Επιλογή ξένης γλωσσας - Ιαπωνικά ή Αραβικά;

Ιαπωνικά ή αραβικα
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 30)
  • Ιαπωνικά

  • Αραβικά


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Mariahj

Νεοφερμένος

Η Mariahj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει να μάθω μια από αυτές τις δύο γλώσσες.Ψάχνοντας πληροφορίες για δύο συγκεκριμενες που μου αρέσουν (Αραβικά ή ιαπωνικά) είδα θετικά και αρνητικά, μαρεσουν εξίσου και οι δύο αλλά είπα να πάρω μια γνώμη και από εδω
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
ιαπωνικα~!! απλα γιατι αρεσουν και σε μενα :laugh:

η αποφαση σου θα βασιστει ξεκαθαρα στο αποτελεσμα του poll ή εχεις κι αλλα κριτηρια;
 

Mariahj

Νεοφερμένος

Η Mariahj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
ιαπωνικα~!! απλα γιατι αρεσουν και σε μενα :laugh:

η αποφαση σου θα βασιστει ξεκαθαρα στο αποτελεσμα του poll ή εχεις κι αλλα κριτηρια;
Βασικά βρίσκομαι σε δίλημμα γιατί και οι δύο γλώσσες έχουν αρνητικά και θετικα, παίρνω διάφορες γνώμες προκειμένου να καταλήξω κάπου.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
τα αρνητικα και τα θετικα εννοεις σχετικα με σενα ή γενικα;
 

Mariahj

Νεοφερμένος

Η Mariahj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
τα αρνητικα και τα θετικα εννοεις σχετικα με σενα ή γενικα;
θεωρώ αρνητικά στα ιαπωνικά ότι δεν ομιλούνται από πολλούς ανθρώπους και περιορίζονται μόνο στην Ιαπωνία, τα Αραβικά πλεονεκτουν σε αυτό το κομμάτι διότι ομιλούνται από πολλούς και διαφορες χώρες την έχουν ως επίσημη γλώσσα.Από την άλλη πλευρά η ιαπωνική γραμματική είναι ελάχιστη ενώ η αραβική όχι.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Όντως, οι ομιλητές των ιαπωνικών είναι περίπου οι μισοί απ' αυτούς των αραβικών. Οι διαφορετικοί διάλεκτοι των αραβικών είναι βέβαια περισσότεροι από αυτούς των ιαπωνικών, κι απ' ότι έχω ακούσει μερικοί είναι λίγο σαν διαφορετική γλώσσα. Ίσως ήδη τα ξέρεις αυτά και έχεις κάνει την έρευνα σου, απλά είπα να το αναφέρω ^^ Επίσης καμιά απ' τις δύο γλώσσες δεν περιορίζονται 100% στις native χώρες τους!

Αν σκοπεύεις πάντως να μάθεις είτε ιαπωνικά είτε αραβικά για την δουλειά σου, τότε νομίζω έχει σημασία να κρατήσεις κατά νου και τον κλάδο της καριέρας σου/της καριέρας που θες να ακολουθήσεις.

Όσον αφορά την γραμματική κλπ, κάθε αρχή και δύσκολη :P
Άσε που υπάρχουν ένα σωρό άρθρα και φόρουμ στο ίντερνετ πλέον όπου μπορείς να βρεις/ζητήσεις βοήθεια για πολύ συγκεκριμένα φαινόμενα ^^
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,587 μηνύματα.
Με τόσους που μας έρχονται κάθε χρόνο, Αραβικά, αφού σε λίγα χρόνια θα είναι η μητρική γλώσσα της Ευρώπης.

Πέρα από τη πλάκα τώρα είναι θέμα γούστου. Οι γλώσσες αυτές οι δύο που διάλεξες είναι ωραίες γλώσσες αλλά από άποψη χρησιμότητος είναι δευτεράντζες σε γενικό βαθμό εν συγκρίσει με τις δυνατές γλώσσες ( σσ Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ισπανικά, Ρώσσικα, Κινέζικα ), όσο δύσκολες και όμορφες γλώσσες και αν είναι. Δεν ξεκαθαρίζεις με τι ασχολείσαι ή με τι κριτήριο επιλέγεις γλώσσα οπότε εννοείται από τα συμφραζόμενα ότι βασικό κριτήριο είναι το γούστο να μάθεις μία από αυτές τις γλώσσες. Έτσι ο καθένας θα δώσει μία γενική απάντηση με βάση τα δικά του γούστα, προσωπικά ως Γιάννης θα διάλεγα τα Ιαπωνικά γιατί μ'αρέσει η Ιαπωνία και η κουλτούρα τους και θέλω να μάθω περισσότερα για την ιστορία τους.

Να τα δούμε όμως λίγο σφαιρικά τα πράγματα. Και οι δύο γλώσσες εντάσσονται στις δυσκολότερες ( σε κλίμακα ) που μπορεί να μάθει κάποιος Ευρωπαίος. Και οι δύο έχουν διαφορετικό αλφάβητο οπότε θα είναι κάτι ξένο ως προς το μάτι για τον Έλληνα/Ευρωπαίο που είναι μαθημένοι σε Αρχαιοελληνικά/λατινικά αλφάβητα αντίστοιχα.

Αραβικά

(+)
μαθαίνονται στα 4 έτη περίπου σε άριστο επίπεδο, η ραγδαία ανάπτυξη και εξάπλωση του Αραβικού κόσμου από μετανάστευση έως και επενδύσεις στον ευρωπαϊκό χώρο είναι κάτι θετικό μιας που θα κάνει τη γλώσσα αυτή ισχυρό προνόμιο για το βιογραφικό κάποιου στο μέλλον.

(-) τα Αραβικά είναι διάσπαρτα. Δεν είναι μία ενιαία γλώσσα. Κάθε περιοχή της Μέσης Ανατολής ομιλεί τα δικά της Αραβικά τα οποία μεταξύ τους διαφέρουν στα πάντα, σαν ξένες γλώσσες. Έχουμε τα Αιγυπτιακά Αραβικά, τα Μαγρέμπι Αραβικά τα οποία ομιλούνται στις χώρες της Βορείου Αφρικής ( Λιβύη, Τυνησία, Μαρόκο ), τα Αραβικά της Μεσοποταμίας ( Συρία, Ιράκ ) όπου έχουν Αραμαϊκό αρχαίο παρελθόν, τα Αραβικά του Λεβάντε όπου και αυτά χωρίζονται μεταξύ τους με τα βόρεια αραβικά του λεβάντε να ομιλούνται σε μερικές περιοχές της Συρίας και του Λιβάνου και τα Νότια στην Ιορδανία και τη Παλαιστίνη και τα Αραβικά της Χερσονήσου όπου ομιλούνται στις δυνατές αραβικές χώρες όπως Σαουδική Αραβία, Υεμένη, Ομάν, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Κατάρ, Κουβέιτ, Μπαχρέιν. Τα τελευταία μοιάζουν και τα καλλίτερα.

Ιαπωνικά

(+)
ξεκινούν εύκολα και όσο ανεβαίνεις γίνονται πιο δύσκολα, είναι μία ενιαία γλώσσα, θα γνωρίζεις μία γλώσσα που θα σου ανοίγει πολλά επίπεδα σε πολιτιστικούς και ιστορικούς τομείς.

(-) μαθαίνονται στα 5 έτη περίπου σε άριστο επίπεδο, για πολλούς λόγους δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο χρήσιμα όσο τα Αραβικά και ιδίως τα Κινέζικα στο τομέα των προοπτικών και της οικονομίας.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Δύσκολη επιλογή. Και οι δύο γλώσσες είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες. Νομίζω ότι η επιλογή πρέπει να γίνει με γνώμονα το αντικείμενο των σπουδών και τις επαγγελματικές δυνατότητες που παρέχει η κάθε μία.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
τα Αραβικά από επαγγελματικής και γενικής θα έλεγα άποψης είναι πιο χρήσιμα να μάθεις από τα Ιαπωνικά. Αλλά τα Ιαπωνικά όπως και να το κάνουμε είναι πολύ όμορφη γλώσσα. :)
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Απαντάω αργά, αλλά...
ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΙΑΠΩΝΙΚΑ ΡΕ ΠΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ;
Αραβικά και άγιος ο θεός!
Τουρισμός, επιχειρηματικότητα, εμπόριο, μεταφορές, όλα μα όλα εκει κάτω είναι.
Εδώ τώρα, ξεκίνησαν και φτιάχνουν μια καινούρια πόλη, τύπου Dubai, Neom νομίζω λέγεται!
Αυτά :bye2:
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Απαντάω αργά, αλλά...
ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΙΑΠΩΝΙΚΑ ΡΕ ΠΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ;
Αραβικά και άγιος ο θεός!
Τουρισμός, επιχειρηματικότητα, εμπόριο, μεταφορές, όλα μα όλα εκει κάτω είναι.
Εδώ τώρα, ξεκίνησαν και φτιάχνουν μια καινούρια πόλη, τύπου Dubai, Neom νομίζω λέγεται!
Αυτά :bye2:
Επισης τα Αραβικά μοριοδοτούνται από το ΑΣΕΠ.


Με την σειρά μου θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση πάνω στα Αραβικά.

Επειδή στη παρέα μου έχω και φίλους Άραβες, έχω μάθει να γράφω και να μιλάω στα Αραβικα. Ψάχνωντας για να δώσω εξέταση συνάντησα κάποια certificates Αραβικών. Τα περισσότερα ζητούν να δώσεις πρώτα Β1 και μετά Β2 κι όχι κατευθείαν Β2.
Γνωριζετε τίποτα πάνω σε αυτο και μπορείτε να μου προτείνεται ποιο να διαλέξω, ποιο αναγνωρίζεται περισσότερο στο εξωτερικό και τις εμπειριες σας;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Επισης τα Αραβικά μοριοδοτούνται από το ΑΣΕΠ.


Με την σειρά μου θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση πάνω στα Αραβικά.

Επειδή στη παρέα μου έχω και φίλους Άραβες, έχω μάθει να γράφω και να μιλάω στα Αραβικα. Ψάχνωντας για να δώσω εξέταση συνάντησα κάποια certificates Αραβικών. Τα περισσότερα ζητούν να δώσεις πρώτα Β1 και μετά Β2 κι όχι κατευθείαν Β2.
Γνωριζετε τίποτα πάνω σε αυτο και μπορείτε να μου προτείνεται ποιο να διαλέξω, ποιο αναγνωρίζεται περισσότερο στο εξωτερικό και τις εμπειριες σας;
Εγώ πιστεύω τι Β1, τι Β2, εφόσον θα έχεις ένα χαρτί που πιστοποιεί τις γνώσεις της συγκεκριμένης γλώσσας, μια χαρά καλυμμένος θα είσαι!
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
πως δεν εχουν διαφορα; αλλα αν σκοπευεις να πας για Β2 προσωπικα δεν θα εκανα τον κοπο να δωσω και Β1, αλλα σιγουρα θα χρειαστεις περισσοτερο χρονο για να προετοιμαστεις και να πας για το Β2 με σιγουρια
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,587 μηνύματα.
ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΙΑΠΩΝΙΚΑ ΡΕ ΠΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ;
Καμμία γλώσσα δεν είναι άχρηστη. Τα Ιαπωνικά, πέρα από τα anime και τα manga που έχουν ταυτιστεί από τη δεκαετία του 80 έως σήμερα με την σύγχρονη έκφραση της Ιαπωνικής κουλτούρας, σε ξεκλειδώνουν ένα ευρύ φάσμα μίας κουλτούρας/ιστορίας περίπου 2.500 ετών.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.
Απαντάω αργά, αλλά...
ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΙΑΠΩΝΙΚΑ ΡΕ ΠΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ;
Αραβικά και άγιος ο θεός!
Τουρισμός, επιχειρηματικότητα, εμπόριο, μεταφορές, όλα μα όλα εκει κάτω είναι.
Εδώ τώρα, ξεκίνησαν και φτιάχνουν μια καινούρια πόλη, τύπου Dubai, Neom νομίζω λέγεται!
Αυτά :bye2:
Όλα αυτά που λες ως γυναίκα δεν μπορεί να τα κάνει, εκτός αν έχει συνοδεία άντρα στο Ντουμπάι.
Τα Ιαπωνικα έχουν μια καταπληκτική κουλτούρα, μπορεί να την βοηθήσουν και σε εύρεση εργασίας σε βιομηχανίες ιαπωνικών εταιριών, ή και να κάνει μικρό μαθηματακια.
Ο,τι ενδιαφέρει περισσότερο την γραφουσα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top