Ιατρική: Αξίζει να μπω εκεί; Θα τα βγάλω εύκολα πέρα;

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Ειμαι μαθητρια δευτερας λυκειου και του χρονου θα ακολουθησω τον τομεα των επιστημων υγειας. Τοσο οι γονεις μου οσο και οι καθηγητες μου πιστευουν σε εμενα διοτι τυγχανω αριστουχα με τον δευτερο καλυτερο βαθμο στο σχολειο μου. Εχω καλες βασεις και πιστευω οτι θα πετυχω τον στοχο μου που ειναι ειτε φαρμακευτικη ειτε μοριακη βιολογια... Το θεμα ειναι οτι οι γονεις μου (και ειδικα ο πατερας μου) εξαιτιας των παραπανω με πιεζουν να παω ιατρικη. Ειναι το επαγγελμα που σιχαινομαι περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο στον κοσμο, για σοβαρους προσωπικους λογους που δεν αντεχω να αναφερω. Στο ακουσμα της λεξης ανατριχιαζω ενω οταν συζηταμε αυτο το θεμα μετα βιας κρατιεμαι και δεν βαζω τα κλαματα. Εχω πολυ σοβαρο θεμα και δεν υπερβαλλω. Μισω αυτην την επιστημη και δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθω μαζι της ουτε για ενα εκατομμυριο ευρω, ποσο μαλλον επειδη το θελουν οι γονεις μου. Πως θα τους δωσω να καταλαβουν μια και καλη οτι δεν. θελω. να. γινω. γιατρος?
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε πες του ότι πρέπει πρώτα να γράψεις και βλέπεις μετά... Ούτως ή άλλως όσο και να πιστεύουν ότι θα τα καταφέρεις, δεν είναι κάτι τόσο σίγουρο...
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ειμαι μαθητρια δευτερας λυκειου και του χρονου θα ακολουθησω τον τομεα των επιστημων υγειας. Τοσο οι γονεις μου οσο και οι καθηγητες μου πιστευουν σε εμενα διοτι τυγχανω αριστουχα με τον δευτερο καλυτερο βαθμο στο σχολειο μου. Εχω καλες βασεις και πιστευω οτι θα πετυχω τον στοχο μου που ειναι ειτε φαρμακευτικη ειτε μοριακη βιολογια... Το θεμα ειναι οτι οι γονεις μου (και ειδικα ο πατερας μου) εξαιτιας των παραπανω με πιεζουν να παω ιατρικη. Ειναι το επαγγελμα που σιχαινομαι περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο στον κοσμο, για σοβαρους προσωπικους λογους που δεν αντεχω να αναφερω. Στο ακουσμα της λεξης ανατριχιαζω ενω οταν συζηταμε αυτο το θεμα μετα βιας κρατιεμαι και δεν βαζω τα κλαματα. Εχω πολυ σοβαρο θεμα και δεν υπερβαλλω. Μισω αυτην την επιστημη και δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθω μαζι της ουτε για ενα εκατομμυριο ευρω, ποσο μαλλον επειδη το θελουν οι γονεις μου. Πως θα τους δωσω να καταλαβουν μια και καλη οτι δεν. θελω. να. γινω. γιατρος?


Είναι δυνατόν οι γονείς σου που ξέρουν και τον σοβαρό προσωπικό σου λόγο που σιχαίνεσαι το επάγγελμα αυτό να σε πιέζουν να γίνεις κάτι που δεν θέλεις και δεν αντέχεις?Είμαι μητέρα δύο παιδιών και δεν διανοούμαι ότι θα πίεζα τα παιδιά μου για το τι επάγγελμα θα ακολουθήσουν ειδικά αν βρισκόταν στην προνομιακή θέση να γράψουν τόσο καλά ώστε να επιλέξουν ότι ακριβώς θέλουν να σπουδάσουν....Σε κάθε περίπτωση δική σου είναι η επιλογή και ξεκαθάρισε το εξ αρχής στην ανάγκη εσύ θα κάνεις το μηχανογραφικό σου όταν έρθει η ώρα και φυσικά δεν θα δηλώσεις ιατρική τι θα κάνουν μετά δεν θα σε στείλουν για σπουδές?
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατρός θα γίνεις ή δεν θα γίνεις εφόσον γράψεις τα μόρια που χρειάζονται σε έναν χρόνο. Οπότε τι κάθεσαι και σκέφτεσαι από τώρα;
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά γράψε πρώτα τα απαραίτητα μόρια και βλέπεις μετά. Όσο για αριστούχα και τέτοια οι περισσότεροι που είναι 1-2 στο σχολείο γράφουν από 18 και κάτω, διότι απλα θέλουν να είναι καλοί σε όλα και όχι παρά πολύ καλοί σε κάτι συγκεκριμένο
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ειμαι μαθητρια δευτερας λυκειου και του χρονου θα ακολουθησω τον τομεα των επιστημων υγειας. Τοσο οι γονεις μου οσο και οι καθηγητες μου πιστευουν σε εμενα διοτι τυγχανω αριστουχα με τον δευτερο καλυτερο βαθμο στο σχολειο μου. Εχω καλες βασεις και πιστευω οτι θα πετυχω τον στοχο μου που ειναι ειτε φαρμακευτικη ειτε μοριακη βιολογια... Το θεμα ειναι οτι οι γονεις μου (και ειδικα ο πατερας μου) εξαιτιας των παραπανω με πιεζουν να παω ιατρικη. Ειναι το επαγγελμα που σιχαινομαι περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο στον κοσμο, για σοβαρους προσωπικους λογους που δεν αντεχω να αναφερω. Στο ακουσμα της λεξης ανατριχιαζω ενω οταν συζηταμε αυτο το θεμα μετα βιας κρατιεμαι και δεν βαζω τα κλαματα. Εχω πολυ σοβαρο θεμα και δεν υπερβαλλω. Μισω αυτην την επιστημη και δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθω μαζι της ουτε για ενα εκατομμυριο ευρω, ποσο μαλλον επειδη το θελουν οι γονεις μου. Πως θα τους δωσω να καταλαβουν μια και καλη οτι δεν. θελω. να. γινω. γιατρος?


Δεν πρόκειται να τους πείσεις.Οταν έρθει η ώρα θα κάνεις το μηχανογραφικό δήθεν μαζί τους αλλα τελευταία στιγμή θα το τροποποιήσεις μόνη σου.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Ειμαι μαθητρια δευτερας λυκειου και του χρονου θα ακολουθησω τον τομεα των επιστημων υγειας. Τοσο οι γονεις μου οσο και οι καθηγητες μου πιστευουν σε εμενα διοτι τυγχανω αριστουχα με τον δευτερο καλυτερο βαθμο στο σχολειο μου. Εχω καλες βασεις και πιστευω οτι θα πετυχω τον στοχο μου που ειναι ειτε φαρμακευτικη ειτε μοριακη βιολογια... Το θεμα ειναι οτι οι γονεις μου (και ειδικα ο πατερας μου) εξαιτιας των παραπανω με πιεζουν να παω ιατρικη. Ειναι το επαγγελμα που σιχαινομαι περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο στον κοσμο, για σοβαρους προσωπικους λογους που δεν αντεχω να αναφερω. Στο ακουσμα της λεξης ανατριχιαζω ενω οταν συζηταμε αυτο το θεμα μετα βιας κρατιεμαι και δεν βαζω τα κλαματα. Εχω πολυ σοβαρο θεμα και δεν υπερβαλλω. Μισω αυτην την επιστημη και δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθω μαζι της ουτε για ενα εκατομμυριο ευρω, ποσο μαλλον επειδη το θελουν οι γονεις μου. Πως θα τους δωσω να καταλαβουν μια και καλη οτι δεν. θελω. να. γινω. γιατρος?

Όπως ακριβώς μας τα είπες εμας, έτσι ακριβώς πρέπει να τα πεις και στους γονείς σου. Καθίστε κάποια μέρα όλοι μαζί και ανακοινωσε τους το παραπάνω. Είναι πολύ σημαντικό να είσαι συνειδητοποιημένη για το τι θες να ακολουθήσεις προτού ξεκινήσεις τον αγώνα των Πανελλαδικών. Θα σου δίνει κίνητρο πίστεψέ με! Για παράδειγμα, αν το όνειρο σου είναι να ασχοληθείς με τα φάρμακα και θες να σπουδάζεις φαρμακευτική τότε η σκέψη αυτή θα σε παρακινεί να διαβάσεις ώστε να πετύχεις τον στόχο σου. Ειδάλλως αν στο μυαλό σου έχεις ως στόχο την Ιατρική (που φαίνεται πως την απεχθάνεται ) πολλές φορές θα νιώσεις κάποια κενότητα μέσα σου που μπορεί να σε οδηγήσει στο να τα παρατήσεις! Αυτά από εμένα.. Σε περιμένουμε στη Φαρμακευτική, είναι πολύ ωραία επιστήμη!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top