Ιστορικό Αρχαιολογικό vs Φιλοσοφία vs Παιδαγωγικό vs Ψυχολογία

tsambros

Νεοφερμένος

Ο tsambros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εδινα φετος πανελληνιες και ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο σχολες.Αν ειναι καποιος φοιτητης θα ηθελα να με ενημερωσει για τα μαθηματα,τους καθηγητες και γενικοτερα ή ποια απο τις δυο εχει καλυτερο επαγγελματικο μελλον.Ιδιαιτερα ενδιαφερομαι για τα αντιστοιχα τμηματα στα Γιαννενα αλλα οχι μονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skountouflis

Νεοφερμένος

Ο κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εδινα φετος πανελληνιες και ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο σχολες.Αν ειναι καποιος φοιτητης θα ηθελα να με ενημερωσει για τα μαθηματα,τους καθηγητες και γενικοτερα ή ποια απο τις δυο εχει καλυτερο επαγγελματικο μελλον.Ιδιαιτερα ενδιαφερομαι για τα αντιστοιχα τμηματα στα Γιαννενα αλλα οχι μονο.
και εγω αναμεσα σε αυτες τις σχολες ειμαι.
καλυτερα μπες στα site των σχολων και ψαξε για τον οδηγο σπουδων,εχει χρησιμες πληροφοριες.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Και από τα δύο φιλόλογος δεν βγαίνεις?

Ρε παιδιά,δεν ξέρω είμαι η μόνη που από θεωρητική κατεύθυνση που έχω βάλει στο μηχανογραφικό μόνο σχολές από το 3ο πεδίο και μία μόνο από το 1ο?

Δηλαδή τα τμήματα αυτά,ναι ok,έχουν υπέροχα μαθήματα,είναι ενδιαφέροντα,αλλά το επάγγελμα του φιλόλογου έχει κορεστεί κατά τη γνώμη μου. Υπάρχουν χιλιάδες εκεί έξω.

Φέτος ακόμα πολλοί από τους καθηγητές που μου έκαναν μάθημα είναι 30-35 χρονών,δεν έχει διοριστεί κανείς και έτρεχαν όλη μέρα στα ιδιαίτερα από εδώ και από εκεί και τα φροντιστήρια δεν τους πλήρωναν. Ο ένας είχε τελειώσει Ιστορικό-Αρχαιολογικό και ο άλλος Φιλολογία.

Μου έλεγαν πως αν τους δινόταν η ευκαιρία να ξαναδιαλέξουν σχολή,θα διάλεγαν οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτό.

Τώρα για το ΦΠΨ δεν ξέρω ακούγεται όντως καλό,δεν ξέρω για τις προοπτικές,ελπίζω να έχει καλύτερες από το Ιστορικό-Αρχαιολογικό.

Αν σας αρέσει και γουστάρετε τρελά τη σχολή,τότε Οk,απλά θεωρώ πως τώρα που συμπληρώνετε μηχανογραφικό πρέπει να τα σκεφτείτε όλα αυτά. =/


Τέλος πάντων.Καλή επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσετε. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Προσωπικά έβαλα ως πρώτη επιλογή ΦΠ στη Θεσσαλονίκη.3 μέρες νωρίτερα ψήφιζα ιστορ-αρχαιολ. δαγκωτό!!Αλλά μετά κατάλαβα ότι έχει 63 ΔΜ ΙΣΤΟΡΙΑ.Είναι τελικά το τι αντέχει ο καθένας..Γι' αυτό λοιπόν και διάλεξα το ΦΠ.Μια καλή αρχή είναι να μπεις στα sites και να ψάξεις για τα μαθήματα..Αλλά αν θες να γίνει φιλόλογος καθαρός και ολόκληρος ή διαλέγεις κλασσική φιλολογία,ή παλεύεις μόνος σου μέσα από αυτά τα τμήματα..Διότι,όπως και να το κάνουμε,αυτές οι δυο σχολές είναι οι πιο light versions..!

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα.Μπορείς να περάσεις ΦΠΨ και να ασχοληθείς με έναν πιο γενικό τομέα..Κοπάνα κι ένα μεταπτυχιακό στην φιλοσοφία πχ,και είσαι κομπλέ!Μαζεύεις και παραπάνω μόρια για τον διορισμό..Από την άλλη,το τμήμα Ι/Α είναι πολύ κλειστό,και δεν ενδείκνυται για περαιτέρω "ασχολίες"..Αλλά είναι και ανάλογα τον καθένα :)

Ελπίζω να σε βοήθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsambros

Νεοφερμένος

Ο tsambros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Προσωπικά έβαλα ως πρώτη επιλογή ΦΠ στη Θεσσαλονίκη.3 μέρες νωρίτερα ψήφιζα ιστορ-αρχαιολ. δαγκωτό!!Αλλά μετά κατάλαβα ότι έχει 63 ΔΜ ΙΣΤΟΡΙΑ.Είναι τελικά το τι αντέχει ο καθένας..Γι' αυτό λοιπόν και διάλεξα το ΦΠ.Μια καλή αρχή είναι να μπεις στα sites και να ψάξεις για τα μαθήματα..Αλλά αν θες να γίνει φιλόλογος καθαρός και ολόκληρος ή διαλέγεις κλασσική φιλολογία,ή παλεύεις μόνος σου μέσα από αυτά τα τμήματα..Διότι,όπως και να το κάνουμε,αυτές οι δυο σχολές είναι οι πιο light versions..!

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα.Μπορείς να περάσεις ΦΠΨ και να ασχοληθείς με έναν πιο γενικό τομέα..Κοπάνα κι ένα μεταπτυχιακό στην φιλοσοφία πχ,και είσαι κομπλέ!Μαζεύεις και παραπάνω μόρια για τον διορισμό..Από την άλλη,το τμήμα Ι/Α είναι πολύ κλειστό,και δεν ενδείκνυται για περαιτέρω "ασχολίες"..Αλλά είναι και ανάλογα τον καθένα :)

Ελπίζω να σε βοήθησα :)

Thanx,ωστοσο μαλλον ι-α θα βαλω πρωτη επιλογη,μπορει να ειναι πιο κλειστο σε σχεση με το φπψ αλλα θεωρω οτι σου δινει περισσοτερα εφοδια εαν αποφασισεις να γινεις φιλολογος,κυριως λογο των μαθηματων που διδασκεσαι καθως ειναι πιο σχετικα με αυτα που θα καλειται καποιος να διδασκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IoannisP

Νεοφερμένος

Ο IoannisP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Μάλλον δεν πρόλαβα να σου καταθέσω και τη δική μου άποψη. Και ελπίζω να είσαι ευχαριστημένος με την επιλογή σου. Αλλά περισσότερα εφόδια για το μελλοντικό σου εκπαιδευτικό έργο σου δίνει το ΦΠΨ, με περισσότερα φιλολογικά μαθήματα (από το τμήμα Φιλολογίας) σε σχέση με αυτά που διδάσκονται στο Ιστορίας - Αρχαιολογίας και με πολλά παιδαγωγικά (και ψυχολογικά) μαθήματα, απαραίτητα για το διδακτικό σου έργο. Αναλογίσου και το Πιστοποιητικό που σύμφωνα με το νέο νόμο πρέπει να έχουν οι μελλοντικοί εκπαιδευτικοί και από όλα τα καθηγητικά τμήματα το έχουν οι πτυχιούχοι μόνο των τμημάτων ΦΠΨ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω και εγω κατι..αναμεσα σε ιστορικο/αρχαιολογικα και φπψ με σκοπο να βγεις φιλολογος ποιο τμημα ειναι προτιμοτερο?

θα θελε να μου απαντησει καποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω και εγω κατι..αναμεσα σε ιστορικο/αρχαιολογικα και φπψ με σκοπο να βγεις φιλολογος ποιο τμημα ειναι προτιμοτερο?

Στον ΑΣΕΠ το ίδιο είναι. Στα φροντιστήρια καλύτερο το ιστορικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George perk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο George perk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Καλησπερα....παιδια εχω ενα θεμα....ποιο τμημα ειναι καλυτερο για ενα φιλόλογο το ιστορικο αρχαιολογικο η το φπψ(το κετο)...βοηθηστε με...ειμαι σε διλημμα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Και τα 3 τμήματα της Φιλοσοφικής είναι το ένα και αυτό. Πας όπου έχεις κλίση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George perk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο George perk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Και τα 3 τμήματα της Φιλοσοφικής είναι το ένα και αυτό. Πας όπου έχεις κλίση.
ΣΤΟ ΦΠΨ ΤΙ παραπανω κανεις?και ποιος προτιμαται εππαγελματικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Θεωρητικά το ΦΠΨ θα προσφέρει παιδαγωγική επάρκεια. Τα άλλα 2 όχι. Αλλά είναι νεφελώδες το τοπίο.
Στο χώρο της εκπαίδευσης είναι το ίδιο. Η διαφορά είναι στις επιπρόσθετες δυνατότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George perk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο George perk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Θεωρητικά το ΦΠΨ θα προσφέρει παιδαγωγική επάρκεια. Τα άλλα 2 όχι. Αλλά είναι νεφελώδες το τοπίο.
Στο χώρο της εκπαίδευσης είναι το ίδιο. Η διαφορά είναι στις επιπρόσθετες δυνατότητες.
στο ιστορικο πηζεις στην παπαγαλια?δηλαδη προτιμαται το ΦΠΨ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Και τα 3 τμήματα έχουν παπαγαλία. Η διαφορά είναι πχ από ιστορικό-αρχαιολογικό μπορείς να εργαστείς ως αρχαιολόγος. Από τα άλλα 2 όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George perk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο George perk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Και τα 3 τμήματα έχουν παπαγαλία. Η διαφορά είναι πχ από ιστορικό-αρχαιολογικό μπορείς να εργαστείς ως αρχαιολόγος. Από τα άλλα 2 όχι.
στο ΦΠΨ μονο φιλολογοσ βγαινεις?εχω βγαλει 17.200 και δεν ξερω ποιο να βαλω πρωτο..ειμαι στην ειδικη κατηγορια....κοινωνικων κριτηριων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές:

ΦΠΨ: δε βγαίνεις ψυχολόγος. Είσαι φιλόλογος και έχεις ανοιχτά τα σχετικά με ειδική αγωγή, παιδαγωγικά.
Φιλολογία: το κλασσικό τμήμα που όλοι ξέρουμε και αγαπάμε. Έχει τα αρχαία, τα νέα/ κείμενα και τα Λατινικά του. κατά βάση εκπαίδευση.
Ιστορικό- Αρχαιολογικό: Έχει ιστορίες, αρχαιολογίες κτλ. Εργασία στην εκπαίδευση, μουσεία, βιβλιοθήκες κτλ.

Νομίζω τώρα πήρες μία ιδέα του αντικειμένου και των επαγγελματικών δικαιωμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Brainiac

Νεοφερμένος

Ο Mr.Brainiac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αν εισαι απο Αθηνα,φπψ βαλε.Το οτι εγω θελω ιστορικο-αρχαιολογικο δεν εχει καμια σχεση...:P
Περα απο την πλακα,και οι τρεις σχολες ειναι ισοτιμες,απλα αλλαζουν τα κεντρικα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Φυσικά και είναι καλύτερο τμήμα το ιστορικό.
Εσύ είπες ότι θέλεις να εργασθείς ως φιλόλογος. Ε, δεν το συζητάμε. Το ΦΠΨ είναι ένα τμήμα βλακεία.
Η γνωστική σου επάρκεια δε θα είναι όση "πρέπει", αν τελειώσεις το ΦΠΨ -εννοώντας ότι στο ιστορικό κάνεις πολύ περισσότερα αρχαία, λογοτεχνίες, ακόμη και λατινικά. Το ιστορικό είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα σχολή. Πιστεύω θα την αγαπήσεις, αν σου αρέσει το αντικείμενο.

Το ΦΠΨ, πάλι, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο υπάρχει ως τμήμα.
Μάλλον κάτι θα παίζει με οικονομικά συμφέροντα, αλλιώς δεν εξηγείται η ύπαρξή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George perk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο George perk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Φυσικά και είναι καλύτερο τμήμα το ιστορικό.
Εσύ είπες ότι θέλεις να εργασθείς ως φιλόλογος. Ε, δεν το συζητάμε. Το ΦΠΨ είναι ένα τμήμα βλακεία.
Η γνωστική σου επάρκεια δε θα είναι όση "πρέπει", αν τελειώσεις το ΦΠΨ -εννοώντας ότι στο ιστορικό κάνεις πολύ περισσότερα αρχαία, λογοτεχνίες, ακόμη και λατινικά. Το ιστορικό είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα σχολή. Πιστεύω θα την αγαπήσεις, αν σου αρέσει το αντικείμενο.

Το ΦΠΨ, πάλι, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο υπάρχει ως τμήμα.
Μάλλον κάτι θα παίζει με οικονομικά συμφέροντα, αλλιώς δεν εξηγείται η ύπαρξή του.
και η διαφορα του ιστορικου με το φιλολογικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
και η διαφορα του ιστορικου με το φιλολογικο?

Στο ιστορικό κάνεις περισσότερες Ιστορίες, και ασχολείσαι με την αρχαιολογία. Επίσης, δεν κάνεις καθόλου έκθεση.
Στη φιλολογία ασχολούνται περισσότερο με τα γνωστά φιλολογικά μαθήματα, και πιάνουν λαογραφίες, περισσότερες γλωσσολογίες, πολλή λογοτεχνία κ.α.

Γενικά, αν μπορείς να πιάσεις φιλολογικό μην το σκεφτείς καν.
Βάλ'το 1η επιλογή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top