Ιατρική: Αξίζει να μπω εκεί; Θα τα βγάλω εύκολα πέρα;

spirto

Νεοφερμένος

Η spirto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το αν αξίζει να πάω ιατρική. Έχω βγάλει 18950 μόρια και πιστεύω ότι με μια μικρή πτώση των βάσεων θα μπω σε κάποια επαρχειακή πόλη. Ωστόσο πολλοί γνωστοί προσπαθούν να με αποτρέψουν από το να τη δηλώσω λόγω των πολλών ετών σπούδων και της δύσκολης επαγγελματικής αποκατάστασης, αλλά η ιατρική μου αρέσει πολύ και θέλω να ασχοληθώ μ' αυτή. Είναι αλήθεια ότι οι γιατροί αρχίζουν να δουλεύουν μετα τα 40; είναι τόσο δύσκολη η επαγγελματική τους αποκατάσταση; Σχετικά με τις σπουδές, δεν είμαι καλή στην αποστήθιση και δεν ξέρω κατά πόσον μπορώ να τα βγάλω εύκολα πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Είναι απλό: πιο σημαντικό για σένα είναι να τελειώσεις νωρίς ή να σπουδάσεις κάτι που πραγματικά θέλεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Όχι, δεν είναι αλήθεια ότι αρχίζουν να δουλεύουν μετά τα 40, έλεος. Επίσης, ΚΑΝΕΙΣ, δεν μπορεί να σου πεί σίγουρα τι θα γίνει στα επόμενα χρόνια. Η αποστήθιση που χρειάζεται είναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ πότσα. Εγώ ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με την αποστήθιση, και στα 3 έτη που σπουδάζω ιατρική έχω πεί πολλές φορές να τα παρατήσω και να πάω στο βουνό. Βέβαια, εγώ το'χω γαμεύσει με τις καταχρήσεις. Πάντως αν μπορείς να κάθεσαι έστω δύο μήνες(σχεδόν ένα διαρκεί η εξεταστική) να διαβάζεις και να κλαίγεσαι, τότε οκ. Στην αρχή θα έχεις για τον πότσο μαθήματα και θα θες να αυτοκτονήσεις(ή να το ρίξεις στα τσίπουρα). Αργότερα (4ο+) που θα είσαι σε κλινικές, θα έχεις ωραία πράματα αλλά πάλι θα θες να αυτοκτονήσεις. Βέβαια μη νομίζεις, και στο πολυτεχνείο ίδια πότσα πέφτει απλώς με διαφορετικό τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το αν αξίζει να πάω ιατρική. Έχω βγάλει 18950 μόρια και πιστεύω ότι με μια μικρή πτώση των βάσεων θα μπω σε κάποια επαρχειακή πόλη. Ωστόσο πολλοί γνωστοί προσπαθούν να με αποτρέψουν από το να τη δηλώσω λόγω των πολλών ετών σπούδων και της δύσκολης επαγγελματικής αποκατάστασης, αλλά η ιατρική μου αρέσει πολύ και θέλω να ασχοληθώ μ' αυτή. Είναι αλήθεια ότι οι γιατροί αρχίζουν να δουλεύουν μετα τα 40; είναι τόσο δύσκολη η επαγγελματική τους αποκατάσταση; Σχετικά με τις σπουδές, δεν είμαι καλή στην αποστήθιση και δεν ξέρω κατά πόσον μπορώ να τα βγάλω εύκολα πέρα.
μην τη δηλωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Λοιπόν ας ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα.


Η ιατρική είναι 6 χρόνια. Μετά τα 6 χρόνια κάνεςι αγροτικό και μετά ειδικότητα. Αυτά τα δύο δεν είναι μεταπτυχιακό. Είναι δουλειά και δουλεύεις ως ιατρός.

Συνεπώς όταν λένε ότι θα εργαστείς ως ιατρός στα 40 είναι μεγάλος μύθος. Ως ιατρός θα εργαστείς το πολύ στα 26-27 σου.

Επίσης η επαγγελματική αποκατάσταση είναι πολυ καλύτερη από πολλέ άλλες σχολές (π.χ. βιολογικό, μαθηματικό, φυσικό, χημικο)......


Αν την δηλώσεις ή όχι εινα δικό σου θέμα;
αλήθεια τι άλλες σχολές σκέφτεσαι :) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Loukritia 6 χρόνια μινιμουμ είναι αυτά. Και απ'τα καλύτερα χρόνια. Δεν είναι καθόλου απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Αν δεν είσαι καλή στην αποστήθιση θα δυσκολευτείς πολύ. Αλλά δεν είναι και αδύνατο :)
Η επαγγελματική αποκατάσταση των γιατρών στην Ελλάδα με τα τωρινά δεδομένα είναι πολύ σκούρη.
Και ναι, αν διαλέξεις την Ιατρική, θα πρέπει αν είσαι έτοιμη να κάνεις πολλές θυσίες.
Δες κι εδώ.

Να συμπληρώσω πως το αγροτικό δεν είναι υποχρεωτικό πλέον. Αλλά αν θες μπορείς να κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Η ιατρική είναι 6 χρόνια. Μετά τα 6 χρόνια κάνεςι αγροτικό και μετά ειδικότητα. Αυτά τα δύο δεν είναι μεταπτυχιακό. Είναι δουλειά και δουλεύεις ως ιατρός.

Το αγροτικό το κάνεις μόνο αν θες να μπείς στο ΕΣΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Loukritia 6 χρόνια μινιμουμ είναι αυτά. Και απ'τα καλύτερα χρόνια. Δεν είναι καθόλου απλό.

Λολ θα δείξει. Προσωπικά, προς το παρόν τουλάχιστον, θέλω να σπουδάσω Ιατρική ανεξαρτήτως χρόνων σπουδών :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Αν σ αρέσει, να το δηλώσεις!!!Αυτό μετράει και μετά όλα τ άλλα θ έρθουν..Καλή τύχη..........!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το αγροτικό το κάνεις μόνο αν θες να μπείς στο ΕΣΥ.

αγροτικό το κάνει όποιος θέλει και όποτε θέλει. Παλιοτερα ήταν αναγκαστικό για τις κλινικές ειδικότητες.

Τωρα όπως λεει η Καλειδοσκόπιο δεν είναι υποχρεωτικό. (τώρα το μαθα :) )

Αλλά εγώ προσπωικά θα το κάνω για να αποκτήσω κλινική εμπειρία. (και για να κάνω κατι στην αναμονή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το αν αξίζει να πάω ιατρική. Έχω βγάλει 18950 μόρια και πιστεύω ότι με μια μικρή πτώση των βάσεων θα μπω σε κάποια επαρχειακή πόλη. Ωστόσο πολλοί γνωστοί προσπαθούν να με αποτρέψουν από το να τη δηλώσω λόγω των πολλών ετών σπούδων και της δύσκολης επαγγελματικής αποκατάστασης, αλλά η ιατρική μου αρέσει πολύ και θέλω να ασχοληθώ μ' αυτή. Είναι αλήθεια ότι οι γιατροί αρχίζουν να δουλεύουν μετα τα 40; είναι τόσο δύσκολη η επαγγελματική τους αποκατάσταση; Σχετικά με τις σπουδές, δεν είμαι καλή στην αποστήθιση και δεν ξέρω κατά πόσον μπορώ να τα βγάλω εύκολα πέρα.
Μύθοι αδαών τα περί αποκατάστασης στην Ιατρική. Φυσικά και έχει, αλλά πρέπει και συ από την πλευρά σου να το κυνηγήσεις. Αυτό που θα πρέπει να σε προβληματίσει είναι η μη ικανότητα σου για παπαγαλία. Τη σχολή θα τη βγάλεις μεν, αλλά θα ζοριστείς πολύ. Σκέψου το καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δε ξέρω αν θα σου φανεί εύκολη ή δύσκολη η ιατρική το σίγουρο είναι ότι θα περάσεις ωραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirto

Νεοφερμένος

Η spirto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια. Κι εμένα με προβληματίζει η παπαγαλία. Πιστεύετε ότι ένα συστηματικό διάβασμα και αρκετό διάβασμα στην εξεταστική δεν αρκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ε ναι, δεν είναι αδύνατο να ξεπεράσεις το θέμα της παπαγαλίας. Απλά θα σε ζορίζει και θα σε εκνευρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δε ξέρω αν θα σου φανεί εύκολη ή δύσκολη η ιατρική το σίγουρο είναι ότι θα περάσεις ωραία.

Δεν ειμαι σιγουρος αν μιλας σοβαρα...
Εγω ξερω πως η ιατρικη ειναι απο τις πιο ζορικες σχολες με λιγο ελευθερο χρονο.
Δεν ισχυει αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ναι. Δεν εννοεί ότι θα βγαίνεις έξω και θα διασκεδάζεις. Θα περνάς ωραία ΜΕΣΑ στην ιατρική, όχι εκτός.
Το περνάω ωραία δεν ταυτίζεται με το έχω ελεύθερο χρόνο και βγαίνω, πίνω, χορεύω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν ειμαι σιγουρος αν μιλας σοβαρα...
Εγω ξερω πως η ιατρικη ειναι απο τις πιο ζορικες σχολες με λιγο ελευθερο χρονο.
Δεν ισχυει αυτο;

φίλε είναι ζόρικη σχολή αλλά όχι δύσκολη. Σε καμία περίπτωση δε πρέπει να είσαι όλη μέρα πανω σε ένα βιβλιο Και ναι παιρνάς πάρα πολυ ωραία.
Πας σε συνέδρια , το καλοκαρί πας σε μετεκπαιδεύσεις΄...

ακόμα και οι κλινικες είναι πολύ ωραίες (αυτό εξαρτάται από τον άθρωπο φυσικά),
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirto

Νεοφερμένος

Η spirto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δηλαδή πόσες ώρες την εβδομάδα διάβασμα χρειάζεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Δεν πάει έτσι! Υπάρχουν φοιτητές που δε διαβάζουν καθόλου μέσα στο εξάμηνο και υπάρχουν κι άλλοι που ξεσκίζονται. Και υπάρχουν και οι άλλοι που έχουν βρει μια μέση λύση.
Αν θες να είσαι καλός πάντως, θα έλεγα υπολόγιζε περίπου ένα τρίωρο κάθε μέρα. Αυτό είναι απλά ενδεικτικό, άλλοι διαβάζουν περισσότερο κι άλλοι λιγότερο. Εξαρτάται από το εξάμηνο, τους ρυθμούς του καθενός, τη δυσκολία του μαθήματος κλπ.
Αυτό για μέσα στο εξάμηνο, στην εξεταστική υπολόγιζε κανένα 10ωρο τη μέρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top