Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είμαι ειδικός, αλλά είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν γενικοί και ειδικότεροι σχεδιασμοί και πρωτόκολλα για να αντιμετωπιστούν αυτά. Άκουσα κάπου (δεν θυμάμαι από ποιον) ότι στόχος είναι ακόμα και αν υπάρχει κρούσμα να μην κλείνει το σχολείο/πανεπιστήμιο με αυξημένη και γρήγορη ιχνηλάτηση.

Εντάξει κάνουν τα πάντα να μη γίνει καραντίνα και συμφωνώ σε αυτό. Εφαρμόζουν μια στρατηγικη με ρίσκο
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Καλως ή κακως πρεπει να συνεχισουμε την ζωη μας.Δεν γινεται ολα να ειναι ανοιχτα και τα σχολεια να ειναι κλειστα.Επιπλεον τα σχολεια δεν ειναι πανεπιστημια.Δεν ειναι το ιδιο πραγμα.Ποτε θα σταματησετε να ειστε τοσο εγωκεντρικοι και να κοιτατε μονο τον εαυτο σας?Γαμωτο δεν ειστε το κεντρο του κοσμου.Η κυβερνηση εχει μια οικονομια να σωσει και θα κατσει να ασχολειται με τον καθε "πικραμενο" που θελει να ανοιξει η σχολη του.Κατι ξερουν οι ιατροι παραπανω και πραττουν αναλογως.Ελεος.Δεν βλεπετε οτι Αθηνα και Θεσσαλονικη εχουν πολλα κρουσματα και ειναι στο οριο του μοντελου του Πορου?Πραγματικα λυπαμαι.

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι και στην Ανταρκτικη να εισαι, αμα υπαρχει θεληση, θα πας μπροστα.Ολα τα αλλα ειναι παπαριες...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι έχουν δείξει αρκετά τέτοια περιστατικά Νίκο. Αν δεν συμμορφώνονται ούτε με αυτά , θα συμμορφωθούν στη ΜΕΘ με το καλό. (Αν επιβιώσουν)

Τις προάλλες είδαν φουσκωτό παραλίας με αποτρίχωση κωλοτρυπίδας σφίχτερμαν να λέει με περισσό θράσος στο δημοσιογράφο ότι δεν θα φορέσει μάσκα γιατί δεν τον εκφράζει. Αν δει κάποιο μέλος της οικογένειάς του να έχει συμπτώματα τότε και μόνο τότε θα φορέσει μάσκα. Τα σχόλια δικά σου...Το τι σούργελο κυκλοφορεί εκεί έξω δεν λέγεται. :wacko:
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Πριν λίγο με πήρε η μητέρα μου τηλ από την εργασία της, εργάζεται σε μεγάλη εταιρεία λιανεμπορίου και μου είπε τρομαγμένη ότι βρέθηκε κρούσμα στο προσωπικό,δηλαδή σε συναδελφό της. Και θα πάνε 100 άτομα προσωπικό για τεστ κορωναιο. Και ερωτώ τώρα εγώ. Με ποια λογική ανοίγουν τα σχολεία?


Α) Για να μπορούν οι γονείς να πηγαίνουν δουλειά
Β) Γιατί η εξ αποστάσεως εκπαίδευση δεν αντικαθιστά την δια ζώσης ΕΙΔΙΚΑ στα σχολεία.
Γ) Τα σχολεία πέρα απ' ότι είναι χώρος για να μαθαίνουν γράμματα τα παιδιά, είναι και χώρος όπου εκπαιδεύονται για να γίνουν άνθρωποι (κοινωνικοποίηση).

Αυτή είναι η λογική τους, με έμφαση στο Α.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
Α) Για να μπορούν οι γονείς να πηγαίνουν δουλειά
Β) Γιατί η εξ αποστάσεως εκπαίδευση δεν αντικαθιστά την δια ζώσης ΕΙΔΙΚΑ στα σχολεία.
Γ) Τα σχολεία πέρα απ' ότι είναι χώρος για να μαθαίνουν γράμματα τα παιδιά, είναι και χώρος όπου εκπαιδεύονται για να γίνουν άνθρωποι (κοινωνικοποίηση).
Πες τα!!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Πριν λίγο με πήρε η μητέρα μου τηλ από την εργασία της, εργάζεται σε μεγάλη εταιρεία λιανεμπορίου και μου είπε τρομαγμένη ότι βρέθηκε κρούσμα στο προσωπικό,δηλαδή σε συναδελφό της. Και θα πάνε 100 άτομα προσωπικό για τεστ κορωναιο. Και ερωτώ τώρα εγώ. Με ποια λογική ανοίγουν τα σχολεία?
Αυτό ακριβώς. Σκέψου λοιπόν, σε σχολή να βρεθεί έστω και ένα κρούσμα. Τρώει όλο το τμήμα καραντινουλα και να κάνουν το σταυρό τους μην έχουν κολλήσει
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό ακριβώς. Σκέψου λοιπόν, σε σχολή να βρεθεί έστω και ένα κρούσμα. Τρώει όλο το τμήμα καραντινουλα και να κάνουν το σταυρό τους μην έχουν κολλήσει

και όχι τίποτα, δεν μπορούμε να κάνουμε και αγκαλίτσες τώρα... Θα κοιμάμαι αγκαλιά με το μαξιλάρι
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Βλεπω εδω οτι πολλοι νομιζουν οτι ξερουν πολλα παραπανω απο την επιτροπη του υπουργειου.Βρε λες να πηγαν στραφη τα πτυχια ιατρικης?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς. Σκέψου λοιπόν, σε σχολή να βρεθεί έστω και ένα κρούσμα. Τρώει όλο το τμήμα καραντινουλα και να κάνουν το σταυρό τους μην έχουν κολλήσει
Πάμε να δούμε πολλές περιπτώσεις παρόμοιες.

1)Πας ένα ταξίδι με πλοίο και κάποιος εχει τον ιό: καραντίνα 2 εβδομάδες

2)Πας σε ένα εστιατόριο και κάποιος έχει τον ιό: 2 εβδομάδες καραντίνα

3)Πας σε μια παραλία και ο δίπλα σου έχει τον ιό: άντε γεια κόλλησες

4)Εργάζεσαι και ενας συνάδελφος σου ειχει το ιό:2 εβδομάδες μέσα

5)Μπαινεις σε ΜΜΜ και κάποιος είναι άρρωστος:η ίδια ιστορία ξανά

6)Πας σε ένα μπαρ και μια ομάδα ατόμων είναι άρρωστοι: το ίδιο ξανά

Συμπέρασμα: παντού μπορεί να την πάθεις όχι μόνο στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο και για να είμαστε σωστοί παιδιά τα 8.000 κρούσματα στην Ελλάδα δεν ήρθαν ούτε από σχολεία ούτε από πανεπιστήμια ήρθαν από άλλες δραστηριότητες που συνεχίζουν να είναι κανονικα σε λειτουργία.Αρα δεν υπάρχει λόγος να μην ανοίξει η εκπαίδευση.

Άλλη μια φορά να πω ότι δεν αναφαίνονται στις κοινωνικά ευπαθής ομαδες που εκεί η πολιτεία θα δράσει διαφορετικά.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βλεπω εδω οτι πολλοι νομιζουν οτι ξερουν πολλα παραπανω απο την επιτροπη του υπουργειου.Βρε λες να πηγαν στραφη τα πτυχια ιατρικης?

Εγώ δεν τελείωσα ιατρική . Λογιστής είμαι. Έχω βγει και σε ταινία. Αλλά δεν θυμάμαι στη ταινία να ανέφερα κάτι για το Κορωναιό
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Α) Για να μπορούν οι γονείς να πηγαίνουν δουλειά
Β) Γιατί η εξ αποστάσεως εκπαίδευση δεν αντικαθιστά την δια ζώσης ΕΙΔΙΚΑ στα σχολεία.
Γ) Τα σχολεία πέρα απ' ότι είναι χώρος για να μαθαίνουν γράμματα τα παιδιά, είναι και χώρος όπου εκπαιδεύονται για να γίνουν άνθρωποι (κοινωνικοποίηση).

Αυτή είναι η λογική τους, με έμφαση στο Α.
Α) εγώ θυμάμαι από νηπιαγωγείο εμένα στο σπίτι με τον μεγαλύτερο μου αδερφό (κατά 3 χρόνια)3 μήνες τα καλοκαίρια μονά μας στο σπίτι όλη μέρα σχεδόν επειδή οι δικοί μας δούλευαν. Τίποτε δεν παθαμε.
Β)Πολύ σωστή η πρότασή σου, δυστυχώς όμως το ελληνικό νοικοκυριό περιλαμβάνει και την γιαγια/παππού να πάρει το παιδί από το σχολείο και να το προσέξει. Αν κολλήσει το παιδί επίσης, θα χρειαστεί ένας γονέας να πάρει άδεια ώστε να είναι με το παιδί. Φέτος ο κόσμος αγώνα ολόκληρο εκαναν να επαναπροσληφθούν, σκέψου τι έχει να γίνει αν ξαφνικά πουν στους εργοδότες, θέλω 2 εβδομάδες άδεια.
Γ) η κοινωνικοποίηση γίνεται ακόμη και σε μικρές ομάδες. Δεν θα πάθουν τίποτα αν δεν έρθουν σε επαφή με μεγάλο πλήθος ατόμων για άλλους 1-2 μήνες.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
1-2 μήνες...;
αν δεν ανοίξεις τώρα, δεν ανοίγεις όλον τον χρόνο..
Έρχεται και γριπούλα να θυμίσουμε
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Πάμε να δούμε πολλές περιπτώσεις παρόμοιες.

1)Πας ένα ταξίδι με πλοίο και κάποιος εχει τον ιό: καραντίνα 2 εβδομάδες

2)Πας σε ένα εστιατόριο και κάποιος έχει τον ιό: 2 εβδομάδες καραντίνα

3)Πας σε μια παραλία και ο δίπλα σου έχει τον ιό: άντε γεια κόλλησες

4)Εργάζεσαι και ενας συνάδελφος σου ειχει το ιό:2 εβδομάδες μέσα

5)Μπαινεις σε ΜΜΜ και κάποιος είναι άρρωστος:η ίδια ιστορία ξανά

6)Πας σε ένα μπαρ και μια ομάδα ατόμων είναι άρρωστοι: το ίδιο ξανά

Συμπέρασμα: παντού μπορεί να την πάθεις όχι μόνο στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο και για να είμαστε σωστοί παιδιά τα 8.000 κρούσματα στην Ελλάδα δεν ήρθαν ούτε από σχολεία ούτε από πανεπιστήμια ήρθαν από άλλες δραστηριότητες που συνεχίζουν να είναι κανονικα σε λειτουργία.Αρα δεν υπάρχει λόγος να μην ανοίξει η εκπαίδευση.

Άλλη μια φορά να πω ότι δεν αναφαίνονται στις κοινωνικά ευπαθής ομαδες που εκεί η πολιτεία θα δράσει διαφορετικά.
1) σωστός άνθρωπος φέτος δεν πάει σε πλοίο για διακοπές, οι περισσότεροι με εγκέφαλο δεν πήγαμε.
2)είπαμε δεν πάμε σε εστιατόρια που γίνεται της τρελής, γι'αυτό εξάλλου υπάρχουν και τα όρια με τα τραπέζια ανα τετραγωνικό.
3)στις οργανωμένες παραλίες οι ξαπλώστρες τηρούν πάλι τις αποστάσεις, τώρα αν κάποιος δεν τις τηρεί, σκάβει το λάκκο του.
4,5) το 4 δεν μπορείς να κάνεις κάτι, γιατί πολύ απλά πρέπει να έχεις κάποια έσοδα. Το 5 είναι αυτό που πρέπει να αποφευχθεί. Γιατί ο ένας κολλάει όχι μόνο τους συνεπιβάτες του, αλλά και τους επόμενους οι οποίοι θα ακουμπήσουν επιφάνειες.
6) Τα ίδια. Πρέπει να είσαι πολύ ανεύθυνος για πας σε κλειστο (και ανοιχτό )ειδικά μπαρ που κόσμος μέσα είναι χωρίς μάσκες και γίνεται της τρελής.

Να σου θυμίσω κλείσαμε τα πανεπιστήμια μόνο με 40 κρούσματα. Γι'αυτό δεν είδαμε κρούσματα από τις σχολές. Τώρα όταν βλέπω πχ το Μαράκι στο ινστα να ανεβαζει στορυ που είναι σε κλαμπ και κανένας δε φορά μάσκα, και ξέρω ότι θα την έχω στη σχολή, προφανώς και θα είναι επικίνδυνο.

Δεν είναι μόνο οι ευπαθείς που κινδυνεύουν, είστε και εσείς οι υγιέστατοι. Δεν ήμαστε Γερμανία να έχουμε τόσες κλίνες ΜΕΘ ώστε να διασωληνωσουμε και νέους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
1) σωστός άνθρωπος φέτος δεν πάει σε πλοίο για διακοπές, οι περισσότεροι με εγκέφαλο δεν πήγαμε.
2)είπαμε δεν πάμε σε εστιατόρια που γίνεται της τρελής, γι'αυτό εξάλλου υπάρχουν και τα όρια με τα τραπέζια ανα τετραγωνικό.
3)στις οργανωμένες παραλίες οι ξαπλώστρες τηρούν πάλι τις αποστάσεις, τώρα αν κάποιος δεν τις τηρεί, σκάβει το λάκκο του.
4,5) το 4 δεν μπορείς να κάνεις κάτι, γιατί πολύ απλά πρέπει να έχεις κάποια έσοδα. Το 5 είναι αυτό που πρέπει να αποφευχθεί. Γιατί ο ένας κολλάει όχι μόνο τους συνεπιβάτες του, αλλά και τους επόμενους οι οποίοι θα ακουμπήσουν επιφάνειες.
6) Τα ίδια. Πρέπει να είσαι πολύ ανεύθυνος για πας σε κλειστο (και ανοιχτό )ειδικά μπαρ που κόσμος μέσα είναι χωρίς μάσκες και γίνεται της τρελής.

Να σου θυμίσω κλείσαμε τα πανεπιστήμια μόνο με 40 κρούσματα. Γι'αυτό δεν είδαμε κρούσματα από τις σχολές. Τώρα όταν βλέπω πχ το Μαράκι στο ινστα να ανεβαζει στορυ που είναι σε κλαμπ και κανένας δε φορά μάσκα, και ξέρω ότι θα την έχω στη σχολή, προφανώς και θα είναι επικίνδυνο.

Δεν είναι μόνο οι ευπαθείς που κινδυνεύουν, είστε και εσείς οι υγιέστατοι. Δεν ήμαστε Γερμανία να έχουμε τόσες κλίνες ΜΕΘ ώστε να διασωληνωσουμε και νέους.

Εγω θα πω ξανά ένα πράγμα: 8.020 κρούσματα μέχρι τώρα όλα είναι από δραστηριότητες εκτός σχολείου και πανεπιστημίου οι οποίες είναι ΑΝΟΙΚΤΕΣ.
Ευτυχώς οι επιστήμονες ανοίγουν τα σχολεία εύχομαι και στα πανεπιστήμια το ίδιο η τώρα η τουλάχιστον μετά τα Χριστούγεννα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
1-2 μήνες...;
αν δεν ανοίξεις τώρα, δεν ανοίγεις όλον τον χρόνο..
Έρχεται και γριπούλα να θυμίσουμε
Για τη γριπουλα να τσακιστουν οι αντι-εμβολιαστες μανάδες και να εμβολιάσουν τα παιδιά τους. Είναι τραγική αυτή κατάσταση να αρρωσταίνουν παιδιά επειδή βγαίνει η μάνα του και λέει δεν χρειάζεται το παιδί μου κάνει εμβόλια.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να σου θυμίσω κλείσαμε τα πανεπιστήμια μόνο με 40 κρούσματα. Γι'αυτό δεν είδαμε κρούσματα από τις σχολές. Τώρα όταν βλέπω πχ το Μαράκι στο ινστα να ανεβαζει στορυ που είναι σε κλαμπ και κανένας δε φορά μάσκα, και ξέρω ότι θα την έχω στη σχολή, προφανώς και θα είναι επικίνδυνο.

Κλείσαμε τα πάντα με 40 κρούσματα γιατί αφενός δεν ξέραμε τι ακριβώς ήταν αφετέρου είμαι 400 ΜΕΘ και τώρα κουτσά στραβά έχουμε 1000 και μια ιδέα τι αντιμετωπίζουμε.

Μόνο κάποιος που έχει μείνει καραντίνα μέσα από τις 11/03 είναι (σχετικά) ασφαλείς. Τα άλλα όλα είναι να'χαμε να λέγαμε.

Επίσης, τι 8020 καλέ; 7934 έχουμε!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Εγω θα πω ξανά ένα πράγμα: 8.020 κρούσματα μέχρι τώρα όλα είναι από δραστηριότητες εκτός σχολείου και πανεπιστημίου οι οποίες είναι ΑΝΟΙΚΤΕΣ.
Ευτυχώς οι επιστήμονες ανοίγουν τα σχολεία εύχομαι και στα πανεπιστήμια το ίδιο η τώρα η τουλάχιστον μετά τα Χριστούγεννα.
Ναι, σκέψου να ανοίξουν ΚΑΙ αυτά. Τα σχολεία είναι με 25 άτομα ανα ταξη περιπου, με παράθυρα. Τα πανεπιστήμια είναι μια άλλη κουβέντα καθώς τα περισσότερα αμφιθέατρα δεν έχουν εξαερισμό (φυσικό)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
Ναι, σκέψου να ανοίξουν ΚΑΙ αυτά. Τα σχολεία είναι με 25 άτομα ανα ταξη περιπου, με παράθυρα. Τα πανεπιστήμια είναι μια άλλη κουβέντα καθώς τα περισσότερα αμφιθέατρα δεν έχουν εξαερισμό (φυσικό)
Αν οι επιστήμονες πουν ναι οι άποψεις των άλλων (μέσα και οι δίκη μου) είναι για τα σκουπίδια.Ανοιγουν τα σχολεία και τα πανεπιστήμια μέχρι 50 ατόμων ώστε να δουν αν πάμε καλά θα ανοίξουν εντελος τα πανεπιστήμια αν όχι δεν θα ανοίξουμε.
Για να λένε ναι οι ειδικοί στα σχολεία παιδιά κάτι θα ξέρουν δεν περιμένουν εμάς από το Ischool να τους πούμε.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Κλείσαμε τα πάντα με 40 κρούσματα γιατί αφενός δεν ξέραμε τι ακριβώς ήταν αφετέρου είμαι 400 ΜΕΘ και τώρα κουτσά στραβά έχουμε 1000 και μια ιδέα τι αντιμετωπίζουμε.

Μόνο κάποιος που έχει μείνει καραντίνα μέσα από τις 11/03 είναι (σχετικά) ασφαλείς. Τα άλλα όλα είναι να'χαμε να λέγαμε.

Επίσης, τι 8020 καλέ; 7934 έχουμε!
Χώρα 11.000.000 με 1.000 μόνο κλίνες ΜΕΘ. Εδώ τον χειμώνα κατέρρευσαν όλες οι ΜΕΘ μόνο από κρούσματα της απλής γριπουλας που λέμε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top