι πολύ πιο δύσκολο.
Έχεις δίκιο και τα λέω και εγώ πάρα πολύ συχνά.

Μόνο στην Ελλάδα θέλεις γιατρός και "καταλήγεις" διαμέσου του συστήματος ιχθυοκαλλιεργητής. Θες αστυνομικός και "καταλήγεις" φιλόλογος... and on and on and on...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top