Ερώτηση σχετικά με βαθμό εξεταστικής και ρήτρα

mayamaya

Νεοφερμένος

Η mayamaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγροτικής Ανάπτυξης Θράκης. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας , θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που έχω περάσει με 5 ή 6 κάποιο μάθημα( παλαιότερα ή και προσφάτως) και δεν με ικανοποιεί (κυρίως μου χαλάει το μέσο όρο), όμως δεν έβαλα ρήτρα κατά την διάρκεια της εξέτασης, υπάρχει τρόπος να ξανά δώσω το μάθημα σε άλλη εξεταστική??? (Γιατί ρώτησα καθηγητή και μου είπε πως μετά γίνεται συμβιβασμός και πως πρέπει να θέσω ρήτρα πριν βγει ο βαθμός και δεν το κατάλαβα αυτό)??
 

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
αρα πλεον δεν ρωτας για ρητρα, αλλα για επενεξεταση, ρωτα στην γραμματεια. η καθε σχολη εχει τους δικους της κανονισμους. ή αν ειναι επιλογης να παρεις ενα παραπανω και το αντικαθιστα. αναλογα, ρωτα γραμματεια, οχι τον καθηγητη
 

mayamaya

Νεοφερμένος

Η mayamaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγροτικής Ανάπτυξης Θράκης. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
αρα πλεον δεν ρωτας για ρητρα, αλλα για επενεξεταση, ρωτα στην γραμματεια. η καθε σχολη εχει τους δικους της κανονισμους. ή αν ειναι επιλογης να παρεις ενα παραπανω και το αντικαθιστα. αναλογα, ρωτα γραμματεια, οχι τον καθηγητη
Ναι αυτο εννοω ! Σε ευχαριστω πολυ αυτο θα κανω !!! :):thumbsup:
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,842 μηνύματα.
Μπορώ να ξανά δώσω μάθημα που έχω περάσει με 6-7;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,487 μηνύματα.
Μπορώ να ξανά δώσω μάθημα που έχω περάσει με 6-7;
Αν νομιζεις οτι μπορεις να πιασεις το 9 ,ναι μπορεις.
Συνηθως οι κανονισμοι των σχολων δινουν ενα μικρο αριθμο (3-4) περασμενων μαθηματων για τα οποια μπορεις να ζητησεις επανεξεταση.
Τι λεει ομως ο δικος σου κανονισμος δεν ξερω...
Εγω θα επιανα τον δασκαλο και θα του ελεγα ...θελω πιο μεγαλο βαθμο , τι να κανω?
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,842 μηνύματα.
Αν νομιζεις οτι μπορεις να πιασεις το 9 ,ναι μπορεις.
Συνηθως οι κανονισμοι των σχολων δινουν ενα αριθμο περασμενων μαθηματων για τα οποια μπορεις να ζητησεις επεναξεταση.
Τι λεει ο δικος σου ομως δεν ξερω...
Εγω θα επιανα τον δασκαλο και θα του ελεγα ..θελω πιο μεγαλο βαθμο , τι να κανω?
Να στείλω email; Σίγουρα μπορώ πλέον, ειδικά στα του πρώτου εξαμήνου να γράψω 9-10.

Επίσης, είναι τι αποφασίζει ο κάθε καθηγητής ή η κάθε σχολή;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, γνωρίζεις μήπως πώς βλέπουμε τον μέσο όρο; στο ΕΚΠΑ
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Αναλόγως τη σχολή. Στη σχολή μου δε γινόταν. Απαξ και είχε περαστεί ο βαθμός στο σύστημα, δεν άλλαζε (δεν αναφέρομαι σε εξαιρέσεις, πχ έκανε λάθος ο καθηγητής). Μίλα με τη γραμματεία ή με τον καθηγητή για να πάρεις σίγουρη απάντηση.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,487 μηνύματα.
Να στείλω email; Σίγουρα μπορώ πλέον, ειδικά στα του πρώτου εξαμήνου να γράψω 9-10.

Επίσης, είναι τι αποφασίζει ο κάθε καθηγητής ή η κάθε σχολή;
Ο καθηγητης το αποφασιζει..και μπορει να σου βαλει και οτι θελει ...
Δηλαδη να γραψεις για 9 και να σου βαλει 6.... και ο συνηγορος του φοιτητη δεν ασχολειται με αυτο..
Θα ελεγα καλυτερα οχι με εμαιλ... εκει προσωπο με προσωπο για να καταλαβαινεις και προθεσεις. Εχεις το χαρισμα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top