Η οικογένειά μου δεν αποδέχεται τον μικρότερο αδερφό μου

rosemary

Νεοφερμένος

Η rosemary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σε όλους και όλες! Είμαι καινούργια εδώ οπότε συγχωρέστε με αν το θέμα είναι λίγο έως πολύ άσχετο με τον χαρακτήρα της πλατφόρμας. Είμαι 18 χρονών και είμαι το μεγαλύτερο παιδί και το μόνο κορίτσι πολύτεκνης οικογένειας. Μέχρι εδώ όλα καλά. Το πρόβλημα, όμως, είναι ότι ο μικρότερός μου αδελφός που είναι 6 δέχεται διάφορα "πειράγματα" από τα άλλα αδέρφια μου λόγω της συμπεριφοράς του και δεν ξέρω τι θα τον κάνω όταν φύγω από το σπίτι. Για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένη: Τις προάλλες του έφτιαξα ένα βραχιοκάκι με το όνομά του πάνω. Τι κι αν προσπάθησα να εξηγήσω στους μεγάλους ότι είναι unisex και ότι, στο κάτω κάτω, και να μην ήταν σκασίλα μου, εκείνοι άρχισαν να κοροϊδεύουν τον μικρό ότι είναι γκεϊ κλπ μέχρι που άρχισε να κλαίει και να τους φωνάζει ότι δεν είναι. (Κάτι που κι εγώ το πιστεύω αλλά σε κάθε περίπτωση δεν με αφορά κιόλας). Έχω κουραστεί να του λένε τέτοια και να πρέπει να μπαίνω συνέχεια στην μέση. Προχθες πάλι με ρώτησε αν μια κρέμα που έχω είναι "για κορίτσια" επειδή είναι ροζ και παιδιά έπρεπε να βλέπατε το προσωπάκι του όταν του είπα ότι δεν σημαίνει ότι επειδή κάτι είναι ροζ είναι μόνο για κορίτσια. Δεν το πίστευε και με ρώταγε συνέχεια αν αυτό σημαίνει ότι μπορεί να την δανείζεται όταν μεγαλώσει επειδή μυρίζει ωραία. Πάλι καλά που δεν μας άκουσε κανείς γιατί αλλιώς θα με άρχιζαν κι εμένα πάλι στα "Θα το καταστρέψεις το παιδί" κι άλλα τέτοια. Έχει κάποιος καμιά συμβουλή; Πραγματικά χρειάζομαι βοήθεια...Επαναλαμβάνω: Αν το θέμα είναι τελείως άσχετο, αγνοείστε το. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,555 μηνύματα.
Οι γονείς σου τι στάση έχουν απέναντι στην συμπεριφορά των αδερφιών σου;
 

rosemary

Νεοφερμένος

Η rosemary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα! Οι γονείς μου διαφωνούν με την στάση των αδελφών μου και τους επιπλήττουν κάθε φορά που ενοχλούν τον μικρό αλλά κι εκείνοι δεν είναι πολύ θερμοί με το θέμα "δεν υπάρχουν αγορίστικα και κοριτσίστικα πράγματα". Ευτυχώς, δηλαδή, ο μικρός παίζει κυρίως με αυτοκίνητα, στρατιωτάκια και playmobil γιατί σε άλλη περίπτωση δεν ξέρω ποια θα ήταν η αντίδρασή τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α να σημειώσω εδώ ότι η διαφωνία που έχουν οι μεγάλοι με τον τελευταίο είναι μόνο σε αυτό το θέμα. Γενικά δηλαδή και προστατευτικοί είναι και περνάνε χρόνο μαζί του απλά όταν τίθεται αυτό το ζήτημα κάνουν κόμμα εναντίον του.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Γεια σε όλους και όλες! Είμαι καινούργια εδώ οπότε συγχωρέστε με αν το θέμα είναι λίγο έως πολύ άσχετο με τον χαρακτήρα της πλατφόρμας. Είμαι 18 χρονών και είμαι το μεγαλύτερο παιδί και το μόνο κορίτσι πολύτεκνης οικογένειας. Μέχρι εδώ όλα καλά. Το πρόβλημα, όμως, είναι ότι ο μικρότερός μου αδελφός που είναι 6 δέχεται διάφορα "πειράγματα" από τα άλλα αδέρφια μου λόγω της συμπεριφοράς του και δεν ξέρω τι θα τον κάνω όταν φύγω από το σπίτι. Για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένη: Τις προάλλες του έφτιαξα ένα βραχιοκάκι με το όνομά του πάνω. Τι κι αν προσπάθησα να εξηγήσω στους μεγάλους ότι είναι unisex και ότι, στο κάτω κάτω, και να μην ήταν σκασίλα μου, εκείνοι άρχισαν να κοροϊδεύουν τον μικρό ότι είναι γκεϊ κλπ μέχρι που άρχισε να κλαίει και να τους φωνάζει ότι δεν είναι. (Κάτι που κι εγώ το πιστεύω αλλά σε κάθε περίπτωση δεν με αφορά κιόλας). Έχω κουραστεί να του λένε τέτοια και να πρέπει να μπαίνω συνέχεια στην μέση. Προχθες πάλι με ρώτησε αν μια κρέμα που έχω είναι "για κορίτσια" επειδή είναι ροζ και παιδιά έπρεπε να βλέπατε το προσωπάκι του όταν του είπα ότι δεν σημαίνει ότι επειδή κάτι είναι ροζ είναι μόνο για κορίτσια. Δεν το πίστευε και με ρώταγε συνέχεια αν αυτό σημαίνει ότι μπορεί να την δανείζεται όταν μεγαλώσει επειδή μυρίζει ωραία. Πάλι καλά που δεν μας άκουσε κανείς γιατί αλλιώς θα με άρχιζαν κι εμένα πάλι στα "Θα το καταστρέψεις το παιδί" κι άλλα τέτοια. Έχει κάποιος καμιά συμβουλή; Πραγματικά χρειάζομαι βοήθεια...Επαναλαμβάνω: Αν το θέμα είναι τελείως άσχετο, αγνοείστε το. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Πόσο χρονών είναι τα μεγαλύτερα αδέλφια ξέχασες να μας πεις.
 

Παναγιώτης L

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Και επίσης από που και ως που 6 χρόνων έχει κριτική σκέψη το παιδί για να καταλάβει από τι έλκεται;;
Κριτική σκέψη δεν χρειάζεσαι για να καταλάβεις εαν νιώθεις έλξη απο κάτι ή όχι. Ωστόσο κατάλαβα τι λες και έχεις τα δίκια σου. Άλλοι ψάχνωνται μέχρι την εφηβεία και πιο πέρα με αυτά και άλλοι ξέρουν απο πάρα πολύ νωρίς τι τους έλκει πολύ και τι καθόλου. Σε κάθε περίπτωση όμως, ένα παιδί έξι χρονών προφανώς δεν έχει αναπτυχθεί ούτε ψυχολογικά ούτε σωματικά για να εκδηλωθεί ο σεξουαλικός προσανατολισμός του.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,555 μηνύματα.
Καλησπέρα! Οι γονείς μου διαφωνούν με την στάση των αδελφών μου και τους επιπλήττουν κάθε φορά που ενοχλούν τον μικρό αλλά κι εκείνοι δεν είναι πολύ θερμοί με το θέμα "δεν υπάρχουν αγορίστικα και κοριτσίστικα πράγματα". Ευτυχώς, δηλαδή, ο μικρός παίζει κυρίως με αυτοκίνητα, στρατιωτάκια και playmobil γιατί σε άλλη περίπτωση δεν ξέρω ποια θα ήταν η αντίδρασή τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α να σημειώσω εδώ ότι η διαφωνία που έχουν οι μεγάλοι με τον τελευταίο είναι μόνο σε αυτό το θέμα. Γενικά δηλαδή και προστατευτικοί είναι και περνάνε χρόνο μαζί του απλά όταν τίθεται αυτό το ζήτημα κάνουν κόμμα εναντίον του.
Τα αδέρφια σου είναι μικρά σε ηλικία, οπότε πιθανώς να μην καταλαβαίνουν τι επίδραση έχουν αυτά που λένε στον μικρό. Τον τσιγκλάνε θα μου πεις, ναι, έτσι κάνουν τα αδέρφια. Ωστόσο πέρα από αυτό, οι γονείς σου, όπως κάθε γονιός εξ’άλλου, οφείλουν να επιπλήτουν τα παιδιά τους σε οποιαδήποτε έκφραση τέτοιας συμπεριφοράς. Γιατί; Γιατί είναι πολύ πιθανό να μην περιοριστούν μόνο στον αδερφό σου. Και αύριο μεθαύριο να κάνουν τέτοια σχόλια και σε άλλα παιδιά.

Κάνεις πολύ καλά που τον στηρίζεις και να συνεχίσεις να το κάνεις όσο μπορείς και είσαι κοντά του και καλό θα ήταν επίσης να μην δίνεται έμφαση στα σχόλια αυτά, να λείπει δηλαδή η γιγαντοποίηση του ενδεχόμενου να είναι ομοφυλόφιλος. Εγώ, αν τους ξανά άκουγα να έλεγαν κάτι τέτοιο με αρνητική χροιά, θα απαντούσα ήρεμα, και θα έλεγα «Ωραία, το πρόβλημα που είναι;» Ώστε να πάρει και εκείνος το μήνυμα ότι ναι, όντως υπερβάλλουν χωρίς λόγο. Και συνεπώς να αρχίσει να το βλέπει περισσότερο με αδιαφορία. Ιδανικά, αν είστε κοντά και σε έχει ως πρότυπο, θα τείνει στο να υιοθετήσει την δίκη σου συμπεριφορά.

Και μια μικρή παρένθεση, οι γονείς λειτουργούν λίγο με βάση το τι θα πουν και οι άλλοι, συγγενείς, φίλοι κ.ο.κ. Αυτή δηλαδή θεωρώ πως είναι η πραγματική ανησυχία τους και όχι ότι ενδέχεται να είναι γκέι.

Το αν είναι τελικά ή όχι, είναι his to figure και θα έπρεπε να αφορά εκείνον και μόνο.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Κριτική σκέψη δεν χρειάζεσαι για να καταλάβεις εαν νιώθεις έλξη απο κάτι ή όχι. Ωστόσο κατάλαβα τι λες και έχεις τα δίκια σου. Άλλοι ψάχνωνται μέχρι την εφηβεία και πιο πέρα με αυτά και άλλοι ξέρουν απο πάρα πολύ νωρίς τι τους έλκει πολύ και τι καθόλου.
Μέχρι εδώ συμφωνώ.
Σε κάθε περίπτωση όμως, ένα παιδί έξι χρονών προφανώς δεν έχει αναπτυχθεί ούτε ψυχολογικά ούτε σωματικά για να εκδηλωθεί ο σεξουαλικός προσανατολισμός του.
Γιατί υπάρχει ηλικία; Λογικά θα μου πεις μετά τα 15...
Δε θυμάμαι πότε αυτοπροσδιορίστηκα ως straight, σίγουρα δεν ήταν ούτε στα 6 μου ούτε στα 10 μου πχ, αλλά θυμάμαι πως σε γενικές γραμμές ένιωθα διαφορετικά δίπλα στα αγοράκια. Δεν ξέρω πως ακριβώς να σας μεταφέρω το συναίσθημα που με κατέκλυζε ας πούμε ότι ένιωθα πιο "άβολα" (όχι μόνιμα) δίπλα τους.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,555 μηνύματα.
Είναι πολύ πολύ σύνηθες να ξέρει ένα παιδί, και κάτω των 10 ετών τι τον ελκύει. Ναι μεν υπάρχει και αυτό που λέμε «Περνάω τις φάσεις μου» αλλά μερικές φορές οι «φάσεις» είναι μόνιμες. Και στην προκειμένη περίπτωση ο άνθρωπος καταλαβαίνει, και το θέμα είναι να αποδεχθεί ότι «Ναι είμαι ομοφυλόφιλος, αμφιφυλόφιλος» κτλ. Είναι εκεί από την γέννηση, άλλο πότε εκδηλώνεται, Δεν ξέρεις από ποια ακριβώς ηλικία ήταν στο μυαλό του αυτό.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Μιλάμε για ένα παιδάκι 6 έτων, προφανώς και δεν τίθεται καν συζήτηση για τον σεξουαλικό του προσδιορισμό. Οι δικοί σου απαράδεκτοι και μόνο κακό θα κάνουν στο παιδί με αυτή την συμπεριφορά. Αυτό που οφείλεις να κάνεις είναι να τον προστατεύεις κάθε φορά που συμβαίνει αυτό και να προσπαθήσεις να τους μιλήσεις (ακόμη και αν δεν βγάλεις άκρη).
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι αν το παιδί είναι ομοφυλόφιλο ή Οχι. Ας κοιτάξουμε λιγο την παιδεία του κ τις αρχές του.
Έχουμε μεγαλώσει με το να πιστεύουμε ότι το ροζ είναι κοριτσίστικο χρώμα και το μπλε είναι αγορίστικο. Οτιδήποτε αφορά το χρώμα, ΤΟ ΠΩΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΤΙΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΕΣ (ετσι για να καταλάβετε ποσο χαζό είναι να βάζουμε τέτοιες ταμπέλες), δεν χρειάζεται να είναι θέμα για τα φύλα.
Ας πούμε ότι είμαι 10 και το αγαπημένο μ χρώμα είναι το μπλε (fyi είναι οντως). Οι φίλες μ θα με κορόιδευαν; Ναι θα το έκαναν.
Οποτε κοπέλα μου, δείξε με ευγενικό και καλό τρόπο στους γονείς σου οτι μάλλον δεν συμπεριφέρονται σαν σωστοί γονείς, δώσε ένα καλό μάθημα στα αλλα αδέρφια σου και έχε κοντά τον μικρό.
 

rosemary

Νεοφερμένος

Η rosemary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους/όλες. Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να είμαι ακόμη πιο κοντά στον μικρό γιατί οι μεγάλοι δεν βλέπω να αλλάζουν μυαλά (στο θέμα των χρωμάτων ειδικά...).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top