Ιατρική ή Πληροφορική;

Evripides___

Νεοφερμένος

Ο Evripides___ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας,
Ξερω οτι ειμαι μικρος για να ασχολουμε με αυτο το θεμα αλλα επειδη θελω να αντιμετωπισω γρηγορα το θεμα αυτο και μα μην προσπαθω να το λυσω αργοτερα αποφασισα να γραψω σε αυτο το forum. Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας αναμεσα σε δυο σπουδες. Την Ιατρικη αλλα και την Πληροφορικη (Γενικα Πληροφορικη). Εγω προσωπικα ειμαι ενας καλος μαθητης σε ολα τα μαθηματα. Απο τη μια σκέφτομαι πως πληροφορικη πηγαινουν παρα πολλοι και εχω λιγες πιθανοτητες επιτυχιας. Αντιθετα Ιατρικη μειώθηκε ο αριθμος των ατομων που πηγαινουν. Θελω να μου πειτε και εσεις την αποψη σας για αυτο το θεμα και να μου πειτε το αν μπορω με καποιο τροπο να συνδιασω αυτες τις δυο σπουδες πχ ρομποτικη ιατρικη.


Ειμαι απο Κυπρο για αυτο συγνωμη για τον τροπο που γραφω.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Γεια σας,
Ξερω οτι ειμαι μικρος για να ασχολουμε με αυτο το θεμα αλλα επειδη θελω να αντιμετωπισω γρηγορα το θεμα αυτο και μα μην προσπαθω να το λυσω αργοτερα αποφασισα να γραψω σε αυτο το forum. Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας αναμεσα σε δυο σπουδες. Την Ιατρικη αλλα και την Πληροφορικη (Γενικα Πληροφορικη). Εγω προσωπικα ειμαι ενας καλος μαθητης σε ολα τα μαθηματα. Απο τη μια σκέφτομαι πως πληροφορικη πηγαινουν παρα πολλοι και εχω λιγες πιθανοτητες επιτυχιας. Αντιθετα Ιατρικη μειώθηκε ο αριθμος των ατομων που πηγαινουν. Θελω να μου πειτε και εσεις την αποψη σας για αυτο το θεμα και να μου πειτε το αν μπορω με καποιο τροπο να συνδιασω αυτες τις δυο σπουδες πχ ρομποτικη ιατρικη.


Ειμαι απο Κυπρο για αυτο συγνωμη για τον τροπο που γραφω.:redface:

Μπορεις να σπουδασεις πληροφορικη και μετα να κυνηγησεις ενα μεταπτυχιακο στην βιοπληροφορικη :yes: .
Ελεγξε το εαν θες,εχει πολλες εφαρμογες στην ιατρικη.Ειναι σχετικα νεος κλαδος και επομενως πολλα υποσχομενος τοσο για τωρα οσο και για το μελλον.Αλλα και εσυ νομιζω θα μεινεις ικανοποιημενος διοτι σε εκθετει σε μια πληθωρα γνωσεων,ως ενα διεπιστημονικο πεδιο,που αφορουν την πληροφορικη,τα μαθηματικα,την βιολογια & την χημεια.

Απλα να θυμασαι οτι μπορεις να φτασεις εκει που θες με διαφορους τροπους,δηλαδη απο διαφορα πτυχια,και να εισαι παντα ανοικτος σε νεα πραγματα.Καθως ετσι θα κανεις μια πιο σοβαρη & ασφαλη επιλογη,βασει του τι σου εξαπτει το ενδιαφερον περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ευριπίδη από την Κύπρο, γενικά έχετε άλλα δεδομένα στο νησί οπότε δύσκολα θα μπορούν να σε συμβουλέψουν οι καλαμαράδες.
Δυστυχώς ή ευτυχώς πληροφορική και ιατρική είναι δύο διαφορετικές επιστήμες, μπορεί η πληροφορική να βοηθάει την ιατιρκή παρόλα αυτά δεν μπορείς να κάνεις τον ιατρό σπουδάζοντας πληροφορική με μεταπτυχιακό στην βιοπληρορική αλλά ουτε να κάνεις τον πληροφορικό με πτυχίο ιατρικής και μεταπτυχιακό στην ιατρκή πληροφορική.

Η πληροφορική είναι τρόπος σκέψης μεθοδολογιάς ενώ η ιατρική είναι ένα κράμα επιστημών στοχευμένες στην διάγνωση και στην θερπαπεία ασθενειών.

Στην πληροφορική και με πτυχίο και με μεταπτυχιακό αν δεν γνωρίζεις να κάνεις κάποια πράγματα τα χαρτιά είναι αχρηστα, αντιθέτως αυτός που έχει πτυχίο ιατρικής επιβιώνει ακόμα και χωρίς γνώσεις.


Τέλος εφόσον σου αρέσουν εξισου και τα δύο με μία πρόταση λέω...
Πήγαινε ιατρική και άσε τα κομπιουτερ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr Nick

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας,
Ξερω οτι ειμαι μικρος για να ασχολουμε με αυτο το θεμα αλλα επειδη θελω να αντιμετωπισω γρηγορα το θεμα αυτο και μα μην προσπαθω να το λυσω αργοτερα αποφασισα να γραψω σε αυτο το forum. Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας αναμεσα σε δυο σπουδες. Την Ιατρικη αλλα και την Πληροφορικη (Γενικα Πληροφορικη). Εγω προσωπικα ειμαι ενας καλος μαθητης σε ολα τα μαθηματα. Απο τη μια σκέφτομαι πως πληροφορικη πηγαινουν παρα πολλοι και εχω λιγες πιθανοτητες επιτυχιας. Αντιθετα Ιατρικη μειώθηκε ο αριθμος των ατομων που πηγαινουν. Θελω να μου πειτε και εσεις την αποψη σας για αυτο το θεμα και να μου πειτε το αν μπορω με καποιο τροπο να συνδιασω αυτες τις δυο σπουδες πχ ρομποτικη ιατρικη.


Ειμαι απο Κυπρο για αυτο συγνωμη για τον τροπο που γραφω.:redface:

Έχεις αποπροσανατολιστεί, αυτά τα δύο είναι δύο εντελώς διαφορετικά πεδία γνώσεως. Ακολούθησε ότι σου αρέσει, όμως μην συγκρίνεις την ιατρική επιστήμη με πληροφορικές που μπορεις να σπουδάσεις και απο ΙΕΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις αποπροσανατολιστεί, αυτά τα δύο είναι δύο εντελώς διαφορετικά πεδία γνώσεως. Ακολούθησε ότι σου αρέσει, όμως μην συγκρίνεις την ιατρική επιστήμη με πληροφορικές που μπορεις να σπουδάσεις και απο ΙΕΚ


Ναι όμως οι γιατροί παγκοσμίως χάνουν συνέχεια έδαφος όχι μόνο σε ζήτημα χρημάτων και σταθερότητας που είναι πολύ αποδεδειγμένο, αλλά και σε στάτους.

Μπορεί η πληροφορική να βγάζει βαρετούς παρθενωτούς εργάτες, αλλά τον γκόμενο το εντρεπρενέρι με το σταρταπ, κανένας γιατρουδάκος δεν τον ανταγωνίζεται. Πλέον τα πτυχία είναι δευτεροκλασάτη επιλογή φίλε μου.

Επίσης η ιατρική είναι επιστήμη, αλλά οι γιατροί δεν είανι απαραίτητα επιστήμονες. Επίσης, την ιατρική επιστήμη δεν την προχωράνε μόνο γιατροί στον τίτλο, αλλά και διάφοροι άλλοι ερευνητές που μπορούν να σκεφτούν πιο λογικά και δεν κάνουν τα κλασικά σφάλματα των γιατρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η ιστρικη ειναι λειτούργημα και σου αλλάζει την προσωπικότητα σου εκτός απο τις θεωρητικές γνώσεις , πρεπει να μάθεις να είσαι μεταδοτικός, λογικός, ψυχρός και Παρσλληλα θερμός ισόρροποντας σε μια λεπτή κλωστή μεταξύ των 2 και παράλληλα να εμπνέεις ένα κύμα εμπιστοσύνης στους γύρω σου. Στην πληροφορική πέρα απο το να είσαι πίσω σπο μια οθόνη και να γράφεις γραμμές που κάποιοι πληροφορικοί τι λέτε κώδικα δε μπορώ να καταλάβω που βρίσκετε την μαγεία της. Τα περισσότερα παιδιά που,θέλουν να σπουδάσουν πληροφορική το κάνουν λόγω των υπολογιστών και της τεχνολογίας όταν μάθουν τι πραγματικά ειναι πολλοί μετανιώνουν την στιγμή που την διάλεγαν στο μηχανογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
H ιατρική είναι ένα επάγγελμα που εξαρτάται από τον κρατισμό. Το δημόσιο σύστημα υγείας και η συνταγογράφιση είναι η κύρια πηγή χρηματοδότηση των ιατρών. Οι ιατροί στην Ελλάδα αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο και σε λίγα χρόνια πολλοί θα βγαίνουν ιατροί αλλά λίγοι θα γίνονται πραγματικοί ιατροί. Οι μισθοί των αγροτικών και των ειδικευόμενων θα πέσουν και θα πληρώνονται πολλά μόνο οι ιατροί που έχουν γνώσεις.

Όταν λέω γνώσεις δεν εννοώ διάβασμα βιβλίων αλλά δεξιότητες που στοιχίζουν μια περιουσία για να τα μάθεις. Συγκρίνετε πόσο έκανε πρόσβαση σε ευρωπαικο ιατρικό συνέδριο το 1980 και πόσο κάνει κάνει τώρα. Για να σας βοηθήσω το 1980 ήταν δωρεάν και τώρα στοιχίζει >1000 ευρώ το άτομο. Φανταστείτε πόσο θα κάνει μελλοντικά να εκπαιδεύτείς σε ρομποτικές τεχνολογίες και λαμπαροσκοπικές τεχνικές που μελλοντικά θα είναι ο μοναδικός τρόπος χειρουργείου. Ο εξοπλισμός αυτός στοιχίζει για τον βιοπαλεστή ιατρό χωρίς πλάτες πίσω του που θα αναγκαστεί να αλλάξει επάγγελμα.

Αντίθετα η πληροφορική έχει πιο σίγουρο το μέλλον, αρκεί να είσαι συνειδητοποιημένος. Οι γνώσεις για να αποκτηθούν είναι πιο φθηνές ακόμα και δωρεάν. Ο εξοπλισμός που χρειάζεσαι επίσης φθηνός (με 3000 ευρώ παιρνεις έναν τούμπανο υπολογιστή ενώ μετα ίδια λεφτά παίρνεις έναν υπέρηχο της πλάκας). Παρόλο που έχουμε γεμίσει με απόφοιτους "πληροφορικής - μηχανικών υπολογιστών" η αγορά έχει ελλειψη από προγραμματιστές. Αυτό είναι θετικό γιατί σε αντίθεση με την ιατρική το επάγγελμα έχει ήδη αποκρατικοποιηθεί. Το χαρτί δεν έχει καμία σημασία αλλά οι γνώσεις. Αν είσαι καμένος και επίμονος είναι εύκολο να τις αποκτήσεις ενώ στη ιατρική δεν θα αρκεί μόνο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ιστρικη ειναι λειτούργημα και σου αλλάζει την προσωπικότητα σου εκτός απο τις θεωρητικές γνώσεις , πρεπει να μάθεις να είσαι μεταδοτικός, λογικός, ψυχρός και Παρσλληλα θερμός ισόρροποντας σε μια λεπτή κλωστή μεταξύ των 2 και παράλληλα να εμπνέεις ένα κύμα εμπιστοσύνης στους γύρω σου. Στην πληροφορική πέρα απο το να είσαι πίσω σπο μια οθόνη και να γράφεις γραμμές που κάποιοι πληροφορικοί τι λέτε κώδικα δε μπορώ να καταλάβω που βρίσκετε την μαγεία της. Τα περισσότερα παιδιά που,θέλουν να σπουδάσουν πληροφορική το κάνουν λόγω των υπολογιστών και της τεχνολογίας όταν μάθουν τι πραγματικά ειναι πολλοί μετανιώνουν την στιγμή που την διάλεγαν στο μηχανογραφικό.


Δεν έχεις καμία επαφή με την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Η ιστρικη ειναι λειτούργημα και σου αλλάζει την προσωπικότητα σου εκτός απο τις θεωρητικές γνώσεις , πρεπει να μάθεις να είσαι μεταδοτικός, λογικός, ψυχρός και Παρσλληλα θερμός ισόρροποντας σε μια λεπτή κλωστή μεταξύ των 2 και παράλληλα να εμπνέεις ένα κύμα εμπιστοσύνης στους γύρω σου. Στην πληροφορική πέρα απο το να είσαι πίσω σπο μια οθόνη και να γράφεις γραμμές που κάποιοι πληροφορικοί τι λέτε κώδικα δε μπορώ να καταλάβω που βρίσκετε την μαγεία της. Τα περισσότερα παιδιά που,θέλουν να σπουδάσουν πληροφορική το κάνουν λόγω των υπολογιστών και της τεχνολογίας όταν μάθουν τι πραγματικά ειναι πολλοί μετανιώνουν την στιγμή που την διάλεγαν στο μηχανογραφικό.


Με την ιδια λογικη θα επρεπε να σκεφτει να γινει στρατιωτικος διοτι θα αλλαξει η προσωπικοτητα του.
Το να γραφεις κωδικα προσφερει την ιδια ευχαριστηση που προσφερει ενα εργο τεχνης στον δημιουργο του.
Η συγγραφη κωδικα δεν ειναι βαρετη,αλλα δημιουργικη διαδικασια αφου οχι μονο μπορεις να λυσεις καποιο προβλημα αλλα να δημιουργησεις και δικα σου εαν το θελεις :hehe: . Σε αυτο δυστυχως η ιατρικη "χανει" εξαιτιας της αυστηροτητας της και της ευαισθησιας της σε λαθη που μπορουν να στοιχησουν ζωες,επομενως δεν δινει περιθωρια.Εαν καποιος εχει πολυ φαντασια,ορεξη για δημιουργεια & λογικη το καλυτερο θα ηταν να ακολουθησει την πληροφορικη παρα την ιατρικη. Εαν εχει κυριως λογικη & ενδιαφερεται να προσφερει στον συνανθρωπο αμεσα αλλα και βρισκει το ανθρωπινο σωμα και τους μηχανισμους του ενδιαφερον ας γινει γιατρος,απλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Ναι όμως οι γιατροί παγκοσμίως χάνουν συνέχεια έδαφος όχι μόνο σε ζήτημα χρημάτων και σταθερότητας που είναι πολύ αποδεδειγμένο, αλλά και σε στάτους.

Επίσης η ιατρική είναι επιστήμη, αλλά οι γιατροί δεν είανι απαραίτητα επιστήμονες. Επίσης, την ιατρική επιστήμη δεν την προχωράνε μόνο γιατροί στον τίτλο, αλλά και διάφοροι άλλοι ερευνητές που μπορούν να σκεφτούν πιο λογικά και δεν κάνουν τα κλασικά σφάλματα των γιατρών.

Αν δεις στις ανεπτυγμένες χώρες, οι μισθοί των ιατρών ειναι σε άνοδο και ειναι ανάμεσα από τους καλύτερα πληρωμένους επιστήμονες.

Λες και υπάρχουν «κλασικά σφάλματα» στα επαγγέλματα.

Τελειώνοντας ιατρικη , μπορείς να μετεκπαιδευτείς σχεδόν σε οποιονδήποτε τομέα, έχοντας ετσι το πλεονέκτημα και της γενικής γνώσης του ανθρώπινου οργανισμού, αλλά και της ειδίκευσης που έχεις επιλεξει( πχ φαρμακολογία, βιοτεχνολογία), κάτι πολυ χρήσιμο, αφού εν τελεί οι γνώσεις και οι έρευνες εφαρμόζονται στον άνθρωπο.

H ιατρική είναι ένα επάγγελμα που εξαρτάται από τον κρατισμό. Το δημόσιο σύστημα υγείας και η συνταγογράφιση είναι η κύρια πηγή χρηματοδότηση των ιατρών. Οι ιατροί στην Ελλάδα αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο και σε λίγα χρόνια πολλοί θα βγαίνουν ιατροί αλλά λίγοι θα γίνονται πραγματικοί ιατροί. Οι μισθοί των αγροτικών και των ειδικευόμενων θα πέσουν και θα πληρώνονται πολλά μόνο οι ιατροί που έχουν γνώσεις.

Όταν λέω γνώσεις δεν εννοώ διάβασμα βιβλίων αλλά δεξιότητες που στοιχίζουν μια περιουσία για να τα μάθεις. Συγκρίνετε πόσο έκανε πρόσβαση σε ευρωπαικο ιατρικό συνέδριο το 1980 και πόσο κάνει κάνει τώρα. Για να σας βοηθήσω το 1980 ήταν δωρεάν και τώρα στοιχίζει >1000 ευρώ το άτομο. Φανταστείτε πόσο θα κάνει μελλοντικά να εκπαιδεύτείς σε ρομποτικές τεχνολογίες και λαμπαροσκοπικές τεχνικές που μελλοντικά θα είναι ο μοναδικός τρόπος χειρουργείου. Ο εξοπλισμός αυτός στοιχίζει για τον βιοπαλεστή ιατρό χωρίς πλάτες πίσω του που θα αναγκαστεί να αλλάξει επάγγελμα.

Αντίθετα η πληροφορική έχει πιο σίγουρο το μέλλον, αρκεί να είσαι συνειδητοποιημένος. Οι γνώσεις για να αποκτηθούν είναι πιο φθηνές ακόμα και δωρεάν. Ο εξοπλισμός που χρειάζεσαι επίσης φθηνός (με 3000 ευρώ παιρνεις έναν τούμπανο υπολογιστή ενώ μετα ίδια λεφτά παίρνεις έναν υπέρηχο της πλάκας). Παρόλο που έχουμε γεμίσει με απόφοιτους "πληροφορικής - μηχανικών υπολογιστών" η αγορά έχει ελλειψη από προγραμματιστές. Αυτό είναι θετικό γιατί σε αντίθεση με την ιατρική το επάγγελμα έχει ήδη αποκρατικοποιηθεί. Το χαρτί δεν έχει καμία σημασία αλλά οι γνώσεις. Αν είσαι καμένος και επίμονος είναι εύκολο να τις αποκτήσεις ενώ στη ιατρική δεν θα αρκεί μόνο αυτό.

Όταν αναφέρεσαι στον δημόσιο τομέα, προφανως για την εργασία σου θα πληρώνεσαι, ανεξάρτητα από το επίπεδο γνώσεων σου( και συνέδρια μπορείς να παρακολουθήσεις και στο εσωτερικό , δεν ειναι και τόσο ακριβά). Ακομα και στην Ελλάδα, σαν ιατρός του δημοσίου , έχεις όχι πολυ καλα, αλλά σταθερα έσοδα.

Όσον αφορά τις εξειδικευμένες χειρουργικές επεμβάσεις, αφορούν ένα μέρος των ιατρών, και συγκεκριμένα τους χειρουργούς 1ον , 2ον, αυτές διενεργούνται κατά κόρον σε νοσοκομεια(δημόσια ή όχι), και 3ον, όσο και να προχωρήσει η τεχνολόγια, ακομα και στην φτωχή Ελλάδα θα υπάρχουν άτομα/κέντρα που θα προσφέρουν υπηρεσίες με την τελευταία λέξη της τεχνολογιας(όπως γίνεται και σήμερα). Οποίος θέλει το κάτι παραπάνω, βγαίνει προφανως έξω , όπως συμβαίνει και συνέβαινε πάντοτε.

Η συγγραφη κωδικα δεν ειναι βαρετη,αλλα δημιουργικη διαδικασια αφου οχι μονο μπορεις να λυσεις καποιο προβλημα αλλα να δημιουργησεις και δικα σου εαν το θελεις :hehe: . Σε αυτο δυστυχως η ιατρικη "χανει" εξαιτιας της αυστηροτητας της και της ευαισθησιας της σε λαθη που μπορουν να στοιχησουν ζωες,επομενως δεν δινει περιθωρια.Εαν καποιος εχει πολυ φαντασια,ορεξη για δημιουργεια & λογικη το καλυτερο θα ηταν να ακολουθησει την πληροφορικη παρα την ιατρικη. Εαν εχει κυριως λογικη & ενδιαφερεται να προσφερει στον συνανθρωπο αμεσα αλλα και βρισκει το ανθρωπινο σωμα και τους μηχανισμους του ενδιαφερον ας γινει γιατρος,απλο.

Δεν συντπολογιζεις την έρευνα, ένα τεράστιο πεδίο που μπορείς να ξεδιπλώσεις την φαντασια, λογική και δημιουργία σου.


Δεν υπάρχουν «όρια» ούτε στην πληροφορική ούτε και στην ιατρικη, ούτε συγκεκριμένοι τρόποι σκέψεις στις 2 αυτές επιστήμες. Με τις κατάλληλες μετεκπαιδεύσεις και τα ενδιαφέροντα σου, μπορείς να κανείς πολλα πράγματα σε οποιαδήποτε επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Αν δεις στις ανεπτυγμένες χώρες, οι μισθοί των ιατρών ειναι σε άνοδο και ειναι ανάμεσα από τους καλύτερα πληρωμένους επιστήμονες.

Λες και υπάρχουν «κλασικά σφάλματα» στα επαγγέλματα.

Τελειώνοντας ιατρικη , μπορείς να μετεκπαιδευτείς σχεδόν σε οποιονδήποτε τομέα, έχοντας ετσι το πλεονέκτημα και της γενικής γνώσης του ανθρώπινου οργανισμού, αλλά και της ειδίκευσης που έχεις επιλεξει( πχ φαρμακολογία, βιοτεχνολογία), κάτι πολυ χρήσιμο, αφού εν τελεί οι γνώσεις και οι έρευνες εφαρμόζονται στον άνθρωπο.



Όταν αναφέρεσαι στον δημόσιο τομέα, προφανως για την εργασία σου θα πληρώνεσαι, ανεξάρτητα από το επίπεδο γνώσεων σου( και συνέδρια μπορείς να παρακολουθήσεις και στο εσωτερικό , δεν ειναι και τόσο ακριβά). Ακομα και στην Ελλάδα, σαν ιατρός του δημοσίου , έχεις όχι πολυ καλα, αλλά σταθερα έσοδα.

Όσον αφορά τις εξειδικευμένες χειρουργικές επεμβάσεις, αφορούν ένα μέρος των ιατρών, και συγκεκριμένα τους χειρουργούς 1ον , 2ον, αυτές διενεργούνται κατά κόρον σε νοσοκομεια(δημόσια ή όχι), και 3ον, όσο και να προχωρήσει η τεχνολόγια, ακομα και στην φτωχή Ελλάδα θα υπάρχουν άτομα/κέντρα που θα προσφέρουν υπηρεσίες με την τελευταία λέξη της τεχνολογιας(όπως γίνεται και σήμερα). Οποίος θέλει το κάτι παραπάνω, βγαίνει προφανως έξω , όπως συμβαίνει και συνέβαινε πάντοτε.



Δεν συντπολογιζεις την έρευνα, ένα τεράστιο πεδίο που μπορείς να ξεδιπλώσεις την φαντασια, λογική και δημιουργία σου.


Δεν υπάρχουν «όρια» ούτε στην πληροφορική ούτε και στην ιατρικη, ούτε συγκεκριμένοι τρόποι σκέψεις στις 2 αυτές επιστήμες. Με τις κατάλληλες μετεκπαιδεύσεις και τα ενδιαφέροντα σου, μπορείς να κανείς πολλα πράγματα σε οποιαδήποτε επιστήμη.


Δεν αρνουμαι οτι υπαρχει ερευνα και στην ιατρικη αλλα εαν καποιος θελει να ασχοληθει με ερευνα ειναι προτιμοτερο να παει σε καποια θετικη επιστημη παρα στην ιατρικη που ειναι πιο εφαρμοσμενη. Δεν λεω οτι δεν θα μπορεσει και μεσω της ιατρικης να πρωτοπορησει αλλα θα δυσκολευτει σημαντικα περισσοτερο απο το να ειχε ενα πτυχιο στην χημεια ή την βιολογια.Θα πρεπει να ειναι αριστος στο πεδιο του για να του δοθει τετοια ευκαιρια.Επισης ας ειμαστε ρεαλιστες,η καινοτομια στην ιατρικη εχει ολοκληρη διαδικασια για να εγκριθει ας πουμε ενα φαρμακο ή να εφαρμοστει μια καινουρια χειρουργικη μεθοδος. Μπορει να περασουν απο 10 εως και 30 χρονια ας πουμε.Στην πληροφορικη καποιος τρελος εχει μια φοβερη ιδεα,δουλευει πανω σε αυτην,την δημοσιευει οποτε θελει και οπως θελει.Εαν ειναι καλη αρχιζει να τραβαει το ενδιαφερον και ξεκινα λειαν συντομως να βγαζει λεφτα.Νομιζω δεν θα φιαφωνησουμε οτι η ιατρικη υστερει σημαντικα στον τομεα της δημιουργικοτητας σε σχεση με την πληροφορικη. Ειναι απλα ενα αρνητικο της που οποιος θελει να γινει ιατρος πρεπει να καταλαβει και να δεχτει και αναλογως τα θελω του να στραφει αλλου η να παραμεινει στην ιατρικη. Στις επιστημες δεν υπαρχουν ορια,ωστοσο υπαρχουν ορια στο ποσα μπορει να επιτευχθουν απο ενα ατομο μονο. Στο ενα πεδιο αρκουν καποιες γνωσεις που μπορεις να παρεις και δωρεαν χωρις καν πτυχιο(εαν μπορεις να παρεις ομως ειναι πληρως θεμιτο),αρκει να ενδιαφερεσαι,και μαλιστα ευκολα προσβασιμες(δεν χρειαζεσαι πτωμα ας πουμε να εξασκηθεις,αλλα ενα απλο pc:bleh:).Στο αλλο χρειαζεσαι πολλαπλα πτυχια,μεταπτυχιακα & διδακτορικα και πολλα χρονια υπομονης,ενασχολησης, σκληρης δουλειας,καποια χρηματοδοτηση καθολου μικρου ποσου για ερευνα, και χωρις καμια εγγυηση οτι στο τελος θα παρεις ευσημα ή θα ανακαλυψεις κατι ground-shaking.

Το ποιντ μου δεν ειναι να αποδειξω οτι οι γιατροι ειναι κοροιδα και ολοι θα επρεπε να σπουδασουν πληροοφρικη ή οτι δεν αξιζουν.Απλα σε αυτον τον τομεα τα πραγματα ετσι εχουν και ο Φοκος ηταν λαθος οταν ειπε οτι δεν υπαρχει "μαγεια". Δεν πρεπει καποιος να αποθαρρυνεται να σπουδασει ιατρικη λογω του γολγοθα να αναγνωριστει για κατι ή να φτασει καν στο σημειο να παραγει ερευνα και επιστημονικη γνωση.Μονο και μονο που μπορει να προσφερει καθημερινα στον συνανθρωπο,και ειδικα οταν το κανει με μεγαλη χαρα και νιωθει οτι ειναι η ζωη του ολη (εαν ειναι σωστος γιατρος) ειναι υπεραρκετο. Αλλα θα πρεπει να ξερει πως εχει η κατασταση και εαν το να μπορει να δημιουργησει κατι "εξ'ολοκληρου" δικο του,ειναι πιο σημαντικο για εκεινον,τοτε η πληροφορικη ειναι ενα πεδιο που θα του δωσει περισσοτερες ευκαιριες ως προς αυτο το κομματι. Παντως ευκαιριες υπαρχουν για ολους απο παντου,αρκει να εχουν την θεληση και την ορεξη.Απλα σε καποια πεδια θα πρεπει να ξεπερασεις τον εαυτο σου λιγο παραπανω για να καταφερεις επιτευγματα ιδιας σημασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Δεν αρνουμαι οτι υπαρχει ερευνα και στην ιατρικη αλλα εαν καποιος θελει να ασχοληθει με ερευνα ειναι προτιμοτερο να παει σε καποια θετικη επιστημη παρα στην ιατρικη που ειναι πιο εφαρμοσμενη. Δεν λεω οτι δεν θα μπορεσει και μεσω της ιατρικης να πρωτοπορησει αλλα θα δυσκολευτει σημαντικα περισσοτερο απο το να ειχε ενα πτυχιο στην χημεια ή την βιολογια.Θα πρεπει να ειναι αριστος στο πεδιο του για να του δοθει τετοια ευκαιρια.Επισης ας ειμαστε ρεαλιστες,η καινοτομια στην ιατρικη εχει ολοκληρη διαδικασια για να εγκριθει ας πουμε ενα φαρμακο ή να εφαρμοστει μια καινουρια χειρουργικη μεθοδος. Μπορει να περασουν απο 10 εως και 30 χρονια ας πουμε.Στην πληροφορικη καποιος τρελος εχει μια φοβερη ιδεα,δουλευει πανω σε αυτην,την δημοσιευει οποτε θελει και οπως θελει.Εαν ειναι καλη αρχιζει να τραβαει το ενδιαφερον και ξεκινα λειαν συντομως να βγαζει λεφτα.Νομιζω δεν θα φιαφωνησουμε οτι η ιατρικη υστερει σημαντικα στον τομεα της δημιουργικοτητας σε σχεση με την πληροφορικη. Ειναι απλα ενα αρνητικο της που οποιος θελει να γινει ιατρος πρεπει να καταλαβει και να δεχτει και αναλογως τα θελω του να στραφει αλλου η να παραμεινει στην ιατρικη. Στις επιστημες δεν υπαρχουν ορια,ωστοσο υπαρχουν ορια στο ποσα μπορει να επιτευχθουν απο ενα ατομο μονο. Στο ενα πεδιο αρκουν καποιες γνωσεις που μπορεις να παρεις και δωρεαν χωρις καν πτυχιο(εαν μπορεις να παρεις ομως ειναι πληρως θεμιτο),αρκει να ενδιαφερεσαι,και μαλιστα ευκολα προσβασιμες(δεν χρειαζεσαι πτωμα ας πουμε να εξασκηθεις,αλλα ενα απλο pc:bleh:).Στο αλλο χρειαζεσαι πολλαπλα πτυχια,μεταπτυχιακα & διδακτορικα και πολλα χρονια υπομονης,ενασχολησης, σκληρης δουλειας,καποια χρηματοδοτηση καθολου μικρου ποσου για ερευνα, και χωρις καμια εγγυηση οτι στο τελος θα παρεις ευσημα ή θα ανακαλυψεις κατι ground-shaking.

Το ποιντ μου δεν ειναι να αποδειξω οτι οι γιατροι ειναι κοροιδα και ολοι θα επρεπε να σπουδασουν πληροοφρικη ή οτι δεν αξιζουν.Απλα σε αυτον τον τομεα τα πραγματα ετσι εχουν και ο Φοκος ηταν λαθος οταν ειπε οτι δεν υπαρχει "μαγεια". Δεν πρεπει καποιος να αποθαρρυνεται να σπουδασει ιατρικη λογω του γολγοθα να αναγνωριστει για κατι ή να φτασει καν στο σημειο να παραγει ερευνα και επιστημονικη γνωση.Μονο και μονο που μπορει να προσφερει καθημερινα στον συνανθρωπο,και ειδικα οταν το κανει με μεγαλη χαρα και νιωθει οτι ειναι η ζωη του ολη (εαν ειναι σωστος γιατρος) ειναι υπεραρκετο. Αλλα θα πρεπει να ξερει πως εχει η κατασταση και εαν το να μπορει να δημιουργησει κατι "εξ'ολοκληρου" δικο του,ειναι πιο σημαντικο για εκεινον,τοτε η πληροφορικη ειναι ενα πεδιο που θα του δωσει περισσοτερες ευκαιριες ως προς αυτο το κομματι. Παντως ευκαιριες υπαρχουν για ολους απο παντου,αρκει να εχουν την θεληση και την ορεξη.Απλα σε καποια πεδια θα πρεπει να ξεπερασεις τον εαυτο σου λιγο παραπανω για να καταφερεις επιτευγματα ιδιας σημασιας.


Δεν ισχύει ακριβως ετσι. Υπάρχουν στο εξωτερικό τουλάχιστον, ολόκληρες ιατρικές ειδικότητες πάνω σε ερευνητικά θέματα (φυσιολογία, ανατομία, φυσική, φαρμακολογία,βιοτεχνολογία, βιοχημεία κλπ). Δηλαδή, μετά τα 6 χρόνια , ξεκινάς ειδίκευση σ έναν από τους παραπανω τομείς με διάρκεια από 2-5 χρόνια . Το κρισιμότερο είναι να έχεις την κλινικη σκέψη , αφού στους ασθενεισ θα εφαρμοστούν οι νέες ανακαλύψεις κλπ. Όποτε , οι ιατροί σε τέτοιες έρευνες , πάντοτε πρωτοστατούν. Αυτο δεν μειώνει σε καμία περίπτωση τους αποφοίτους βιολογίας και φυσικών επιστημών: η συνεργασία τους είναι απαραίτητη και αναγκαία Σε μια έρευνα, το μόνο μειονέκτημα τους είναι που δεν έχουν την κλινικη επαφή και Τήν εμπειρία/αίσθηση, του πως και ποτε θ εφαρμοστούν οι νεες ανακαλύψεις.

Ενταξει, τωρα μιλάμε και για 2 τελείως διαφορετικά πράγματα , μου θύμισε την περίπτωση ενός 4χρονου κοριτσιού στην αμερικανική τιβι που ήξερε όλα τα οστά του ανθρώπου απ εξω, η του ότι πολλές μεγάλες ανακαλύψεις γιναν με μια απλή παρατήρηση στο μικροσκόπιο. Δεν είναι όλοι Bill Gates η Steve Jobs , καταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλά η ενασχόληση και τα πτυχία δε τα γλιτώνεις, όποιον κλάδο και να ακολουθήσεις( τουλ αν ανήκεις στην πλειοψηφία ).

Όπως επισης του ότι πρόκειται για επιτεύγματα της «ίδιας σημασίας». Θυμάμαι κάποτε εδώ στο φόρουμ υπήρχε ένα τοπικ με τίτλο «Ιατρικη vs ΗΜΜΥ», αλλά ακομα και κάποιες παραπανω απόψεις δείχνουν, ότι οι αυταπάτες και ο εγωισμός , διαμορφώνουν απόψεις σχεδον ρατσιστικές ( «πολυτεχνίτες ξενερωτοι, πανέξυπνος εντεπρενερ με σταρταπ, παπαγάλοι ιατροί χωρις φαντασία»).

Κάι οι 2 οι επιστήμες έχουν την δίκη τους , ιδιατερη σημασία, που δεν «ζυγίζεται» σε αξία με επιτευγματα της άλλης επιστήμης, ούτε και το αντίθετο. Αν το πάρουμε ετσι , τοτε οι ιατροί με τις εξαιρετικές τους ικανότητες στην εκτίμηση και διάγνωση , είναι «πιο γαματοι», αφού μπορεί κάποτε να έσωσαν την ζωή ενός nerdy ξενερωτου πληροφορικαριου, ή μπορεί αυτός να είναι πιο «γαματος», αφού χωρίς τα μαθηματικά και τον προγραμματισμό του να μην λειτουργούσε ο αναπνευστήρας η ο τομογράφος. Τελικά , ποιος είναι πιο «γαματος»? Λογική 5χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Δεν ισχύει ακριβως ετσι. Υπάρχουν στο εξωτερικό τουλάχιστον, ολόκληρες ιατρικές ειδικότητες πάνω σε ερευνητικά θέματα (φυσιολογία, ανατομία, φυσική, φαρμακολογία,βιοτεχνολογία, βιοχημεία κλπ). Δηλαδή, μετά τα 6 χρόνια , ξεκινάς ειδίκευση σ έναν από τους παραπανω τομείς με διάρκεια από 2-5 χρόνια . Το κρισιμότερο είναι να έχεις την κλινικη σκέψη , αφού στους ασθενεισ θα εφαρμοστούν οι νέες ανακαλύψεις κλπ. Όποτε , οι ιατροί σε τέτοιες έρευνες , πάντοτε πρωτοστατούν. Αυτο δεν μειώνει σε καμία περίπτωση τους αποφοίτους βιολογίας και φυσικών επιστημών: η συνεργασία τους είναι απαραίτητη και αναγκαία Σε μια έρευνα, το μόνο μειονέκτημα τους είναι που δεν έχουν την κλινικη επαφή και Τήν εμπειρία/αίσθηση, του πως και ποτε θ εφαρμοστούν οι νεες ανακαλύψεις.

Ενταξει, τωρα μιλάμε και για 2 τελείως διαφορετικά πράγματα , μου θύμισε την περίπτωση ενός 4χρονου κοριτσιού στην αμερικανική τιβι που ήξερε όλα τα οστά του ανθρώπου απ εξω, η του ότι πολλές μεγάλες ανακαλύψεις γιναν με μια απλή παρατήρηση στο μικροσκόπιο. Δεν είναι όλοι Bill Gates η Steve Jobs , καταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλά η ενασχόληση και τα πτυχία δε τα γλιτώνεις, όποιον κλάδο και να ακολουθήσεις( τουλ αν ανήκεις στην πλειοψηφία ).

Όπως επισης του ότι πρόκειται για επιτεύγματα της «ίδιας σημασίας». Θυμάμαι κάποτε εδώ στο φόρουμ υπήρχε ένα τοπικ με τίτλο «Ιατρικη vs ΗΜΜΥ», αλλά ακομα και κάποιες παραπανω απόψεις δείχνουν, ότι οι αυταπάτες και ο εγωισμός , διαμορφώνουν απόψεις σχεδον ρατσιστικές ( «πολυτεχνίτες ξενερωτοι, πανέξυπνος εντεπρενερ με σταρταπ, παπαγάλοι ιατροί χωρις φαντασία»).

Κάι οι 2 οι επιστήμες έχουν την δίκη τους , ιδιατερη σημασία, που δεν «ζυγίζεται» σε αξία με επιτευγματα της άλλης επιστήμης, ούτε και το αντίθετο. Αν το πάρουμε ετσι , τοτε οι ιατροί με τις εξαιρετικές τους ικανότητες στην εκτίμηση και διάγνωση , είναι «πιο γαματοι», αφού μπορεί κάποτε να έσωσαν την ζωή ενός nerdy ξενερωτου πληροφορικαριου, ή μπορεί αυτός να είναι πιο «γαματος», αφού χωρίς τα μαθηματικά και τον προγραμματισμό του να μην λειτουργούσε ο αναπνευστήρας η ο τομογράφος. Τελικά , ποιος είναι πιο «γαματος»? Λογική 5χρονου.


Βασικα μπερδευτηκα δεν καταλαβα εαν πιστευεις οτι ηθελα να πω ο ταδε > του ταδε. Δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου και θα εξηγησω γιατι. Εγω απεχθανομαι την βιολογια,την θεωρω ιδιαιτερα βαρετη. Προσεξε ομως κατι,αυτο δεν σημαινει σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση οτι δεν ειναι πολυ χρησιμη ή οτι εχει λιγοτερη σημασια απο καποια αλλη επιστημη.Απλα εμενα δεν μου αρεσει.Ομοιως καποιος μπορει να απεχθανεται τα μαθηματικα,αυτο δεν σημαινει οτι δεν συνειδητοποιει την αξια τους ουτε οτι βαζει πιο πανω την βιολογια επειδη απλα δεν του αρεσουν τα μαθηματικα.Απλως δεν θελει να ασχοληθει. Αυτο ειναι πληρως αποδεκτο διοτι,εαν σε ολους αρεσαν ολα πρωτα απο ολα δεν θα ξεραμε πραγματικα τι θελουμε να σπουδασουμε. Επομενως οσο και να λεω εγω για περισσοτερες ευκαιριες εαν ο αλλος δεν μπορει λογου χαρη την φυσικη η τα μαθηματικα η βλεπει υπολογιστη και αλλαζει χρωματα,πολυ απλα δεν προκειται να επιλεξει πληροφορικη. Επισης θα ηταν αθλιο να τον βαζαμε να σπουδασει πληροφορικη διοτι δεν θα απεδιδε οσο θα απεδιδε ως γιατρος,αφου δεν θα ηταν αρκετα παθιασμενος,και αυτο αργα η γρηγορα θα ειχε επιπτωση στην οικονομια,μακροπροθεσμα και μακροσκοπικα.Αλλα και αμεσα στην ζωη του ανθρωπου.

Ειναι καθαρα θεμα προτιμησης διοτι το θετεις σωστα,ειναι σαν να ρωτας σε ενα αμαξι τι ειναι πιο απαραιτητο,ο κινητηρας η τα καυσιμα.Χρειαζεσαι και τα δυο για να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα.Απλα καποιος θα θελει να ασχοληθει με την τεχνολογια καυσιμων και καποιος αλλος με τους κινητηρες. Παντως αυτο που ειπα ισχυει γενικα,με 2 χρονια προγραμματισμου καποιος μπορει να κανει παπαδες,στην ιατρικη οπως ειπες θες 6 χρονια + αγροτικα + διδακτορικα+ μεταδιδακτορικα κτλπ. Επισης το οτι η δουλεια καποιου δεν του επιτρεπει να απελευθερωσει πληρως την φαντασια του δεν σημαινει οτι αυτη δεν υπαρχει ή οτι ειναι λιγη.Αυτο ισχυει ομως σε καθε επιστημη εαν θες να κανεις κατι πολυ σημαντικο και ειναι φυσιολογικο ο δρομος να μην ειναι ευκολος η γρηγορος. Εαν καποιος θελει να βγαλει λεφτα γενικα,η ιατρικη ΔΕΝ ειναι καλη λυση πλεον.Πρεπει να πηγαινουν μονο οσοι το γουσταρουν και ειναι η ζωη τους,διαφορετικα κακα τα ψεματα μια μεγαλη μεριδα θα τα βρει σκουρα.Απο την αλλη ως ενα κλειστο επαγγελμα παρεχει μια ασφαλεια την οποια θα εχει για πολλα χρονια στο μελλον ακομα.Ενας γιατρος εχει την ασφαλεια του νοσοκομειου,ξερει δηλαδη οτι θα ασχοληθει με κατι στον τομεα της υγειας.Ενας ημμυτης/πληροφορικαριος ειναι εντελως χυμα στο κυμα καθως ειναι σχεδον βεβαιο οτι εαν θελει να βρει δουλεια δεν θα δουλεψει απαραιτητα σε αυτο που τον ενδιαφερει ή του αρεσει αλλα και σε projects που δεν του αρεσουν.

Εγω εξακολουθω παντως να επιμενω πως ο σκοπος μου ειναι απλα να τονισω οτι υπαρχει μαγεια και στην πληροφορικη και στην μηχανικη γενικοτερα,οχι να αποδειξω η να υποδειξω να επιλεξει καποιος το ενα αντι του αλλου πεδιου.Πρεπει απλα ο καθενας απο την σκοπια του να λεει βασει της εμπειριας του τα θετικα του καθε πεδιου και ενδιαφερομενος να τα ζυγησει με κριτικη σκεψη σε συνδυασμο με τα γουστα του για να παρει μια αποφαση. Οσο για τα στερεοτυπα που λες,εισαι πολυ σωστος και θελω να υπενθυμισω οτι δεν υπαρχουν "γαματα" πεδια. Υπαρχουν "γαματοι" ερευνητες & ανθρωποι και αξιζει να τους προσεχουμε ανεξαρτητα εαν ειναι ιατροι ή πληροφορικαριοι. Δεν ειναι το πεδιο τους που τους κανει ξεχωριστους,και σιγουρα εχει κατι να μας διδαξει ο καθενας τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Όταν αναφέρεσαι στον δημόσιο τομέα, προφανως για την εργασία σου θα πληρώνεσαι, ανεξάρτητα από το επίπεδο γνώσεων σου( και συνέδρια μπορείς να παρακολουθήσεις και στο εσωτερικό , δεν ειναι και τόσο ακριβά). Ακομα και στην Ελλάδα, σαν ιατρός του δημοσίου , έχεις όχι πολυ καλα, αλλά σταθερα έσοδα.

Όσον αφορά τις εξειδικευμένες χειρουργικές επεμβάσεις, αφορούν ένα μέρος των ιατρών, και συγκεκριμένα τους χειρουργούς 1ον , 2ον, αυτές διενεργούνται κατά κόρον σε νοσοκομεια(δημόσια ή όχι), και 3ον, όσο και να προχωρήσει η τεχνολόγια, ακομα και στην φτωχή Ελλάδα θα υπάρχουν άτομα/κέντρα που θα προσφέρουν υπηρεσίες με την τελευταία λέξη της τεχνολογιας(όπως γίνεται και σήμερα). Οποίος θέλει το κάτι παραπάνω, βγαίνει προφανως έξω , όπως συμβαίνει και συνέβαινε πάντοτε.

Δεν αναφέρομαι για τις τωρινές συνθήκες αλλά για μελλοντικές

Οι τωρινές χρεώσεις για ευρωπαικά/παγκόσμια ιατρικά συνέδρειες είναι σαν και αυττές εδώ: https://www.ean.org/oslo2019/Register.3668.0.html και είναι ευνόητο ότι όσο περνάνε τα χρόνια αυτά αυξάνονται.

Κακά τα ψέματα οι ιατροί αυξάνονται γεωμεντρικά και ο κρατισμός δεν μοιράσει τη πίτα σε όλους. Πολλοί από αυτοί που τώρα πάνε 1η Γυμνασίου, όπως ο topic starter, και σπουδάσουν ιατρική το πιθανότερο είναι να αλλάξουν επάγγελμα καθώς δεν θα έχουν πρόσβαση στη γνώση.

Προβλέπω ότι σε πρώτη φάση θα κόψουν τη συνταγογράφιση σε όλους τους ιατρούς και στη συνέχεια στη επιβολή συγκέντρωση μορίων από μετεκπαιδεύσεις και συνέδρια για να μπορούν να ανανεώνουν την άδεια άσκησης επαγγέλματος οι ιατροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ας είμαστε ρεαλιστές αν ένα παιδί χωρίς υπόβαθρο πάει πληροφορική στις μέρες μας είναι σαν να του βουτάμε το κεφάλι στο νερό και περιμένουμε να βγάλει βράγχια.

Αντιθέτως στην ιατρική είναι να του ανοίγεις τις πόρτες και το παίδι το μόνο που πρέπει να αποφασίσει είναι να διαλέξει ποιο διάδρομο από όλους να ακολουθήσει.

Τώρα περί έρευνας για την ώρα η ιατρική μέσω χρηματοδοτήσεων από φαρμακευτικές και όχι από το δημόσιο και ΜΚΟ βρίσκετai έτη μπροστά από την πληροφορική όσο αφορά την Ελλάδα.

Καταλαβαίνω την λογική του ακικου πάνω αλλά ακικο αυτό που λες ότι θα συμβεί σε χ χρονια από τώρα μήπως συμβαίνει τώρα στον κλάδο των μηχανικών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πήγαινε πληροφορική. Η Ιατρική είναι μια πάρα πολύ μεγάλη επένδυση, μιλάμε για 10+ χρόνια σπουδών, που σημαίνει ότι αν πεις το ξεκινάω, είσαι εκεί για την υπόλοιπη ζωή σου και συγνώμη αλλά στα 13 ή στα 18 δεν μπορείς να πάρεις μια τέτοια απόφαση καθώς την επόμενη δεκαετία θα αλλάξουν πολλά για σένα. Οπότε πήγαινε πληροφορική, πολύ λιγότερα χρόνια, ενδιαφέρουσα επιστήμη, τεράστιες προοπτικές, μεγάλη ευελιξία μεταπήδησης σε άλλα επαγγέλματα και δεν έρχεσαι και σε επαφή με χεσμένες γρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Βασικα μπερδευτηκα δεν καταλαβα εαν πιστευεις οτι ηθελα να πω ο ταδε > του ταδε. Δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου και θα εξηγησω γιατι. Εγω απεχθανομαι την βιολογια,την θεωρω ιδιαιτερα βαρετη. Προσεξε ομως κατι,αυτο δεν σημαινει σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση οτι δεν ειναι πολυ χρησιμη ή οτι εχει λιγοτερη σημασια απο καποια αλλη επιστημη.Απλα εμενα δεν μου αρεσει.Ομοιως καποιος μπορει να απεχθανεται τα μαθηματικα,αυτο δεν σημαινει οτι δεν συνειδητοποιει την αξια τους ουτε οτι βαζει πιο πανω την βιολογια επειδη απλα δεν του αρεσουν τα μαθηματικα.Απλως δεν θελει να ασχοληθει. Αυτο ειναι πληρως αποδεκτο διοτι,εαν σε ολους αρεσαν ολα πρωτα απο ολα δεν θα ξεραμε πραγματικα τι θελουμε να σπουδασουμε. Επομενως οσο και να λεω εγω για περισσοτερες ευκαιριες εαν ο αλλος δεν μπορει λογου χαρη την φυσικη η τα μαθηματικα η βλεπει υπολογιστη και αλλαζει χρωματα,πολυ απλα δεν προκειται να επιλεξει πληροφορικη. Επισης θα ηταν αθλιο να τον βαζαμε να σπουδασει πληροφορικη διοτι δεν θα απεδιδε οσο θα απεδιδε ως γιατρος,αφου δεν θα ηταν αρκετα παθιασμενος,και αυτο αργα η γρηγορα θα ειχε επιπτωση στην οικονομια,μακροπροθεσμα και μακροσκοπικα.Αλλα και αμεσα στην ζωη του ανθρωπου.

Εαν καποιος θελει να βγαλει λεφτα γενικα,η ιατρικη ΔΕΝ ειναι καλη λυση πλεον.Πρεπει να πηγαινουν μονο οσοι το γουσταρουν και ειναι η ζωη τους,διαφορετικα κακα τα ψεματα μια μεγαλη μεριδα θα τα βρει σκουρα.Απο την αλλη ως ενα κλειστο επαγγελμα παρεχει μια ασφαλεια την οποια θα εχει για πολλα χρονια στο μελλον ακομα.Ενας γιατρος εχει την ασφαλεια του νοσοκομειου,ξερει δηλαδη οτι θα ασχοληθει με κατι στον τομεα της υγειας.Ενας ημμυτης/πληροφορικαριος ειναι εντελως χυμα στο κυμα καθως ειναι σχεδον βεβαιο οτι εαν θελει να βρει δουλεια δεν θα δουλεψει απαραιτητα σε αυτο που τον ενδιαφερει ή του αρεσει αλλα και σε projects που δεν του αρεσουν.

Δεν αναφέρομαι σε σενα, μίλησα γενικα γι εκείνο το παλαιότερα τοπικ.

Δεν ξερω αν αναφέρεσαι για το εσωτερικο( που όντως τα πραματα ειναι όχι χάλια, αλλά αρκετά δύσκολα) , αλλά έξω μια χαρα είσαι από αποψη χρημάτων (και στο νοσοκομείο και σαν ιδιώτης).

Όσον αφορά ότι το επάγγελμα ειναι κλειστό, κατά βάση ναι, αλλά έχεις την δυνατότητα να εργαστείς στην ιατρικη δημοσιογραφία , στην διοίκηση , σε ασφαλείας και σε πολυεθνικές φαρμακοβιομηχανίες , σε εταιρείες consulting, ιατρικη πληροφορική.

Υπάρχουν και δρόμοι εκτός της κλασικής ιατρικής.

Δεν αναφέρομαι για τις τωρινές συνθήκες αλλά για μελλοντικές

Οι τωρινές χρεώσεις για ευρωπαικά/παγκόσμια ιατρικά συνέδρειες είναι σαν και αυττές εδώ: https://www.ean.org/oslo2019/Register.3668.0.html και είναι ευνόητο ότι όσο περνάνε τα χρόνια αυτά αυξάνονται.

Κακά τα ψέματα οι ιατροί αυξάνονται γεωμεντρικά και ο κρατισμός δεν μοιράσει τη πίτα σε όλους. Πολλοί από αυτοί που τώρα πάνε 1η Γυμνασίου, όπως ο topic starter, και σπουδάσουν ιατρική το πιθανότερο είναι να αλλάξουν επάγγελμα καθώς δεν θα έχουν πρόσβαση στη γνώση.

Προβλέπω ότι σε πρώτη φάση θα κόψουν τη συνταγογράφιση σε όλους τους ιατρούς και στη συνέχεια στη επιβολή συγκέντρωση μορίων από μετεκπαιδεύσεις και συνέδρια για να μπορούν να ανανεώνουν την άδεια άσκησης επαγγέλματος οι ιατροί.

Καλα, ούτε ο Αλέξης τέτοια ευρηματικότητα για να μειώσει τους απασχολούμενους στο δημόσιο .

Πάντως, και να εφαρμοστούν κάποτε τέτοιες τσιπρειες φαεινές ιδέες, σιγουρα θα αποτελούν ακομα ένα άξιο παράδειγμα της βλακοσυνης του ελληνικού κράτους.

Κατά Τ αλλά, όσοι δεν απορροφούνται φεύγουν ηδη απλα έξω.

Πήγαινε πληροφορική. Η Ιατρική είναι μια πάρα πολύ μεγάλη επένδυση, μιλάμε για 10+ χρόνια σπουδών,


Πλέον ακομα και η γρια Τούλα από την επαρχία έχει μάθει ότι το προπτυχιακό κομματι της ιατρικής ειναι 6 χρονια , κάτι λιγο παραπάνω από τις γερές πολυτεχνικές σχολές και 2 χρονια (μονο, όχι -10)από την πληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Επισης ας ειμαστε ρεαλιστες,η καινοτομια στην ιατρικη εχει ολοκληρη διαδικασια για να εγκριθει ας πουμε ενα φαρμακο ή να εφαρμοστει μια καινουρια χειρουργικη μεθοδος. Μπορει να περασουν απο 10 εως και 30 χρονια ας πουμε.Στην πληροφορικη καποιος τρελος εχει μια φοβερη ιδεα,δουλευει πανω σε αυτην,την δημοσιευει οποτε θελει και οπως θελει.Εαν ειναι καλη αρχιζει να τραβαει το ενδιαφερον

νομιζω σωστη παρατηρηση


τωρα για το ερωτημα,εχεις επιλεξει δυο πεδια στην κορυφη του ενδιαφεροντος .Η ιατρικη ειναι μια παραδοσιακη σχολη,για να γινεις γιατρος θες ενα πτυχιο και πεντε να το παρεις παλι γιατρος θα εισαι,τωρα ποσο καλος αλλο καπελο,οι περισσοτεροι μαλλον απο την ειδικοτητα και την πρακτικη περιμενουν να μαθουν την δουλεια τους.
βεβαιως εχει αναγκη ο τοπος καλους διαγνωστες ,διοτι δεν ειναι πολλοι αυτοι και κυριως εχει αναγκη η χωρα απο ανθρωπια,θα μου αρεζε να σε δω γιατρο π.χ και να χεις και μια μερα την εβδομαδα για τους απορους σε συνεργασια π.χ με την εκκλησια ή τελος παντων καποιο φιλανθρωπικο οργανισμο!θα ηταν κατι το ομορφο σε δυσκολες εποχες που τα νοσοκομεια στεναζουν
απαιτεται να μαθεις την υπαρχουσα γνωση πολυ καλα και να εισαι λεπτομερης,αναλυτικος και να μην σου ξεφευγει κατι.
κατα καποιο τροπο εισαι ο ιστορικος του ανθρωπινου σωματος με δραση στο παρον
ερευνα υπαρχει και μαλιστα επειδη το εχω ψαξει ειναι και αντικρουομενη σε πολλες περιπτωσεις συνεπως και εδω χρειαζομαστε νεους ανθρωπους με αγαπη οχι για τα χαρτια,αλλα για την ερευνα με εμφαση στην ακριβεια και στην διεξοδικοτητα.

σιγουρα κατα την γνωμη μου η ιατρικη ειναι μια βολικη διαδρομη και επαγγελματικα(κρισιμο τι θα επιλεξεις ως ειδικοτητα) ,εχει τις απαιτησεις της απο αποψη ωραριου τα χρονια της ειδικοτητας(στα οποια πληρωνεσαι)και γενικοτερα,αλλα στο τελος της διαδρομης αν γινεις πραγματικα καλος δεν νομιζω πως χανεσαι.Βεβαια τωρα εχουν και αυτοι τα προβληματα τους τα επαγγελματικα,ο κοσμος δεν εχει λεφτα δυσκολα να προτιμησουν πολλοι ιδιωτη,θα τρεχουν στα νοσοκομεια.Οι θεσεις εκει δεν ειναι απειρες.

απο την αλλη η πληροφορικη!αυτην την στιγμη ειναι κατι σαν τον μπολτ για το κατοσταρι.ζουμε την ψηφιακη επανασταση αναμφισβητητα.σαρωνει τα ΠΑΝΤΑ στο περασμα της και κανεις δεν ξερει πως και ποσο συντομα θα επηρεασει τις ζωες μας στο αμεσο μελλον(περισσοτερο απο οτι το κανει τωρα)
δεν χρειαζεται χαρτι(αλλα το χαρτι ανοιγει πορτες σε επιχειρησεις που τι ς εχουν κλειστες διαφορετικα),μπορεις να ξεκινησεις ηδη απο τωρα να ασχολεισαι στον ελευθερο σου χρονο(προτεραιοτητα παντοτε το διαβασμα στο σχολειο).
Αμα καποιος ειναι πολυ καλος στον προγραμματισμο (και αυτο θα το μαθει μετα απο καποια χρονια) τοτε ο ουρανος ειναι το οριο!Η δε ερευνα εισβαλλει παντου ακομα και στην ιατρικη,βελτιωνει την καθημερινοτητα πολλων ανθρωπων,ολοι ειμαστε με ενα κινητο στο χερι(δυστυχως).Προσφατα διαβαζα για την ερευνα του Ασσαελ και αλλων,που προσπαθουν μεσω τεχνητης νοημοσυνης να αναγνωρισει η εφαρμογη τι λεει καποιος διαβαζοντας τα χειλη και πετυχαν ποσοστ 70% ακριβειας!καταλαβαινεις ποσα εκατομμυρια ατομα κωφους και αλλους μπορει να επηρεασει μια τετοια τεχνολογια σελιγο καιρο αν προχωρησει περαιτερω;οι κινδυνοι βεβαια της τεχνητης νοημοσυνης δεν ειναι λιγοι.
οπρογραμματισμος η πληροφορικη θελουν μεγαλυτερο βαθος σκεψης,ειναι σαφεστατα δημιουργικο πεδιο,αλλα και απαιτητικο,δεν υπαρχουν οι σταθερες και τα μαξιλαρακια ενος πτυχιου που σε βαζουν σε μια καρεκλα και σε κανουν επαγγελματια την αμεσως επομενη.

θα κλεισω με την προτροπη του Μπιλυ γκειτς
τι θα σπουδαζε αν ηταν τωρα φοιτητης ( κατα νου εχει εδω ισως οχι τοσο την επαγγελματικη βολη,που ειναι θεμιτο καποιος να την επιδιωκει και αυτη,αλλα το πιθανο αντικτυπο που θα εχει καποιο ερευνητικο πεδιο στην ανθρωποτητα τα επομενα χρονια)

-τεχνητη νοημοσυνη
-ερευνα πανω σε θεματα ενεργειας,θεωρει πως βρισκομαστα στα προθυρα μιας ενεργειακης επαναστασης
-βιοεπιστημες (ερευνα για εμβολια κ.λπ ) αρα και ιατρικη,την οποια και θα προτιμουσα(κομνηνος σπηκιν,οχι γκειτς :) αν επελεγα το συγκεκριμενο πεδιο.


τωρα για την ελλαδα,πρεπει να δει καποιος και το επαγγελματικο αντικρυσμα που μπορει να εχουν ολα αυτα εδω,διοτι δεν ειμαστε αμερικη.Προσωπικά για ελλάδα ιατρικη θα προτιμουσα,δεν νομιζω να εχει τοσες καλες θεσεις πληροφορικης η χωρα συγκριτικα.Βεβαιως μπορει να μιλαω στον αυριανο zuckerberg,να κανεις εφαρμογες φοβερες κ.λπ δεν το ξερω.
ειναι καπως νωρις ομως για ολα αυτα,επικεντρωσου στα μαθηματα σου,στην καθημερινοτητα σου,ζησε τα χρονια που εχεις και θα ρθει και η στιγμη γρηγορα που θα πρεπει να τα σκεφτεις ολα αυτα,μπορει αλλωστε εως τοτε να δεις κατι αλλο.μην αγχωνεσαι
//
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Δεν αναφέρομαι σε σενα, μίλησα γενικα γι εκείνο το παλαιότερα τοπικ.

Δεν ξερω αν αναφέρεσαι για το εσωτερικο( που όντως τα πραματα ειναι όχι χάλια, αλλά αρκετά δύσκολα) , αλλά έξω μια χαρα είσαι από αποψη χρημάτων (και στο νοσοκομείο και σαν ιδιώτης).

Όσον αφορά ότι το επάγγελμα ειναι κλειστό, κατά βάση ναι, αλλά έχεις την δυνατότητα να εργαστείς στην ιατρικη δημοσιογραφία , στην διοίκηση , σε ασφαλείας και σε πολυεθνικές φαρμακοβιομηχανίες , σε εταιρείες consulting, ιατρικη πληροφορική.

Υπάρχουν και δρόμοι εκτός της κλασικής ιατρικής.


Μακαρι φιλε μου παντα να υπαρχουν πολλοι δρομοι,διοτι υπαρχουν παιδια που θελουν να προσφερουν πραγματικα,και οπως ειπα αυτοι οι ανθρωποι ειναι σπανιοι ανεξαρτητα σε ποιο πεδιο ανηκουν και δεν πρεπει να χανονται.Εαν καποιος θελει να ασκησει την ιατρικη θα πρεπει να ειναι τροπος ζωης η προσφορα στον συνανθρωπο.Εαν πραγματικα νοιαζεται,και πρεπει να νοιαζεται για να τα καταφερει,στο τελος δεν καθεται να μετρησει ποσα χρονια εφαγε και τι θα μπορουσε να κανει σε αυτα.Ειναι κατι που θελει και το κανει ο ιδιος,και στο τελος η ευχαριστηση του να μπορει να κανει τους ανθρωπους χαρουμενους ειναι η καλυτερη αμοιβη που θα μπορουσε να εχει.Αυτος πρεπει να ειναι ο λογος που τα παιδια θα θελουν να σπουδασουν ιατρικη,οχι ο οικονομικος,ή ποσα χρονια θα κανουν,που θα εχουν μεγαλυτερο κοινωνικο πρεστιζ κτλπ.Ειναι ενα επαγγελμα με ιδιαιτερη κοινωνικη ευαισθησια και τετοια ερωτηματα σε εναν αξιο ανθρωπο και γιατρο δεν πρεπει να υπαρχουν ή να αποτελουν σοβαρο εμποδιο. Ας δει το παιδι τι θελει και τι εχει μεγαλυτερη σημασια για εκεινον και ας επιλεξει οτι του λεει η "φωνουλα" μεσα του. Να κοιταξει να γινει αξιος προπαντως ανθρωπος και μετεπειτα επιστημονας και οτι και να επιλεξει δεν θα χαθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Αν δεις στις ανεπτυγμένες χώρες, οι μισθοί των ιατρών ειναι σε άνοδο και ειναι ανάμεσα από τους καλύτερα πληρωμένους επιστήμονες.

2) Λες και υπάρχουν «κλασικά σφάλματα» στα επαγγέλματα.

3) Τελειώνοντας ιατρικη , μπορείς να μετεκπαιδευτείς σχεδόν σε οποιονδήποτε τομέα, έχοντας ετσι το πλεονέκτημα και της γενικής γνώσης του ανθρώπινου οργανισμού, αλλά και της ειδίκευσης που έχεις επιλεξει( πχ φαρμακολογία, βιοτεχνολογία), κάτι πολυ χρήσιμο, αφού εν τελεί οι γνώσεις και οι έρευνες εφαρμόζονται στον άνθρωπο.
Περιέργως το 2) φέρνει το 1): Οι όποιες αυξήσεις στους μισθούς των γιατρών έγιναν λόγω προσαρμογής σε διάφορες συνθήκες όπως κρίση του 2008, φορολογία κλπ το ζήτημα είναι πως αυτή τη στιγμή είανι πολύ χειρότερη επιλογή για σένα να γίνεις γιατρός απ' ότι ήταν πριν 20 χρόνια και ακόμα περισσότερο πριν 40. Επίσης οι μισθοί ως συνολικές απολαβές δεν είναι ιδιαίτερα αντιπροσωπευτικοί καθώς συνήθως οι γιατροί δουλεύουν πολύ παραπάνω απο 40ωρό, συνεχίζουν να κερδίζουν αρκετά βέβαια δεν αντιλέγω.

Δεδομένου ότι όταν λέμε ιατρική εννοούμε ένα τεράστειο φάσμα υποκλάδων γύρω από την υγεία του ανθρώπου, η ανάγκη για εξειδίκευση είναι τεράστεια και ιπλέον όλοι καταλαβαίνουμε πως πάρα πολλές φορές οι γιατροί δεν είναι θεοί που ξέρουν να μας απαντήσουν όλες τις απορίες(όπως πολλοί βιολόγοι λένε οι γιατροί πολύ σπάνια ξέρουν από επιστημική συμπερασματολογία). Το ίδιο και οι διατροφολόγοι, φαρμακοποιοί κλπ όλοι αυτοί οι κλάδοι έχουν "fake expert problems". ΑΥτό δε σχετίζεται άμεσα βέβαια, αλλά αυτό εννοούσα. Πολλές φορές οι γιατροί δεν είναι οι καταλληλότεροι για να ερευνήσουν τα "ιατρικά" ζητήματα, ενώ είναι π.χ. για την εφαρμογή μιας θεραπείας.

ΤΕλειώνοντας ιατρική έχεις σπαταλήσει 10-12 χρόνια και καμιά φορά με έξοδα κιόλας. Αν θες να κάνεις κάτι παρεμφερές είσαι ήδη 30φεύγα τη στιγμή που άλλοι επαγγέλματιες έχουν ήδη μια εδραιωμένη καριέρα με καλύτερο μισθό και έχουν μαζέψει πολλά περισσότερα χρήματα απ' όσα χρόνια δούλευαν αντί να σπουδάζουν.

Η ιατρική ίσως είναι ακόμα ακόμα καλή επιλογή στατιστικά, αλλά πρακτικά όχι γι' αυτό και οι περισσότεροι γιατροί θα σου 'πουν να πας μόνο αν σ'αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top