Επαγγελματική εμπειρία ως φοιτητής

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Πώς ενας φοιτητης μπορει να αποκτησει καποια εμπειρια στον επαγγελματικο τομεα που τον ενδιαφερει εστω και εθελοντικα; Ναι υπαρχει η πρακτικη αλλα αυτη γινεται στο τελος των σπουδων.. Θα ηθελα λοιπον να δω πως ειναι το επαγγελμα για να εχω μια ''εικονα''. Πως λοιπον μπορω να το κανω αυτο;
Επισης απευθυνομαι σε φορουμ γιατι οσες φορες το εχω συζητησει αυτο με συγγενεις/φιλους μου λενε να κατσω να περιμενω, ολα θα ερθουν στην ωρα τους κτλπ. Αλλα εγω πιστευω οτι μονο καλο θα μου εκανε.))
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,843 μηνύματα.
Πώς ενας φοιτητης μπορει να αποκτησει καποια εμπειρια στον επαγγελματικο τομεα που τον ενδιαφερει εστω και εθελοντικα; Ναι υπαρχει η πρακτικη αλλα αυτη γινεται στο τελος των σπουδων.. Θα ηθελα λοιπον να δω πως ειναι το επαγγελμα για να εχω μια ''εικονα''. Πως λοιπον μπορω να το κανω αυτο;
Επισης απευθυνομαι σε φορουμ γιατι οσες φορες το εχω συζητησει αυτο με συγγενεις/φιλους μου λενε να κατσω να περιμενω, ολα θα ερθουν στην ωρα τους κτλπ. Αλλα εγω πιστευω οτι μονο καλο θα μου εκανε.))
Εξαρτάται πάντα την σχολή. Για παράδειγμα αλλιώς να σπουδάζεις παιδαγωγικά, όπου μπορείς να κάνεις ιδιαίτερο πχ σε παιδιά γνωστών και αλλιώς είναι να είσαι φοιτητής του ΗΜΜΥ.
Βέβαια πάντα αν έχεις γνωστό στον χώρο μπορείς να τον ρωτήσεις αν μπορείς να έρθεις για παρακολούθηση.
Μετά έχω ακούσει κάποια παιδιά κάνουν μια καλοκαιρινή πρακτική στο εξωτερικό αλλά αυτό ας μας το αναλύσει καλύτερα κάποιος που γνωρίζει καλύτερα
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Erasmus Internship, πρακτική μέσω προγραμμάτων άλλων ΜΚΟ (π.χ AIESEC), πρακτική σε κάποιον γνωστό σου που απασχολείται στον ίδιο τομέα, συνεργασία με κάποιον καθηγητή ή ερευνητικό ινστιτούτο νωρίτερα της διπλωματικής, εθελοντισμό σε σχετικά events/οργανώσεις και φυσικά προσωπικά projects.

Φυσικά πάντα εξαρτάται κι απ' τον τομέα σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top