Πανελλήνιες απο ΕΠΑ.Λ. για ιατρική

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ναι λοιπόν αγνοείς μια πολυ πολυ πολυ μικρη τοσο δα λεπτομέρεια.

Έχεις ιδέα τι σημαίνει λεφτα και ιδιωτικά πανεπιστήμια;
Ξερεις ποια παδιακια σπουδάζουν στην Αμερική;
Ξέρεις για τα φοιτητικά δάνεια;
Ξερεις τι σημαίνει να συγκρίνεις Ευρώπη με Αμερικη;
Ξερεις οτι και παλι ολα αυτα που λες δεν ισχύουν για την ιατρική;
Ειναι παρα πολυ δύσκολο να γινεις γιατρος στην Αμερική απευθύνεται στην creme de la creme των μαθητών.(και των ποτοφολιων)
Στη Βουλγαρία / Κύπρο πανε και παιδιά απο Αμερική ακομα.

Ειναι παρα πολυ δύσκολο να γίνεις γιατρός σε οποιαδήποτε χωρα ( εκτός απο αυτές που εχω αναφερει) χωνεψε το οσο ειναι νωρις.
Και αμα το θες τοσο πολυ τρόπος υπάρχει στη γειτονική χωρα.
 

KGGS

Νεοφερμένος

Η KGGS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Όποιος θέλει να σπουδάσει Ιατρική ή κάποια άλλη σχολή εννοείται έχει το ελεύθερο να σπουδάσει, δεν το συζητάμε καθόλου. Ωστόσο, το να μπορεί το κράτος να προσφέρει θέσεις σπουδών για όλους τους φοιτητές στην 1η τους επιλογή, αυτό δεν γίνεται σε κανένα κράτος, πουθενά και ποτέ. Πέρυσι δήλωσαν περίπου 4000 φοιτητές Ιατρική 1η επιλογή. Για να μπορεί το κράτος να προσφέρει θέσεις σε όλους, θα έπρεπε να έχει και άλλες υποδομές, πού θα χωρέσουν τόσοι φοιτητές, θα έπρεπε να προσλαμβάνει περισσότερους ακαδημαϊκούς Ιατρικής, θα έπρεπε να υπάρχει περισσότερο κονδύλι γι΄αυτην την σπουδή. Το κράτος προσφέρει συγκεκριμένο αριθμό θέσεων, αυτό γίνεται σε κάθε χώρα σε όλα τα επίπεδα (σπουδές, εργασία, κλπ) διαφορετικά θα βουλιάξει αν όλοι μπορούσαν να πάρουν αυτό που θέλουν με τον ίδιο τρόπο.

Το κομμάτι που αναφέρεις με τους διορισμούς, πρέπει να γίνει ήδη τώρα που υπάρχει υπερπληθώρα Ιατρών, που αναμένουν χρόνια μέχρι να πάρουν την ειδικότητα και γενικά να εργοδοτηθούν. Φαντάσου να σπούδαζαν 4.000 φοιτητές και να ανέμεναν ειδικότητα και επαγγελματική απασχόληση.

Ο άνεργος επιβαρύνει το κράτος και τους φορολογούμενους. Δεν τρέφεται με αέρα, δεν μετέχει στις διάφορες υπηρεσίες δωρεάν.
Το σκέφτομαι αυτό που λες και δεν βλέπω που υπάρχει πρόβλημα να σπουδάσουν αν θέλουν 4000 φοιτητές ιατρικής (από σύνολο 75.000 υποψηφίων δηλαδή ένα 5% περίπου επί του συνόλου) , ας πούμε 24.000 για τα 6 έτη σπουδών. Γνωρίζεις πόσοι είναι οι Έλληνες φοιτητές; Γύρω στους 400.000 ! Για το εξωτερικό τώρα μόνο στα βρετανικά πανεπιστήμια φοιτούν πάνω από 10.000 Έλληνες φοιτητές. Συνολικά πάνω από 50.000 Έλληνες φοιτητές σπουδάζουν στο εξωτερικό και αυτό για να σπουδάσουν αυτό που τους στερήθηκε στη χώρα τους. Τί να λέμε τώρα ! Τα ξένα κράτη όπως ΗΠΑ, Αγγλία, Γερμανία, Ιταλία , Ολλανδία, Γαλλία προσφέρουν υπερπληθώρα θέσεων σε κάθε σχολή ακόμα και ιατρικής (άσχετα αν οι φοιτητές αυτών των χωρών δεν προτιμούν αυτές τις σπουδές σε αντίθεση με εμάς που έχουμε ψώνιο να γίνουμε γιατροί ) και γι' αυτό δέχονται από άλλα κράτη πολλούς φοιτητές. Επίσης αν ισχύσει το σύστημα που λέω εγώ οι ιατρικές σπουδές θα απαξιωθούν και θα επέλθει ισορροπία στην κατανομή των σχολών. Τα κονδύλια που λες θα βρεθούν από την παύση λειτουργίας σχολών που δεν έχουν ζήτηση, δεν είναι οικονομικό το πρόβλημα. Όλα μπορούν να γίνουν αν υπάρχει πολιτική βούληση , αλλά δυστυχώς υπάρχουν συμφέροντα. Αλήθεια γνωρίζεις πόσοι φοιτητές έχουν περάσει σε σχολές της πρώτης προτίμησής τους; Ούτε οι μισοί. Πόσοι τα παρατούν λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος; Το θεωρείς σωστό; Μπορείς να μου εξηγήσεις κι ένα άλλο φαινόμενο , γιατί η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα στην ΕΕ και από τις ελάχιστες στον κόσμο που δεν έχει ιδιωτικά πανεπιστήμια;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το ότι δεν υπάρχουν Ιδιωτικά Πανεπιστήμια στην Ελλάδα, είναι άλλο ζήτημα, το οποίο δεν έχει κάποια σχέση με την 1η επιλογή των υποψηφίων και το να παραχωρεί το πανεπιστήμιο σε όλους να σπουδάσουν στην 1ην επιλογή τους.

Ευτυχώς, δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο που προτείνεις. Δεν μπορούμε να δίνουμε σε όλους τους ανθρώπους ό,τι θέλουν χωρίς κάποιο κόστος, χωρίς κάποια προσπάθεια εκ μέρους τους. Μόνο και μόνο για να τους ικανοποιήσουμε.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Το σκέφτομαι αυτό που λες και δεν βλέπω που υπάρχει πρόβλημα να σπουδάσουν αν θέλουν 4000 φοιτητές ιατρικής (από σύνολο 75.000 υποψηφίων δηλαδή ένα 5% περίπου επί του συνόλου) , ας πούμε 24.000 για τα 6 έτη σπουδών. Γνωρίζεις πόσοι είναι οι Έλληνες φοιτητές; Γύρω στους 400.000 ! Για το εξωτερικό τώρα μόνο στα βρετανικά πανεπιστήμια φοιτούν πάνω από 10.000 Έλληνες φοιτητές. Συνολικά πάνω από 50.000 Έλληνες φοιτητές σπουδάζουν στο εξωτερικό και αυτό για να σπουδάσουν αυτό που τους στερήθηκε στη χώρα τους. Τί να λέμε τώρα ! Τα ξένα κράτη όπως ΗΠΑ, Αγγλία, Γερμανία, Ιταλία , Ολλανδία, Γαλλία προσφέρουν υπερπληθώρα θέσεων σε κάθε σχολή ακόμα και ιατρικής (άσχετα αν οι φοιτητές αυτών των χωρών δεν προτιμούν αυτές τις σπουδές σε αντίθεση με εμάς που έχουμε ψώνιο να γίνουμε γιατροί ) και γι' αυτό δέχονται από άλλα κράτη πολλούς φοιτητές. Επίσης αν ισχύσει το σύστημα που λέω εγώ οι ιατρικές σπουδές θα απαξιωθούν και θα επέλθει ισορροπία στην κατανομή των σχολών. Τα κονδύλια που λες θα βρεθούν από την παύση λειτουργίας σχολών που δεν έχουν ζήτηση, δεν είναι οικονομικό το πρόβλημα. Όλα μπορούν να γίνουν αν υπάρχει πολιτική βούληση , αλλά δυστυχώς υπάρχουν συμφέροντα. Αλήθεια γνωρίζεις πόσοι φοιτητές έχουν περάσει σε σχολές της πρώτης προτίμησής τους; Ούτε οι μισοί. Πόσοι τα παρατούν λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος; Το θεωρείς σωστό; Μπορείς να μου εξηγήσεις κι ένα άλλο φαινόμενο , γιατί η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα στην ΕΕ και από τις ελάχιστες στον κόσμο που δεν έχει ιδιωτικά πανεπιστήμια;


Στη γαλλια κι στη Γερμανία, Ολλανδία γενικά παντου στην Ευρώπη για να γινεις γιατρός..αστο!
Δεν ειναι οτι δεν θέλουν.Ειναι παρα πολυ δύσκολο.
Οπως και στην Ελλάδα.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Πολλοί Έλληνες γιατροί έχουν σπουδάσει και Ιταλία αλλά δεν βλέπω να ενοχλεί κανέναν .Μονο για Ρουμανία και Βουλγαρία λέτε .
Τόσο δύσκολο είναι να δεχτούν κάποιον σε ιταλικό πανεπιστήμιο (αγγλόφωνο );
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Πολλοί Έλληνες γιατροί έχουν σπουδάσει και Ιταλία αλλά δεν βλέπω να ενοχλεί κανέναν .Μονο για Ρουμανία και Βουλγαρία λέτε .
Τόσο δύσκολο είναι να δεχτούν κάποιον σε ιταλικό πανεπιστήμιο (αγγλόφωνο );

Και σε Ιταλόφωνα έχουν σπουδάσει.Ξέρω γνωστούς.Λογικά είναι πιο εύκολο να σε δεχτούν απ'οτι στην Ελλάδα αλλά ως σχολή είναι δύσκολη και θα πρέπει να ξέρεις και την γλώσσα.
 

KGGS

Νεοφερμένος

Η KGGS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Το ότι δεν υπάρχουν Ιδιωτικά Πανεπιστήμια στην Ελλάδα, είναι άλλο ζήτημα, το οποίο δεν έχει κάποια σχέση με την 1η επιλογή των υποψηφίων και το να παραχωρεί το πανεπιστήμιο σε όλους να σπουδάσουν στην 1ην επιλογή τους.

Ευτυχώς, δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο που προτείνεις. Δεν μπορούμε να δίνουμε σε όλους τους ανθρώπους ό,τι θέλουν χωρίς κάποιο κόστος, χωρίς κάποια προσπάθεια εκ μέρους τους. Μόνο και μόνο για να τους ικανοποιήσουμε.
Κάνεις λάθος έχει και παραέχει σχέση , αφού όσοι σπουδάζουν στο εξωτερικό το κάνουν διότι δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική λύση στην Ελλάδα για να καλύψουν τις ανάγκες τους και την πρώτη επιλογή τους. Δεν λες όμως για ποιο λόγο να βασανίζουμε ανθρώπους και τις οικογένειές τους, ενώ εγώ σου παραθέτω επιχειρήματα και λύσεις στα οποία δεν απαντάς. Αυτή η ιδεοληψία χωρίς λογική έχει καταστρέψει τη χώρα. Αν ήταν καλύτερα τα πράγματα με το υπάρχον σύστημα θα φαινόταν στην καθημερινότητα , αντίθετα πάμε από το κακό στο χειρότερο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στη γαλλια κι στη Γερμανία, Ολλανδία γενικά παντου στην Ευρώπη για να γινεις γιατρός..αστο!
Δεν ειναι οτι δεν θέλουν.Ειναι παρα πολυ δύσκολο.
Οπως και στην Ελλάδα.
Δύσκολο είναι αλλά όλοι έχουν την επιλογή να προσπαθήσουν να σπουδάσουν. Εδώ σου κόβουν την επιλογή αυτή και αναγκάζεσαι να ξενιτευτείς. Επίσης δε νομίζω ότι στο εξωτερικό θέλουν να σπουδάσουν ιατρική όσο θέλουν εδώ οι ψωνισμένοι Έλληνες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολλοί Έλληνες γιατροί έχουν σπουδάσει και Ιταλία αλλά δεν βλέπω να ενοχλεί κανέναν .Μονο για Ρουμανία και Βουλγαρία λέτε .
Τόσο δύσκολο είναι να δεχτούν κάποιον σε ιταλικό πανεπιστήμιο (αγγλόφωνο );
Δίνεις πανιταλικές εξετάσεις στα ιταλόφωνα τμήματα απ΄όσο γνωρίζω , όμως δεν είναι δύσκολο να περάσεις αν έχεις πάει σε κάποια προπαρασκευαστικά φροντιστήρια που λειτουργούν στην Ελλάδα, με το αζημίωτο βέβαια. Αυτά έχουν να κάνουν με τα "συμφέροντα" ,αν παρακολούθησες αυτά που έγραφα σε προηγούμενες αναρτήσεις μου. Έτσι ξενιτεύονται οι Έλληνες με τεράστιο κόστος γι' αυτούς αλλά και την ίδια τη χώρα μας κι εμείς μιλάμε για "αδικίες" και τρίχες κατσαρές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Πολλοί Έλληνες γιατροί έχουν σπουδάσει και Ιταλία αλλά δεν βλέπω να ενοχλεί κανέναν .Μονο για Ρουμανία και Βουλγαρία λέτε .
Τόσο δύσκολο είναι να δεχτούν κάποιον σε ιταλικό πανεπιστήμιο (αγγλόφωνο );
Για Ιταλια δεν εχω αποψη γιατι δεν γνωριζω καποιον που να σπουδασε εκει. Δεν πιστευω παντως οτι γινονται τα ιδια με χωρες του ανατολικου μπλοκ. Τουλαχιστον οχι στον ιδιο βαθμο.
 

KGGS

Νεοφερμένος

Η KGGS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Για Ιταλια δεν εχω αποψη γιατι δεν γνωριζω καποιον που να σπουδασε εκει. Δεν πιστευω παντως οτι γινονται τα ιδια με χωρες του ανατολικου μπλοκ. Τουλαχιστον οχι στον ιδιο βαθμο.
Παλιά γίνονταν διάφορα , μέχρι που σου δινόταν η δυνατότητα να δώσεις ένα μάθημα σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο θεωρούσες ότι θα το περάσεις εύκολα σε όλη την Ιταλία. Τώρα αυτό που γνωρίζω είναι πως μπορείς να δώσεις μέσα σε μία εξεταστική μέχρι 3 φορές το ίδιο μάθημα. Όμως δεν έχω ακούσει περίπτωση να εξαγοράζεις μάθημα όπως Ρουμανία και Βουλγαρία. Στη Βουλγαρία μου είχε πει φίλη μου πως τα έπαιρναν κανονικά αν ήθελες να περάσεις μάθημα , παλιά όμως όχι τώρα. Τώρα γνωστή μου σταμάτησε τις σπουδές της στη Βουλγαρία γιατί τα βρήκε σκούρα. Στη Ρουμανία δε γνωρίζω τί παίζει τώρα, μου έχουν πει όμως ότι είναι πιο εύκολα να αποκτήσεις πτυχίο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Από γνωστούς που σπούδαζαν Ιταλία Ιατρική, τα βρήκαν πολύ σκούρα αρκετοί και τα παράτησαν. Δεν περνάς έτσι απλά μαθήματα. Επίσης, αρκετοί σπουδάζουν μπόλικα χρόνια πάνω από τα αναμενόμενα χρόνια φοίτησης. Έτσι, είτε αλλάζουν κλάδο σπουδών είτε πασχίζουν να τελειώσουν με τις σπουδές.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,888 μηνύματα.
Για Ιταλια δεν εχω αποψη γιατι δεν γνωριζω καποιον που να σπουδασε εκει. Δεν πιστευω παντως οτι γινονται τα ιδια με χωρες του ανατολικου μπλοκ. Τουλαχιστον οχι στον ιδιο βαθμο.
Ο χειρουργός που πηγαίνουμε στην πόλη μ, αλλά και πατέρας του κολλητού μου, σπούδασε ιταλία.
Είναι τρομερός στη δουλειά του και πάνω απ'όλα άνθρωπος. Είναι από τους ελάχιστους που δεν παίρνουν ούτε σεντ στο νοσοκομείο εδώ.

Η Ιατρικές Ιταλίας δεν συγκρίνονται με Βουλγαρορουμανίες. Πιθανότατα σε επίπεδο να ναι πιο ψηλά από τις ελληνικές. Το ίδιο και αρχιτεκτονικές, μηχανικών.
Μιλάμε για μια χώρα με πανεπιστήμια αιώνων, πολύ πιο παλιά από τα δικά μας...
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Καλα αυτο δεν ισχυει. Οσους ξερω που σπουδαζουν-σπουδασαν Ρουμανια-Βουλγαρια ηταν μεγαλα στουρναρια ως μαθητες και τελειωσαν Ιατρικη στα 6 χρονια ακριβως. Τωρα ή ξαφνικα μεταλλαχτηκαν και απο μαθητες του 9 και του 11 που ηταν γινανε μεσα σε 6 χρονια φυτουκλες (πολυ αμφιβαλλω γιατι ξερω τι ατομα ειναι) ή πληρωσαν για να παρουν πτυχιο.
Το τελευταίο Ίσως,δεν γνωρίζω και πολλά για την ιατρική,αλλά ξέρω κάποιον που πήγε οδοντίατρος και μια χαρά δουλειά κάνει. Βέβαια είναι και μεγάλης ηλικίας και πιο σοβαρός 😂.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το ότι δεν υπάρχουν Ιδιωτικά Πανεπιστήμια στην Ελλάδα, είναι άλλο ζήτημα, το οποίο δεν έχει κάποια σχέση με την 1η επιλογή των υποψηφίων και το να παραχωρεί το πανεπιστήμιο σε όλους να σπουδάσουν στην 1ην επιλογή τους.

Ευτυχώς, δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο που προτείνεις. Δεν μπορούμε να δίνουμε σε όλους τους ανθρώπους ό,τι θέλουν χωρίς κάποιο κόστος, χωρίς κάποια προσπάθεια εκ μέρους τους. Μόνο και μόνο για να τους ικανοποιήσουμε.
Επίσης θα γινόταν ο ρόλος του Πανεπιστημίου αυτός της επιχείρησης (για τους λίγους και την ελίτ).
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οπως τα λεει ο νικος ειναι η κατασταση.αλλα δυστυχως και στο ενιαιο λυκειο η κατασταση μεσες ακρες ετσι ειναι.
απο τα χρονια τα δικα μου υπηρχε η λεγομενη <<αγελη>> που στοχοποιουσε οποιον ηταν αριστος και το παιζανε βαρυμαγκες,αλητεια μηχανακια οπως λεει ο νικος.Τωρα βεβαια αυτοι βοσκουνε προβατα και τους μεινανε οι αλητειες και οι μαγκιες

Bullying στο Λύκειο, bullying και στο iSchool βρε Ευκλείδη;
Τι να λέμε τώρα...
Ζεις ένα επαναλαμβανόμενο δράμα κι εσύ!
΄Εχεις την αμέριστη συμπαράστασή μου!
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Είμαι μαθητής που θα πάω στην Α’Λυκειου. Θέλω να περάσω στην Ιατρική Ιωαννίνων και σκέφτομαι να πάω από του χρόνου στο ΕΠΑΛ, γιατί πιστεύω πως η επίτευξη του στόχου μου είναι άκρως ευκολότερη.
1. Σε ποια μαθήματα εξετάζεται κανείς στις Πανελλήνιες, που θέλει να περάσει στην ιατρική από τα ΕΠΑΛ (εκτός από της ειδικότητας);
2. Να πάω στα ΕΠΑΛ του χρόνου;
3. Γιατί ναι; Γιατί όχι;

ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ ΘΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ



Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
ναι είναι πιο εύκολο αλλά το διάβασμα που δεν θα ρίξεις το λύκειο θα το ρίξεις μετά στη σχολή επειδή θα έχεις κενά στη βιολογία και στη χημεία
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,888 μηνύματα.
ναι είναι πιο εύκολο αλλά το διάβασμα που δεν θα ρίξεις το λύκειο θα το ρίξεις μετά στη σχολή επειδή θα έχεις κενά στη βιολογία και στη χημεία
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Η βιολογία και η χημεία πανεπιστημιακού επιπέδου και συγκεκριμένα ιατρικής, απέχει παρασάγγας από τη λυκειακή νοοτροπία.

YΓ Τώρα είδα ότι σε άλλο θέμα λες πώς έγραψες και καλά από επαλ για ιατρική.
Do not feed the troll και τα συναφή.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Η βιολογία και η χημεία πανεπιστημιακού επιπέδου και συγκεκριμένα ιατρικής, απέχει παρασάγγας από τη λυκειακή νοοτροπία.

YΓ Τώρα είδα ότι σε άλλο θέμα λες πώς έγραψες και καλά από επαλ για ιατρική.
Do not feed the troll και τα συναφή.
Μα όντως έγραψα ΕΠΑΛ για ιατρική. ξέρω δυο τρία παιδιά που μπήκαν από ΕΠΑΛ ιατρική και δεν μπορούν να περάσουν κανένα μάθημα. Ξέρεις πως είναι να μπαίνεις σε ιατρική και να μην ξέρεις ούτε ονοματολογία στη χημεία; εγώ παρόλο που έδινα από ΕΠΑΛ έκανα μαθήματα στη β Λυκείου κατεύθυνσης και τώρα που είναι καλοκαίρι κάνω μαθήματα της τρίτης λυκείου μήπως καλυψω κάποιο κενό
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Μα όντως έγραψα ΕΠΑΛ για ιατρική. ξέρω δυο τρία παιδιά που μπήκαν από ΕΠΑΛ ιατρική και δεν μπορούν να περάσουν κανένα μάθημα. Ξέρεις πως είναι να μπαίνεις σε ιατρική και να μην ξέρεις ούτε ονοματολογία στη χημεία; εγώ παρόλο που έδινα από ΕΠΑΛ έκανα μαθήματα στη β Λυκείου κατεύθυνσης και τώρα που είναι καλοκαίρι κάνω μαθήματα της τρίτης λυκείου μήπως καλυψω κάποιο κενό
Σοβαρά τώρα; Και για ποιο λόγο πηγες επαλ αν είναι παράλληλα με την προετοιμασία σου να κανείς και μαθηματα του γενικού;
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα; Και για ποιο λόγο πηγες επαλ αν είναι παράλληλα με την προετοιμασία σου να κανείς και μαθηματα του γενικού;
Επειδή δεν είμαι καθόλου καλή στην έκθεση και 19-20 να επιανα στα άλλα αν έγραφα 12-13 στην έκθεση δεν θα έπιανα ιατρική, ειδικά τώρα που δεν υπάρχουν συντελεστές
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Επειδή δεν είμαι καθόλου καλή στην έκθεση και 19-20 να επιανα στα άλλα αν έγραφα 12-13 στην έκθεση δεν θα έπιανα ιατρική, ειδικά τώρα που δεν υπάρχουν συντελεστές
Το ίδιο ισχύει και στα επαλ. Συνήθως το αντίθετο ακούω. Αυτοί που δεν είναι καλοί σε φυσικόχημεία και βιολογία πάνε επαλ. Οχι αυτοί που φοβούνται την έκθεση
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Μα όντως έγραψα ΕΠΑΛ για ιατρική. ξέρω δυο τρία παιδιά που μπήκαν από ΕΠΑΛ ιατρική και δεν μπορούν να περάσουν κανένα μάθημα. Ξέρεις πως είναι να μπαίνεις σε ιατρική και να μην ξέρεις ούτε ονοματολογία στη χημεία; εγώ παρόλο που έδινα από ΕΠΑΛ έκανα μαθήματα στη β Λυκείου κατεύθυνσης και τώρα που είναι καλοκαίρι κάνω μαθήματα της τρίτης λυκείου μήπως καλυψω κάποιο κενό
Σκέψου να πήγαιναν χημικό από επαλ χωρίς να ξέρουν τίποτα απολύτως για το βασικό αντικείμενο του τμήματος τους.
ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΜΟΥ :whatever: :whistle:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top