Ζημιά στο laptop μου

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Έπεσε το λαπτοπ μου ανοιχτο στο πάτωμα. Μετά από αυτο μου εγινε η οθονη μπλε και ελεγε Κωδικος και κατι που δεν το συγκραντησα. Εκλεισε. Μετα πατησα να ανοιξει και μου εβγαλε μια μαυτη οθονη και πατωντας ενα κουμπι του πληκτρολογιου εκανε ενα παραξενο ηχο. Τι ζημια εχει παθει και ποσο κοστιζει?
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έπεσε το λαπτοπ μου ανοιχτο στο πάτωμα. Μετά από αυτο μου εγινε η οθονη μπλε και ελεγε Κωδικος και κατι που δεν το συγκραντησα. Εκλεισε. Μετα πατησα να ανοιξει και μου εβγαλε μια μαυτη οθονη και πατωντας ενα κουμπι του πληκτρολογιου εκανε ενα παραξενο ηχο. Τι ζημια εχει παθει και ποσο κοστιζει?
Κάτι τέτοιο έβγαλε ;
1582589225266.png


Δες ''μπλε οθόνη windows''. Αν και οφείλεται στην πτώση
Μετά πρέπει να ανοίξεις από κάτω για να δεις αν υπάρχει ζημιά. Πιθανόν δίσκος. Αν είναι αυτό γύρω στα 70-100 ευρώ. Αν είναι η μητρική άστο.

Στο bios μπαίνεις ; Δοκίμασες να πατήσεις παρατεταμένα το κουμπί έναρξης του λάπτοπ ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ναι αυτο ακριβως μου εβγαλε. Ειναι ενας DELL ανακατασκευασμενος 300 ευρω τον ειχα παρει. Με καλυψες

Αυτο με τα bios τι ειναι?

Αν ειναι η μητρικη ποσο ειναι η ζημια?
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Αν είναι αυτό τότε οφείλεται σε σοβαρό πρόβλημα των windows που οφείλεται σε σφάλμα software ή ζημιά σε υποσύστημα του πσ.
Πιθανόν τον 2ο λόγω πτώσης.

Είναι θέμα δίσκου ή μητρικής ή καρτας γραφικών

Σε κάθε περίπτωση θες τεχνικό.

Το κόστος μητρικής μπορεί να φτάσει και την αξία όλου του λάπτοπ. Γι αυτό δεν αξίζει.
Μέσω ebay μπορείς να βρεις από 60-100 ανάλογα με το μοντέλο. Μετά αν έχεις κάποιον γνωστό να στην κάνει να γλιτώσεις και λεφτά.
Ωστόσο πρέπει να γίνει έλεγχος τι φταίει
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ειχα παθει ακριβως το ιδιο πριν κανενα διμηνο,αλλαξα σκληρο δισκο και ειναι κομπλε τωρα.Και εγω ασχετος ειμουν και ειμαι αλλα με μερικη ερυενα ειδα πως γινεται η αλλαγη και η επανεγκατασταση windows και το εφτιαξα μονος μου μονο για τον σκληρο πληρωσα πολυ πιθανο να φταιει ο δισκος και στον δικο σου η/υ.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
:) Μάρκα και μοντέλο και περίγραψε τον ήχο που ακούγεται. 4 beep; 2beep; 1 beep συνεχόμενο;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Πήγα στο irepair το πρωι στο Σύνταγμα με 125 ευρώ ( μαζί και τα εργατικά), μου άλλαξαν σκληρό, εκεί ήταν το πρόβλημα. Μου έβαλαν ένα 250 και όλα καλά. Πάντως δεν ξανααγοράσω ανακατασκευασμένο λάπτοπ. Είναι μια απάτη. Το αγοράζεις και μετά από 1 χρόνο σου χαλάει το ένα μετά το άλλο
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Πήγα στο irepair το πρωι στο Σύνταγμα με 125 ευρώ ( μαζί και τα εργατικά), μου άλλαξαν σκληρό, εκεί ήταν το πρόβλημα. Μου έβαλαν ένα 250 και όλα καλά. Πάντως δεν ξανααγοράσω ανακατασκευασμένο λάπτοπ. Είναι μια απάτη. Το αγοράζεις και μετά από 1 χρόνο σου χαλάει το ένα μετά το άλλο

:D σου έπεσε και χάλασε ο μηχανικός σκληρός δε φταίει το pc αλλά εσύ. Θεωρώ πολύ υψηλή τιμή αυτή που σε χρεώσαν έπρεπε να προτιμήσεις έναν μάστορα που δεν είναι σε αλυσίδα.Επίσης θεωρώ πως σου βάλανε ssd ώστε να βελτιωθεί και σε απόδοση στο pc, αν σου βάλανε hdd είναι απαράδεκτοι.

Τι άλλες ζημίες έπαθες με το laptop;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν το είχα πρωτοπάρει μου έκανε κάτι νούμερα η μπαταρία και μου την άλλαξαν. Πριν 1 χρόνο. Έχεις απόλυτο δίκιο. αλλά το βιαζόμουν. Δηλ πόσα θα μου έπαιρνε ένας μάστορας? Και πως μπορώ να δω αν μου έβαλαν ssd και όχι hdd?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

κατεβάσε αυτό και τρέξε το στείλε το αποτέλεσμα εδώ με screenshot
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όταν το είχα πρωτοπάρει μου έκανε κάτι νούμερα η μπαταρία και μου την άλλαξαν. Πριν 1 χρόνο. Έχεις απόλυτο δίκιο. αλλά το βιαζόμουν. Δηλ πόσα θα μου έπαιρνε ένας μάστορας? Και πως μπορώ να δω αν μου έβαλαν ssd και όχι hdd?
1582662336154.png


σύμφωνα με την σελίδα τους μια αλλαγή στο σκληρό την χρεώνουν 25ευρ και δεν βάζουν και εγγύηση.

σύμφωνα με το skroutz ο πιο φτηνός ssd κάνει https://www.skroutz.gr/s/18734527/Lexar-NS100-256GB.html 34 ευρώ (αν σου βάλανε hdd πολύ πιο φτηνός).

Εγώ άλλαξα την οθόνη στο laptop μου με 91 ευρώ.. σε μαγαζί της γειτονιάς και εσένα για μια πολύ απλή δουλειά σου χρέωσαν 115 ευρώ (αληθεια ποσο έκανε το laptop ; )

Αυτοί τα παίρνουν χοντρικής οπότε βγαίνει πιο φτηνά . Συνεπώς σε χρέωσαν για πράγματα που δε χρειαζόντουσαν πχ εγκατάσταση windows

Θα το καταλάβεις κυρίως στην απόδοση του και ότι είναι αθόρυβος @akikos (ξέρεις άλλον τρόπο; )
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό το παρατηρώ ότι πάει πιο γρήγορα. Ναι μου χρέωσαν εγκατάταση windows πες που είναι 32 ευρώ και τα εργατικά τους και καλά η διάγνωση, ένα 10αρικο, 42 ευρώ. Μέχρι τα 125 ευρώ μου χρέωσαν αρκετά αλλά το βιαζόμουν γιατί έχω εργασίες. Είναι σκοτεινή δουλειά και όσα θέλει σου λέει ο καθένας. Έχω ένα φίλο που είναι στο πατρικό της μητέρας μου σε νησί, αλλά ακόμα και να ταξίδευα που θα ταξιδέψω λόγω καθαράς δευτέρας, μέχρι να παραγγείλει το σκληρό δίσκο και να έρθει και τον τοποθετήσει κλπ, θα έχω χάσει ημέρες.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτό το παρατηρώ ότι πάει πιο γρήγορα. Ναι μου χρέωσαν εγκατάταση windows πες που είναι 32 ευρώ και τα εργατικά τους και καλά η διάγνωση, ένα 10αρικο, 42 ευρώ. Μέχρι τα 125 ευρώ μου χρέωσαν αρκετά αλλά το βιαζόμουν γιατί έχω εργασίες. Είναι σκοτεινή δουλειά και όσα θέλει σου λέει ο καθένας. Έχω ένα φίλο που είναι στο πατρικό της μητέρας μου σε νησί, αλλά ακόμα και να ταξίδευα που θα ταξιδέψω λόγω καθαράς δευτέρας, μέχρι να παραγγείλει το σκληρό δίσκο και να έρθει και τον τοποθετήσει κλπ, θα έχω χάσει ημέρες.
τρέξε το προγραμματάκι που σου είπε ο ακικος πάνω να δούμε τι έχεις;

γενικά εκεί στοχεύουν αυτοί. Τα μικρά μαγαζιά είναι συνήθως πιο τίμια σε αυτή την δουλειά. πχ την διάγνωση σου την κάνανε οι e-stekiτες με το ποστ σου δεν είναι λογικό να χρεώνουν 10 ευρώ για αυτό. Επίσης έπρεπε να παρείχαν εγγύηση.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

κάτι τέτοιο δεν έχει πουθενά;



@fockos βοηθα γιατι δεν εχω windows
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.


:o Αυτό είναι τούμπανο pc
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top