Εξωσχολικά για βελτίωση των εκθέσεων

ΚαπαΒητας

Νεοφερμένος

Ο ΚαπαΒητας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ποια βιβλια προτεινετε (εξωσχολικα) να διαβασουμε για να καταφερουμε να αποκτησουμε ιδεες να βελτιωσουμε τη δομη του λογου μας κ της σκεψης μας κ τελος να αποκτησουμε μια βασιμη ιδεολογια την οποια θα μπορουμε να στηριξουμε κ με βαση την ιδεολογια αυτη να γραφουμε εκθεση?
ενας φιλος της μητερας μου καθηγητης μου προτεινε να διαβαζω καθε κυριακη στην εφημεριδα "Το Βημα" μια στηλη που λεγεται "Νεες εποχες ""Νεοι Καιροι" η κατι τετοιο...εγω περυσι παντω χρησημοποιουσα το site https://www.thinkexist.com για να μαθαινω "διασημες" ατακες πνευματικων κ μη ανθρωπων (απο Νιτσε κι Αινσταιν μεχρι Βουδα κ Κομφουκιο) η οποιες για καποιο λογο ταιριαζαν σε παρα μα παρα πολλα θεματα εκθεσεων ειδικα αν εκεινα αφορουσαν κοινωνικα ζητηματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ποια βιβλια προτεινετε (εξωσχολικα) να διαβασουμε για να καταφερουμε να αποκτησουμε ιδεες να βελτιωσουμε τη δομη του λογου μας κ της σκεψης μας κ τελος να αποκτησουμε μια βασιμη ιδεολογια την οποια θα μπορουμε να στηριξουμε κ με βαση την ιδεολογια αυτη να γραφουμε εκθεση?
ενας φιλος της μητερας μου καθηγητης μου προτεινε να διαβαζω καθε κυριακη στην εφημεριδα "Το Βημα" μια στηλη που λεγεται "Νεες εποχες ""Νεοι Καιροι" η κατι τετοιο...εγω περυσι παντω χρησημοποιουσα το site https://www.thinkexist.com για να μαθαινω "διασημες" ατακες πνευματικων κ μη ανθρωπων (απο Νιτσε κι Αινσταιν μεχρι Βουδα κ Κομφουκιο) η οποιες για καποιο λογο ταιριαζαν σε παρα μα παρα πολλα θεματα εκθεσεων ειδικα αν εκεινα αφορουσαν κοινωνικα ζητηματα!
Θα πρότεινα ανεπιφύλαχτα το "Λόγος, τεχνική και τέχνη στην έκθεση" της Αιμιλίας Καραλή. Είναι ουσιαστικά ένα ανθολόγιο απόψεων για πάρα πολλά θέματα της έκθεσης και μάλιστα πολύ κοντά στα δικά μας δεδομένα ως μαθητές και ως έφηβοι. Δεν είναι το κλασσικό βοήθημα που λέμε αλλά μπορεί να το διαβάσει κάποιος και ως εξωσχολικό βιβλίο. Δείτε το και θα με θυμηθείτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Πειστικός λόγος (2 τεύχη)
Λεξικό εννοιών(Ματακιάς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
''Το δίκαιο της πυγμής''
Παπανούτσος


Θα πρότεινα και καμία ταινιούλα να βλέπεις , εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
''Το δίκαιο της πυγμής''
Παπανούτσος


Θα πρότεινα και καμία ταινιούλα να βλέπεις , εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα

εξαιρετικό βιβλίο και υπάρχει και απόσπασμα στο βιβλίο της έκθεσης..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Να πω και κάτι άλλο...
Μα**κι**ς

Αγόρασε τα βιβλία που σ' αρέσουν -οτιδήποτε και αν είναι αυτό, και απόλαυσε το, σκέψου, προβληματίσου
Διάβασα και γω κάποια που θα έπρεπε να διαβάσω και αυτό απλά ήταν ανυπόφορο


(Πρότεινα Παπανούτσο εξαιτίας της ιδιαίτερης γραφής του)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ό,τι και να διαβάσεις είναι κέρδος. Ο Παπανούτσος είναι εξαιρετικός. Από 'κει και πέρα ακόμη και εξωσχολικά βιβλία-μυθιστορήματα μπορούν να σε βοηθήσουν. Το σημαντικό είναι να έχεις επαφή με βιβλία. Κάθε βιβλίο πρώτον σε βοηθάει στην έκφραση και δεύτερον μπορεί και κάποιο "άσχετο" βιβλίο να σε εμπνεύσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Εγω θα σου ελεγα οτι στη φαση που εισαι και οσον αφορα τον στοχο σου η λογοτεχνια δε πολυβοηθα. Διαβασε δοκιμια, βιβλια κοινωνιολογιας κτλ. Εχω να σου προτεινω αρκετα, αλλα δεν τα γραφω εδω γιατι μπορει να θεωρηθει διαφημιση. Αν θελεις. στειλε μου πμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚαπαΒητας

Νεοφερμένος

Ο ΚαπαΒητας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
παλιοτερα διαβαζα πολλα εξωσχολικα, κυριως φαντασιας βεβαια τωρα δεν πολυπρολαβαινω....τι να πω....εχω παραγγειλει το κεφαλαιο του Μαρξ κ το "Ο αγων μου" του Χιτλερ (πριν πειτε οτιδηποτε το περνω καθαρα γιατι εχω διαβασει αποσπασματα σε βοηθηματα κ με εντυπωσιασε ο τροπος με τν οποιο γραφει!)
μαρια στειλε στειλε!
xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
εγω θα προτεινα να διαβαζεις εφημεριδουλα,εχει παντα επικαιρα θεματα,και μαλιστα σχεδον σε ολες στις τελευταιες σελιδες ,δημοσιευονται δοκιμια τα οποια αξιζουν απ ολες τις πλευρες!
για εξωσχολικα βιβλια,ειδικα λογοτεχνικα δεν θα προτεινα τιποτα ,η εκθεση των πανελληνιων δεν ειναι η εκθεση ιδεων των 11 σελιδων,που επρεπε να κανεις την τριχα τριχια για να την βγαλεις,μερικες ευστοχες ιδεες αρκουν

απο την αλλη τα βιβλια φιλοσοφιας να τα διαβαζεις για την παρτι σου!
και μενα μου αρεσει η φιλοσοφια ,αλλα αν δεν ξερεις να χειριστεις τις δυσκολες και (πολλες φορες)αρκετα περιπλοκες εννοιες τοτε θα καταντησεις να λες μπουρδες.

η εκθεση περα απο το διαβασμα θελει λιγο νιο νιο και λογικη,δεν ειναι αναγκη να γραφεις τρομερα πραγματα για να παρεις καλο βαθμο,απλα σκεψου λογικα.
ειδικα μην προσπαθησεις να μυμηθεις κανεναν συγγραφεα στο υφος ,ακομα και αν σου αρεσει πολυ,αντιθετα να παινεις αυτουσιες εκφρασεις-λεξεις-προτασεις που σου αρεσουν και να τις αντιγραφεις σε ενα τετραδιο,θα σε βοηθησουν παρα πολυ,φυσικα δεν ειναι αναγκη να τις μαθεις απεξω!,ενα πενταλεπτο πριν κοιμηθεις διαβαζε τις καθε μερα και πιστεψε με να τις μαθεις νερο!

παντως δικη μου προταση ειναι μακρια απο καθε ειδους βιβλια (φιλοσοφικα,κοινωνιολογιας κτλ),θελουν χρονο και πολυ κατανοηση,και ειδικα εαν το διαβασμα τους γινεται μονο και μονο για την εκθεση τοτε νομιζω ειναι αδικος κοπος. Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ειναι ενας απλος,γρηγορος,φθηνος,ενημερωτικος και κατα την αποψη μου ευχαριστος τροπος να εμπλουτιζει κανεις τις ιδεες που εχει στο μυαλο του.
Ολα αυτα ομως σε συνδιασμο μετο διαβασμα της εκθεσης στο σχολειο/φροντιστηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
εγω θα προτεινα να διαβαζεις εφημεριδουλα,εχει παντα επικαιρα θεματα,και μαλιστα σχεδον σε ολες στις τελευταιες σελιδες ,δημοσιευονται δοκιμια τα οποια αξιζουν απ ολες τις πλευρες!
για εξωσχολικα βιβλια,ειδικα λογοτεχνικα δεν θα προτεινα τιποτα ,η εκθεση των πανελληνιων δεν ειναι η εκθεση ιδεων των 11 σελιδων,που επρεπε να κανεις την τριχα τριχια για να την βγαλεις,μερικες ευστοχες ιδεες αρκουν

απο την αλλη τα βιβλια φιλοσοφιας να τα διαβαζεις για την παρτι σου!
και μενα μου αρεσει η φιλοσοφια ,αλλα αν δεν ξερεις να χειριστεις τις δυσκολες και (πολλες φορες)αρκετα περιπλοκες εννοιες τοτε θα καταντησεις να λες μπουρδες.

η εκθεση περα απο το διαβασμα θελει λιγο νιο νιο και λογικη,δεν ειναι αναγκη να γραφεις τρομερα πραγματα για να παρεις καλο βαθμο,απλα σκεψου λογικα.
ειδικα μην προσπαθησεις να μυμηθεις κανεναν συγγραφεα στο υφος ,ακομα και αν σου αρεσει πολυ,αντιθετα να παινεις αυτουσιες εκφρασεις-λεξεις-προτασεις που σου αρεσουν και να τις αντιγραφεις σε ενα τετραδιο,θα σε βοηθησουν παρα πολυ,φυσικα δεν ειναι αναγκη να τις μαθεις απεξω!,ενα πενταλεπτο πριν κοιμηθεις διαβαζε τις καθε μερα και πιστεψε με να τις μαθεις νερο!

παντως δικη μου προταση ειναι μακρια απο καθε ειδους βιβλια (φιλοσοφικα,κοινωνιολογιας κτλ),θελουν χρονο και πολυ κατανοηση,και ειδικα εαν το διαβασμα τους γινεται μονο και μονο για την εκθεση τοτε νομιζω ειναι αδικος κοπος. Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ειναι ενας απλος,γρηγορος,φθηνος,ενημερωτικος και κατα την αποψη μου ευχαριστος τροπος να εμπλουτιζει κανεις τις ιδεες που εχει στο μυαλο του.
Ολα αυτα ομως σε συνδιασμο μετο διαβασμα της εκθεσης στο σχολειο/φροντιστηριο
και όλα αυτά σωστά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ποια εφημεριδα θα χρησιμοποιουσατε για να προετοιμαστειτε ακομα καλυτερα για το μαθημα της εκθεσης στις πανελλαδικες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
εγω προσωπικα χρησιμοποιουσα το ΒΗΜΑ ,εχει καλα δοκιμια στις τελευταιες σελιδες και γενικα καθε κυριακη εχει ενδιαφερον υλικο για επιστημη και τενολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ποια εφημεριδα θα χρησιμοποιουσατε για να προετοιμαστειτε ακομα καλυτερα για το μαθημα της εκθεσης στις πανελλαδικες?
Και γιατί να διαλέξεις μόνο μία? Στο ίντερνετ υπάρχουν όλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Και στο περιπτερο υπαρχουν ολες, ομως τα λεφτα για να τις αγορασεις που θα τα βρεις. Εκτος και αν εσυ τις βρισκεις δωρεαν στο ιντερνετ, που δε νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Και στο περιπτερο υπαρχουν ολες, ομως τα λεφτα για να τις αγορασεις που θα τα βρεις. Εκτος και αν εσυ τις βρισκεις δωρεαν στο ιντερνετ, που δε νομιζω.
E, ναι!! Στο ιντερνετ υπάρχουν όλες οι εφημερίδες ΔΩΡΕΑΝ. Να μερικές:
https://www.tanea.gr/ , https://www.tovima.gr/ , https://www.enet.gr/ , https://www.kathimerini.gr/ , https://www.ethnos.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
για μενα προσωπικα μια ειναι η εφημεριδα===> ATHENS VOICE!!!γενικοτερα προτιμω τα free press!!!!και η συγκεκριμενη καλυπτει πολλα θεματα και ειναι και κοντα σε οσα ζηταω εγω και στην προσωπικοτητα μου!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros2331

Νεοφερμένος

Ο petros2331 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας! Τι βιβλία έχετε να μου προτείνετε για εμπλουτισμό λεξιλογίου; ( για την έκθεση )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Γεια σας! Τι βιβλία έχετε να μου προτείνετε για εμπλουτισμό λεξιλογίου; ( για την έκθεση )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Λογοτεχνικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros2331

Νεοφερμένος

Ο petros2331 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λογοτεχνικά ;)

Είπα να το γράψω στο αρχικό μήνυμα αλλά δε το έγραψα.
Εκτός από λογοτεχνικά. Κάτι που να βοηθάει στην εκμάθηση νέων λέξεων. Όπως γλωσσικές ασκήσεις κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top