Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ομολογώ ότι δεν γνωρίζω καθόλου, περιμένουν όλοι να δουν πώς θα εξελιχθεί η κατάσταση.
Η γνώμη μου πάντως είναι ότι πάμε σε κάτι ενδιάμεσο: τα θεωρητικά θα μείνουν online και τα υπόλοιπα θα γίνονται διά ζώσης αλλά πολύ πιο αραιά.
Τι σημαίνει θεωρητικά, μα θεωρητικά είναι το 90/100 των μαθημάτων και υποχρεωτικές παρουσίες σχεδόν πουθενά, ακόμα και στην Ιατρική το πολύ να έχουν 5 εργαστήρια υποχρεωτικά όλα τα χρόνια και το μόνο υποχρεωτικό είναι οι κλινικές τα δυο τελευταία χρόνια! Αυτό που δεν έχετε αντιληφθεί μάλλον είναι ότι ΔΕΝ υπάρχουν λεφτά να κάθεται ο κόσμος και να τον πληρώνει. Θα ανοίξουν όλα κανονικά με μάσκες και θα επιβάλει τοπικά lockdown όταν και όπου χρειαστεί...
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει μία λύση που θα μπορέσει να τους ευχαριστήσει όλους.
Δική μου (αποκλειστικά) γνώμη είναι να ανοίξουν όλα κανονικά. Δεν γίνεται να είμαστε σε γυάλα συνέχεια. Απλά δεν πιστεύω ότι θα το ρισκάρουν αν δεν υπάρχει κάμψη μετά τις 20/08.

Επίσης, αν θέλουμε να τα λέμε όλα, υποχρεωτικά μπορούν να γίνουν όλα με ένα "κλικ". Ας προσέχουμε τι ευχόμαστε! :)
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Το Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο πάντως θα ανοίξει 1 Οκτωβρίου όπως πάντα και οι ΟΣΣ θα είναι υποχρεωτικά ηλεκτρονικά.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Αναφέρεται μεν στα σχολεία, ωστόσο δείχνει την πρόθεσή τους να ανοίξουν κανονικά και βλέποντας και κάνοντας ...

 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλή Επιτυχία.Πάντως μια χαρά είσαι,σε ζηλεύω.Μακάρι να είχα τελειώσει Διδακτορικό στα 36....btw σε ποιό Μεταπτυχιακό του ΕΑΠ ήσουν ΣΕΠ ; Επειδή είπατε πως τα πράγματα είναι ελαστικά και με ενδιαφέρει σε περίπτωση δεύτερου μεταπτυχιακού. :P
Όσες φορές και αν με ρωτήσεις και όπου και αν με ρωτήσεις, δεν θα σου απαντήσω και το ξέρεις! :) Οπότε σταμάτα να ρωτάς!😂
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Διάβασα ότι οι βάσεις ενδέχεται να ανακοινωθούν έως και 1η Σεπτέμβρη. Θεωρειτε ότι τέλη Αυγούστου θα έχει βγει ανακοίνωση για το άνοιγμα ή μη των πανεπιστημίων;
Συζητώντας με γνωστούς μου που σπουδάζουν στο Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος και στο Εκπα μου είπαν ότι μάλλον δεν θα ανοίξουν τα παραπάνω πανεπιστημια.
Αν συμβεί αυτό , η απόφαση θα αφορά και τα περιφερειακά πανεπιστήμια;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Διάβασα ότι οι βάσεις ενδέχεται να ανακοινωθούν έως και 1η Σεπτέμβρη. Θεωρειτε ότι τέλη Αυγούστου θα έχει βγει ανακοίνωση για το άνοιγμα ή μη των πανεπιστημίων;
Συζητώντας με γνωστούς μου που σπουδάζουν στο Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος και στο Εκπα μου είπαν ότι μάλλον δεν θα ανοίξουν τα παραπάνω πανεπιστημια.
Αν συμβεί αυτό , η απόφαση θα αφορά και τα περιφερειακά πανεπιστήμια;

Έχει αναφερθεί και παραπάνω ότι κάθε πανεπιστήμιο πιθανότατα θα αποφασίσει για τον εαυτό του, ένεκα αυτοδιοίκητου. Επομένως, μόλις με το καλό δεις που έχεις περάσει, ακολούθησε στα social media τους λογαριασμούς του πανεπιστημίου σου ή τις αντίστοιχες ομάδες στο facebook κ.λπ. και να παρακολουθείς συστηματικά τη σελίδα του τμήματος.:)
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν βλέπω να ανοίγουν τα πανεπιστήμια για πολλούς λόγους. Πλέον και οι καθηγητές, συνήθισαν αυτό με την εξ αποστάσεως και απλά θα είναι ανοιχτά για διοικητικές παροχές. Εδώ πολλά μάστερ, έκαναν τις συνεντεύξεις για τους νέους υποψήφιιους, σχεδόν όλα σε εξ αποστάσεως μορφή. Οπότε δεν μου προκαλεί εντύπωση. ΔΕΝ πιστεύω ότι θα ανοίξουν τα πανεπιστήμια ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ μέχρι τα Χριστούγεννα. Καλό 2021
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν βλέπω να ανοίγουν τα πανεπιστήμια για πολλούς λόγους. Πλέον και οι καθηγητές, συνήθισαν αυτό με την εξ αποστάσεως και απλά θα είναι ανοιχτά για διοικητικές παροχές. Εδώ πολλά μάστερ, έκαναν τις συνεντεύξεις για τους νέους υποψήφιιους, σχεδόν όλα σε εξ αποστάσεως μορφή. Οπότε δεν μου προκαλεί εντύπωση. ΔΕΝ πιστεύω ότι θα ανοίξουν τα πανεπιστήμια ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ μέχρι τα Χριστούγεννα. Καλό 2021
Κρατάω το κορυφαίο που αναφέρεις - έκλαψα αλήθεια -, ότι συνήθισαν οι καθηγητές, ναι με λούφα και παραλλαγή, όχι ότι πριν ήταν καλύτερα, αλλά πατούσαν και καμία φορά, τώρα αραχτοί και πέφτουν τα φράγκα τσάμπα ...
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κρατάω το κορυφαίο που αναφέρεις - έκλαψα αλήθεια -, ότι συνήθισαν οι καθηγητές, ναι με λούφα και παραλλαγή, όχι ότι πριν ήταν καλύτερα, αλλά πατούσαν και καμία φορά, τώρα αραχτοί και πέφτουν τα φράγκα τσάμπα ...

Καλά δεν νομίζω ότι είπα και κάτι παράλογο. και αυτό που είπες εσύ και εγώ.. H πραγματικότητα είναι. Αλλά όπως και να έχει, από τη στιγμή που τα Πανεπιστήμια έχουν το αυτοδιοίκητο , δεν πρόκειται να ανοίξουν. Ειδικά αυτά της Θεσσαλονίκης που δνε έχουν και τις υποδομές για να αερίζεται ο χώρος. Οπότε μέχρι τα Χριστούγεννα σε προπτυχιακά και μάστερ καλό είναι να ξεχαστει η δια ζώσης
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν βλέπω να ανοίγουν τα πανεπιστήμια για πολλούς λόγους. Πλέον και οι καθηγητές, συνήθισαν αυτό με την εξ αποστάσεως και απλά θα είναι ανοιχτά για διοικητικές παροχές. Εδώ πολλά μάστερ, έκαναν τις συνεντεύξεις για τους νέους υποψήφιιους, σχεδόν όλα σε εξ αποστάσεως μορφή. Οπότε δεν μου προκαλεί εντύπωση. ΔΕΝ πιστεύω ότι θα ανοίξουν τα πανεπιστήμια ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ μέχρι τα Χριστούγεννα. Καλό 2021

Δηλαδή, αν περάσω εγώ Κρήτη να κάνω ή όχι αίτηση μετεγγραφής? Γιατί ίσως δεν χρειαστεί να κατέβω Κρήτη τουλάχιστον για το πρώτο έτος
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή, αν περάσω εγώ Κρήτη να κάνω ή όχι αίτηση μετεγγραφής? Γιατί ίσως δεν χρειαστεί να κατέβω Κρήτη τουλάχιστον για το πρώτο έτος

Θα πας να γραφτεις κανονικα, βασικα θα κανετε ηλεκτρονικη εγγραφη και θα κανετε λογικα εξ αποστασεως μαθηματα. Θα τα παρακολουθεις και θα κανεις και αιτηση μεταγραφης οταν ανοιξει το συστημα επισης ηλεκτρονικα.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Θα πας να γραφτεις κανονικα, βασικα θα κανετε ηλεκτρονικη εγγραφη και θα κανετε λογικα εξ αποστασεως μαθηματα. Θα τα παρακολουθεις και θα κανεις και αιτηση μεταγραφης οταν ανοιξει το συστημα επισης ηλεκτρονικα.

Γιατί πλέον γίνονται ηλεκτρονικά; Δεν απαιτείται να προσκομίσεις στην Γραμματεία τα δικαιολογητικά;

Γιατί σκεφτόμουν μήπως εφόσον τα μαθήματα θα γίνονται εξ αποστάσεως λογικά για το πρώτο έτος, να μην κάνω την αίτηση μετεγγραφής, να εργαστώ και να μαζέψω αρκετά λεφτα και με το καλό όταν αρχίσει το 2ο έτος να μπορέσω να κατέβω και να παρακολουθώ από εκεί τα μαθήματα
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί πλέον γίνονται ηλεκτρονικά; Δεν απαιτείται να προσκομίσεις στην Γραμματεία τα δικαιολογητικά;

Γιατί σκεφτόμουν μήπως εφόσον τα μαθήματα θα γίνονται εξ αποστάσεως λογικά για το πρώτο έτος, να μην κάνω την αίτηση μετεγγραφής, να εργαστώ και να μαζέψω αρκετά λεφτα και με το καλό όταν αρχίσει το 2ο έτος να μπορέσω να κατέβω και να παρακολουθώ από εκεί τα μαθήματα

Αν τα κλείσουν πάλι όλα λόγω του Κορωναιού όλα θα γίνουν ηλεκτρονικά. Παρακολούθησε ηλεκτρονικά όπως σου είπα και ετοιμάσου για ηλεκτρονικές αιτήσεις
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
203 κρούσματα σήμερα και υπάρχουν πιθανότητες να ανοίξουν τα πανεπιστήμια; Δεν το νομίζω :P
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Πάω να αγοράσω κανένα MAC Book στον υπολογιστή θα βγάλω τα φοιτητικά μου χρόνια 😑😑😑😑😑😑😑
Αναρωτιέμαι τόσο αδιάφοροι, τόσο αναίσθητοι είναι, επειδή βέβαια οι ίδιοι δεν έχουν οικονομική ανάγκη και δεν ενημερώνουν άμεσα τον κόσμο τι πλάνο έχουν ή δεν έχουν καν - ακόμη χειρότερο! Υπάρχουν άνθρωποι που είναι σίγουροι για την πόλη που περνάνε και έχουν κλείσει σπίτια, άλλοι που πιθανολογούν, πχ εμένα έδινε άτομο από οικογενειακό περιβάλλον και αισιοδοξούμε με 17.925 για Νομική Θεσσαλονίκης και έχουμε κάτι υπόψιν μας, γιατί το κάνουν αυτό;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι τόσο αδιάφοροι, τόσο αναίσθητοι είναι, επειδή βέβαια οι ίδιοι δεν έχουν οικονομική ανάγκη και δεν ενημερώνουν άμεσα τον κόσμο τι πλάνο έχουν ή δεν έχουν καν - ακόμη χειρότερο! Υπάρχουν άνθρωποι που είναι σίγουροι για την πόλη που περνάνε και έχουν κλείσει σπίτια, άλλοι που πιθανολογούν, πχ εμένα έδινε άτομο από οικογενειακό περιβάλλον και αισιοδοξούμε με 17.925 για Νομική Θεσσαλονίκης και έχουμε κάτι υπόψιν μας, γιατί το κάνουν αυτό;
Φίλε είναι για κλάματα η κατάσταση δυστυχώς.Δεν ενδιαφέρονται για εμάς καθόλου.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Φίλε είναι για κλάματα η κατάσταση δυστυχώς.Δεν ενδιαφέρονται για εμάς καθόλου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ας δούμε πρώτα πότε θα ανακοινωθούν οι βάσεις για τους πρωτοετείς, γιατί τα έχουν κάνει μπάχαλο με τα ποσοστά των θέσεων, ειδικά στο 3ο με το ποσοστό που έδωσαν στο παλιό!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top