Επαλ για Ιατρική

giannist_

New member

Ο giannist_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Είμαι μαθητής που θα πάω στην Α’Λυκειου. Θέλω να περάσω στην Ιατρική Ιωαννίνων και σκέφτομαι να πάω από του χρόνου στο ΕΠΑΛ, γιατί πιστεύω πως η επίτευξη του στόχου μου είναι άκρως ευκολότερη.
1. Σε ποια μαθήματα εξετάζεται κανείς στις Πανελλήνιες, που θέλει να περάσει στην ιατρική από τα ΕΠΑΛ (εκτός από της ειδικότητας);
2. Να πάω στα ΕΠΑΛ του χρόνου;
3. Γιατί ναι; Γιατί όχι;

ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ ΘΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

roudama77

Member

Η roudama77 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Είμαι μαθητής που θα πάω στην Α’Λυκειου. Θέλω να περάσω στην Ιατρική Ιωαννίνων και σκέφτομαι να πάω από του χρόνου στο ΕΠΑΛ, γιατί πιστεύω πως η επίτευξη του στόχου μου είναι άκρως ευκολότερη.
1. Σε ποια μαθήματα εξετάζεται κανείς στις Πανελλήνιες, που θέλει να περάσει στην ιατρική από τα ΕΠΑΛ (εκτός από της ειδικότητας);
2. Να πάω στα ΕΠΑΛ του χρόνου;
3. Γιατί ναι; Γιατί όχι;

ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ ΘΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
1. Θα δωσεις Εκθεση και Αλγεβρα (δλδ της γενικης παιδειας στα ΓΕΛ) και τα δυο ειδηκοτητας ανατομια , υγιεινη
2. Ναι εγω θα σου προτεινα να πας του χρονου
3. Ναι γιατι θα περασεις πολυ πιο ευκολα απο οτι αμα εδινες απο γελ απλα σημαντικο ειναι να μην παρασυρθεις απο τους συμμαθητες σου και να εχεις τον στοχο σου παντα στο μυαλο σου

Αμα εχεις καποια αλλη ερωτηση να μου πεις , βρισκομουν στην ιδια θεση περσυ και τωρα θα παω Γ' ΕΠΑΛ :)) και δεν το μετανιωνω!

giannist_

New member

Ο giannist_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταποκριση.
Γιατί όμως πολλοί πηγαίνουν με μεταγραφή από το ΓΕΛ στη β’ Λυκείου;
(Αν ξέρεις)
Τα βλέπουν δύσκολα στο γελ;

roudama77

Member

Η roudama77 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταποκριση.
Γιατί όμως πολλοί πηγαίνουν με μεταγραφή από το ΓΕΛ στη β’ Λυκείου;
(Αν ξέρεις)
Τα βλέπουν δύσκολα στο γελ;
Τιποτα καλε, και εγω στην ηλικια σου εψαχνα πληροφοριες αλλα δεν εβρισκα πολλα.
Στην ουσια απο αλλαγη απο γελ σε επαλ η απο επαλ σε γελ γινεται μεχρη σεπτεμρη της β λυκειου μετα δεν εχεις το δικαιωμα αλλιως επαναλαμβανεις χρονια.
Καποιοι οντως τα βλεπουν σκουρα στην πρωτη λυκειου στο γελ και μετα αλλαζουν στην δευτερα .
Εγω τα πηγαινα μια χαρα αλλα δεν μπορουσα να παω φροντιστήριο απο Α-Β λυκειου και βρηκα ευκολοτερο τροπο μεσω επαλ για τον τομεα υγειας που ηθελα [ιατρικη, παραιατρικα]. Γνωρισα και παιδια που πηγαν σε επαλ για τον ιδιο λογο .

Viedo

Well-known member

Ο Viedo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,404 μηνύματα.
Τα τελευταία χρόνια, επειδή πολλοί έχουν μπει σε αυτό το τρικ, να φεύγουν από ΓΕΛ για ΕΠΑΛ, προκειμένου να περάσουν Ιατρική, οι βάσεις δεν είναι χαμηλές, τα θέματα είναι ευκολότερα, αλλά είναι ευκολότερα για όλους, και είναι πολλοί αυτοί που ακολουθούν το δρόμο του ΕΠΑΛ για Ιατρική, σε συνδυασμό με το ότι οι θέσεις είναι πολύ λίγες, δεν περνάς εύκολα από ΕΠΑΛ.

Nick234

Active member

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.
Πιο εύκολο είναι να περάσεις από το Γελ παρά από το Επάλ διότι όπως είπαν και από πάνω οι θέσεις στα επαλ είναι περιορισμένες και λόγω των αρκετά εύκολων θεμάτων αρκετά άτομα γράφουν σχετικά καλά. Κατά τα άλλα έχουμε ακούσει ιστορίες παιδιών που πήγαν από τα επαλ στην ιατρική και δεν άντεξαν ούτε ένα εξάμηνο. Πριν με πείτε ρατσιστή των επαλ ή κάτι τέτοιο τα θέματα που δίνουν στα γελ είναι τα κατάλληλα για να αναπτυχθεί ένας επιστήμονας και δίνονται οι βάσεις για να προχωρήσει μετέπειτα. Τώρα ένας άνθρωπος που δεν γνωρίζει χημεία ή φυσική μπορεί αν μπορεί να γίνει γιατρός... αυτό είναι ένα άλλο θέμα

roudama77

Member

Εμενα η γνωμη μου ειναι πως αμα υπαρχει θεληση ολα γινονται , τωρα το παιδι θα κανει οτι θελει , δικια του αποφαση ειναι

Nick234

Active member

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.
Δεν τον αναγκάσαμε να κάνει κάτι, μας εξέφρασε τις απορίες του και του απαντήσαμε αναλόγως. Εξάλλου και εγώ τώρα αυτό θα έγραφα, αν πιστεύει ότι μπορεί να τα καταφέρει δεν τον σταματάει κανένας, δική του απόφαση είναι

Χρήστες Βρείτε παρόμοια