Ηearts Οf Ιron 2: Οδηγός για Ελλάδα

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ακολουθήστε τον οδηγό μου όταν πάρετε ελλάδα στο hearts of iron 2 και θα την αναγάγετε σε βαλκανική δύναμη!

Στρατηγική Ελλάδας για νίκη! ('36)

1. Καταλαμβάνετε ΑΜΕΣΩΣ την Αλβανία.
2. Ερευνάτε αλπινιστές φανατικά, και βγάζετε πολλές ταξιαρχίες αποτελούμενες από αυτούς (τουλάχιστον 15) , ενώ έχετε κάνει upgrade το πεζικό από '18 σε τουλάχιστον '36.
3. Όλη την ώρα, αλλάζετε το καθεστώς στο αντίθετο του δημοκρατικού. (ώστε να μπορείτε να κυρήξετε πόλεμο σε όποιον θέλετε)
4. Βγάζετε ένα βομβαρδιστικό και ένα μαχητικό, από τα ήδη πρώιμα, δε χρειάζεστε την τελευταία λέξη της τεχνολογίας.

Περνάμε στη δεύτερη φάση. (πρέπει να είστε ταχύτατοι)

1. Επιτίθεστε με πολύ στρατό στο Plodviv της βουλγαρίας από καβάλα και αφού το καταλάβετε, πάτε βόρεια (δε θυμάμαι όνομα) ώστε να κόψετε τη βουλγαρία στη μέση (και το στρατό της μαζί).
2. Καταλαμβάνετε gorna dzumaya με το στρατό αλπινιστών που έχετε στη θεσσαλονίκη.
3. Θαύμα! Μένει η Σόφια, η βράκα και η βάρνα. Επιτίθεστε στη βάρνα και αν νικήσετε οι μεραρχίες εξαφανίζονται.
4. Κατά πάσα πιθανότητα θα σας ζητήσουν ανακωχή δίνοντας σας εδάφη, δεχθείτε.
5. Αφού ανασυνταχθεί ο στρατός σας και εφοδιαστεί, επιτεθείτε από plodviv , gorna dzumaya και από μια βόρεια επαρχία δε θυμαμαι ονομα, στη ΣΟΦΙΑ.
6. Αν την καταλάβετε, μένει η βράκα. Πρωτού προλάβουν να σας επιτεθούν στη σόφια, πηγαίνετε γρήγορα γρήγορα στη διπλωματία και πατήστε annex nation στη βουλγαρία.
7. ΕΤΟΙΜΟΙ! Η βουλγαρία είναι δική σας, τα εργοστάσιά σας διπλασιάστηκαν (από τους στρατιώτες που βάλατε να παραφυλάν για παρτιζάνους), και πλέον μπορείτε να βγάλετε και τανκ.

Τρίτο κεφάλαιο:

1. Πρέπει να ερευνησετε τακτικες πεζικου, καθως ο επόμενός σας αντίπαλος (τουρκία) δε μασάει.
2. Προχωρήστε στην έρευνα, κάνοντας το πεζικό σας τουλάχιστον '39.
3. Βγάλτε Vickers Mk. E και πεζικο για τα πεδινά, αλπινιστές για τα ορεινά, 1 αεροπλανοφόρο και αναβαθμίστε το πυροβολικό σας. Προεραιτικά μπορείτε να βάλετε heavy tanks στο πεζικό μόνο.
4. Δημιουργήστε απόθεμα προμηθειών.
5. Ζητήστε από την Ιταλία τα δωδεκάνησα και τη ρόδο, αν δεν τα δώσουν δεν πειράζει, απλώς μειώνονται οι επιλογές σας για αιφνιδιασμό.


Εδώ τελειώνει ο οδηγός, σας έδωσα τουλάχιστον 10 ώρες παιχνιδιού παραπάνω. Θα ασχοληθούμε με την επίθεση στην τουρκία σε κανε μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μμμ, έτσι όπως τα λες μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον παιχνιδάκι... Λέω να το δοκιμάσω (αν και μόλις ανοίξουν τα Χριστούγεννα έχει ΠΟΛΥ διάβασμα, οπότε θα έχει ΠΟΛΥ κράτι στο PC...)! Ευχαριστώ για τη στρατηγική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μπορεις αν θες να πάρεις και Ολλανδία και να αποτρέψεις τους γερμαναράδες από το να κατακτήσουν τη χώρα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Όταν δε θα βαριέμαι θα βάλω οδηγό για κατάκτηση τουρκίας, γιουγκοσλαβίας, περσίας και αφγανιστάν. Εγώ αυτό έχω κάνει, ανήγαγα την ελλάδα σε παγκόσμια δύναμη. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalhead

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Όταν δε θα βαριέμαι θα βάλω οδηγό για κατάκτηση τουρκίας, γιουγκοσλαβίας, περσίας και αφγανιστάν. Εγώ αυτό έχω κάνει, ανήγαγα την ελλάδα σε παγκόσμια δύναμη. :D


εγω εχω κανει την ρωσια και την αργεντινη θες να παιξουμε κανενα online?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σήμερα μετά τις 5:30 σύμφωνοι!



Προσεχώς οδηγός για κατάκτηση Τουρκίας και Γιουγκοσλαβίας ;)

(μέχρι σήμερα το βράδυ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΤΟΥΡΚΙΑΣ

1) Ερευνάτε πεζικό '41
2) Ερευνάτε νέες τεχνικές μάχης. (όσο το πεζικό σας αναβαθμίζεται από '39 σε '41)
3) Αφού αναβαθμιστεί το πεζικό, ερευνήστε μαχητικά (interceptors κατά προτίμηση, ώστε να αποτρέψουν στο μέλλον τη μια και μοναδική ταξιαρχία βομβαρδιστικών της τουρκίας από το να μειώσει το organisation του στρατού σας)
4) Βγάζετε τουλάχιστον 10 μεραρχίες πεζικού '41 , και τουλάχιστον 2 μεραρχίες αλπινιστών. (προεραιτικά βγάλτε μια ταξιαρχία βομβαρδιστικών)
5) Μαζέψτε όλο το στρατό σας στα δαρδανέλια, την καβάλα, το πλεβέν και τη βάρνα. (αφήνοντας 1 μεραρχία στα τίρανα και 2 στη σόφια, ώστε να καταπνίξουν κάθε επανάσταση)
6) Πατήστε cancel non-aggression pact στην τουρκία
7) ΚΥΡΗΞΤΕ ΠΟΛΕΜΟ
8) Επιτεθείτε από πλεβέν, βάρνα και καβάλα στην κωνσταντινούπολη.
9) Επιτεθείτε από τα δαρδανέλια στη Σμύρνη.
10) Όλα από δω και πέρα είναι εύκολα, αρκεί να πάρετε το ιζμίτ, που είναι αγκυροβολημένος όλος ο τουρκικός στόλος και η τουρκική αεροπορία.
11) Πάρτε την Άγκυρα
12) Τα υπόλοιπα θα σας φανούν περίπατος. Πάρτε gaziantep και τραπεζούντα. (και τις υπόλοιπες περιοχές της τουρκίας που δίνουν πόντους, ώστε να μπορείτε μετά να πατήσετε annex nation)
13) Ίσως σας κάνουν πρόταση για ειρήνη. Μη δεχτείτε, εκτός κι αν έχετε κάνει επικές μ@Λ@ΚιΕσ.
14) Πατήστε annexnation αφού καταλάβετε όλες τις περιοχές της τουρκίας που δίνουν πόντους. (απ' ό,τι θυμάμαι είναι η άγκυρα , η κωνσταντινούπολη, το γκαζιαντεπ, η τραπεζούντα, το ισμίτ και η σμύρνη, μπορεί να υπάρχει κι άλλη μια ανάμεσα στα δύο τελευταία που ανέφερα, δε θυμάμαι όνομα)
15) Η τουρκία είναι δική σας. Αφήστε τους στρατούς στη θέση τους ώστε να καταπνίξουν επαναστάσεις, μέχρι το national dissent να πέσει σε μηδεν κόμμα μηδέν.
16) Μεταφέρετε τους πάντες στα σύνορα με τη γιουγκοσλαβία, αφήνοντας στην άγκυρα 2 μεραρχίες, μια στα δαρδανέλια, μια στο γκαζιαντεπ και μια στην τραπεζούντα.


Στο επόμενο: ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑΣ


(οι οδηγοί είναι όλοι γραμμένοι από εμένα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top