Αρχ. Γραμματεία - Ιλιάδα: Τι να διαβάσω για το διαγώνισμα;

daro801

Νεοφερμένος

Ο daro801 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδια την πεμπτη γραφω ιλιαδά σε ολη την α ραψωδια και στην εισαγωγή......τι να διαβασω?τι θα πεσει σιγουρα?εσεις εχετε γραψει αν ναι τι σας επεσε???βοηθεια παιδια...,,,,.....,,,,...,,,,τι δεν θα πεσει σιγουρα??????/????
-----------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σου κρατάνε μούτρα:p

Βασικά μην αγχώνεσαι..Είναι στην κρίση του κάθε καθηγητή το τι θα βάλει..Λίγο πολύ αν πρόσεχες κατά την παράδοση οι καθηγητές τονίζουν τα σημαντικότερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daro801

Νεοφερμένος

Ο daro801 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
gιατι δεν απαντατε?/??????
-----------------------------------------
εσας τι σας επεσε?
-----------------------------------------
πειτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
κι εμεις την Πεμπτη θα γραψουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daro801

Νεοφερμένος

Ο daro801 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
περιστερι
η θετιδα φιλε δεν πεφτει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Γιατι δεν καταλαβα?:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ginaz28

Νεοφερμένος

Η ginaz28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γιατι δεν καταλαβα?:!:
Διάβασε πολύ καλά το προοίμιο (αναφορά στο θέμα και στο χρόνο που αρχίζει η Ιλιάδα). Πρόσεξε τη σύγκρουση Αγαμέμνονα - Αχιλλέα, χαρακτηρισμούς των δύο (π. χ ο Αγαμέμνονας είναι αλαζόνας, υπερόπτης, εγωιστής, ασεβής προς τους θεούς, ενώ ο Αχιλλέας εριστικός, παρορμητικός, υπερήφανος κι αυτός). Πρόσεξε τη σκηνή Αχιλλέα-Θέτιδας και τα ανθρωπομορφικά στοιχεία που συναντάμαι στη θεά (αντιδράει όπως μια θνητή μάνα που παρηγορεί το παιδί της). Επίσης, συνήθως σας ζητούν να χωρίσετε σε πλαγιότιτλους, να αναφέρετε τα πολιτιστικά στοιχεία (στοιχεία υλικού πολιτισμού που χρησιμοποιούσαν τότε, π.χ σκήπτρο και ιδεολογικά, π. χ η πίστη τους στους όρκους και στις μαντείες). Πρόσεξε προοικονομίες, επιβρανδύσεις (στο σημείο που ο Κάλχας δεν αποκαλύπτει αμέσως την αιτία του λοιμού, αλλά καθυστερεί και στο σημείο που ο Αχιλλέας αναδιηγείται στη Θέτιδα με τον δικό του τρόπο τι συνέβη και είναι θλιμένος). Ελπίζω να τα πας κάλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Διάβασε πολύ καλά το προοίμιο (αναφορά στο θέμα και στο χρόνο που αρχίζει η Ιλιάδα). Πρόσεξε τη σύγκρουση Αγαμέμνονα - Αχιλλέα, χαρακτηρισμούς των δύο (π. χ ο Αγαμέμνονας είναι αλαζόνας, υπερόπτης, εγωιστής, ασεβής προς τους θεούς, ενώ ο Αχιλλέας εριστικός, παρορμητικός, υπερήφανος κι αυτός). Πρόσεξε τη σκηνή Αχιλλέα-Θέτιδας και τα ανθρωπομορφικά στοιχεία που συναντάμαι στη θεά (αντιδράει όπως μια θνητή μάνα που παρηγορεί το παιδί της). Επίσης, συνήθως σας ζητούν να χωρίσετε σε πλαγιότιτλους, να αναφέρετε τα πολιτιστικά στοιχεία (στοιχεία υλικού πολιτισμού που χρησιμοποιούσαν τότε, π.χ σκήπτρο και ιδεολογικά, π. χ η πίστη τους στους όρκους και στις μαντείες). Πρόσεξε προοικονομίες, επιβρανδύσεις (στο σημείο που ο Κάλχας δεν αποκαλύπτει αμέσως την αιτία του λοιμού, αλλά καθυστερεί και στο σημείο που ο Αχιλλέας αναδιηγείται στη Θέτιδα με τον δικό του τρόπο τι συνέβη και είναι θλιμένος). Ελπίζω να τα πας κάλα!

Οχι, εγινε παρεξηγηση:sorry:...το δεν καταλαβα απευθυνοταν σε αυτο που ειπε ο απο πανω μου...Την Ιλιαδα μια χαρα την εχω καταλαβει, δεν εχω προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulaki!

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
γραφω διαγωνισμα στην ιλιαδα και θελω να μου πειτε τα sos απο τις σελιδες 23-32 του βιβλιου! ενταξει δεν ειναι πολλες οι σελιδες και εννοειται οτι θα κατσω να τα "ξεσκωνησω" αλλα λιγη βοηθεια θα μου εκανε καλο...:P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Κι εμεις γραφουμε την Τριτη (σελ.27 εως 37) αλλα ξερω ποια ειναι τα πιο σημαντικα.
Λοιπον, να προσεξεις πολυ πολυ τους χαρακτηρισμους των ηρωων, ενοτητες-πλαγιοτιτλους, και τα σχηματα λογου(προοικονομιες, επιβραδυνση, τυπικα επιθετα, εικονες). Δωσε επισης βαση περισσοτερο στη συγκρουση Αχιλλεα-Αγαμεμνονα και στην παρεμβαση της Αθηνας(σελ.25-29)
Αλλα εγω θα σε συμβουλευα να τα διαβασεις ολα...
Ελπιζω να βοηθησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klarita

Νεοφερμένος

Η klarita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
διαβασε και την εισαγωγή που πάντα πέφτει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Αχ και εμείς γράφουμε μέσα στη βδομάδα αλλά έχω πολύ άγχος γιατί δεν έχω καταλάβει τη λειτουργικότητα του προοιμίου και μάλλον είναι πολύ sos.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Αχ και εμείς γράφουμε μέσα στη βδομάδα αλλά έχω πολύ άγχος γιατί δεν έχω καταλάβει τη λειτουργικότητα του προοιμίου και μάλλον είναι πολύ sos.

Εμάς πάντως δε μας το έβαλε καν στην ύλη...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stn

Νεοφερμένος

Η stn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εμμ....μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η δομη του λογου του Χρυση???...ευχαριστω..απο τωρα..;):xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostisKar

Νεοφερμένος

Ο kostisKar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
λοιπόν, διάβασε όλα τα στοιχεία ( ιδεολογικά, πολιτιστικά κ.α.) , άμα έχεις βοήθημα διάβασε τους χαρακτηρισμούς προσώπων και μάθε πολύ καλά το νόημα των στοίχων που σου έδωσαν!!!

Οι ερωτήσεις είναι σχεδόν οι ίδιες με αυτές την Οδύσσειας, δηλαδή
1) Περίληψη
2) Να βρείτε τα ιδεολογικά, πολιτιστικά, παρομοιώσεις, αντιθέσεις κ.α. των στοίχων __ ως ___
3) Να χαρακτηρίσετε τον ___ ήρωα ( με βάση το απόσπασμα πάντα!!! )
4) ερώτηση από εισαγωγή ( στο πρώτο τρίμηνο )

* μπορεί να σου τις διατυπώσει διαφορετικά έτσι???

Ελπίζω να σε βοήθησα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Εμας μας εβαλε να χωρισουμε σε ενοτητες, πλαγιοτιτλο στην καθεμια, περιληψη, προοικονομιες, ποιο το θεμα και το περιεχομενο της Ιλιαδας, χαρακτηρισμο Αχιλλεα, και για το τυπικο προσφορας-ανταποδοσης, και το τυπικο της ικεσιας...ηταν τελευταια ωρα και μεχρι να μας εξηγησει τα θεματα κτλ, καταλαβαινεται...τελικα, ειχαμε μονο 30 λεπτα για να απαντησουμε σε αυτα, που ηταν ευκολα, αλλα και πολλα για μιση ωρα....
Τεσπα, εγραψα οτι καλυτερο μπορουσα για το χρονο που ειχαμε.
Καλη επιτυχια και σε οσους γραφουν!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
εμμ....μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η δομη του λογου του Χρυση???...ευχαριστω..απο τωρα..;):xixi:



1.Ευγενής προσφώνηση
2.Διπλή ευχή
3.Αίτημα
4.Προσφορά λύτρων:)
5.Προτροπή για να σεβαστούν τον Απόλλωνα. (+έμμεση απειλή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Εμείς γράφουμε την επόμενη βδομάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickmania

Νεοφερμένος

Ο nickmania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλησπερα σας! κ συγνωμη για τους τονους!

σημερα εβαλα ενα στοιχιμα με την καθηγητρια της Ιλιαδας
οτι αν παρω πανω απο 16 θα μ βαλει τον ιδιο βαθμο κ στο 3μηνο!!:P
κ αν οχι θα μου βαλει κατω απο την βαση!:'(

δεν ειμε κ πολυ καλος μαθητης! απλος θελω την βοηθεια σας!:iagree::iagree:
θελω οποιος μπορει να βοηθησει να μ πεις αναμεσα στους
στιχους 54-306 τα πιο σημαντικα γεγονοτα , σος κ τετοια

ξερετε εσεις!! ευχαριστω πολυ! :)

*την δευτερα γραφω!!!:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
καλησπερα σας! κ συγνωμη για τους τονους!

σημερα εβαλα ενα στοιχιμα με την καθηγητρια της Ιλιαδας
οτι αν παρω πανω απο 16 θα μ βαλει τον ιδιο βαθμο κ στο 3μηνο!!:P
κ αν οχι θα μου βαλει κατω απο την βαση!:'(

δεν ειμε κ πολυ καλος μαθητης! απλος θελω την βοηθεια σας!:iagree::iagree:
θελω οποιος μπορει να βοηθησει να μ πεις αναμεσα στους
στιχους 54-306 τα πιο σημαντικα γεγονοτα , σος κ τετοια

ξερετε εσεις!! ευχαριστω πολυ! :)

*την δευτερα γραφω!!!:down:

Ελεος....εβαλες στοιχημα για το βαθμο?????
Τεσπα, διαβασε το προηγουμενο μηνυμα μου και κανε ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ με θεμα Ιλιαδα, θα βρεις παρα πολλα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top