Κάλυψη κενών

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Γεια σας φέτος δεν πηγαίνω φροντιστήριο στα Αρχαία. Θέλω να επιλέξω θεωρητική κατεύθυνση. Πιστεύετε ότι αν φέτος έχω κάποια κένα μπορώ να τα καλύψω του χρόνου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Οχι, φυσικα γιατι θα ειναι πολυ μεγαλος ο ογκος που θα εχεις να διαβασεις του χρονου και σιγουρα θα εχεις και αγχος ,οποτε θα ειναι πολυ δυσκολο να καλυψεις τα επιπλεον κενα που θα υπαρχουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
μην αγχώνεσαι! στην πρώτη λυκείου το φροντιστήριο και το ιδιαίτερο είναι ό,τι πιο περιττό. εγώ ξεκίνησα φροντ. στη δευτέρα και πλέον πιστεύω ότι επίσης δε χρειαζόταν. στη δευτέρα η γραμματική και το συντακτικό των αρχαίων δεν είναι κάτι το τρομακτικό. ο καθηγητής, ειδικά αν του αρέσει αυτό που κάνει και έχει όρεξη να εργαστεί, θα ξεκινήσει την ύλη από το μηδέν σα να μη ξέρει κανείς τίποτα. οπότε θα μπορείς να καλύψεις τα όποια κενά σου.

Οχι, φυσικα γιατι θα ειναι πολυ μεγαλος ο ογκος που θα εχεις να διαβασεις του χρονου και σιγουρα θα εχεις και αγχος ,οποτε θα ειναι πολυ δυσκολο να καλυψεις τα επιπλεον κενα που θα υπαρχουν!

μην το τρομακρατείς το παιδί!! δεν υπάρχει λόγος! όσοι, δηλαδή, επιλέγουν κάποια κατεύθυνση δεν έχουν κενά; εγώ στην πρώτη το λύκειο το είχα πάρει αρκετά χαλαρά και στα αρχαία ήμουν μαθητρια του 15-16. πλέον η ίδια καθηγήτρια που στην πρώτη μου έβαζε αυτό το βαθμό υποστηρίζει πως στις πανελλήνιες στα αρχαία πάω για το απόλυτο. για εκείνη το να γράψω κάτω από 18 θα είναι αποτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Katsiferis

Νεοφερμένος

Ο Katsiferis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κοιτα κατα την γνωμη μου αν θες να πας θεωρητικη κατευθυνση και συναμα δεν εχεις καλη καθηγητρια στο σχολειο,σου προτεινω να κανεις 1-2 ωρες φροντιστηριο.Εγω ειχα μια πολυ καλη καθηγητρια περσι και δεν χρειαστηκε να κανω ουτε καν.Τωρα εσυ κρινεις!Παρεπιμπτωντως ειμαι τεχνολογικη και του χρονου θετικη,οποτε οτιδηποτε σχετιζομενο με αρχαια β δεν ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Κοιταξε πιστευω οτι οπως λεει και ο Katsiferis εστω 2 ωρες την εβδομαδα φροντιστηριο στα Αρχαια ειναι χρησιμο. Η Α λυκειου ειναι επαναληπτικη χρονια σε ο,τι αφορα τη γραμματικη + καποια καινουρια στο συντακτικο. Γι αυτο καλο ειναι να εχεις λυσει τις αποριες σου απο φετος και απλα του χρονου να τα κανεις μονο επαναληψη και να προχωρησεις στα καινουρια.Μετα αν το παρεις χαλαρα οπως γραφουν παραπανω σκεψου αν μπορεις εσυ ο ιδιος να τα βγαλεις περα με αυτον τον τροπο. Εγω παντως ετσι εκανα οπως σου ειπα πιο πανω και ειχα θετικα αποτελεσματα, με βοηθησε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Μετα αν το παρεις χαλαρα οπως γραφουν παραπανω σκεψου αν μπορεις εσυ ο ιδιος να τα βγαλεις περα με αυτον τον τροπο.

προς θεού, εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο. ευτυχώς συνειδητοποίησα έγκαιρα τους στόχους μου και τα "θέλω" μου. με το παράδειγμά μου δεν προτρέπω κανένα να κάνει το ίδιο με 'μενα. απλά το ανέφερα για να πω ότι αν υπάρχουν κάποια κενα στην α' λυκειου δεν ήρθε και η συντέλεια του κόσμου. προφανώς, αν δε ξέρει να κλίνει ένα δευτερόκλιτο ουσιαστικό ή το λύω και το λύομαι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. ωστόσο η ύλη καλύπτεται από την αρχή στην κατεύθυνση της β. αν κάνει κάποια στοιχειώδη προσπάθεια από τώρα, ακόμα και χωρίς εξωτερική βοήθεια, λύνοντας ασκήσεις τότε πιστεύω δε θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Στην Α' λυκείου είχα το ίδιο πρόβλημα με σένα. Ήθελα να επιλέξω Θεωρητική Κατ. αλλά είχα κενά από το γυμνάσιο, οπότε έκανα φροντιστήριο ένα 2ωρο την βδομάδα και μπορώ να πω ότι με βοήθησε πολύ αυτό, και στη Β' αργότερα είχα καλύτερες βάσεις, και δεν χρειαζόταν να κουραστώ πάρα πολύ για να μάθω ύλη γυμνασίου.
Βέβαια, και να μην κάνεις φροντ. ή ιδιαίτερα, πιστεύω με βοήθεια από το σχολείο σου και με πολλή εξάσκηση στη γραμματική θα τα πας μια χαρά. Εξάλλου στη Β' στη θεωρητική θα κάνεις και εκεί επαναλήψεις στην αρχή της χρονιάς, απλά φέτος προσπάθησε να τα καλύψεις όσο το δυνατόν πιο πολύ για να μη τρέχεις τις επόμενες χρονιές και δε φτάνεις.


Καλή τύχη! :]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Απλα το ειπα γιατι η θεωρητικη εχει πολυ διαβασμα κι αν εχει πολλα κενα, οπως αυτα που αναφερεις τοτε σιγουρα θα υπαρχει προβλημα(που να ξερω πως τα παει)! Ειναι υποκειμενικο το ποτε πρεπει να κανει καποιος φροντιστηριο και 'παιζουν ρολο κι αλλα κριτηρια πχ. ποσο ευκολα τα ''παιρνει'', ποσες ωρες διαβασμα χρειαζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Εντάξει δεν έχω πολλά κενά από το Γυμνάσιο. Στο συντακτικό δυσκολεύομαι. Στο σχολείο έχω καλή καθηγήτρια. Στο διαγώνισμα του Α Τετραμήνου έγραψα 19.2 και στον έλεγχο μου έβαλε 20. Τι λέτε να το αφήσω για φέτος και να ξεκινήσω συστηματικά στην β λυκείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
γνώμη μου είναι πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να αρχίσεις από τώρα φροντ. αν θες για να νιώθεις εσύ περισσότερο ασφαλής ζήτα από την καθηγήτριά σου να σου δίνει επιπλέον ασκήσεις για το σπίτι. εγώ αυτό κάνω φέτος στα λατινικά και με έχει βοηθήσει απίστευτα. το γραπτό σου δείχνει πως δεν έχεις ιδιαίτερα προβλήματα στα αρχαία, ωστόσο το ότι μπορεί να αντιμετωπίζεις κάποιες μικροδυσκολίες είναι απολύτως φυσιολογικό! μέσα από τη συστηματική εξάσκηση και την εντρυφή θα αναπληρώσεις σύντομα όλα τα κενά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Aν το νιώθεις απαραίτητο να πας φροντιστήριο από τώρα, πήγαινε. Μπορείς, πάντως, να δουλέψεις μόνος σου πάνω στο συντακτικό. Έχεις το συντακτικό του Γυμνασίου? Είναι πάρα πολύ καλό. Αφού δεν έχεις πολλά κενά, μην αγχώνεσαι, μια χαρά θα τα πας! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Οι γονεις μου γνωριζοντας οτι ηθελα να γινω δικηγορος,αποφασισαν να κανω ενα 2ωρο τη βδομαδα αρχαια από την β γυμνασιου.Αυτο με βοηθησε πολυ,στο να μην εχω καθολου κενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Ισχύει ότι την θεωρητική κατεύθυνση επιλέγουν κυρίως τα κορίτσια ή απλώς είναι ενα στερεότυπο; Στο σχολείο σας υπάρχουν αγόρια στην θεωρητική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ισχύει ότι την θεωρητική κατεύθυνση επιλέγουν κυρίως τα κορίτσια ή απλώς είναι ενα στερεότυπο; Στο σχολείο σας υπάρχουν αγόρια στην θεωρητική;

Υπάρχουν! Φυσικά και υπάρχουν. Στο τμήμα της κατεύθυνσης τα μισά σχεδόν είναι αγόρια!
Απλώς, επειδή στη θεωρητική υπάρχουν τα παιδαγωγικά, που επιλέγουν συνήθως κορίτσια , γι αυτό έχει επικρατήσει η άποψη αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Ισχύει ότι την θεωρητική κατεύθυνση επιλέγουν κυρίως τα κορίτσια ή απλώς είναι ενα στερεότυπο; Στο σχολείο σας υπάρχουν αγόρια στην θεωρητική;
Στο δικό μου σχολείο υπάρχουν μόνο 4 αγόρια στη θεωρητική (συνολικά είμαστε 52 στη Β λυκείου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Αν τελικά επιλέξω θεωρητική κατεύθυνση χρειάζεται να κάνω προετοιμασία το καλοκαίρι σε αρχαια και λατινικά ή το Σεπτέμβριο μαζί με το σχολείο;

Οι Αρχές Φιλοσοφίας χρειάζονται φροντιστήριο ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Οι Αρχές Φιλοσοφίας χρειάζονται φροντιστήριο ή όχι.

Συνήθως τα παιδιά της θεωρητικής στην Β κάνου Αρχαία,Έκθεση άντε και Λατινικά. (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αν τελικά επιλέξω θεωρητική κατεύθυνση χρειάζεται να κάνω προετοιμασία το καλοκαίρι σε αρχαια και λατινικά ή το Σεπτέμβριο μαζί με το σχολείο;
Προετοιμασία για Β' λυκείου; Όχι, δε νομίζω να είναι απαραίτητο, κάτσε ξεκουράσου το καλοκαίρι, και από Σεπτεμβρη αν δεις ότι έχεις πρόβλημα, ξεκίνα φροντιστήριο.
Οι Αρχές Φιλοσοφίας χρειάζονται φροντιστήριο ή όχι.

Όχι καλέ, τι φροντιστήριο;:P
Η Φιλοσοφία είναι απλά μάθημα ανάγνωσης - άσχετα που δεν διδάσκεται σωστά - και ωραίο μάθημα θα έλεγα, μη τρομάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Και εσύ θεωρητική ήσουνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Η Φιλοσοφία δε χρειάζεται παραπάνω μάθημα. Είναι περισσότερο, για να ερεθίζεται η σκέψη σου. Άσε που πολλοί την έχουν υποτιμημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top