Εξ αποστάσεως και τα μεταπτυχιακά κάτω των 50 εγγεγραμμένων φοιτητών

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Για την διευκόλυνση των προπτυχιακών λεει η κυβέρνηση.
«η στόχευση είναι σαφής: επιθυμούμε να διευρύνουμε περαιτέρω τη δυνατότητα να επεκταθεί η δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία στα προπτυχιακά μαθήματα και ιδιαίτερα στα πρώτα έτη (1ο, 2ο), καθώς είναι σημαντικό οι νέοι φοιτητές να προσαρμοστούν στο νέο γι’ αυτούς ακαδημαϊκό περιβάλλον».

 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Για την διευκόλυνση των προπτυχιακών λεει η κυβέρνηση.
«η στόχευση είναι σαφής: επιθυμούμε να διευρύνουμε περαιτέρω τη δυνατότητα να επεκταθεί η δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία στα προπτυχιακά μαθήματα και ιδιαίτερα στα πρώτα έτη (1ο, 2ο), καθώς είναι σημαντικό οι νέοι φοιτητές να προσαρμοστούν στο νέο γι’ αυτούς ακαδημαϊκό περιβάλλον».

για την ακριβεια λεει καντε οτι γουσταρετε και δεν σας υποχρεωνουμε αν ειναι κατω απο 50 να ειναι δια ζωσης και αυτο εχει μια λογικη.γτ πχ αν ενα μεταπτυχιακο εχει 40 ατομα ξερω γω ή 35 ειναι λιγοτερα επικινδυνα τα πραγματα αν εχει 51??ηταν ενα αυθαιρετο νουμερο το οποιο προβληματα δημιουργουσε
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Ετσι ακριβως αλλα και με πολιτικο κερδος προπαντων, αυτο της υπερασπισης των αδυνατων.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
Σε εμάς πάντως δεν έχει βγει πρόγραμμα για τους μεταπτυχιακούς για να δω τι θα κάνουν και εκεί.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι το ξέρω από χτες, καθώς πήραν ένα φίλο μου σε μάστερ στη Θεσσαλονίκη και του είπαν εξ αποστάσεως. Και μαλιστα είναι 40 άτομα στο μεταπτυχιακό. Όλα εξ αποστάσεως θα πάνε πολύ απλά. Εκτός από τα προπτυχιακά των γιατρών, χημικού, και όλων των θετικών επιστημών
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
Ναι το ξέρω από χτες, καθώς πήραν ένα φίλο μου σε μάστερ στη Θεσσαλονίκη και του είπαν εξ αποστάσεως. Και μαλιστα είναι 40 άτομα στο μεταπτυχιακό. Όλα εξ αποστάσεως θα πάνε πολύ απλά. Εκτός από τα προπτυχιακά των γιατρών, χημικού, και όλων των θετικών επιστημών

Σε εμάς μέχρι και τα εθελοντικής παρακολούθησης σεμινάρια του τμήματος θα γίνουν εθελοντικά. Κατάντια. Κοινώς το συμπέρασμα για απλά αυτά τα threads είναι ότι στο χειμερινό του 2020-2021 μόνο τα εργαστήρια και κάποια φροντιστήρια θα είναι ανοικτά. Οι χαζομάρες που ακούγονταν για 2.500 προσλήψεις μελών ΔΕΠ πάνε περίπατο. Για ακόμα μια φορά απροετοίμαστη η χώρα για την διαχείριση της πανδημίας.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Meanwhile, εγώ που πήγα να ρωτήσω μια καθηγήτρια αν μπορώ να κάνω εξ αποστάσεως τα εργαστήρια καθώς ανήκω σε ευπαθή ομάδα, μου απάντησε "ε έλα με αυτοκίνητο", λες και η πλειοψηφία των παιδιων που είναι 19-20 ετών έχουν αυτοκίνητα.
Τα παιδιά δηλαδή που μένουν σε πόλεις 2 και 3 ώρες μακρυά από την Αθήνα και ανήκουν σε ευπαθείς τι θα κάνουν δηλαδή θα ξεκινήσουν από τις 5 το πρωι;
Ας μην συζητήσω και τον σχεδόν ανύπαρκτο χρόνο ανάμεσα στα δια ζωσης εργαστηρια και εξ αποστάσεως διαλέξεις. Σε μια ώρα και Αθήνα να μενεις, πάλι οριακά φτάνεις.
Τι να πω, Ελλάς στο μεγαλείο σου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
Meanwhile, εγώ που πήγα να ρωτήσω μια καθηγήτρια αν μπορώ να κάνω εξ αποστάσεως τα εργαστήρια καθώς ανήκω σε ευπαθή ομάδα, μου απάντησε "ε έλα με αυτοκίνητο", λες και η πλειοψηφία των παιδιων που είναι 19-20 ετών έχουν αυτοκίνητα.
Τα παιδιά δηλαδή που μένουν σε πόλεις 2 και 3 ώρες μακρυά από την Αθήνα και ανήκουν σε ευπαθείς τι θα κάνουν δηλαδή θα ξεκινήσουν από τις 5 το πρωι;
Ας μην συζητήσω και τον σχεδόν ανύπαρκτο χρόνο ανάμεσα στα δια ζωσης εργαστηρια και εξ αποστάσεως διαλέξεις. Σε μια ώρα και Αθήνα να μενεις, πάλι οριακά φτάνεις.
Τι να πω, Ελλάς στο μεγαλείο σου.

Αδιαφορία καθηγητών. Είναι τραγικό όλο αυτό.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Αδιαφορία καθηγητών. Είναι τραγικό όλο αυτό.
Αδιανόητο το γεγονός ότι μου λένε έμμεσα "βάλε την ζωή σου σε κίνδυνο". Έχω βαρεθεί να τους παίρνω τηλ και να τους εξηγω τα αυτονόητα. Τι δεν καταλαβαίνουν οι άνθρωποι όταν λέμε ότι "ανήκω σε ομάδα υψηλού κινδύνου"; Συγγνώμη δηλαδη, αν κολλήσω (που κρουσμα θα υπάρξει σίγουρα κάπου δεν γίνεται) και καταλήξω σε ΜΕΘ θα έρθουν οι καθηγητές αυτοί να πάρουν τον ιό από εμένα για να βγω;
Α και το ίδιο το υπουργείο δεν έχει βγάλει επίσημη ανακοίνωση ότι οι ευπαθείς θα μπορούν να ασκούνται εξ αποστάσεως στα εργαστήρια, οπότε μας το κοπανανε και αυτό.
Ντροπή τους.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Meanwhile, εγώ που πήγα να ρωτήσω μια καθηγήτρια αν μπορώ να κάνω εξ αποστάσεως τα εργαστήρια καθώς ανήκω σε ευπαθή ομάδα, μου απάντησε "ε έλα με αυτοκίνητο", λες και η πλειοψηφία των παιδιων που είναι 19-20 ετών έχουν αυτοκίνητα.
Τα παιδιά δηλαδή που μένουν σε πόλεις 2 και 3 ώρες μακρυά από την Αθήνα και ανήκουν σε ευπαθείς τι θα κάνουν δηλαδή θα ξεκινήσουν από τις 5 το πρωι;
Ας μην συζητήσω και τον σχεδόν ανύπαρκτο χρόνο ανάμεσα στα δια ζωσης εργαστηρια και εξ αποστάσεως διαλέξεις. Σε μια ώρα και Αθήνα να μενεις, πάλι οριακά φτάνεις.
Τι να πω, Ελλάς στο μεγαλείο σου.

Μπορείς να επικοινωνήσεις ίσως απευθείας με τη γραμματεία για να δεις αν έχει αξία κάποιο σχετικό χαρτί από γιατρό - που κρίνει ως ακατάλληλη την παρακολούθηση κ.λπ.

Πάντως, αν ανεβαίνεις τελικά ούτως ή άλλως στη σχολή για εργαστήριο, μπορείς να κάθεσαι εκεί στη βιβλιοθήκη - αν είναι ανοικτή - ή σε κάποια άδεια αίθουσα για να παρακολουθείς τις τηλεδιαλέξεις.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Μπορείς να επικοινωνήσεις ίσως απευθείας με τη γραμματεία για να δεις αν έχει αξία κάποιο σχετικό χαρτί από γιατρό - που κρίνει ως ακατάλληλη την παρακολούθηση κ.λπ.

Πάντως, αν ανεβαίνεις τελικά ούτως ή άλλως στη σχολή για εργαστήριο, μπορείς να κάθεσαι εκεί στη βιβλιοθήκη - αν είναι ανοικτή - ή σε κάποια άδεια αίθουσα για να παρακολουθείς τις τηλεδιαλέξεις.
Η γραμματεία μας πασάρει να μιλήσουμε με τους καθηγητές, η βιβλιοθήκη είναι κλειστή, αναγκαστικά θα ανεβοκατεβαίνω και θα παρακολουθώ την επόμενη διάλεξη ονλαιν από το κινητό 😂
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Η γραμματεία μας πασάρει να μιλήσουμε με τους καθηγητές, η βιβλιοθήκη είναι κλειστή, αναγκαστικά θα ανεβοκατεβαίνω και θα παρακολουθώ την επόμενη διάλεξη ονλαιν από το κινητό 😂

Αυτο που λες για το κενο μεταξυ θεωρίας και εργαστηριου ειναι πολυ σωστο.
Να περιμνουμε ομως μηπως τους φωτισει και βαλουν μια μερα μονο εργαστηρια.
Ισως και να τους βολεψει αυτο για να εχουν το συνεργειο καθαρισμου μονο μια μερα να καθαριζει τα οργανα συμφωνα με το πρωτόκολλο τους
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Η γραμματεία μας πασάρει να μιλήσουμε με τους καθηγητές, η βιβλιοθήκη είναι κλειστή, αναγκαστικά θα ανεβοκατεβαίνω και θα παρακολουθώ την επόμενη διάλεξη ονλαιν από το κινητό 😂

Δε σε βολεύει να παρακολουθείς σε κάποιον χώρο εκεί και μετά να φεύγεις, αφού θα είναι κολλητά με τα εργαστήρια;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Δε σε βολεύει να παρακολουθείς σε κάποιον χώρο εκεί και μετά να φεύγεις, αφού θα είναι κολλητά με τα εργαστήρια;
Κοίτα αν είναι μια ώρα κενό, εγώ προσωπικά οριακά φτάνω σπίτι μου (άντε να χάσω 10 λεπτά. Αν ξεκινήσουν και τέταρτο προλαβαίνω). Μπορώ να παρακολουθήσω και από το αυτοκίνητο μιας και δεν θα οδηγήσω η ίδια.
Απλά σκέφτομαι τους άλλους συμφοιτητές που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, που θα πρέπει να κάνουν το πήγαινε έλα, και μένουν πάνω από 2 ώρες μακρυά από την Αθήνα.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Κοίτα αν είναι μια ώρα κενό, εγώ προσωπικά οριακά φτάνω σπίτι μου (άντε να χάσω 10 λεπτά. Αν ξεκινήσουν και τέταρτο προλαβαίνω). Μπορώ να παρακολουθήσω και από το αυτοκίνητο μιας και δεν θα οδηγήσω η ίδια.
Απλά σκέφτομαι τους άλλους συμφοιτητές που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, που θα πρέπει να κάνουν το πήγαινε έλα, και μένουν πάνω από 2 ώρες μακρυά από την Αθήνα.

Αν δεν προλαβαίνουν, φαντάζομαι ότι μπορούν να βρουν χώρο κοντά στη σχολή. Δεν είναι το ιδανικό, προφανώς, αλλά μία προσωρινή λύση, ελπίζω.

Να ξέρεις, πάντα μπορείτε να μπείτε στη γραμματεία - ή στο γραφείο που σχεδιάζεται το πρόγραμμα - με λοστούς και να τους αναγκάσετε να βάλουν μία μέρα μόνο όλα τα εργαστήρια. Απλά, κάτι μου λέει ότι δε θα βοηθήσει την κατάσταση αυτό... :Ρ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top