Covid-19: Πότε θα ανοίξουν τα Πανεπιστήμια;

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To κάθε πανεπιστήμιο έχει το αυτοδιοίκητο, κοινώς την αυτονομία. Οπότε μπορεί το ΑΠθ πχ να παραμείνει κλειστό και το ΕΚΠΑ να ανοίξει. Γι αυτό σας είπα και σε άλλο ποστ. ΠΑΡΤΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΕΣ σας
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
στο τμημα μου παντως που μιλησα μεσω email μου ειπαν
Περιμένουμε ακριβείς οδηγίες από το Υπουργείο Παιδείας σχετικά με την
διαδικασία εγγραφών και τον τρόπο διεξαγωγής των μαθημάτων.
Μέχρι τις 25/9 έχουμε την επαναληπτική εξεταστική.
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
παιδια μου εσεις που κανατε εξ αποστασεως πως γινεται το μαθημα φαινονται μαπες ?
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Πήρα τηλέφωνο την γραμματεία του τμήματος που πέρασα, και ο κακομοίρης ο οποίος απάντησε μου είπε με την πιο βαριεστημένη και νεκρή φωνή να περιμένω την ανακοίνωση του τμήματος. Τον λυπήθηκα λίγο.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μάλλον γιατί το έχει πει άλλες 300 φορές! :P
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Όχι δεν υπάρχει κάτι άλλο. Το Υπουργείο έχει βγάλει ανακοίνωση, με τα μέτρα και τα όρια ανά αίθουσα. Από εκεί και περά, προσωπική αναζήτηση είναι αυτή που θα βοηθήσει. Βλέπεις τα τμήματα, που θα εγγραφείς, αν είναι άνω των 50 ατόμων, δεν θα πας στο Πανεπιστήμιο με ό,τι αυτό συνεπάγεται (π.χ. δεν βρίσκεις σπίτι κλπ), διαφορετικά κανονικά με φυσική παρουσία.

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στη Γραμματεία του τμήματός σου, για να ρωτήσεις για τα μαθήματα και πώς θα γίνουν.
Έχει 250 άτομα το πανεπιστήμιο..Λες να πάω;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Έχει 250 άτομα το πανεπιστήμιο..Λες να πάω;
Οι φιλοσοφίες, φιλολογίες κλπ, επειδή έχουν πολλά άτομα, εξ αποστάσεως θα γίνουν τα μαθήματα. Δεν χρειάζεται να ενοικιάσεις, δηλαδή, σπίτι αυτό το εξάμηνο σίγουρα.

Σωστό αυτό που ανέφερε από κάτω η Ρεβέκκα, καλό θα ήταν να πάρεις τηλ την Γραμματεία ή να δεις τα μαθήματα του 1ου εξαμήνου, για σίγουρη κίνηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μην δίνετε τέτοιες συμβουλές
Αν έχει μαθήματα επιλογής ή σεμινάρια ή φροντιστηριακά;
μπορεί να χρειαστεί να πάει
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,754 μηνύματα.
Έβγαλαν κάτι τρελά νούμερα ότι παρακολοθούσαν 95%, ενώ ο άλλος μπορεί να ήταν στο zoom και ταυτόχρονα στο διαδίκτυο ή να παίζει .

ΧΑΧΑΧΑ I feel guilty. Ήταν ένα μάθημα που επέλεξε εργασία αντί για διαδικτυακή εξέταση και παρόλα αυτά μας ζήταγε να μπαίνουμε στο zoom κάθε Πέμπτη. Είχα κάνει φιλότιμες προσπάθειες να την παρακολουθήσω αλλά ένα περίεργο πράγμα ρε παιδί μου... κατέληγα πάντα να παίζω League of Legends :whistle:

Γενικά όλα τα διαδικτυακά ήταν ένα μαρτύριο. Μία μάχη να παραμείνεις ξύπνιος ή έστω συγκεντρωμένος. Απλά δεν γίνονταν. Σου ανέβαινε και η πίεση όταν το σύστημα σε πετούσε έξω και έκανες (στην καλύτερη περίπτωση) ένα 20λεπτο να ξαναμπείς.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,754 μηνύματα.
παιδια μου εσεις που κανατε εξ αποστασεως πως γινεται το μαθημα φαινονται μαπες ?

το σύστημα έπεφτε χωρίς ανοικτές κάμερες. Φαντάσου τι θα γίνονταν αν τις ανοίγαμε. Πετούσε και μερικούς καθηγητές έξω και έτσι και οι ίδιοι τα είχαν κάνει πάνω τους και δεν ανοίγανε. Τραγικό να ρητορεύει καθηγητής χωρίς ανοικτή κάμερα, σαν να ακούς φωνή από το υπερπέραν.
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Οι φιλοσοφίες, φιλολογίες κλπ, επειδή έχουν πολλά άτομα, εξ αποστάσεως θα γίνουν τα μαθήματα. Δεν χρειάζεται να ενοικιάσεις, δηλαδή, σπίτι αυτό το εξάμηνο σίγουρα.

Σωστό αυτό που ανέφερε από κάτω η Ρεβέκκα, καλό θα ήταν να πάρεις τηλ την Γραμματεία ή να δεις τα μαθήματα του 1ου εξαμήνου, για σίγουρη κίνηση.
Πήρα και ενώ στην αρχή μ είπαν 90% διαδικτυακά
Μου λένε τώρα κάποια δια ζώσης και κάποια εξ αποστάσεως όποτε δεν ξέρω τι να κανω
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
παιδια μου εσεις που κανατε εξ αποστασεως πως γινεται το μαθημα φαινονται μαπες ?
Μάλλον γιατί το έχει πει άλλες 300 φορές! :P
καλυτερα να στελνουν εμαιλ ας ετοιμαζουν την απαντηση κα
ΧΑΧΑΧΑ I feel guilty. Ήταν ένα μάθημα που επέλεξε εργασία αντί για διαδικτυακή εξέταση και παρόλα αυτά μας ζήταγε να μπαίνουμε στο zoom κάθε Πέμπτη. Είχα κάνει φιλότιμες προσπάθειες να την παρακολουθήσω αλλά ένα περίεργο πράγμα ρε παιδί μου... κατέληγα πάντα να παίζω League of Legends :whistle:

Γενικά όλα τα διαδικτυακά ήταν ένα μαρτύριο. Μία μάχη να παραμείνεις ξύπνιος ή έστω συγκεντρωμένος. Απλά δεν γίνονταν. Σου ανέβαινε και η πίεση όταν το σύστημα σε πετούσε έξω και έκανες (στην καλύτερη περίπτωση) ένα 20λεπτο να ξαναμπείς.
ειχα αποχη μερικους μηνες, τι μαλακιες εχουν βαλει απο αποψη champions
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
τελικα θα ανοιξουν τα πανεπιστημια :lol: :morning1:;
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
τελικα θα ανοιξουν τα πανεπιστημια :lol: :morning1:;
Δεν ξέρω πως θα προχωρήσει η κατάσταση,όμως εμπειρικά γνωρίζω πως οι γραμματείες των τμημάτων υπολειτουργούν τραγικά πολύ προκειμένου να μας δώσουν απαντήσεις για το οτιδήοποτε.:welcome:
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως θα προχωρήσει η κατάσταση,όμως εμπειρικά γνωρίζω πως οι γραμματείες των τμημάτων υπολειτουργούν τραγικά πολύ προκειμένου να μας δώσουν απαντήσεις για το οτιδήοποτε.:welcome:
τα υποχρεωτικα μαθηματα σιγουρα θα μαζευουν πανω απο 50 ατομα ειδικα οσα ειναι και λιγο δυσκολα ....και δεν νομιζω οτι ειναι σωστο οι καθηγητες να διαλεγουν ποιοι θα παρακουλουθησουν οποτε δεν ειναι καλυτερο διαδυκτυακα για να μην αποκλιστει κανεις που λεει ο λογος και εκει γτ δν διαθετουν ολες/ολοι συσκευες και ιντερνετ ...εσενα ποια η γνωμη σου;τι σχολη περασες;
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
τα υποχρεωτικα μαθηματα σιγουρα θα μαζευουν πανω απο 50 ατομα ειδικα οσα ειναι και λιγο δυσκολα ....και δεν νομιζω οτι ειναι σωστο οι καθηγητες να διαλεγουν ποιοι θα παρακουλουθησουν οποτε δεν ειναι καλυτερο διαδυκτυακα για να μην αποκλιστει κανεις που λεει ο λογος και εκει γτ δν διαθετουν ολες/ολοι συσκευες και ιντερνετ ...εσενα ποια η γνωμη σου;τι σχολη περασες;

Ναι φυσικά περαν του οτι δεν είναι δημοκρατικό(ισως το τελευτάίο που μας αφορά βέβαια εν καιρώ πανδημίας😂) δεν έχει και ουσία για την μετέπειτα εξεταστική. Απλώς αν και τριτοετης σε θεωρητική σχολή (φιλολογια) αναρωτιέμαι πως θα καλυψουν κενά εργαστηρίων φοιτητές σε ιατρική/παραιατρικά τμήματα/χημικό κτλ :)
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ναι φυσικά περαν του οτι δεν είναι δημοκρατικό(ισως το τελευτάίο που μας αφορά βέβαια εν καιρώ πανδημίας😂) δεν έχει και ουσία για την μετέπειτα εξεταστική. Απλώς αν και τριτοετης σε θεωρητική σχολή (φιλολογια) αναρωτιέμαι πως θα καλυψουν κενά εργαστηρίων φοιτητές σε ιατρική/παραιατρικά τμήματα/χημικό κτλ :)
το καλοκαιρι που θα εχει φυγει ο κορονοιος δεν ειναι καλη λυση να καλυφθουν;
 

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Tην Δευτέρα που είχα εξέταση προφορικά,οι εξετάσεις ξεκίνησαν 7 το απόγευμα και τελείωσαν μετά της 11 το βράδυ.Ήμουν στη τελευταία ομάδα που ξεκινήσαμε κατά της 11.
ΛΑΤΡΕΜΕΝΗ ΣΧΟΛΟΥΛΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ!1!1!1!!!!
 

civilian

Νεοφερμένος

Ο civilian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ (Αθήνα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top