Σε ποια πόλη πιστεύετε ότι βρίσκεται το καλύτερο Τμήμα Ιατρικής;

vady

Νεοφερμένος

Η vady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Είναι κανείς της Ιατρικής στο forum;;; Αν είναι θα ήθελα ενημέρωση (για τη σχολή) και συμβουλές (για το διβασμα)....:):) thanks εκ των προτέρων.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Συμβουλές για το διάβασμα που? Στην σχολή?

Πληροφορίες για τη σχολή μπορείς ίσως να βρείς στο greekmeds.gr αλλά να ξέρεις ότι μεγάλο ποσοστό όσων είναι εκεί είναι κομπλεξικοί :p

Uh.. τι θες να μάθεις συγκεκριμένα :S ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vady

Νεοφερμένος

Η vady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μπορεί να ακούγεται χαζό, αλλά περίπου πως οργάνωναν το διάβασμα τους και αν χρειάζεται να κάνει κανείς κάτι το παραπάνω για να βγάλει τα απαραίτητα μόρια........Είσαι στην Ιατρική;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
ακούγεται χαζό

:P

Φέτος έδινα πανελλήνιες και πέρασα Ιατρική. Πραγματικά αυτή η ερώτηση είναι η χειρότερη που μπορεί να κάνει κάποιος που πρόκειται να δώσει πανελλήνιες. Ο καθένας έχει τον δικό του ρυθμό και αν ρωτήσεις κάποιον άλλο για το πώς διαβάζει και ο ρυθμός του είναι διαφορετικός είναι σίγουρο πως θα επηρεαστείς και θα νομίζεις πως εσύ κάνεις κάτι λάθος. Διάβασε έτσι όπως πρέπει ώστε να νιώθεις εσύ έτοιμος.
Όταν οι άλλοι κάθε πρωί σχεδόν μου έλεγαν στο σχολείο ότι ξενυχτούσαν διαβάζοντας το τάδε μάθημα απλά τους άκουγα επειδή δεν ήθελα να πώ ότι εγώ ξενυχτούσα παίρνοντας CHL με την Spartak Moscow στο pro:P
Pace is the trick που λένε και οι interpol, διάβασε έτσι όπως θες εσύ και μην επηρεάζεσαι απ'τους άλλους.

*Εγώ όλη τη χρονιά μία μέρα αγχώθηκα μόνο. Δευτέρα, μετά την Κυριακή του Πάσχα, και δεν είχα ακόμη αρχίσει να κάνω επανάληψη. Πήρα τηλέφωνο 2-3 φίλους και όλοι μου έλεγαν έχω τελειώσει το τάδε μάθημα επανάληψη έχω λύσει όλες τις ασκήσεις μπλα μπλα μπλα. Down down boy down :P Με είχε πάρει απο κάτω αλλά οκ chill out, βάλε ένα στόχο και πήγαινε να γράψεις σε 9 μήνες νιώθοντας έτοιμος. μπεστ γουίσιζ

όπου έχω επίθετα κλπ σε αρσενικό αναφερόμενος σε εσένα, κάντα σε θηλυκό :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

19MaG93!

Νεοφερμένος

Η Μάγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Και 'γω Ιατρική θέλω να περάσω αλλά ξέρω πως αργείς πάρα πολλά χρονια να βγάλεις λεφτά απ'αυτό...Για μένα όμως είναι πιο σημαντικό να κάνω αυτό που μ'αρέσει παρά αυτό που θα μου δώσει λεφτά...
Elric, πόσο έγραψες σε κάθε μάθημα για να περάσεις ιατρική?(στη Λάρισα πέρασες φαντάζομαι, ε?):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Και 'γω Ιατρική θέλω να περάσω αλλά ξέρω πως αργείς πάρα πολλά χρονια να βγάλεις λεφτά απ'αυτό...Για μένα όμως είναι πιο σημαντικό να κάνω αυτό που μ'αρέσει παρά αυτό που θα μου δώσει λεφτά...
Elric, πόσο έγραψες σε κάθε μάθημα για να περάσεις ιατρική?(στη Λάρισα πέρασες φαντάζομαι, ε?):bye:

Σε ποια δουλειά [χωρίς κονέ κλπ] βγάζεις γρήγορα πολλά λεφτά(πάντα μιλώντας για την Ελλαδάρα)?

χημκατ 20, βιοκατ 18.9, μαθκατ 20, φυσκατ 19.9, μαθγεν 19.8 και έκθεση 12.7 έχασα τη σχολή της Λάρισας για 23 μόρια οπότε πέρασα Γιάννενα.

Καλή επιτυχία, τύχη (και κουράγιο κυρίως αφού περάσετε στη σχολή :p) σας εύχομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Βιολογια κατ. 18,9 και Μαθηματικα κατ. 20; Ω ρε αναποδιααααα! :P

Εγω στη Βιολογια αντιθετα παλευω με νυχια και με δοντια να γραψω καθαρο 20 (και με 19,9 ανικανοποιοητος θα 'μαι :P), ενω Μαθ. κατ. με το ντουφεκι θα κυνηγησω ενα 15-16! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melanie

Νεοφερμένος

Η melanie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
και εγω στην ιατρικη θελω να περασω, αλλα αναρωτιομουν μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε..υπαρχουν σχολες μεσω των οποιων (επιλεγοντας μαθηματα δηλαδη) μπορεις να τελειωσεις κατι σχετικο με την ιατρικη;;; ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριάνθη28666

Νεοφερμένος

Η ~~mary~~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
οκ! φοβερός. να σ κάνω μια ερώτηση? λατρεύω την ιατρική αλλά ακούω γ το πολύ τ διάβασμα και τρομάζω.είναι φυσικά όνειρο μ και φοβάμαι πως δεν θα τ καταφέρω αν και όλοι περιμένουν τ καλύτερα από εμένα τ χρόνου! τελικά είναι μεγάλο λούκι η ιατρική ή αν την αγαπάς τ βγάζεις πέρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο η Ιατρική που είναι δύσκολη. Υπάρχουν και άλλες σχολές. Είναι αναλόγως πως μαθαίνεις. Για μένα είναι απογοήτευση ως τώρα αυτα που μαθαίνω και ο τρόπος που μαθαίνονται. Πρέπει να είσαι καλός στην αποστήθιση. Μετά ή θα διαβάζεις αραιά και που κατα τη διάρκεια του εξαμήνου και θα βγαίνουν υποθέτω πιο εύκολα ή φούλ διάβασμα στην εξεταστική.
Αρκετοί στη σχολη μιλάνε για το 10%. Και εγώ μέσα σ'αυτούς. Προσωπικά, όταν έκανα το μηχανογραφικό και έβαλα πρώτες τις ιατρικές δεν μπορούσα να βρώ ποιες να βάλω μετά γιατί δεν μου άρεσε κανένα άλλο επάγγελμα. Ενδιαφέροντα αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Αυτά μπορώ να σου πώ. Από κει και πέρα μετράει η δικιά σου η θέληση. Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Αποστήθιση λόγω του ότι έτσι έχουμε συνηθίσει από το λύκειο έτσι φίλε μου Alex......Στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι:)

Πάντως όποιος θέλει να ακολουθήσει κάποια επιστήμη υγείας όπως η Ιατρική και η Οδοντιατρική οφείλει να αποδεχτεί το γεγονός ότι πάντα θα είναι αγκαζέ με τα βιβλία και το διάβασμα. Άλλωστε παιχνίδια με την υγεία του ανθρώπου δε γίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Well, ναί, δεν εννοώ όπως στη βιολογία στο λύκειο ξέρω γώ που σε ανάγκαζαν να θυμάσαι και το κόμμα. Αλλά και πάλι είναι πολύ μεγάλος ο όγκος των πληροφοριών και εκτός αυτού θα πρέπει εσύ ο ίδιος να διακρίνεις το ουσιαστικό απ'το ασήμαντο.

Νταξ, όταν λες αγκαζέ εννοείς κάθε μέρα :Ρ ? Εγώ πιστεύω, ως τώρα τουλάχιστον, που είναι βέβαια ακόμα αρχή, πως μια μικρή επαφή να κρατάς με κάποια μαθήματα και να διαβάζεις στην εξεταστική αρκετά είσαι οκ ώστε να περάσεις. Από κει και πέρα βρίσκει ο καθένας αυτά για τα οποία ενδιαφέρεται πραγματικά. Εμένα ούτε η χημεία θα μου χρειαστεί(εκτός ελαχίστων πληροφορίων που περιέχει), ούτε η ιστολογία.. για να μην πώ για βιοστατιστική ή ω! ω! ω! την ιστορία της ιατρικής:P Τώρα το να μας βάζουν να μαθαίνουμε απ'έξω όλα τα αμινοξέα.. είναι ακραία ηλιθιότητα, και δεν είναι μόνο αυτά.

Αγκαζέ να έχουμε τα βιβλία που σχετίζονται με αυτό που θέλουμε να ασχοληθούμε, όχι αυτά που είναι γεμάτα άχρηστες πληροφορίες για εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς χρειάζονται και κάποιες βάσεις.Εκτός από τις βάσεις παίρνουμε και άχρηστα πράγματα όπως τα θεωρούμε εμείς.Αλλά δεν είναι.Την ιστολογία τη θεωρώ μεγάλη βλακεία,αλλά όταν είδα και κλινικές συνδέσεις μου άρεσε.Τέλος πάντων,είσαι ακόμα στην αρχή!Περίμενε μέχρι του χρόνου...Μεγάλος ο όγκος,αλλά αυτή είναι η ουσία του πανεπιστημίου.Και σα γιατρός αργότερα,συνέχεια θα διαβάζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Σκέφτομαι να πάω γ Ιατρική Ήταν και είναι το όνειρό μου
Όμως ρε παιδιά, διάβαζα ότι ενώ οι βασικές σπουδές είναι 6 χρόνια, πως χρειάζεσαι άλλα 4-6 για απόκτηση ειδικότητας... Και στην Ελλάδα, η ειδικότητα είναι άμισθη...

Σκεφτόμουν να πάω στο εξωτερικό για ειδικότητα... Που παίρνεις και 2000Ε μισθό... Δεν ξέρω... Τί μου προτείνετε; Πιστεύετε πως θα άξιζε τον κοπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ktar

Νεοφερμένος

Ο ktar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Aν είναι το ονειρό σου η Ιατρική, να τη διαλέξεις σίγουρα! Πίστεψε με, όταν είναι όνειρό σου η Ιατρική, δύσκολα μπορείς να προσαρμοστείς σε άλλη σχολή, διότι η ιατρική είναι αυτή που μόνο θα σε γεμίζει!
Πρέπει να σου πω πως η ειδικότητα στην Ελλάδα δεν είναι άμισθη. Έχει μισθό 1000ευρώ σχεδόν (και αρκετά χρήματα από υπερωρίες). όντως τα πράγματα με την Ιατρική είναι δύσκολα σε επαγγελματικό επίπεδο και σε επίπεδο χρόνου σπουδών, αλλά η Ιατρική θα είναι πάντα Ιατρική! Αν εσύ το θες πραγματικά, όλα θα πάνε καλά! Και δουλειά θα βρεις και όλα θα γίνουν!
Σου ξαναλέω πως αν είναι το όνειρό σου, να το κάνεις! Εγώ, δόξα το Θεό, έκανα το όνειρό μου πραγματικότητα και τώρα το απολαμβάνω! Η Ιατρική είναι η κορυφή και κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει πως είναι η μόνη επιστήμη που μπορεί να γεμίσει απόλυτα έναν ανθρωπο!:xixi:
Καλή επιτυχία σου εύχομαι και ελπίζω να σε βοήθησα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εφόσον θέλεις να ασχοληθείς με την υγεία των ανθρώπων,έτσι είναι

αυτό τα λέει όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ Γ ΙΑΤΡΙΚΗ..ΗΤΑΝ Κ ΕΙΝ Τ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ...
ΟΜΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΑΒΑΖΑ ΟΤΙ ΕΝΩΟΙ ΒΑΣΙΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΕΙΝΑΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ,ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΑΛΛΑ 4-6 ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ..Κ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΙΣΘΗ...
ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ...ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ Κ 2000 ΕΥΡΩ ΜΙΣ8Ο..ΔΝ ΞΕΡΩ..ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ;ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΑΞΙΖΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ;

:nono::nono::nono::nono::nono::nono:

Πληρώνεσαι κανονικά...

Όσο για τα υπόλοιπα που ρωτάς, αμα σ αρέσει μην το ψάχνεις...

Αλλα λίγο νωρίς δεν είναι να ψαχνεις για ειδικότητες κλπ? Μόλις μπήκες στο λύκειο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Ε έτσι είναι:Pτι να κάνουμε? λύσεις πάντα υπάρχουν αρκεί να θες να τις βρεις

Το εξωτερικό παντως, απ τα λίγα που γνωρίζω απ τον ξαδερφο μ είναι μονοδρομος, όχι απαραίτητα λόγω αναμονών αλλά γιατί το επίπεδο δεν έχει καμια σχέση με την Ελλάδα... (βρισκεται Αγγλία τώρα, τελείωσε ΑΠΘ και έκανε 2 χρόνια ειδ. στο Λοιμοδών)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ktar

Νεοφερμένος

Ο ktar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Αυτό είναι αλήθεια! Πολλά στα 2 πρώτα έτη της Ιατρικής φαίνονται χαζά, εν τέλει όμως κατάλαβα πως δεν είναι!
Ε όχι και η Ιστολογία άχρηστη βρε παιδιά! Πρώτα από όλα είναι καταπληκτικό μάθημα! έπειτα, εμείς δεν έχουμε κλινική εμπειρία, ώστε να την κατανοήσουμε όπως πρέπει! Με τον καιρό, θα αποκτήσουμε την ικανότητα να κατανοούμε καλύτερα κάποια πράγματα! Δε γεννηθήκαμε γιατροί!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ktar

Νεοφερμένος

Ο ktar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
από ότι κατάλαβα τα χρόνια σπουδών την πειράζουν...
Δεν είναι και λίγα αυτά που πρέπει να ξέρει ένας γιατρός! άρα, τα χρόνια σπουδών είναι αυτά που πρέπει να είναι! Αν πραγματικά αγαπάει κάποιος την Ιατρική, λίγο τον νοιάζει αυτό! Και εγώ κάποια στιγμή το σκεφτόμουν, αλλά κατάλαβα πως Ιατρική ήθελα πραγματικά και άφησα στην άκρη τον ενδοιασμό μου για τα χρόνια σπουδών!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top