Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών vs Πληροφορική

Littlefinger

Νεοφερμένος

Ο Littlefinger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,είμαι 2α λυκείου και ονομάζομαι Βασίλης. Σε αυτήν την φάση της ζωής μου παιρνάω ενα εξαιρετικά αγχωτίκο και ψυχολογίκα <βαρύ> στάδιο.Το όλο άγχως πηγάζει κυρίως απο τους συμμαθητές μου και απο τους γονείς μου. Είμαι διχασμένος.

Καταρχάς,μου αρέσει πολύ ο προγραμματίσμος,η πληροφορική γενικά,ότι έχει να κάνει σε σχέση με την τεχνολογία είτε αυτο είναι software,hardware,ρομποτικη,τεχνιτή νοημοσύνη(το αγαπημένο μου) Το πρόβλημα είναι οτί με <βομβαρδίζουν> συνεχώς με πληροφορίες που δεν ξέρω αν ισχύουν. Για αρχή λένε πως το ΗΜΜΥ είναι ανώτερο της πληροφορικής είτε λόγο μορίων είτε επείδη "είναι μεσο θετίκης κατεύθυνσης που ειναι πολύ πιο ζόρικη απο οικονομικά,άρα και καλύτερη" "Έχεις καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση" "Μέσα στην σχολη ΗΜΜΥ κάνεις και πληροφορίκη αλλά και άλλα πράγματα,άρα έχεις στην κατοχή σου περισσότερες γνώσεις" "Μήπως δεν θες να πας εκει επειδή ειναι πιο απαιτητικά και φοβάσαι" και γενικώς τέτοια σχόλια...

Τώρα να λέμε την αληθεία αν ισχύει κάτι απο αύτα και όντως αξίζει περισσότερο ΗΜΜΥ απο Πληροφορικής,καλύτερα να το ξεκαθαρίσω απο νώρις,έτσι ωστε να αρχίσω ιδιαίτερα φυσική και μπορει χημείας.Το θέμα μου δεν ειναι το διάβασμα,αν πιεστώ πιστεύω θα τα βγάλω πέρα,αλλά δεν είμαι σίγουρος...I would appreciate any kind of input,really.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Yπαρχει τέτοια σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.

Littlefinger

Νεοφερμένος

Ο Littlefinger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Yπαρχει τέτοια σχολη;

Συγγώμη φίλε εννοούσα ηλεκτρόλογων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών,γραψε λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
αν κατάλαβα καλά θες να επιλέξεις 2ο ή 4ο πεδιο ,
στο 2ο είναι
*οι σχολες ΗΜΜΥ ,
*οι σχολες μηχανικων ηλεκτρονικων υπολογιστων και πληροφορικης (ΜΗΥΠ)
*οι σχολες πληροφορικης
στο 4ο ειναι
*οι σχολες μηχανικων ηλεκτρονικων υπολογιστων και πληροφορικης(ΜΗΥΠ)
*οι σχολες πληροφορικης .
Αν εχει αλλάξει κατι , διορθωσε με !( ελεγξε τα αυτα γιατι τα αλλαζουν και συνεχεια)
Πιστευω ότι και οι 3 τύποι σχολών είναι πολυ καλές σχολές και καλύπτουν αυτά που είπες οτι σου αρεσουν .
Γενικά, το 2ο πεδίο εχει συνολικα δυσκολοτερα μαθηματα(Φυσικη,Χημεια) απο το 4ο (ΑΕΠΠ,ΑΟΘ).
Πιστεύω μια καλή λύση για σένα ειναι να πας 4ο πεδιο και να επιλεξεις μια σχολη τυπου ΜΗΥΠ και ετσι θα δωσεις και ΑΕΠΠ πανελληνιες(εκει θα κανετε μια ψευδογλωσσα) αντι για Φυσικη .
Πιστευω οτι άδικα στεσαρεσαι τοσο , σε οποια απο τις παραπανω σχολες να πας καλα θα εισαι !
Οι σχολες τυπου ΜΗΥΠ που σου προτεινω ως βελτιστη επιλογη ειναι 2 , σε Πατρα και σε Γιαννενα , οποτε αν θες καποια σχολη στην Αθηνα η αλλού πρεπει να επιλεξεις τις σχολες τυπου ΗΜΜΥ ή τις καθαρές σχολές πληροφορικής .
Πιστευω οτι το πτυχιο του ΗΜΜΥ στο Μετσοβειο σιγουρα εχει τη μεγαλυτερη αναγνωριση στο εξωτερικο , ωστοσο θα μπλεξεις με αρκετα που μαλλον δε σε ενδιαφερουν !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Littlefinger

Νεοφερμένος

Ο Littlefinger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
αν κατάλαβα καλά θες να επιλέξεις 2ο ή 4ο πεδιο ,
στο 2ο είναι
*οι σχολες ΗΜΜΥ ,
*οι σχολες μηχανικων ηλεκτρονικων υπολογιστων και πληροφορικης (ΜΗΥΠ)
*οι σχολες πληροφορικης
στο 4ο ειναι
*οι σχολες μηχανικων ηλεκτρονικων υπολογιστων και πληροφορικης(ΜΗΥΠ)
*οι σχολες πληροφορικης .
Αν εχει αλλάξει κατι , διορθωσε με !( ελεγξε τα αυτα γιατι τα αλλαζουν και συνεχεια)
Πιστευω ότι και οι 3 τύποι σχολών είναι πολυ καλές σχολές και καλύπτουν αυτά που είπες οτι σου αρεσουν .
Γενικά, το 2ο πεδίο εχει συνολικα δυσκολοτερα μαθηματα(Φυσικη,Χημεια) απο το 4ο (ΑΕΠΠ,ΑΟΘ).
Πιστεύω μια καλή λύση για σένα ειναι να πας 4ο πεδιο και να επιλεξεις μια σχολη τυπου ΜΗΥΠ και ετσι θα δωσεις και ΑΕΠΠ πανελληνιες(εκει θα κανετε μια ψευδογλωσσα) αντι για Φυσικη .
Πιστευω οτι άδικα στεσαρεσαι τοσο , σε οποια απο τις παραπανω σχολες να πας καλα θα εισαι !
Οι σχολες τυπου ΜΗΥΠ που σου προτεινω ως βελτιστη επιλογη ειναι 2 , σε Πατρα και σε Γιαννενα , οποτε αν θες καποια σχολη στην Αθηνα η αλλού πρεπει να επιλεξεις τις σχολες τυπου ΗΜΜΥ ή τις καθαρές σχολές πληροφορικής .
Πιστευω οτι το πτυχιο του ΗΜΜΥ στο Μετσοβειο σιγουρα εχει τη μεγαλυτερη αναγνωριση στο εξωτερικο , ωστοσο θα μπλεξεις με αρκετα που μαλλον δε σε ενδιαφερουν !

Ευχαριστώ για την βοήθεια,εγω στοχεύω για Πληροφορική ΑΠΘ ή ΗΜΜΥ ΑΠΘ (εχω σπιτι εκει και γενικα μου αρεσει η θεσνικη) Οπως ξαναλεω το προβλημα δεν θα ειναι το διαβασμα ΑΝ τοσο πια υστερει η πληροφορικη απο ΗΜΜΥ(που σε αυτην την περιπτωση ,θα κανω καποιες θυσιες βεβαια,αλλα θα στρωθω να διαβασω!)Εγω για αυτο "στρεσαρομαι",ολοι μου λενε να παω εκει λογο περισσοτερων δικαιωματων οσον αφορα την επαγγελματικη μου αποκτασταση.Αν τωρα οντως ισχυει αυτο,πρεπει να το ξεκαθαρισω στο μυαλο μου για να αρχισω ιδιαιτερα ωστε να μην εχω κανενα προβλημα του χρονου.Απο την αλλη αν η σχολη Πληροφορικη ειναι εξισου καλη,αν οχι καλυτερη επειδη εξειδικευεσαι περισσοτερο στον τομεα της τεχνολογιας τοτε να μην αγχωνομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
ως απόφοιτος ΗΜΜΥ ΑΠΘ εχεις σιγουρα περισσοτερα δικαιώματα μαζι με περισσοτερα περασμενα μαθηματα (5 χρονια) απο ο,τι θα εχεις ως αποφοιτος πληροφορικης ΑΠΘ (4 χρονια) . Εγω πιστεύω οτι αν θες να ασχοληθεις μονο με προγραμματισμο θα χασεις το χρονο σου σε σχολη HMMY με πολλα μαθηματα για ηλεκτρολογια και ηλεκτρονικά και γενικα για το hardware . Αν δεν εισαι σιγουρος οτι σ αρεσει τοσο να προγραμματιζεις σε καποια γλωσσα προγραμματισμου είναι καλυτερα να πας σε σχολη HMMY που θα κανετε εξισου software και hardware + αρκετα μαθηματα ηλεκτρολογιας ασχετα με τους υπολογιστες .
Αν θες να γνωρισεις σε βαθος την επιστημη της πληροφορικης και να δεις περισσοτερα γενικα για τους υπολογιστες και σε χαμηλοτερο επιπεδο απο τη γλωσσα προγραμματισμου , πας στο ΗΜΜΥ .
Αν θες να αφοσιωθεις στο προγραμματισμο , πηγαινε στη σχολη πληροφορικης . Σε σχολη ΗΜΜY δε θα εχεις και αφθονο χρονο να ασχολεισαι με προγραμματισμο , αν σκεφτεις οτι ισως και λιγοτερο απο το 1/3 των μαθηματων να ειναι καθαρα προγραμματιστικα μαθήματα .
Ελπιζω να σε βοηθησα καπως , τωρα εσυ αποφασιζεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Littlefinger

Νεοφερμένος

Ο Littlefinger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ως απόφοιτος ΗΜΜΥ ΑΠΘ εχεις σιγουρα περισσοτερα δικαιώματα μαζι με περισσοτερα περασμενα μαθηματα (5 χρονια) απο ο,τι θα εχεις ως αποφοιτος πληροφορικης ΑΠΘ (4 χρονια) . Εγω πιστεύω οτι αν θες να ασχοληθεις μονο με προγραμματισμο θα χασεις το χρονο σου σε σχολη HMMY με πολλα μαθηματα για ηλεκτρολογια και ηλεκτρονικά και γενικα για το hardware . Αν δεν εισαι σιγουρος οτι σ αρεσει τοσο να προγραμματιζεις σε καποια γλωσσα προγραμματισμου είναι καλυτερα να πας σε σχολη HMMY που θα κανετε εξισου software και hardware + αρκετα μαθηματα ηλεκτρολογιας ασχετα με τους υπολογιστες .
Αν θες να γνωρισεις σε βαθος την επιστημη της πληροφορικης και να δεις περισσοτερα γενικα για τους υπολογιστες και σε χαμηλοτερο επιπεδο απο τη γλωσσα προγραμματισμου , πας στο ΗΜΜΥ .
Αν θες να αφοσιωθεις στο προγραμματισμο , πηγαινε στη σχολη πληροφορικης . Σε σχολη ΗΜΜY δε θα εχεις και αφθονο χρονο να ασχολεισαι με προγραμματισμο , αν σκεφτεις οτι ισως και λιγοτερο απο το 1/3 των μαθηματων να ειναι καθαρα προγραμματιστικα μαθήματα .
Ελπιζω να σε βοηθησα καπως , τωρα εσυ αποφασιζεις !

Ευχαριστώ για την βοήθεια σου! Ναι δεν με πολυ νοιάζουν οι μηχάνες (αφού μπορώ να ασχοληθω και με ρομποτική στην πληροφορική) το θέμα μου ειναι αυτο που λενε πως αυτοι του ΗΜΜΥ ειναι "ανωτεροι" της Πληροφορικης και πως απο ΗΜΜΥ εχεις περισσοτερες "ευκαιριες" να βρεις δουλεια.αν ισχυει αυτο,τοτε αλλαζουν τα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πάνε πληροφορική να πάρεις πτυχίο στα 4, στα ΗΜΜΥ θα πήξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την βοήθεια σου! Ναι δεν με πολυ νοιάζουν οι μηχάνες (αφού μπορώ να ασχοληθω και με ρομποτική στην πληροφορική) το θέμα μου ειναι αυτο που λενε πως αυτοι του ΗΜΜΥ ειναι "ανωτεροι" της Πληροφορικης και πως απο ΗΜΜΥ εχεις περισσοτερες "ευκαιριες" να βρεις δουλεια.αν ισχυει αυτο,τοτε αλλαζουν τα πραγματα


ρε φιλε οι αποφοιτοι του HMMΥ ειναι ανωτεροι καθως βγαινουν και ως ηλεκτρολογοι μηχανικοι , οποτε εχουν και περισσοτερες ευκαιριες αφου ειναι σα να ξερουν να κανουν 2 δουλειες . Ωστοσο απο οτι βλεπω και στα προγραμματα σπουδων οι 2 σχολες καλυπτουν το ιδιο καλα ο,τι εχει να κανει με τους υπολογιστες και σε software και σε hardware .Αν πας πληροφορικης και κανεις και ενα καλο μεταπτυχιακο θα εισαι κομπλε για δουλειες που εχουν να κανουν με H/Y( λογικα εχεις τα ιδια δικαιωματα σε αυτες τις δουλειες) , φυσικα δεν εχεις καμια τυχη να εργαστεις ως ηλεκτρολογος μηχανικος . Εγω στη θεση σου θα επελεγα τη σχολη πληροφορικης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.

Johnsk

Νεοφερμένος

Ο Johnsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
ΗΜΜΥ θα σου δώσουν παραπάνω δικαιώματα είναι η αλήθεια. Γνώμη μου πάντα, αλλά πίστεύω είναι πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα σπουδών καθώς δεν μαθαίνεις μόνο πληροφορική αλλά και το τι υπάρχει πίσω από την οθόνη σου και τρέχει ότι κάνεις. Σου δίνει μια σφαιρικότερη αντίληψη και πέρα από αυτό σου ανοίγει αρκετές επαγγελματικές επιλογές για αργότερα.
Προφανώς δύσκολη και απαιτητική σχολή, όμως έχει εξαιρετική 'ρευστότητα' -ας πούμε- ώς αντικείμενο σπουδών. Πληθώρα ροών που μπορείς να επιλέξεις(όχι μόνο το ΕΜΠ, γενικά) και μπορείς να επικεντρωθείς σε διάφορα κομμάτια χωρίς να περιορίζεσαι εξ'αρχής. Διάβασε αυτό: https://discrete.gr/why/
Εξηγεί -ίσως λίγο φανατικά/δογματικά- το τι προσφέρει το πρόγραμμα σπουδών. Την θεωρώ πολύ αξιόλογη σχολή αλλά θέλει αφοσίωση.

Όσο για τις πανελλαδικές, δεν είναι θέμα. Μην το αφήσεις γιατί είναι πολύ υψηλή σε βάση ή γιατί η πληροφορική έχει ευκολότερα μαθήματα (ή ακόμα και γιατί θα κάνεις ΑΕΠΠ, δεν είναι κάποιες ουσιαστικές γνώσεις που θα χαθούν αν δεν το δώσεις πανελλαδικά, είναι πολύ βασικά κομμάτια). Δεν είναι σοβαροί λόγοι -πάλι κατα τη γνώμη μου- αυτοί, αν θέσεις στόχο και δουλέψεις θα το καταφέρεις, στο λέω γιατί τώρα συνειδητοποίησα ότι οι πανελλήνιες ούτε που φτάνουν το πρώτο εξάμηνο σε πολυπλοκότητα και φόρτο.
Κάνε ότι πραγματικά επιθυμείς, ρώτα για οτιδήποτε άλλο, σου εύχομαι κάθε επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Εννοείται να στοχεύσεις για ΗΜΜΥ.
Τα μαθήματα είναι πιο advanced και καλύπτουν μεγαλύτερο εύρος της επιστήμης των υπολογιστών από ότι ένα τμήμα πληροφορικής.
Ακόμα και αν σου αρέσει ο προγραμματισμός και θες να γίνεις developer, δεν νοείται προγραμματιστής χωρίς να έχει καλή γνώση της οργάνωσης του υπολογιστή, hardware, και γενικά το πώς δουλεύει ο υπολογιστής, πραγμάτα πιο low level που διδάσκονται στους ΗΜΜΥ πιο εκτενώς.

Από ότι έχω δει από προγράμματα σπουδών οι ΗΜΜΥ έχουν πιο advanced μαθήματα σε γλώσσες προγραμματισμού, μεταγλωττιστές, λειτουργικά συστήματα, αρχιτεκτονική υπολογιστών, κτλ.

Εννοείται και ένα τμήμα πληροφορικής δεν είναι κακό, απλά πιστεύω ότι στους ΗΜΜΥ θα πάρεις περισσότερα ερεθίσματα.


Α επίσης μη σκέφτεσαι για επαγγελματικά δικαιώματα.
Δεν υπάρχουν κλείστες πόρτες για τους αποφοίτους τέτοιων σχολών.
Ο τομέας της τεχνολογίας δεν περνάει κρίση.
Αν είσαι καλός θα βρεις δουλεία με κλειστά μάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

psarant123

Νεοφερμένος

Ο psarant123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λένε ότι καλύτερα να πας μαθηματικό και μετά να κάνεις μεταπτυχιακό στην πληροφορική αντί να πας μηχανικών Η/Υ(ceid) ή ημμυ,πληροφορική και τα σχετικά.Ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λένε ότι καλύτερα να πας μαθηματικό και μετά να κάνεις μεταπτυχιακό στην πληροφορική αντί να πας μηχανικών Η/Υ(ceid) ή ημμυ,πληροφορική και τα σχετικά.Ισχύει;


Όχι, σε καμία περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,είμαι 2α λυκείου και ονομάζομαι Βασίλης. Σε αυτήν την φάση της ζωής μου παιρνάω ενα εξαιρετικά αγχωτίκο και ψυχολογίκα <βαρύ> στάδιο.Το όλο άγχως πηγάζει κυρίως απο τους συμμαθητές μου και απο τους γονείς μου. Είμαι διχασμένος.

Καταρχάς,μου αρέσει πολύ ο προγραμματίσμος,η πληροφορική γενικά,ότι έχει να κάνει σε σχέση με την τεχνολογία είτε αυτο είναι software,hardware,ρομποτικη,τεχνιτή νοημοσύνη(το αγαπημένο μου) Το πρόβλημα είναι οτί με <βομβαρδίζουν> συνεχώς με πληροφορίες που δεν ξέρω αν ισχύουν. Για αρχή λένε πως το ΗΜΜΥ είναι ανώτερο της πληροφορικής είτε λόγο μορίων είτε επείδη "είναι μεσο θετίκης κατεύθυνσης που ειναι πολύ πιο ζόρικη απο οικονομικά,άρα και καλύτερη" "Έχεις καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση" "Μέσα στην σχολη ΗΜΜΥ κάνεις και πληροφορίκη αλλά και άλλα πράγματα,άρα έχεις στην κατοχή σου περισσότερες γνώσεις" "Μήπως δεν θες να πας εκει επειδή ειναι πιο απαιτητικά και φοβάσαι" και γενικώς τέτοια σχόλια...

Τώρα να λέμε την αληθεία αν ισχύει κάτι απο αύτα και όντως αξίζει περισσότερο ΗΜΜΥ απο Πληροφορικής,καλύτερα να το ξεκαθαρίσω απο νώρις,έτσι ωστε να αρχίσω ιδιαίτερα φυσική και μπορει χημείας.Το θέμα μου δεν ειναι το διάβασμα,αν πιεστώ πιστεύω θα τα βγάλω πέρα,αλλά δεν είμαι σίγουρος...I would appreciate any kind of input,really.
Αφού σου αρέσει ο προγραμματισμός και η τεχνιτή νοημοσύνη πας σε καθαρόαιμη πληροφορική και όχι ΗΜΜΥ. Θα αποκτήσεις καλύτερη βάση σε αυτό που θέλεις να ασχοληθείς. Όταν λες σου αρέσει τι εννοείς. Σου αρέσουν ως ιδέες ή εχεις δουλέψει κάποιο framework σε κάποια γλώσσα προγραμματισμού (για τεχνιτή νοημοσύνη), έχεις προγραμματίσει κάποιο μικροεπεξεργαστή (arduino, lego mindstorms, PLC), έχεις ασχοληθεις με μικροηλεκτρονικές κατασκευές; Έχει μεγάλη διαφορά το τι σου αρέσει στη θεωρία και τι στη πράξη.

Αποκατάσταση μη σε νοιάζει. Αν ξέρεις κάποια πράγματα σε προγραμματισμό δεν θα δυσκολευτείς να βρεις δουλειά ακόμα και καμιά σχολή να μην έχεις βγάλει. Μην ακούς τη φήμη ότι οι πληροφορικάριοι είναι άνεργοι.

Τα επόμενα χρόνια θα προσπαθήσουν εξισώσουν τα ΤΕΙ με τα διπλώματα του πολυτεχνείου. Ήδη οι απόφοιτοι βγαίνουν με το ίδιο όνομα. Αυτό σημαίνει ότι το πολυτεχνείο όσο περνάει ο καιρός θα απαξιώνεται όλο και περισσότερο. Άρα αυτό που σε νοιάζει είναι οι γνώσεις και τίποτα άλλο.

Αν δεν σε νοιάζει η ενέργεια, οι τηλεπικοινωνίες, μελέτες εγκαταστάσεων ηλεκτρικής ενέργειας θα είναι μεγάλο λάθος να πας ΗΜΜΥ. Θα δυσκολευτείς περισσότερο να βγάλεις τη σχολή και οι γνώσεις που θα αποκτήσεις από τη σχολή θα είναι υποδεέστερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Littlefinger

Νεοφερμένος

Ο Littlefinger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αφού σου αρέσει ο προγραμματισμός και η τεχνιτή νοημοσύνη πας σε καθαρόαιμη πληροφορική και όχι ΗΜΜΥ. Θα αποκτήσεις καλύτερη βάση σε αυτό που θέλεις να ασχοληθείς. Όταν λες σου αρέσει τι εννοείς. Σου αρέσουν ως ιδέες ή εχεις δουλέψει κάποιο framework σε κάποια γλώσσα προγραμματισμού (για τεχνιτή νοημοσύνη), έχεις προγραμματίσει κάποιο μικροεπεξεργαστή (arduino, lego mindstorms, PLC), έχεις ασχοληθεις με μικροηλεκτρονικές κατασκευές; Έχει μεγάλη διαφορά το τι σου αρέσει στη θεωρία και τι στη πράξη.

Αποκατάσταση μη σε νοιάζει. Αν ξέρεις κάποια πράγματα σε προγραμματισμό δεν θα δυσκολευτείς να βρεις δουλειά ακόμα και καμιά σχολή να μην έχεις βγάλει. Μην ακούς τη φήμη ότι οι πληροφορικάριοι είναι άνεργοι.

Τα επόμενα χρόνια θα προσπαθήσουν εξισώσουν τα ΤΕΙ με τα διπλώματα του πολυτεχνείου. Ήδη οι απόφοιτοι βγαίνουν με το ίδιο όνομα. Αυτό σημαίνει ότι το πολυτεχνείο όσο περνάει ο καιρός θα απαξιώνεται όλο και περισσότερο. Άρα αυτό που σε νοιάζει είναι οι γνώσεις και τίποτα άλλο.

Αν δεν σε νοιάζει η ενέργεια, οι τηλεπικοινωνίες, μελέτες εγκαταστάσεων ηλεκτρικής ενέργειας θα είναι μεγάλο λάθος να πας ΗΜΜΥ. Θα δυσκολευτείς περισσότερο να βγάλεις τη σχολή και οι γνώσεις που θα αποκτήσεις από τη σχολή θα είναι υποδεέστερες.


Να πω την αληθεια δεν με "ελκυει" κατι ιδιατερο οσον αφορα τον ενεργειακο κλαδο,τις τηλεπικοινωνιες κτλ...

Επιπλεον ειμαι ακομα 2α λυκειου.Μονο html ξερω ακομα(ναι το ξερω τιποτα σπουδαιο) απλα παντα ειχα αγαπη για την πληροφορικη και στον τομεα της τεχνολογιας. Δεν εχω κανει τιποτα στην πραξη αλλα οτι διαβαζω και βλεπω απο youtube που πεεριεχουν μεσα "artificial intelligence" μου εξαπτει το ενδιαφερον πραγματικα πολυ(οπως και η ρομποτικη σε ενα βαθμο) Εγω αυτο που φοβαμαι κυριως ειναι μην στοχευσω σε "Πληροφορικης" αν στο τελος οταν βγω στην θεση εργασιας θα ειμαι σε μειονεκτημα απο τους "ΥΜΜΗ" .Αξιζει να σημιωθει πως στοχευω να κανω μεταπτυχιακο σε εξωτερικο και δεν ξερω κατα ποσο θα μεινω Ελλαδα γιαυτο προβληματιζομαι ιδιαιτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Να πω την αληθεια δεν με "ελκυει" κατι ιδιατερο οσον αφορα τον ενεργειακο κλαδο,τις τηλεπικοινωνιες κτλ...

Επιπλεον ειμαι ακομα 2α λυκειου.Μονο html ξερω ακομα(ναι το ξερω τιποτα σπουδαιο) απλα παντα ειχα αγαπη για την πληροφορικη και στον τομεα της τεχνολογιας. Δεν εχω κανει τιποτα στην πραξη αλλα οτι διαβαζω και βλεπω απο youtube που πεεριεχουν μεσα "artificial intelligence" μου εξαπτει το ενδιαφερον πραγματικα πολυ(οπως και η ρομποτικη σε ενα βαθμο) Εγω αυτο που φοβαμαι κυριως ειναι μην στοχευσω σε "Πληροφορικης" αν στο τελος οταν βγω στην θεση εργασιας θα ειμαι σε μειονεκτημα απο τους "ΥΜΜΗ" .Αξιζει να σημιωθει πως στοχευω να κανω μεταπτυχιακο σε εξωτερικο και δεν ξερω κατα ποσο θα μεινω Ελλαδα γιαυτο προβληματιζομαι ιδιαιτερα


Δεν θα είσαι σε μειονέκτημα αν τελειώσεις πληροφορική.
Μην το βλέπεις έτσι.
Το πτυχίο δεν λέει τίποτα. Ένα χαρτί είναι μόνο.
Αυτό που μένει είναι πόσο καλός είσαι και αυτό φαίνεται ανεξαρτήτου πτυχίου.
Ειδικά σε αυτόν τον τομέα που άτομα βρίσκουν δουλειά πριν καλά καλά πάρουν πτυχίο.
Και ΤΕΙ μπορείς να τελειώσεις και να είσαι super στον τομέα σου.


Απλά ενδεχομένως στους ΗΜΜΥ να πάρεις περισσότερα ερεθίσματα ώστε να γίνεις καλύτερος.
Αν θα τα αξιοποιήσεις αυτά τα ερεθίσματα είναι ζήτημα δικό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Να πω την αληθεια δεν με "ελκυει" κατι ιδιατερο οσον αφορα τον ενεργειακο κλαδο,τις τηλεπικοινωνιες κτλ...

Επιπλεον ειμαι ακομα 2α λυκειου.Μονο html ξερω ακομα(ναι το ξερω τιποτα σπουδαιο) απλα παντα ειχα αγαπη για την πληροφορικη και στον τομεα της τεχνολογιας. Δεν εχω κανει τιποτα στην πραξη αλλα οτι διαβαζω και βλεπω απο youtube που πεεριεχουν μεσα "artificial intelligence" μου εξαπτει το ενδιαφερον πραγματικα πολυ(οπως και η ρομποτικη σε ενα βαθμο) Εγω αυτο που φοβαμαι κυριως ειναι μην στοχευσω σε "Πληροφορικης" αν στο τελος οταν βγω στην θεση εργασιας θα ειμαι σε μειονεκτημα απο τους "ΥΜΜΗ" .Αξιζει να σημιωθει πως στοχευω να κανω μεταπτυχιακο σε εξωτερικο και δεν ξερω κατα ποσο θα μεινω Ελλαδα γιαυτο προβληματιζομαι ιδιαιτερα


Καλα κατσε να περασεις ρε φιλαρακι και μετα βλεπεις.Ακομα δεν τον ειδαμε Γιαννη τον ειπαμε.Ακομα Β Λυκειου εισαι.Αν σου αρεσει οντως η πληροφορικη,σε οποια σχολη και να περασεις ,θα τα καταφερεις.Οι σχολες προσφερουν μονο βασικες γνωσεις και ερεθισματα,που πολλες φορες δεν εχουν καμια σχεση με αυτο που θα συναντησεις.Οποτε ειναι στο χερι σου ολα.Καλη επιτυχια σε οτι και αν επιλεξεις και εφοσον κατι το αγαπας θα πετυχεις.Αν δεν το αγαπας ,αστο,κοιτα κατι αλλο.Αλλα ειναι νωρις ακομα.Μη σε απασχολουν αυτα τα πραγματα.Και αυτα που λες για θεσεις εργασιας ειναι απλα παπαριες!!Μην σε παραμυθιαζουνε!!Αλλα ειναι τα κριτηρια για να εργαστεις πανω στην πληροφορικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Άσχετα τι σου λέει ο περίγυρος - που είναι άσχετος με τα θέλω και τις ικανότητες σου - πρέπει να αποφασίσεις με σιγουριά τι θέλεις. Εγώ θεωρώ πως οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και μηχανικοί υπολογιστών, βρίσκονται σε καλύτερη μοίρα από όσους βγαίνουν από ένα τμήμα πληροφορικής. Άρα για καθαρά ακαδημαϊκούς λόγους θα διάλεγα ΗΜΜΥ ΕΜΠ αν είχα τα ανάλογα μαθήματα για τις πανελλαδικές. Τώρα εσύ ενδιαφέρεσαι για προγραμματισμό ή και για αυτό το κάτι παραπάνω;

Υ.Γ. Να ξέρεις πως η ΗΜΜΥ είναι παλούκι ή τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει, οπότε αν δε σου κάνει το λεγόμενο κλικ, δήλωσε κάποια άλλη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top