Γενικό -  Θερινά για όλα τα μαθήματα;

No_name

Νεοφερμένος

Η No_name αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ξεκίνησα αυτή την εβδομάδα τα θερινά μαθήματα και όχι οτι μου φάνηκαν πολλά και δεν θέλω να διαβάσω, απλα αναρωτιόμουν άν σας έχουν βοηθήσει και τα θυμόσασταν τον Σεπτέμβρη.Επίσης, θα με συμβουλεύατε ή οχι να κάνω και βιολογία;
Εν ολίγοις, να κάνω μόνο αρχαία και λατινικά η καλύτερα όλα;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Βιολογία δε χρειάζεται, από Σεπτέμβριο κι αυτό όχι υποχρεωτικά τη βγάζεις και μόνη σου αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
κοιτα...σαφως το να κανεις ολα τα μαθηματα απο το καλοκαιρι ειναι κατι παραπανω που θα σε βοηθησει αλλα προυποθετει οτι και μεσα στον αυγουστο θα κατσεις να ασχοληθεις καθε μερα με ολα εστω και για ενα τεταρτο...βιολογια γενικης ειναι απ'εξω αρα οσο περισσοτερες φορες την κανεις τοσο το καλυτερο...και αν μεσα στο καλοκαιρι βγαλεις πχ το πρωτο κεφαλαιο θα μπορεις απο σεπτεμβρη και μετα να βγαλεις το δευτερο οπου μαλλον επειδη εισαι και θεωρητικη θα χρειαστεις περισσοτερη δουλεια γιατι εχει και πραξεις κλπ κλπ...ειναι δικη σου αποφαση αμα πας σε φροντιστηριο και κανεις καλοκαιρινα θα σου προτεινα να παρεις για ολα τα μαθηματα...τωρα αμα κανεις ιδιαιτερα και με την οικονομικη κριση να εχεις δυο τρεις καθηγητες ειναι ενα αλλο θεμα..παντως μη σου φαινεται η υλη μικρη δεν ειναι...και παλι θα σου πω οσο περισσοτερο κανεις τοσο το καλυτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Καλησπέρα. Του χρόνου θα παω 3η λυκείου και θέλω απο τώρα το καλοκαίρι να ξεκινήσω προετοιμασία σε κανένα μάθημα. Ποιο μάθημα πιστεύετε οτι είναι καλύτερα; Πρώτα απ' ολα, δεν είμαι καλός στην παπαγαλία οπότε το σκέφτομαι για ιστορία. Επιπλέον, σκέφτηκα και για λατινικα. Δεν έχω κενά στην γραμματική της β λυκείου και στο φροντιστήριο έχουμε βγάλει και την γραμματική της γ'. Οπότε μου μένουν μόνο τα κείμενα. Να ξεκινήσω τα λατινικά κείμενα ή είναι πολύ εύκολα για να τα κάνω το καλοκαίρι; Απο αρχαία τι θα μπορούσα να κάνω;
Και κάτι άλλο που θα ήθελα... Ψάχνω κανένα βιβλίο για να με βοηθήσει στην έκθεση. Είμαι γύρω στο 15-16 και θα ήθελα να βελτιωθώ κι άλλο. Υπάρχουν βοηθήματα που σε βοηθούν στον τρόπο που θα γράφεις έκθεση; Πως να διατυπώνεις δηλαδή καλύτερα την σκέψη σου...;
Ψάχνω ακόμα και βιβλία για τα αρχαία, με πίνακες για γραμματική κυρίως. Δε μπορώ να πω πως η σχολική γραμματική με βοηθάει υπερβολικά. Για συντακτικό, έχω το βιβλίο του μπαχαράκη που είναι κορυφή πιστεύω.
Τέλος, απο βοηθήματα, ποιες είναι κατα τη γνώμη σας οι καλύτερες εκδόσεις για την θεωρητικά μαθήματα;

Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Έκθεση θα πρότεινα αυτό .Για τα άλλα δεν ξέρω,καθώς δεν είμαι θεωρητική. :P Καλή αρχή πάντως. =]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αυτό είχα κι εγώ. Χέστε τη διαφήμιση δε μας νοιάζει, πολύ καλό βιβλίο μπράβο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Ψάχνω κανένα βιβλίο για να με βοηθήσει στην έκθεση. Είμαι γύρω στο 15-16 και θα ήθελα να βελτιωθώ κι άλλο. Υπάρχουν βοηθήματα που σε βοηθούν στον τρόπο που θα γράφεις έκθεση; Πως να διατυπώνεις δηλαδή καλύτερα την σκέψη σου...;
https://www.perizitito.gr/product.php?productid=133529 (β' τεύχος)
Χωρίς διάθεση για διαφήμιση, είναι εξαιρετικό εγχειρίδιο και εμένα με βοήθησε πολύ.
Παρουσιάζει σε ενότητες όλα τα είδη θεμάτων που είναι πιθανό να πέσουν στις πανελλαδικές, παρεμβάλλοντας επιλεγμένα άρθρα από εφημερίδες. Το καλό είναι ότι δεν σου δίνει έτοιμη την έκθεση, αλλά σου καλλιεργεί την πειθώ. Στο τέλος κάθε κεφαλαίου υπάρχουν και γραμματικές/λεξιλογικές επισημάνσεις (https://savalas.gr/pr2/22021.pdf)
Για τα άλλα μαθήματα, θα συμφωνήσω με την Jane ότι δεν μπορώ να βοηθήσω.:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εγω παντως παιδια μονο λατινικα θα κανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheBlondpig

Νεοφερμένος

Η TheBlondpig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αρχίζω 4 Ιουλίου Αρχαία-Ιστορία-Λατινικά.
Απο Σεπτέμβρη θα κάνω σε όλα φροντιστήριο καθώς και αγγλικά
ως μάθημα επιλογής.Ακόμα,θα αρχίσω σε λίγες μέρες Βιολογία μόνη μου,ώστε
να βγάλω τουλάχιστον το 1ο κεφάλαιο.

Ωραίααα που θα περάσωωω :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Εγώ στις 27 Ιουνίου ξεκινάω όλα τα μαθήματα της κατεύθυνσης, δηλαδή Αρχαία-Λατινικά-Ιστορία-Λογοτεχνία + Έκθεση μέχρι τις αρχές Αυγούστου. Βιολογία θα ξεκινήσω 15 Ιουλίου μόνο για ένα μηνα. Αγγλικά ξεκινάω απο Σεπτέβριο για μια φορά την εβδομάδα και Γερμανιά για μια φορά τις 2 εβδομάδες και όταν θα πιέζομαι θα το ακυρώνω, δηλαδή πολύ χαλαρά πράγματα για Γερμανικά γιατί είναι γελοία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δηλαδή βιολογία μέχρι 15 Αυγούστου; Όλο το καλοκαίρι θερινά ρε; Πολύ είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Αρχίζω 4 Ιουλίου Αρχαία-Ιστορία-Λατινικά.
Απο Σεπτέμβρη θα κάνω σε όλα φροντιστήριο καθώς και αγγλικά
ως μάθημα επιλογής.Ακόμα,θα αρχίσω σε λίγες μέρες Βιολογία μόνη μου,ώστε
να βγάλω τουλάχιστον το 1ο κεφάλαιο.

Ωραίααα που θα περάσωωω :clapup:
υπεροχα!εγω σκεφτομαι να διαβασω μονος μ ιστορια τον ιουλιο και τον αυγουστο βιολογια!αλλα οπως και να εχει,για θερινο μονο λατινικα θα κανω και γαλλικα ισως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ξεκινώ από 1η Ιουλίου με αρχαία-ιστορία-κείμενα-έκθεση. Τα τελειώνω τον Αύγουστο, και ξεκινάω τον Αύγουστο Λατινικά. :worry:
(Για τη βιολογία δε ξέρω ακόμα...:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

No_name

Νεοφερμένος

Η No_name αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
κοιτα...σαφως το να κανεις ολα τα μαθηματα απο το καλοκαιρι ειναι κατι παραπανω που θα σε βοηθησει αλλα προυποθετει οτι και μεσα στον αυγουστο θα κατσεις να ασχοληθεις καθε μερα με ολα εστω και για ενα τεταρτο...βιολογια γενικης ειναι απ'εξω αρα οσο περισσοτερες φορες την κανεις τοσο το καλυτερο...και αν μεσα στο καλοκαιρι βγαλεις πχ το πρωτο κεφαλαιο θα μπορεις απο σεπτεμβρη και μετα να βγαλεις το δευτερο οπου μαλλον επειδη εισαι και θεωρητικη θα χρειαστεις περισσοτερη δουλεια γιατι εχει και πραξεις κλπ κλπ...ειναι δικη σου αποφαση αμα πας σε φροντιστηριο και κανεις καλοκαιρινα θα σου προτεινα να παρεις για ολα τα μαθηματα...τωρα αμα κανεις ιδιαιτερα και με την οικονομικη κριση να εχεις δυο τρεις καθηγητες ειναι ενα αλλο θεμα..παντως μη σου φαινεται η υλη μικρη δεν ειναι...και παλι θα σου πω οσο περισσοτερο κανεις τοσο το καλυτερο...

Διάβαζες και τον Άυγουστο Πέτρο????? Οι καθηγητές γενικοότερα συμβουλεύουν να μην διανοηθούμε να ανοίξουμε σχολικό βιβλίο τον Άυγουστο γιατι μετά ετσι και αλλιώς θα πήζουμε στο δίαβασμα και θα το μεταιώσουμε που δεν ξεκουραστήκαμε οταν μπορούσαμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toufita

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα. Του χρόνου θα παω 3η λυκείου και θέλω απο τώρα το καλοκαίρι να ξεκινήσω προετοιμασία σε κανένα μάθημα. Ποιο μάθημα πιστεύετε οτι είναι καλύτερα; Πρώτα απ' ολα, δεν είμαι καλός στην παπαγαλία οπότε το σκέφτομαι για ιστορία. Επιπλέον, σκέφτηκα και για λατινικα. Δεν έχω κενά στην γραμματική της β λυκείου και στο φροντιστήριο έχουμε βγάλει και την γραμματική της γ'. Οπότε μου μένουν μόνο τα κείμενα. Να ξεκινήσω τα λατινικά κείμενα ή είναι πολύ εύκολα για να τα κάνω το καλοκαίρι; Απο αρχαία τι θα μπορούσα να κάνω;
Και κάτι άλλο που θα ήθελα... Ψάχνω κανένα βιβλίο για να με βοηθήσει στην έκθεση. Είμαι γύρω στο 15-16 και θα ήθελα να βελτιωθώ κι άλλο. Υπάρχουν βοηθήματα που σε βοηθούν στον τρόπο που θα γράφεις έκθεση; Πως να διατυπώνεις δηλαδή καλύτερα την σκέψη σου...;
Ψάχνω ακόμα και βιβλία για τα αρχαία, με πίνακες για γραμματική κυρίως. Δε μπορώ να πω πως η σχολική γραμματική με βοηθάει υπερβολικά. Για συντακτικό, έχω το βιβλίο του μπαχαράκη που είναι κορυφή πιστεύω.
Τέλος, απο βοηθήματα, ποιες είναι κατα τη γνώμη σας οι καλύτερες εκδόσεις για την θεωρητικά μαθήματα;

Ευχαριστώ!!!

λοιπόν του Μπαχαράκη το χρησιμοποιώ και γω ως καθηγήτρια, είναι όντως πολύ καλό. μετά μπορείς να πάρεις του Ζήτη για θεωρία και ασκήσεις γραμματικής. μπορείς λοιπόν να ασχολυθείς με αυτά τώρα και αφού φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο γραμματικοσυντακτικά να ξεκινήσεις μαθήματα. επίσης, κάνε μια πολύ καλή επανάληψη στη γραμματική των λατινικών. η έκθεση από βοήθημα είναι κάπως δύσκολο αν δεν έχεις κάποιον να σε καθοδηγήσει. προετοιμάσου σε όλα όσα σου είπα και μετά ξεκίνησε μαθήματα σε αρχαία,λατινικά και έκθεση. τα άλλα βγαίνουν πιο εύκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όλοι της θεωρητικής μαζευτήκατε εδώ μέσα? :)

nevermind, για βιολογία γενικής πιστεύω ότι μπορεί να ξεκινήσει κανείς ανετότατα απο Σεπτέμβρη και να την περάσει αρκετές φορές. Αν δείτε ότι στο φροντιστήριο ή στα ιδιαίτερα σας πάνε αργά και αγχώνεστε, διαβάστε και το παρακάτω μάθημα, καλό θα σας κάνει. Αλλά σιγουρα τα θερινά για το 6ο μαθημα τα θεωρω υπερβολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Η βιολογία βγαίνει πολύ άνετα. Εγώ που έκανα θερινά τα Χριστούγεννα την είχαμε τελειώσει και χωρίς να φορτωνόμαστε με πολλά, οπότε και αν δεν κάνετε τέλη Ιανουαρίου θα έχετε βγάλει την ύλη, πολύ πιο γρήγορα δηλαδή από όλα τα άλλα μαθήματα που εμείς αρχίσαμε επαναλήψεις μέσα Μαρτίου. Έχετε άπλετο χρόνο να τη βγάλετε όσες φορές θέλετε, τον Αύγουστο ξεκουραστείτε και μακριά από βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Βιολογία γενική, ΑΟΔΕ, βιολογία κατεύθυνσης, ιστορίες καλό είναι να διαβαστούν καλά το καλοκαίρι (χωρίς να πηγαίνετε φροντηστήριο καλοκαιριάτικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
γεια σας! και εγω εχω ξεκινησει καλοκαιρινα σε ολα τα μαθηματα. ομως δεν ξερω ποτε να αρχισω για αγγλικα και γαλλικα που θα δωσω ως ειδικα μαθηματα.τι μου προτεινετε?????:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
γεια σας! και εγω εχω ξεκινησει καλοκαιρινα σε ολα τα μαθηματα. ομως δεν ξερω ποτε να αρχισω για αγγλικα και γαλλικα που θα δωσω ως ειδικα μαθηματα.τι μου προτεινετε?????:)

Εξαρτάται από τη σχέση σου με τα ειδικά μαθήματα. Και εγώ θα επιλέξω αγγλικά, αλλά μιας και είμαι δυνατή σε αυτά, πήρα μόνο ένα βιβλίο για να κάνω επαναλήψεις και να συνηθίσω το format. Αυτό είναι το πιο γνωστό βιβλίο αγγλικών για εξάσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top