Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μολις μας ανακοίνωσε η κοπέλα που νοικιάζουμε το σπίτι οτι μάλλον θα το αφήσει καθώς ατυπα το πολυτεχνείο εδω ανακοίνωσε ηδη εξ αποστάσεως !

Δεύτερο έτος ειναι τώρα κι ηδη τοσους μηνες πλήρωνε τζάμπα😅

Ολοι νοικιαζαμε τσαμπα αγαπητη. Δεν το ξεραμε και την πατησαμε. Και εγω απο τις 10 Μαρτιου που συνεβη αυτο και κλεισαμε με το πανεπιστημιο, νοικιαζα τσαμπα. Και δεν ειναι μονο αυτο τοτε δεν ξεραμε αν θα ξανα ανοιγαμε τοτε για να ξενοικιασουμε. Ασε που οι μεταφορικες καποιες δεν θυσιαζοταν να παρουν το ρισκο να ερθουν να παρουν τα πραγματα οσα και να πληρωνες. Αστο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κι εμένα 2 φίλες το αφήνουν το σπίτι τους στην Θεσσαλονίκη τέλος του μήνα, γιατί το ΑΠΘ τους χαιρετάει από απόσταση...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
η λογικη λεει οτι θα παει εξ αποστασεωσες και το χειμερινο.εγω προτειων να καθιερωθει εντελως αυτο το κολπο.πραγματικα ειναι για μεγαλες λουφες.ουτε να παιρνεις λεωφορεια να περιμενεις μιση ωρα να περασει,ουτε να σπας τα νευρα σου στο αμφιθεατρο,εισαι ξαπλα και κανεις μαθημα.απλα στις ταξεις να πηγαινουμε μονο οταν ειναι να δωσουμε
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Κι εμένα 2 φίλες το αφήνουν το σπίτι τους στην Θεσσαλονίκη τέλος του μήνα, γιατί το ΑΠΘ τους χαιρετάει από απόσταση...

ωχ αυτό πόνεσε.

Αμα ειναι καμία μικρή πολη οσο να ναι ειναι πιο εύκολο.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Δεν ξερω ρε παιδια, μπορει να ειμαι υπερβολικα σπαταλος, αλλα εγω στην θεση σας θα πηγαινα να νοικιασω, μονο και μονο για να ζησω την πολη ( ε και για να κανω και λιγο dolce vita), καθως δεν θα μπορουσα να ζησω αλλο στον τοπο κατοικιας, ειδικα μετα απο πανελληνιες.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αρκετός κόσμος θα το κάνει αυτό. Ωστόσο, υπάρχουν άτομα που προτιμάνε να δαπανήσουν αλλού τα χρήματα του ενοικίου, από τη στιγμή που δεν μένουν 5+ μήνες μέσα. Οι περισσότεροι που γνωρίζω ότι σπουδάζουν Ελλάδα, κρατάνε τα σπίτια τους. Αλλά το να το έχεις π.χ. 1 χρόνο απλώς να κάθεται αν δεν σκοπεύεις να πας ούτε στην πόλη για να μείνεις εκεί, ε δεν έχει νόημα.

Είναι και το θέμα των επίπλων. Αν έπιασες σπίτι χωρίς έπιπλα, μετά θα πρέπει να τα βάλεις είτε σε αποθήκη είτε μεταφορική και ξανά τα ίδια όταν χρειαστεί να βρεις σπίτι. Και άλλα έξοδα, δηλαδή.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Δεν ξερω ρε παιδια, μπορει να ειμαι υπερβολικα σπαταλος, αλλα εγω στην θεση σας θα πηγαινα να νοικιασω, μονο και μονο για να ζησω την πολη ( ε και για να κανω και λιγο dolce vita), καθως δεν θα μπορουσα να ζησω αλλο στον τοπο κατοικιας, ειδικα μετα απο πανελληνιες.

Μακάρι να είχα λεφτά να το κάνω αυτό απλά... Αλλιώς όλοι μας θα επιλέγαμε να σπουδάσουμε στην πόλη που περάσαμε, ακόμα κι αν γίνουν τα μαθηματα ηλεκτρονικά
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκεφτείτε εγώ πριν 1 χρόνο, είχα νοικιάσει σπίτι στη Θεσσαλονίκη επιπλωμένο. Και το μόνο που αγόρασα ήταν το πλυντήριο, τον αφυγραντήρα. Τα υπόλοιπα τα είχε ΟΛΑ μέσα. στο τέλος βλέπω να παίρνω μόνο τον αφυγραντήρα και το πλυντήριο να το αφήσω, σε συνεννόηση με το σπιτονοικοκύρη αν συμφωνήσει να μου δώσει την εγγύηση. Γενικά, αν είναι για 1 χρόνο καλό είναι να ξενοικιάσουν τα σπίτια οι φοιτητές. ΑΝ είναι για ένα 6μήνο ΟΧΙ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

262 ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ. Πριν λίγο το ανακοίνωσαν. Και μάλιστα ΕΓΧΩΡΙΑ. Καλό 2021
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
[
Μακάρι να είχα λεφτά να το κάνω αυτό απλά... Αλλιώς όλοι μας θα επιλέγαμε να σπουδάσουμε στην πόλη που περάσαμε, ακόμα κι αν γίνουν τα μαθηματα ηλεκτρονικά

εσυ αφου δικαιούσαι , αν με το καλο περάσεις εκει που θες , μετεγγραφή για Αθήνα μέσω αδερφων γιατί αγχώνεσαι; 🙃
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σκεφτείτε εγώ πριν 1 χρόνο, είχα νοικιάσει σπίτι στη Θεσσαλονίκη επιπλωμένο. Και το μόνο που αγόρασα ήταν το πλυντήριο, τον αφυγραντήρα. Τα υπόλοιπα τα είχε ΟΛΑ μέσα. στο τέλος βλέπω να παίρνω μόνο τον αφυγραντήρα και το πλυντήριο να το αφήσω, σε συνεννόηση με το σπιτονοικοκύρη αν συμφωνήσει να μου δώσει την εγγύηση. Γενικά, αν είναι για 1 χρόνο καλό είναι να ξενοικιάσουν τα σπίτια οι φοιτητές. ΑΝ είναι για ένα 6μήνο ΟΧΙ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

262 ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ. Πριν λίγο το ανακοίνωσαν. Και μάλιστα ΕΓΧΩΡΙΑ. Καλό 2021


Νομίζω το πρόβλημα το έχετε κυρίως εσείς που ειστε τώρα δεύτερο έτος και οι τελειόφοιτοι.

Εννοω το δίλλημα .Γιατι οσο να ναι τριτο ετος δεν αφήνεις σπιτι.

Εσεις καλα καλα δε προσαρμόστηκατε και εσκασε η καραντίνα.

Προσωπικά αν ήμουνα τίποτα Ρέθυμνο κι αυτά θα το άφηνα.

Τωρα για τους φετινούς...νοικιάσουν δε νοικιάσουν δε θα πανε αφού τα πανεπιστήμια δε θα ειναι ανοιχτά να κανουν παρεες.

Προσωπικά περναω φέτος σε 2η σχολη και σκόπευω να μετακομίσω Αθηνα.
Γυρω στο Νοέμβρη σκοπεύω να ψάξω για σπιτι.

Αν δω φυσικά οτι παει Προς το χειρότερο με τον κοβιντ θα ψαξω στο εαρινο.


Το καλο με εσενα πάντως ειναι οτι ειναι επιπλωμένο.

Ενα πλυντήριο δεν ειναι κατι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
[


εσυ αφου δικαιούσαι , αν με το καλο περάσεις εκει που θες , μετεγγραφή για Αθήνα μέσω αδερφων γιατί αγχώνεσαι; 🙃
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:




Νομίζω το πρόβλημα το έχετε κυρίως εσείς που ειστε τώρα δεύτερο έτος και οι τελειόφοιτοι.

Εννοω το δίλλημα .Γιατι οσο να ναι τριτο ετος δεν αφήνεις σπιτι.

Εσεις καλα καλα δε προσαρμόστηκατε και εσκασε η καραντίνα.

Προσωπικά αν ήμουνα τίποτα Ρέθυμνο κι αυτά θα το άφηνα.

Τωρα για τους φετινούς...νοικιάσουν δε νοικιάσουν δε θα πανε αφού τα πανεπιστήμια δε θα ειναι ανοιχτά να κανουν παρεες.

Προσωπικά περναω φέτος σε 2η σχολη και σκόπευω να μετακομίσω Αθηνα.
Γυρω στο Νοέμβρη σκοπεύω να ψάξω για σπιτι.

Αν δω φυσικά οτι παει Προς το χειρότερο με τον κοβιντ θα ψαξω στο εαρινο.


Το καλο με εσενα πάντως ειναι οτι ειναι επιπλωμένο.

Ενα πλυντήριο δεν ειναι κατι.

Μεταπτυχιακός φοιτητής είμαι. Μεταπτυχιακό κάνω στη Θεσσαλονίκη. Εμένα η διπλωματική μου έμεινε, οπότε δεν ισχύει αυτό που λες. Δεν είμαι σε προπτυχιακό. Αυτό το έχω τελειώσει από το 2015 ( χαχα). Έχεις δίκιο σε αυτό. Πάντως, μη βιαστείς για το σπίτι στην Αθήνα. Γιατί αν πας κατά το καινούριο έτος να νοικιάσεις, έχει αρκετά σπίτια. Είναι πάντα η εποχή, όπου η Αθήνα έχει σπίτια και ανοίγει η αγορά. Και εγώ κάνω υπομονή, να τελειώσω με τη Θεσσαλονίκη , να μετακομίσω του χρόνου Αθήνα γιατί επάνω Θεσσαλονίκη τα βλέπεις και εσύ ότι δεν παλεύετια η κατάσταση. Μία ο ΟΑΣΘ, μια η εγκληματικότητα, μια η υγρασία μια η ελλειψη επαγγελματικών ευκαιριών, μόνο η φοιτητική ζωή αξίζει
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι θα ανοίξουν τα πανεπιστήμια - εννοείται με κανόνες κλπ κλπ ...

 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι θα ανοίξουν τα πανεπιστήμια - εννοείται με κανόνες κλπ κλπ ...


Και τι κανόνες να βάλεις? Διάβασε αυτό που δήλωσε κάποια του Υπουργείου Παιδείας. Θα κάνουν τεστ οι φοιτητές στα πανεπιστήμια, και θα μπουν μασκες. ΔΗλ 300 ατομα σε ενα αμφιθέατρο θα φοράνε μάσκες. Όλα θα κριθούν σε 17 ημέρες, αλλά βάζοντας τους φοιτητές στο αμφιθέατρο και με τόση πλειοψηφία, χάνεις τη μπάλα για μένα ως κράτος. Θα αυξηθούν τα κρούσματα κα ιθα γίνει χαμός. Δεν νομίζω
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Και τι κανόνες να βάλεις? Διάβασε αυτό που δήλωσε κάποια του Υπουργείου Παιδείας. Θα κάνουν τεστ οι φοιτητές στα πανεπιστήμια, και θα μπουν μασκες. ΔΗλ 300 ατομα σε ενα αμφιθέατρο θα φοράνε μάσκες. Όλα θα κριθούν σε 17 ημέρες, αλλά βάζοντας τους φοιτητές στο αμφιθέατρο και με τόση πλειοψηφία, χάνεις τη μπάλα για μένα ως κράτος. Θα αυξηθούν τα κρούσματα κα ιθα γίνει χαμός. Δεν νομίζω
Ακριβώς, θα φοράνε μάσκες, επίσης δεν είναι υποχρεωτική η παρουσία κανενός, όποιος δεν ... «μπορεί» ας συνεχίσει το αραλίκι του, υποτίθεται πρόκειται περί ακαδημαϊκών πολιτών, οπότε όποιος θέλει να το παίξει εξυπνάκιας, αντιδραστικός κλπ, προφανώς θα αποβάλλεται ...
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακριβώς, θα φοράνε μάσκες, επίσης δεν είναι υποχρεωτική η παρουσία κανενός, όποιος δεν ... «μπορεί» ας συνεχίσει το αραλίκι του, υποτίθεται πρόκειται περί ακαδημαϊκών πολιτών, οπότε όποιος θέλει να το παίξει εξυπνάκιας, αντιδραστικός κλπ, προφανώς θα αποβάλλεται ...

Καλά εντάξει εσύ νομίζεις ότι το πανεπιστήμιο είναι σχολείο. Τα πανεπιστήμια έχουν το Αυτοδιοίκητο και αποφασίζει το καθένα τι θα πράξει. Επίσης κανένας δεν θα πάρει ευθύνη για τον άλλον, προπαντώς οι καθηγητές. ΑΝ αυτό το πράγμα, συνεχίζει και χτυπάει ασταμάτητα, μη περιμένεις να ανοίξει απολύτως τίποτα, εκτός από τις σχολές που έχουν εργαστήρια. Θα το δεις και με τα μάτια σου. Για την ακρίβεια ακόμα δεν έχεις δει τίποτα. Πιστεύω ότι αυτό που ζούμε, είναι μόνο η αρχή με τα καθημερινά κρούσματα που όσο πάει και χειροτερεύει. Θες να σου πω και το άκρως χειρότερο της λογικής.? Σε ποιο γενικό lockdown 2 θα πας όταν η Ευρώπη η ίδια είπε Δεν ξανατυπώνουμε χρήμα και ότι πήραμε- πήρατε...τι νομιζεις οτι θελει κανεις το γενικό lockdown. σου λεει απο εκει και περα ανέλαβε την ευθύνη για τον εαυτό σου. ΔΕΝ τους απασχολεί τίποτα
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Καλά εντάξει εσύ νομίζεις ότι το πανεπιστήμιο είναι σχολείο. Τα πανεπιστήμια έχουν το Αυτοδιοίκητο και αποφασίζει το καθένα τι θα πράξει. Επίσης κανένας δεν θα πάρει ευθύνη για τον άλλον, προπαντώς οι καθηγητές. ΑΝ αυτό το πράγμα, συνεχίζει και χτυπάει ασταμάτητα, μη περιμένεις να ανοίξει απολύτως τίποτα, εκτός από τις σχολές που έχουν εργαστήρια. Θα το δεις και με τα μάτια σου. Για την ακρίβεια ακόμα δεν έχεις δει τίποτα. Πιστεύω ότι αυτό που ζούμε, είναι μόνο η αρχή με τα καθημερινά κρούσματα που όσο πάει και χειροτερεύει. Θες να σου πω και το άκρως χειρότερο της λογικής.? Σε ποιο γενικό lockdown 2 θα πας όταν η Ευρώπη η ίδια είπε Δεν ξανατυπώνουμε χρήμα και ότι πήραμε- πήρατε...τι νομιζεις οτι θελει κανεις το γενικό lockdown. σου λεει απο εκει και περα ανέλαβε την ευθύνη για τον εαυτό σου. ΔΕΝ τους απασχολεί τίποτα
Αυτό λέω και εγώ γενικό lockdown δεν έχει ξανά, μόνο όπου υπάρχουν κρούσματα κλπ, άρα πρόθεσή τους είναι να ανοίξουν και βλέποντας και κάνοντας κατά περίπτωση ...
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό λέω και εγώ γενικό lockdown δεν έχει ξανά, μόνο όπου υπάρχουν κρούσματα κλπ, άρα πρόθεσή τους είναι να ανοίξουν και βλέποντας και κάνοντας κατά περίπτωση ...

ΔΕΝ πρόκειται να το κάνουν. χαχα και εδώ τι νομίζεις ότι το τεστ θα είναι δωρεάν, ή οτι οι γραμματείες και τα αμφιθέατρα θα σε περιμένουν με ανοιχτές αγκαλιές. Προθεσή τους είναι να αποφύγουν τα μεγάλα μπούγια ( συνωστισμοί). 300 άτομα σε αίθουσα προπτυχιακού είναι άκρως επικίνδυνο, ακόμα και 100 να είναι. Τα βλέπεις τι γίνεται στους γάμους ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ. Αν συνεχιστεί αυτό, καλό 2021. ΑΝ πάλι μειωθούν το μήνα Σεπτέμβριο σε διψήφια, τότε ναι θα ανοίξουν. αλλά με 230 κρούσματα κάθε μέρα και θανάτους, που ακόμα και το τεστ να κάνεις μετά, θα πας αλλού και μπορεί να κολλήσεις, βράστο. Δεν έχει. Εξάλλου αυτό το είπε ένας λοιμωξιολόγος. Κανείς από το Παιδείας
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
ΔΕΝ πρόκειται να το κάνουν. χαχα και εδώ τι νομίζεις ότι το τεστ θα είναι δωρεάν, ή οτι οι γραμματείες και τα αμφιθέατρα θα σε περιμένουν με ανοιχτές αγκαλιές. Προθεσή τους είναι να αποφύγουν τα μεγάλα μπούγια ( συνωστισμοί). 300 άτομα σε αίθουσα προπτυχιακού είναι άκρως επικίνδυνο, ακόμα και 100 να είναι. Τα βλέπεις τι γίνεται στους γάμους ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ. Αν συνεχιστεί αυτό, καλό 2021. ΑΝ πάλι μειωθούν το μήνα Σεπτέμβριο σε διψήφια, τότε ναι θα ανοίξουν. αλλά με 230 κρούσματα κάθε μέρα και θανάτους, που ακόμα και το τεστ να κάνεις μετά, θα πας αλλού και μπορεί να κολλήσεις, βράστο. Δεν έχει. Εξάλλου αυτό το είπε ένας λοιμωξιολόγος. Κανείς από το Παιδείας
Τι να πω δεν ξέρω, ενώ είχαμε πάει τόσο καλά, άνοιξαν στην αρχή ασύστολα και άκριτα τα σύνορα, κατέβηκαν τα μισά Βαλκάνια και μετά έτρεχαν να το μαζέψουν ...
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι να πω δεν ξέρω, ενώ είχαμε πάει τόσο καλά, άνοιξαν στην αρχή ασύστολα και άκριτα τα σύνορα, κατέβηκαν τα μισά Βαλκάνια και μετά έτρεχαν να το μαζέψουν ...

Δεν γινόταν διαφορετικά αδερφέ. Και δυστυχώς δεν μπορούν να μας κλείσουν πάλι. Μέχρι να βρεθεί το εμβόλιο θα κάνουμε το σταυρό μας. Είναι δύσκολα τα πράγματα. Δηλ κάποιες εκτιμήσεις που βγαίνουν για το χειμώνα και για τα κρούσματα, καλό είναι να τις παίρνουμε στα σοβαρά και να προστατευόμαστε
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Δεν γινόταν διαφορετικά αδερφέ. Και δυστυχώς δεν μπορούν να μας κλείσουν πάλι. Μέχρι να βρεθεί το εμβόλιο θα κάνουμε το σταυρό μας. Είναι δύσκολα τα πράγματα. Δηλ κάποιες εκτιμήσεις που βγαίνουν για το χειμώνα και για τα κρούσματα, καλό είναι να τις παίρνουμε στα σοβαρά και να προστατευόμαστε
Δεν γινόταν οκ, αλλά εκ του αποτελέσματος φαίνεται ότι έγινε με λάθος τρόπο και δεν βοήθησε - το αντίθετο - έβλαψε και την κοινωνία και την οικονομία ...
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Συζητάνε να μην ανοίξουν τα σχολεία μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου. Δεδομένου ότι δυσκολεύονται να ανοίξουν τα σχολεία και να διευκολύνουν τους εργαζομένους, πώς θα ανοίξουν τα πανεπιστήμια;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top