Θέλω να παρατήσω την σχολή μου και να ξαναδώσω Πανελλαδικές για να περάσω σε Αστυνομικές/Στρατιωτικές Σχολές

grhrf7

Νεοφερμένος

Η grhrf7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα, σπουδάζω γεωλογία, αλλά τα τελευταία χρόνια τα έχω παρατησει και δουλεύω. Πριν κάποιες μέρες έμαθα ότι μειώθηκε το υψος για τις σχολές αστυνομίας κλπ. Μήπως ξέρει κανεις ποια ειναι η διαδικασία που πρεπει να ακολουθήσω για να ξανά δώσω πανελληνιες και να δηλώσω αστυνομικές, στρατιωτικές κλπ σχολές; Έχουν περασει αρκετά χρόνια από τότε που έδωσα πανελληνιες (2015) και είμαι εκτός πραγματων.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, σπουδάζω γεωλογία, αλλά τα τελευταία χρόνια τα έχω παρατησει και δουλεύω. Πριν κάποιες μέρες έμαθα ότι μειώθηκε το υψος για τις σχολές αστυνομίας κλπ. Μήπως ξέρει κανεις ποια ειναι η διαδικασία που πρεπει να ακολουθήσω για να ξανά δώσω πανελληνιες και να δηλώσω αστυνομικές, στρατιωτικές κλπ σχολές; Έχουν περασει αρκετά χρόνια από τότε που έδωσα πανελληνιες (2015) και είμαι εκτός πραγματων.
Ξεκινας προετοιμασία με ιδιαίτερα, και οταν θα ενημερωθείς ότι στα σχολεία θα ανοιουν οι αιτήσεις για υποψήφιους πανελλαδικών, πας και το δηλώνεις. Είναι πολύ απλό.Απλά να ενημερώνεσαι για τις τυχόν αλλαγές, οι οποίες μπορούν να προκύψουν. ΑΝ και συνήθως της ανακοινώνουν δυο χρόνια νωρίτερα
 

grhrf7

Νεοφερμένος

Η grhrf7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ. Και σχετικά με τις προκαταρκτικες εξετάσεις για την εισαγωγή σε αυτές τις σχολές τι πρέπει να κάνω; Διάβασα ότι θα γίνουν το φθινόπωρο του 2021.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ. Και σχετικά με τις προκαταρκτικες εξετάσεις για την εισαγωγή σε αυτές τις σχολές τι πρέπει να κάνω; Διάβασα ότι θα γίνουν το φθινόπωρο του 2021.
Πάρε ένα τηλεφωνάκι στους αρμόδιους οργανισμούς θα σου πούνε αναλυτικά. Στο άλλο μπόρεσα και σε βοήθησα γιατί θα δώσω του παρα-χρόνου πανελλήνιες ( ήταν να δώσω του χρόνου αλλά το ανέβαλα για να κάνω μια άλλη πιστοποίηση που έχω), και το έχω ψάξει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διενέργεια προκαταρκτικών εξετάσεων (ΠΚΕ) για την εισαγωγή στις Σχολές του Λιμενικού Σώματος, στις Στρατιωτικές Σχολές, στις Σχολές του Πυροσβεστικού Σώματος και στις Σχολές της Ελληνικής Αστυνομίας με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Σύμφωνα με το άρθρο 3 του ν. 4777/2021 (ΦΕΚ 25 Α΄) θεσπίστηκε ότι από το επόμενο σχολικό έτος 2021-2022 και εφεξής, ο/η υποψήφιος/α πριν τη συμπλήρωση του Μηχανογραφικού Δελτίου εκάστου έτους θα πρέπει να γνωρίζει, πέραν της βαθμολογίας του/ης στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, την ικανότητά του/ης ή μη στις προκαταρκτικές εξετάσεις (ΠΚΕ) για τις Σχολές του Λιμενικού Σώματος, τις Στρατιωτικές Σχολές, τις Σχολές του Πυροσβεστικού Σώματος και τις Σχολές της Ελληνικής Αστυνομίας.

Κατά συνέπεια, αρχής γενομένης από το επόμενο σχολικό έτος 2021-2022, η διεξαγωγή των ΠΚΕ θα πραγματοποιείται το φθινόπωρο του έτους, που προηγείται του έτους υποβολής του Μηχανογραφικού Δελτίου. Συνεπώς, για τους υποψήφιους που θα υποβάλουν Μηχανογραφικό Δελτίο το σχολικό έτος 2021-2022, προκειμένου να εισαχθούν σε Σχολές του Λιμενικού Σώματος, στις Στρατιωτικές Σχολές, στις Σχολές του Πυροσβεστικού Σώματος και στις Σχολές της Ελληνικής Αστυνομίας, οι ΠΚΕ θα διεξαχθούν το φθινόπωρο του 2021. Όσον αφορά τις ακριβείς ημερομηνίες διεξαγωγής των ΠΚΕ των παραπάνω υποψηφίων καθώς και τις λοιπές λεπτομέρειες, θα καθορισθούν με τις σχετικές προκηρύξεις των αρμόδιων Υπουργείων (δηλ. του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, Υπουργείου Εθνικής Άμυνας και το Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη).
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Καλησπέρα, σπουδάζω γεωλογία, αλλά τα τελευταία χρόνια τα έχω παρατησει και δουλεύω. Πριν κάποιες μέρες έμαθα ότι μειώθηκε το υψος για τις σχολές αστυνομίας κλπ. Μήπως ξέρει κανεις ποια ειναι η διαδικασία που πρεπει να ακολουθήσω για να ξανά δώσω πανελληνιες και να δηλώσω αστυνομικές, στρατιωτικές κλπ σχολές; Έχουν περασει αρκετά χρόνια από τότε που έδωσα πανελληνιες (2015) και είμαι εκτός πραγματων.
To υψος ειναι ενα βασικο θεμα αλλα ειδες εσυ καποια ανακοινωση για κατι διαφορετικο απο το 170? Το ΣτΕ ειπε μεν ,αλλά αμα δεν πουν τα υπουργεια τα δικα τους δεν λεει. Για την επομενη χρονια ειπαν οτι οι ειδικες εξετασεις θα γινουν προς το τελος φθινοπώρου 2021, οποτε αναλογα θα πρεπει να γινουν και οι δηλωσεις στα λυκεια κατα οκτωβριο. Και επειδη το ειπαμε ξειπαμε δεν ειναι σπανιο θα αναμενουμε και τις αναλογες ανακοινωσεις να γινονται πραξη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top