Ζητούμενη ποσότητα, ceteris paribus

sayer

Νεοφερμένος

Ο sayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Πελοποννήσου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Γεια σε όλους και καλή ακαδημαϊκή χρονιά

Έχω μια απορία να θέσω:
Διαβάζω ένα βοήθημα για το μάθημα ΑΟΘ και υπάρχει μια ερώτηση Σωστό-Λάθος που με προβληματίζει. Είναι η εξής:

9.52)
Όταν μεταβάλλονται οι προτιμήσεις των καταναλωτών για ένα αγαθό, ceteris paribus, μεταβάλλεται η ζητούμενη ποσότητά του.

Προτού "αποκαλύψω" το τί θεωρεί το βιβλίο και τί εγώ, εσείς τί θα την θεωρούσατε την συγκεκριμένη διατύπωση; Σωστή ή λάθος;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση.
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λαθος.
Η ζητούμενη ποσότητα μεταβάλλεται μόνο λόγω μεταβολής της τιμής του αγαθού, ενώ οι άλλοι προσδιοριστικοί παράγοντες παραμένουν σταθεροί. ( Σελιδα 37 του σχολικου βιβλιου).
 

sayer

Νεοφερμένος

Ο sayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Πελοποννήσου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ακριβώς, Λ το έχει και το βοήθημα. Σε ευχαριστώ πολύ! Νόμιζα (μέχρι και σήμερα!!) ότι η αλλαγή οποιουδήποτε προσδιοριστικού παράγοντα ζήτησης,ceteris paribus, αλλάζει την ζητούμενη ποσότητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,189 μηνύματα.
Γεια σε όλους και καλή ακαδημαϊκή χρονιά

Έχω μια απορία να θέσω:
Διαβάζω ένα βοήθημα για το μάθημα ΑΟΘ και υπάρχει μια ερώτηση Σωστό-Λάθος που με προβληματίζει. Είναι η εξής:

9.52)
Όταν μεταβάλλονται οι προτιμήσεις των καταναλωτών για ένα αγαθό, ceteris paribus, μεταβάλλεται η ζητούμενη ποσότητά του.

Προτού "αποκαλύψω" το τί θεωρεί το βιβλίο και τί εγώ, εσείς τί θα την θεωρούσατε την συγκεκριμένη διατύπωση; Σωστή ή λάθος;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση.


Λάθος.
Μεταβάλλεται η ζήτηση.Η ζητούμενη ποσότητα μεταβάλλεται μόνο με την μεταβολή της τιμής.Οταν σου λέει τα παρακάτω μεταβάλλεται η ζήτηση.
1)Προτειμησεις
2)Εισόδημα
3)Τιμές άλλων αγαθών
4)Προσδοκίες (τιμή και εισόδημα)
5)Αγοραστικό κοινό.
 

sayer

Νεοφερμένος

Ο sayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Πελοποννήσου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ!

(Ωραίο το ρητό του Γκαίτε, αισιόδοξο και αληθινό).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,189 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top