Επίσκεψη σε Πανεπιστήμια

69lover

Νεοφερμένος

Ο 69lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα

Είμαι μαθητής της τρίτης λυκείου και όπως καταλαβαίνετε αναλογίζομαι σιγά σιγά τις επιλογές των σχολών που θα επιθυμούσα. Έχω ρωτήσει και μερικούς καθηγητές μου και μου λένε να πάω στις σχολές και να δω πως είναι μέσα το κλίμα. Τώρα όμως με την κατάσταση που επικρατεί κάτι τέτοιο δεν είναι λίγο δύσκολο? Τα τμήματα δεν είναι κλειστά?
Τι θα επισκεφτώ άμα πάω οι χώροι δεν θα είναι κλειστοί? Το με συμβούλευσε να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Καλησπέρα

Είμαι μαθητής της τρίτης λυκείου και όπως καταλαβαίνετε αναλογίζομαι σιγά σιγά τις επιλογές των σχολών που θα επιθυμούσα. Έχω ρωτήσει και μερικούς καθηγητές μου και μου λένε να πάω στις σχολές και να δω πως είναι μέσα το κλίμα. Τώρα όμως με την κατάσταση που επικρατεί κάτι τέτοιο δεν είναι λίγο δύσκολο? Τα τμήματα δεν είναι κλειστά?
Τι θα επισκεφτώ άμα πάω οι χώροι δεν θα είναι κλειστοί? Το με συμβούλευσε να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ

Kαλύτερα να γνωρίσεις την πραγματικότητα αφού γίνεις πρωτοετό γιατί αν δεις από πριν πως είναι το "κλίμα" από πριν μπορεί να ξενερώσεις. Το ροζ συννεφάκι καμιά φορά κάνει καλό. Υπάρχει Άγιος Βασίλης με δώρα. :dance2: Θα ήταν καλό αν υπήρχε δυνατότητα εικονικής ξενάγησης μέσω google map για να τηρήσεις και τα μέτρα αυτοπροστασίας για τον covid.

:welcome:
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Καλησπέρα

Είμαι μαθητής της τρίτης λυκείου και όπως καταλαβαίνετε αναλογίζομαι σιγά σιγά τις επιλογές των σχολών που θα επιθυμούσα. Έχω ρωτήσει και μερικούς καθηγητές μου και μου λένε να πάω στις σχολές και να δω πως είναι μέσα το κλίμα. Τώρα όμως με την κατάσταση που επικρατεί κάτι τέτοιο δεν είναι λίγο δύσκολο? Τα τμήματα δεν είναι κλειστά?
Τι θα επισκεφτώ άμα πάω οι χώροι δεν θα είναι κλειστοί? Το με συμβούλευσε να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ

Σαφώς αν πας τώρα σε κάποια σχολή θα δεις μόνο άδεια κτήρια. Πιστεύω πως είναι καλή ιδέα όμως να προσπαθήσεις να δεις λίγο και από κοντά πως είναι, ειδικά αν δεν έχεις καταλήξει ακόμα στο τι θέλεις. Θα μπορούσες να παρακολουθήσεις κάποιες διαλέξεις που υπάρχουν ήδη online (στο open courses υπάρχουν αρκετές).
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,628 μηνύματα.
Καλησπέρα

Είμαι μαθητής της τρίτης λυκείου και όπως καταλαβαίνετε αναλογίζομαι σιγά σιγά τις επιλογές των σχολών που θα επιθυμούσα. Έχω ρωτήσει και μερικούς καθηγητές μου και μου λένε να πάω στις σχολές και να δω πως είναι μέσα το κλίμα. Τώρα όμως με την κατάσταση που επικρατεί κάτι τέτοιο δεν είναι λίγο δύσκολο? Τα τμήματα δεν είναι κλειστά?
Τι θα επισκεφτώ άμα πάω οι χώροι δεν θα είναι κλειστοί? Το με συμβούλευσε να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ
Και εμεις που ειμαστε φοιτητες θελουμε να μπουμε μεσα να δουμε πωβς ειναι το κλιμα φιλε.Παντως αμα ειναι κλειστες και του χρονου αμα εισαι αγορι προτεινω να πας στρατο
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Καλησπέρα

Είμαι μαθητής της τρίτης λυκείου και όπως καταλαβαίνετε αναλογίζομαι σιγά σιγά τις επιλογές των σχολών που θα επιθυμούσα. Έχω ρωτήσει και μερικούς καθηγητές μου και μου λένε να πάω στις σχολές και να δω πως είναι μέσα το κλίμα. Τώρα όμως με την κατάσταση που επικρατεί κάτι τέτοιο δεν είναι λίγο δύσκολο? Τα τμήματα δεν είναι κλειστά?
Τι θα επισκεφτώ άμα πάω οι χώροι δεν θα είναι κλειστοί? Το με συμβούλευσε να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ
Καλά και μεις τα "πρωτοετα" δεν έχουμε δει την σχολή καν (πέρα από όσους προλάβαμε να κάνουμε έστω ένα εργαστήριο). Αλλά καλύτερα να πας αφού περάσεις γιατί δεν είναι όλα τα πανεπιστήμια σε πολύ καλή κατάσταση και αυτό μπορεί να σε ξενερώσει κιόλας (να λες "που στον π* πέρασα"). Τώρα καλύτερα να έχεις στο νου σου πως θες να περάσεις για το αντικείμενο. Σε συμβουλεύω αν έχεις γνωστούς σου σε πανεπιστήμια που θες να περάσεις να τους ρωτήσεις γνώμες
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Πολλά πανεπιστήμια έκαναν και κάνουν ανοιχτές διαδικτυακές ηερίδες με παρουσιάσεις των τμημάτων.
Επίσης στο youtube έχει κάποιες σχετικές ημερίδες, όπως του ΟΠΑ.
Ακόμη, μπορείς να βρεις και να ρωτήσεις αποφοίτους ή φοιτητές τμήματος για απορίες.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφερει το πανεπιστημιο πατρων την ερχομενη εβδομαδα εχει προγραμματισει αναλυτικη παρουσιαση των τμηματων του.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top