Επιλογή σχολής ΗΜΜΥ: Θεσσαλονίκης vs Ξάνθης vs Θεσσαλίας vs Ιωαννίνων

KeyboardWarrior

Νεοφερμένος

Ο KeyboardWarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Στις φετινες πανελληνιες ως μαθητης ΕΠΑΛ συγκεντρωσα 18.050 μορια στον τομεα της Πληροφορικης. Αυτο σημαινει οτι πιανω τις περσινες βασεις ολων των σχολων ΗΜΜΥ. Εχω στο μυαλο μου τις παρακατω σχολες:

- ΔΙ. ΠΑ. Ε: Μηχανικων Πληροφορικης και Ηλεκτρονικων Συστηματων (Θεσσαλονικη)
- ΔΠΘ: ΗΜΜΥ (Ξανθη)
- Πανεπιστημιο Θεσσαλιας: ΗΜΜΥ (Βολος)
- Πανεπιστημιο Ιωαννινων: Μηχανικων Η/Υ και Πληροφορικης

Ερωτησεις:
1) Ειναι οι καθηγητες συνεργασιμοι, καταρτισμενοι και προθυμοι να βοηθησουν;
2) Αν παω στο αναφερομενο τμημα θα μπορω να διατηρισω μια ισσοροπια αναμεσα σε μελετη και ελευθερο χρονο;
3) Μπορω να παρω το πτυχιο μεσα σε 5-6 ετη με επαρκες διαβασμα;

Απευθυνομαι κυριως σε φοιτητες η αποφοιτους των παραπανω σχολων η σε ατομα που εχουν γνωστους που φοιτουν σε αυτες και εχουν ακουσει τις εντυπωσεις τους. Ωστοσο καθε αποψη ειναι σεβαστη και καλοδεχουμενη.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Στις φετινες πανελληνιες ως μαθητης ΕΠΑΛ συγκεντρωσα 18.050 μορια στον τομεα της Πληροφορικης. Αυτο σημαινει οτι πιανω τις περσινες βασεις ολων των σχολων ΗΜΜΥ. Εχω στο μυαλο μου τις παρακατω σχολες:

- ΔΙ. ΠΑ. Ε: Μηχανικων Πληροφορικης και Ηλεκτρονικων Συστηματων (Θεσσαλονικη)
- ΔΠΘ: ΗΜΜΥ (Ξανθη)
- Πανεπιστημιο Θεσσαλιας: ΗΜΜΥ (Βολος)
- Πανεπιστημιο Ιωαννινων: Μηχανικων Η/Υ και Πληροφορικης

Ερωτησεις:
1) Ειναι οι καθηγητες συνεργασιμοι, καταρτισμενοι και προθυμοι να βοηθησουν;
2) Αν παω στο αναφερομενο τμημα θα μπορω να διατηρισω μια ισσοροπια αναμεσα σε μελετη και ελευθερο χρονο;
3) Μπορω να παρω το πτυχιο μεσα σε 5-6 ετη με επαρκες διαβασμα;

Απευθυνομαι κυριως σε φοιτητες η αποφοιτους των παραπανω σχολων η σε ατομα που εχουν γνωστους που φοιτουν σε αυτες και εχουν ακουσει τις εντυπωσεις τους. Ωστοσο καθε αποψη ειναι σεβαστη και καλοδεχουμενη.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

2) Γενικά γίνεται, αλλά όσο μεγαλώνουν τα έτη είναι πιο δύσκολο. Θα πρέπει να είσαι πολύ συνεπής, και πάλι ίσως να μην σου μένει ελεύθερος χρόνος στο τέλος της ημέρας, εξαιτίας των projects & των εργασιών για θεωρίες και εργαστήρια. Φαντάσου μπορεί να έχεις να τρέχουν εως και 3-4 εργαστήρια την εβδομάδα και μόνο η εργασία/αναφορά σε ένα απο αυτά να σου παίρνει περίπου την μισή μέρα στην καλύτερη.

3) Ναι, αρκεί να γίνει πραγματικά αυτό το επαρκές διάβασμα. Ακόμα και τις μέρες που βαριέσαι...Οπότε καλό θα ήταν να εξοικειωθείς με την ιδέα οτι θα πρέπει να φας λίγο τα βιβλία 5 χρόνια. Και επίσης σχεδόν σε όλα θα πρέπει να παρακολουθείς. Οπότε τα πιστόλια ξέχνα τα for the most part.

Για το 1 δεν ξέρω, αλλά είναι πολύ σημαντικό και μπράβο που το ρωτάς. Ακόμα και πανεύκολο να είναι το μάθημα, εαν σου τύχει κομπλεξικός καθηγητής, θα σε βασανίσει πολύ να το περάσεις. Αυτό παίζει πολύ απο πόλη σε πόλη, και απο μάθημα σε μάθημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
Στις φετινες πανελληνιες ως μαθητης ΕΠΑΛ συγκεντρωσα 18.050 μορια στον τομεα της Πληροφορικης. Αυτο σημαινει οτι πιανω τις περσινες βασεις ολων των σχολων ΗΜΜΥ. Εχω στο μυαλο μου τις παρακατω σχολες:

- ΔΙ. ΠΑ. Ε: Μηχανικων Πληροφορικης και Ηλεκτρονικων Συστηματων (Θεσσαλονικη)
- ΔΠΘ: ΗΜΜΥ (Ξανθη)
- Πανεπιστημιο Θεσσαλιας: ΗΜΜΥ (Βολος)
- Πανεπιστημιο Ιωαννινων: Μηχανικων Η/Υ και Πληροφορικης

Ερωτησεις:
1) Ειναι οι καθηγητες συνεργασιμοι, καταρτισμενοι και προθυμοι να βοηθησουν;
2) Αν παω στο αναφερομενο τμημα θα μπορω να διατηρισω μια ισσοροπια αναμεσα σε μελετη και ελευθερο χρονο;
3) Μπορω να παρω το πτυχιο μεσα σε 5-6 ετη με επαρκες διαβασμα;

Απευθυνομαι κυριως σε φοιτητες η αποφοιτους των παραπανω σχολων η σε ατομα που εχουν γνωστους που φοιτουν σε αυτες και εχουν ακουσει τις εντυπωσεις τους. Ωστοσο καθε αποψη ειναι σεβαστη και καλοδεχουμενη.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Λογω επαλ στις σχολες αυτες θα τα βρεις μπαστουνια, η επιτυχια ειναι να πεισεις το εαυτο σου να μην τα παρατησει και να αγωνιστεις. Οι γνωσεις που σου στερησαν στα επαλ δεν ειναι αχρηστες για εδω. Οι καθηγητες ειναι τυπικοι και απροσωποι, θεωρουν οτι καθηκον τους ειναι η όποια παραδωση μαθηματος στην γλωσσα που καταλαβαινουν αυτοι , η μαθηση ειναι μονο δικη σου υποθεση οχι δικη τους.Η μονη σχολη που ασχολουνται οι καθηγητες με φροντιστηρια στα παιδια επαλ ειναι το ελμεπα ηρακλειο
 

KeyboardWarrior

Νεοφερμένος

Ο KeyboardWarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λογω επαλ στις σχολες αυτες θα τα βρεις μπαστουνια, η επιτυχια ειναι να πεισεις το εαυτο σου να μην τα παρατησει και να αγωνιστεις. Οι γνωσεις που σου στερησαν στα επαλ δεν ειναι αχρηστες για εδω. Οι καθηγητες ειναι τυπικοι και απροσωποι, θεωρουν οτι καθηκον τους ειναι η όποια παραδωση μαθηματος στην γλωσσα που καταλαβαινουν αυτοι , η μαθηση ειναι μονο δικη σου υποθεση οχι δικη τους.Η μονη σχολη που ασχολουνται οι καθηγητες με φροντιστηρια στα παιδια επαλ ειναι το ελμεπα ηρακλειο
Κατ' αρχας ευχαριστω για την απαντηση. Το θεμα της παροχης λιγοτερων γνωσεων απο τα επαλ το ειχα σκεφτει. Μονο απο την ευκολια των θεματων καταλαβα οτι θα πρεπει να καταβαλλω προσωπικη προσπαθεια ωστε να ειμαι σε θεση να ανταπεξελθω στις απαιτησεις των πανεπιστημιακων σχολων. Εχω ηδη ασχοληθει με τον προγραμματισμο σε python και c σε επιπεδο αρκετα υψηλοτερο απο αυτο του σχολειου. Εχω και μερικες γνωσεις πανω στα ηλεκτρονικα, τις μετρησεις και τους μικροελεγκτες τις οποιες σκοπευω να διευρυνω. Σκοπευω επισης στη διαρκεια των διακοπων του καλοκαιριου να καλυψω τα κενα που εχω σε φυσικη και αλγεβρα ειτε απο διαδικτυακα courses ειτε με φροντιστηρια. Πιστευω οτι θα τα καταφερω ακομα και σε αυτο το περιορισμενο χρονικο διαστημα γιατι μου αρεσουν τα θετικα μαθηματα και θα αφιερωσω αρκετο χρονο σε αυτα.
Οσο για τις πληροφοριες αναφορικα με τη σταση των καθηγητων μπορω να πω οτι με προβληματισες αρκετα. Καταλαβαινω οτι ως επι των πλειστον το μαθημα βασιζεται στην προσωπικη προσπαθεια και μελετη του μαθητη. Ωστοσο αν δεν υπαρχει ατομο να λυνει τις αποριες που προκυπτουν θα πρεπει να ανατρεξω στο διαδικτυο οπου συγκεκριμενες πληροφοριες ειναι σχεδον δυσευρετες. Οσο για την επιλογη της Κρητης: αν υπηρχε δυνατοτητα θα πηγαινα εκει αλλα η αποσταση και το κοστος του ταξιδιου δεν το επιτρεπουν.
Τελος ο Samael εκανε λογο και για τα projects που αναθετουν οι σχολες. Μπορει καποιος να αναφερει ενδεικτικα σε μερικα απο τα θεματα αυτων των εργασιων;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
Κατ' αρχας ευχαριστω για την απαντηση. Το θεμα της παροχης λιγοτερων γνωσεων απο τα επαλ το ειχα σκεφτει. Μονο απο την ευκολια των θεματων καταλαβα οτι θα πρεπει να καταβαλλω προσωπικη προσπαθεια ωστε να ειμαι σε θεση να ανταπεξελθω στις απαιτησεις των πανεπιστημιακων σχολων. Εχω ηδη ασχοληθει με τον προγραμματισμο σε python και c σε επιπεδο αρκετα υψηλοτερο απο αυτο του σχολειου. Εχω και μερικες γνωσεις πανω στα ηλεκτρονικα, τις μετρησεις και τους μικροελεγκτες τις οποιες σκοπευω να διευρυνω. Σκοπευω επισης στη διαρκεια των διακοπων του καλοκαιριου να καλυψω τα κενα που εχω σε φυσικη και αλγεβρα ειτε απο διαδικτυακα courses ειτε με φροντιστηρια. Πιστευω οτι θα τα καταφερω ακομα και σε αυτο το περιορισμενο χρονικο διαστημα γιατι μου αρεσουν τα θετικα μαθηματα και θα αφιερωσω αρκετο χρονο σε αυτα.
Οσο για τις πληροφοριες αναφορικα με τη σταση των καθηγητων μπορω να πω οτι με προβληματισες αρκετα. Καταλαβαινω οτι ως επι των πλειστον το μαθημα βασιζεται στην προσωπικη προσπαθεια και μελετη του μαθητη. Ωστοσο αν δεν υπαρχει ατομο να λυνει τις αποριες που προκυπτουν θα πρεπει να ανατρεξω στο διαδικτυο οπου συγκεκριμενες πληροφοριες ειναι σχεδον δυσευρετες. Οσο για την επιλογη της Κρητης: αν υπηρχε δυνατοτητα θα πηγαινα εκει αλλα η αποσταση και το κοστος του ταξιδιου δεν το επιτρεπουν.
Τελος ο Samael εκανε λογο και για τα projects που αναθετουν οι σχολες. Μπορει καποιος να αναφερει ενδεικτικα σε μερικα απο τα θεματα αυτων των εργασιων;
Ωραια , οι γνωσεις σου στην c++ θα σε βοηθησουν στο αναλογο μαθημα και στην ηλεκτρονικη θα σε κανουν leader αρχικα στα πρωτα εργαστηρια. Για τα μαθηματικα ,την φυσικη , και τα κυκλωματα, δες το προγραμμα της σχολης και παρε απο τον αρνο τα αναλογα μαθηματα απο τωρα, οποτε τον οκτωβρη να καταλαβαινεις τον πινακα , να παρακολουθεις και να εισαι σε επαφη. Αν εισαι σε επαφη θα εχεις το θαρος για να απευθυνεις ερωτησεις και στον καθηγητη και στους συμφοιτητες.
Τον οκτωβρη βρες κολλητο-η γελ αυτος θα σε βοηθα στις θεωριες και εσυ στα εργαστηρια. Στους γελιτες τα καλωδια στα εργαστηρια τους φαινονται στην αρχη για χρωματιστες μακαροναδες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Τελος ο Samael εκανε λογο και για τα projects που αναθετουν οι σχολες. Μπορει καποιος να αναφερει ενδεικτικα σε μερικα απο τα θεματα αυτων των εργασιων;

Τα θέματα βασίζονται στην ύλη του μαθήματος προφανώς και τις έχεις κυρίως στα εργαστήρια. Ας πούμε ηλεκτρικά κυκλώματα μπορεί να έχεις άσκηση πάνω στην επαλήθευση του νόμου του Ωμ. Στην φυσική μπορεί να έχεις εργασία πάνω στην επιταχυνόμενη κίνηση ή το εκκρεμές . Τηλεπικοινωνίες μπορεί να έκανες σε κανά πρόγραμμα για μελέτη κάποιας διαμόρφωσης και να απάνταγες διάφορα ερωτήματα σχετικά με τα σήματα και τα φαινόμενα που παρατηρείς. Ηλεκτρονικά να είχες εργασία πάνω σε ενισχυτές κ.ο.κ.

Συνήθως αυτά είναι 2-3 σελιδούλες αναφορές και βγαίνουν σε λίγες ώρες(3-4). Σε άλλα μαθήματα μπορεί να έχεις πιο ογκώδεις αναφορές σε στυλ εργασίας απο 15 σελίδες μέχρι και 40 ή 50. Εκεί θα πρέπει να ρίχνεις σημαντική δουλειά,με γραφήματα,πίνακες,παρατηρήσεις,σχόλια,θεωρητικούς υπολογισμούς κτλπ. Αυτές παίρνουν 2-4 ημερούλες απο 8 ωρίτσες :P . Σε άλλα μπορείς να μην έχεις εργασίες στο ενδιάμεσο αλλά μια μεγάλη τελική εργασία για το τέλος.

Μπορείς να έχεις και για την θεωρία παράλληλα εργασίες όμως. Συνήθως μετράνε για ένα ποσοστό του βαθμού.

ΥΓ. Ο κορμός έχει λίγο προγραμματισμό σχετικά. Αλλά είναι τίγκα σε μαθηματικά και φυσικές,οπότε εστίασε πολύ στο να δυναμώσεις εκεί. Αργότερα εαν πάρεις αντίστοιχη κατεύθυνση μπορείς να έχεις πολύ προγραμματισμό.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Συνήθως αυτά είναι 2-3 σελιδούλες αναφορές και βγαίνουν σε λίγες ώρες(3-4). Σε άλλα μαθήματα μπορεί να έχεις πιο ογκώδεις αναφορές σε στυλ εργασίας απο 15 σελίδες μέχρι και 40 ή 50. Εκεί θα πρέπει να ρίχνεις σημαντική δουλειά,με γραφήματα,πίνακες,παρατηρήσεις,σχόλια,θεωρητικούς υπολογισμούς κτλπ. Αυτές παίρνουν 2-4 ημερούλες απο 8 ωρίτσες :P . Σε άλλα μπορείς να μην έχεις εργασίες στο ενδιάμεσο αλλά μια μεγάλη τελική εργασία για το τέλος.

Κ' επειτα συνδιαζεις τα παραπανω με το ν+3 και βαζεις τα κλαματα... :'(
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Κ' επειτα συνδιαζεις τα παραπανω με το ν+3 και βαζεις τα κλαματα... :'(
ν+2 δεν είναι ;
Εντάξει πιστεύω 7 χρόνια είναι αρκετά για να τελειώσει κάποιος. Ούτως η άλλως επειδή αναγράφεται ο χρόνος φοίτησης πάνω στο πτυχίο, οτιδήποτε πάνω απο τα 7 χρόνια πιθανών δεν έχει νόημα, γιατί αποτελεί red flag για τους περισσότερους εργοδότες.

Δηλαδή ρεαλιστικά εαν το δει κανείς, τι προοπτικές έχει κάποιος που του πήρε 8 ή 9 χρόνια να τελειώσει την σχολή; Βέβαια στην Ελλάδα υπάρχουν και αυτοί που δουλεύουν ταυτόχρονα αλλά...κακά τα ψέματα, πολυτεχνείο πολύ δύσκολα θα βγάλεις στην ώρα σου εαν δεν έχεις κάποιον να σε χρηματοδοτεί.Καθώς χρόνος για δουλειά δεν βρίσκεται με τόσο workload σε καθημερινή βάση.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
ν+2 για τις τετραετους και ν+3 για τις πενταετους φοιτησης.

Δε νομιζω πως υπαρχουν και πολλοι παντως με πτυχιο ΗΜΜΥ στην 5ετια...
Αα οκ.
Μου φαίνεται λογικό,πολλές φορές το λέμε αλλά εαν ο άλλος δεν το έχει ζήσει είναι δύσκολο να καταλάβει.

Για να φτάσεις να πάρεις δίπλωμα πρέπει να φτύσεις αίμα. Μιλάμε για γύρω στα 55 θεωρητικά μαθήματα χοντρικά,το καθένα με τις δικές του απαιτήσεις και ιδιομορφίες, και απο 20 εως 30 εργαστήρια(ανάλογα την κατεύθυνση), που επίσης έχουν τρομερή δουλειά και μια εξαμηνιαία διπλωματική εργασία.

Όχι πτυχιακή που πολύς κόσμος μπερδεύεται. Η πτυχιακή δεν έχει τόσες απαιτήσεις όσο η διπλωματική. Άσχετα εαν στην καθομιλουμένη χρησιμοποιείται ο όρος διπλωματική και για τις πτυχιακές του προπτυχιακού. Δεν είναι το ίδιο πράγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top