Θεολογία Αθήνας

619zx

Νεοφερμένος

Ο 619zx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας σπουδαζει στο συγκεκριμενο τμημα και αν ναι πως ειναι γενικα ως σχολη?Επιπλεον θα ηθελα να μαθω αν μπορω με κατατακτηριες εξετασεις μεσα απο την θεολογικη να περασω σε καποια αλλη σχολη..? Αν γινεται αυτο σε ποιες σχολες μπορω να παω? Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δες και εδώ για ινφο https://ischool.e-steki.gr/search.php?searchid=1909863
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

619zx

Νεοφερμένος

Ο 619zx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Δεν μου εμφανιζει την σελιδα..Μου λεει οτι δεν βρεθηκε αποτελεσμα..Γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Xm δεν ξέρω.
Μπες στο 1ο πεδίο και κάνε αναζήτηση σε αυτή την κατηγορία και γράψε θεολογία, βγάζει αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taxiarhis1992

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης Πολίμου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας σπουδαζει στο συγκεκριμενο τμημα και αν ναι πως ειναι γενικα ως σχολη?Επιπλεον θα ηθελα να μαθω αν μπορω με κατατακτηριες εξετασεις μεσα απο την θεολογικη να περασω σε καποια αλλη σχολη..? Αν γινεται αυτο σε ποιες σχολες μπορω να παω? Ευχαριστω!
Γεια σου! Εγώ σπουδάζω στο θεολογικό Αθήνας. Θα σου πω τη δική μου γνώμη για το τμήμα και γενικότερα τη σχολή. Η επιστήμη της Θεολογίας, αν κάνεις ένα απλό διάβασμα, είναι εύκολη. Όμως, κάποια από τα συγγράμματα φτάνουν ως και τις 1.000 σελίδες, π.χ. ''Εκκλησιαστική Ιστορία''. Ακόμα, κατά τη δική μου γνώμη, θα τα βρεις δύσκολα αν δεν πιστεύεις στο Θεό(γιατί όπως καταλαβαίνεις διδάσκεσαι το Θεό) και θα βαρεθείς σίγουρα με το περιεχόμενο των μαθημάτων το οποίο δεν αρκείται μόνο στο Χριστιανισμό αλλά επεκτείνεται και στον Ιουδα'ι'σμό(καταλαβαίνεις το λόγο) και ανάλογα με τα επιλεγόμενα μαθήματα που θα προτιμήσεις, και στις άλλες θρησκείες νυν και αρχαίες. Θα κάνεις βέβαια και άλλα μαθήματα όπως ψυχολογία, κοινωνιολογία, οικολογία, ψυχιατρική κ.λπ. Προσωπικά, η σχολή μου αρέσει πάρα πολύ! Όσον αφορά στα μεταπτυχιακά, απ' όσο ξέρω μπορείς να δώσεις κατατακτήριες. Το είδος των σχολών δεν το γνωρίζω. Άκουσα, όμως, ότι το Υπουργείο Παιδείας θα επιτρέπει μεταπτυχιακά μόνο σε παρόμοιο αντικείμενο σπουδών. Δηλαδή, από το θεολογικό δε θα μπορείς να πας στο μαθηματικό. Θα μπορείς, όμως, στο φιλολογικό, στο ιστορικό, στο τμήμα ψυχολογίας κ.λπ. Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
O 619zx πρέπει να εννοεί ότι αν μπορεί με κατατακτήριες εξετάσεις να εισαχθεί σε άλλη σχολή όχι σε μεταπτυχιακό αλλά προπτυχιακό επίπεδο.

η απάντηση είναι ότι ναι μπορεί να εισαχθεί σε όποια αλλη σχολή λαχταρά αν περάσει στις εξετάσεις. Πολλά τμήματα κάνουν και εισαγωγή με βάση βαθμού πτυχίου συνεπώς αν βγάλεις ένα βαθμό πτυχίου πάνω από 9,5 μπορείς να περάσεις σε οποιαδήποτε σχολή λαχταράς (νομική, ιατρική, ημμυ, μαθηματικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Από Θεολογία κατατακτήριες για Ψυχολογία γίνονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Λογικα γινεται, γιατι να μη γινεται ; Παντα για προπτυχιακο επιπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
μπορεις να δωσεις κατατακτηριες σε οποιαδηποτε σχολη θες, σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ομως αρκει να εισαι κατοχος πτυχιου.
οι κατατακτηριες ομως ΔΕΝ ειναι ευκολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
μπορεις να δωσεις κατατακτηριες σε οποιαδηποτε σχολη θες, σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ομως αρκει να εισαι κατοχος πτυχιου.
οι κατατακτηριες ομως ΔΕΝ ειναι ευκολες.

Ευχαριστώώώώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Θα διαφωνησω με την μπουφον. Οι κατατακτηριες ειναι πολυ πιο ευκολες απ τις πανελληνιες γτ δινεις μονο 3 σχετικα μαθηματα. Ειναι δυσκολες οταν θες να μπεις καπου που δε σ αρεσει. Πχ αν εγω εχω τρελα με την ψυχολογια ειναι καλυτερα να δωσω 3 μαθηματα ψυχολογιας εξετασεις που ουτως η αλλως τα διαβαζω για ατομικη ευχαριστηση, παρα να παω να δωσω αρχαια, λατινικα, εκθεση, νεα και αλλα ασχετα. Αλλωστε προκειται για μαθηματα που διδασκονται στη σχολη, δεν κανεις κατι παραπανω απ τους ηδη σπουδαστες, απλως πρεπει να γραψεις καλα, δεν πας για το 5. Η ψυχολογια εχει μεγαλη βαση απο πανελληνιες οποτε δε σε συμφερει να ασχοληθεις με αρχαια και αλλες μαλακιες εκτος αν το χεις τοσο πολυ. Xωρια οτι ο ανταγωνισμος ειναι πολυ περιορισμενος στις κατατακτηριες. Και δεν εννοω το απολυτο νουμερο γτ μπορει καπου να πανε αρκετοι, αλλα σημασια εχει ποσοι κατεβαινουν σοβαρα. Καλυτερα λοιπον να διαβασεις πραγματα σχετικα με τη σχολη που θες για τις εξετασεις παρα φιλολογικα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
δεν συγκρινα πανελληνιες με κατατακτηριες, αυτο το εχω κανει στο παρελθον και θεωρω οτι εχει να κανει με την σχολη που θες να μπεις. οσον αφορα τις υψηλοβαθμες σαφως και ειναι παλουκι μετα απο τοσα χρονια να πας για το 18-20. ενω αν μιλαμε για αλλαγη κατευθυνσης οι κατατακτηριες ειναι σχεδον μονοδρομος.
αλλα οι κατατακτηριες δεν ειναι ευκολες εξετασεις, το λεω επειδη σε μερικους κανει εντυπωση που μπορεις να μπεις σε οποιαδηποτε σχολη επιθυμεις (ενω το ιδιο ισχυει και για τις πανελληνιες) και μου δινουν την εντυπωση καποιοι, -δεν λεω για την russia4ever, ειναι γενικοτερο σχολιο- πως νομιζουν οτι οι κατακτηριες ειναι μια αιτηση ή κατι παρομοιο. επιπλεον και εχει ειπωθει σε αλλο τοπικ σε καποιες σχολες εξαντλειται η αυστηροτητα και εχει σημειωθει το φαινομενο να μπει ενας και ολες οι υπολοιπες θεσεις να μεινουν κενες. επομενως δεν μιλαμε για εναν απλο ανταγωνισμο αλλα για περιεργες συνθηκες που επικρατουν.
οπως και να εχει καποιος που επιθυμει να παρει ενα δευτερο πτυχιο εχει δυο δρομους ορθανοιχτους να διαλεξει και να αποφασισει ποιος ειναι ο σωστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Θα διαφωνησω με την μπουφον. Οι κατατακτηριες ειναι πολυ πιο ευκολες απ τις πανελληνιες γτ δινεις μονο 3 σχετικα μαθηματα. Ειναι δυσκολες οταν θες να μπεις καπου που δε σ αρεσει. Πχ αν εγω εχω τρελα με την ψυχολογια ειναι καλυτερα να δωσω 3 μαθηματα ψυχολογιας εξετασεις που ουτως η αλλως τα διαβαζω για ατομικη ευχαριστηση, παρα να παω να δωσω αρχαια, λατινικα, εκθεση, νεα και αλλα ασχετα. Αλλωστε προκειται για μαθηματα που διδασκονται στη σχολη, δεν κανεις κατι παραπανω απ τους ηδη σπουδαστες, απλως πρεπει να γραψεις καλα, δεν πας για το 5. Η ψυχολογια εχει μεγαλη βαση απο πανελληνιες οποτε δε σε συμφερει να ασχοληθεις με αρχαια και αλλες μαλακιες εκτος αν το χεις τοσο πολυ. Xωρια οτι ο ανταγωνισμος ειναι πολυ περιορισμενος στις κατατακτηριες. Και δεν εννοω το απολυτο νουμερο γτ μπορει καπου να πανε αρκετοι, αλλα σημασια εχει ποσοι κατεβαινουν σοβαρα. Καλυτερα λοιπον να διαβασεις πραγματα σχετικα με τη σχολη που θες για τις εξετασεις παρα φιλολογικα μαθηματα.


Νομιζω ειναι σχετικο, αναλογα με το τμημα. Ψυχολογια πχ εχει οντως απο πανελλαδικες υψηλη βαση, και οταν εχεις κανει 4+ χρονια φοιτητης, να κατσεις να διαβαζεις (βλεπε παπαγαλιζεις) μαθηματα λυκειου, για να ανταγωνιστεις παιδια που αφιερωνουν μια ολοκληρη χρονια σε αυτο ειναι λιγακι δυσκολο. Ακατορθωτο οχι, αλλα δυσκολο. Το να διαβασεις 3 μαθηματα πανεπιστημιακου επιπεδου, συνηθως 1ου και 2ου εξαμηνου μαλλον ειναι πιο εφικτο.

Απο την αλλη τωρα σε αλλες σχολες ο δρομος των Πανελληνιων νομιζω ειναι πιο ευκολος.Πχ Φιλολογιες: τι ειναι πιο εφικτο, να ξεσκουριασεις τα αρχαια της Γ λυκειου ή να δινεις Αρχαια του 1ου, ετους που μπορει να μην ειναι καν Αττικη διαλεκτος;
Και για ξενογλωσσες φιλολογιες πλην Αγγλικης, εαν ηδη κατεχεις τη γλωσσα σε πολυ καλο επιπεδο νομιζω παλι οι πανελληνιες ειναι καλλιτερη επιλογη. Στις κατατακτηριες εχει απο γλωσσολογιες μεχρι δυσκολα ξενογλωσσα κειμενα.


Σιγουρα παντως σε κατακτηριες σχολων με μεγαλη ζητηση, βλεπε Νομικη, Ψυχολογια υπαρχει πολυ μεγαλος ανταγωνισμος απο αποφοιτους για ~12 θεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Αν περάσει κάποιος θεολογία αλλά δεν είναι αυτό που πραγματικά επιθυμεί αλλά περνάει μόνο και μόνο για να περάσει κάπου, θα βαρεθεί την ζωή του σε αυτό το τμήμα ή θα καταφέρει να το τελειώσει κιόλας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Κουτσα στραβα θα τελιωσει καποτε καποιος που παει για την φοιτητικη ζωη μονο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ε, ντάξει. Σίγουρα πάει και για το πτυχίο, να υπάρχει δηλαδή για να μπορέσει μετά να μπει πουθενά αλλού με κατατακτήριες. Υπάρχει και η επιλογή του να σπουδάζει στη σχολή και να παρακολουθεί ταυτόχρονα μαθήματα σε ιεκ που πιθανόν να τον ενδιαφέρουν περισσότερο, έτσι και θα ασχοληθεί με αυτό που του αρέσει αλλά θα έχει και ένα πτυχίο, που ποτέ δεν ξέρεις πότε θα φανεί χρήσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ε, ντάξει. Σίγουρα πάει και για το πτυχίο, να υπάρχει δηλαδή για να μπορέσει μετά να μπει πουθενά αλλού με κατατακτήριες. Υπάρχει και η επιλογή του να σπουδάζει στη σχολή και να παρακολουθεί ταυτόχρονα μαθήματα σε ιεκ που πιθανόν να τον ενδιαφέρουν περισσότερο, έτσι και θα ασχοληθεί με αυτό που του αρέσει αλλά θα έχει και ένα πτυχίο, που ποτέ δεν ξέρεις πότε θα φανεί χρήσιμο.

μα γιατί να μπει(ς) σε αυτή τη διαδικασία? πήγαινε σε ΙΕΚ αν δεν σ' ενδιαφέρει κάποιο τμήμα σε πανεπιστήμιο/τει. κι από εκεί πτυχίο θα πάρεις. γιατί να πιεστείς τόσο? δεν ξέρω κάτι σχετικά με τη θεολογία αλλά, αν δεν σ' ενδιαφέρει καθόλου, ξέχνα το. τι νόημα έχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Αν ήταν έτσι δεν θα έδινα καν πανελλήνιες βασικά, πραγματικά για την εμπειρία θα πάω φέτος, με το "διάβασμα" που χω κάνει όλη την χρονιά. Δεν είναι πως δεν υπάρχει κανένα τμήμα που να μην με ενδιαφέρει, είναι ένα-δυο σχετικά με την τέχνη, είδα και τα μαθήματα και μου φαίνονται ενδιαφέρον όμως πιστεύω πως δεν θα μου ταιριάζει μετά, κατάλαβες. Όντως δεν έχει νόημα, μόνο τον χρόνο μου θα χάσω με σπουδάζοντας κάτι με το οποίο δεν θα ήθελα να ασχοληθώ ούτε λίγο και τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν περάσει κάποιος θεολογία αλλά δεν είναι αυτό που πραγματικά επιθυμεί αλλά περνάει μόνο και μόνο για να περάσει κάπου, θα βαρεθεί την ζωή του σε αυτό το τμήμα ή θα καταφέρει να το τελειώσει κιόλας;
Γνωρίζω κοπέλα που πέρασε θεολογία έτσι "από σπόντα" (η οποία μάλιστα ήταν σχεδόν άθεα) και τώρα βρίσκεται στο 3ο έτος. Σύμφωνα με τα λεγόμενά της η σχολή δεν είναι σαν "μοναστήρι" (όπως θα μπορούσε κάποιος να φανταστεί) ώστε να βαρεθεί τη ζωή του. Υπάρχουν πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα και οι καθηγητές δεν έχουν το φανατισμό κάποιων "ιεραρχών". Το περιβάλλον δεν είναι καθόλου "θεούσικο" και μπορεί η σχολή να χαρακτηριστεί σαν "φιλοσοφική". Κατά τη γνώμη της δεν είναι δύσκολη σχολή και μπορεί κάποιος να την τελειώσει χωρίς μεγάλο κόπο. Βέβαια, το τι θα κάνει όταν πάρει το πτυχίο του, αυτό αποτελεί ...άλλου παπά ευαγγέλιο.
Και κάτι σχετικό - άσχετο: Οι φοιτήτριες του θεολογικού (τελείως αντίθετα από το τι θα περίμενε κάποιος), είναι πολύ πιο προχώ στο ντύσιμο (ή μάλλον στο γδύσιμο) και στην όλη εμφάνιση από τις άλλες. (Πού είσαι nPb?)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.

Και κάτι σχετικό - άσχετο: Οι φοιτήτριες του θεολογικού (τελείως αντίθετα από το τι θα περίμενε κάποιος), είναι πολύ πιο προχώ στο ντύσιμο (ή μάλλον στο γδύσιμο) και στην όλη εμφάνιση από τις άλλες. (Πού είσαι nPb?)


Τι μου θύμισες τώρα ρε φίλε? Να'ταν τα νιάτα δυο φορές...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top