Εξεταστική/σχολικές εξετάσεις και αντιγραφή

Με ποιες μεθόδους αντιγράφετε;
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 115)

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για να δούμε πόσο fair play παίζουμε. :hehe:


Είστε "τίμιοι" φοιτητές του κατηχητικού :angel:, λίγο πιο ανήσυχοι :angelnot: ή χύμα στο κύμα :devil: στην εξεταστική; Έχετε αντιγράψει ποτέ; Σας έχουν πιάσει ή έχετε πάρει master και πάτε για PhD στο άθλημα; :whistle:

Και σε τι μεθόδους καταφεύγετε; :D
Το κλασικό σκονάκι; Ή φέρνετε έτοιμο το έδρανο από το σπίτι; :clapup:

Έχετε καταφύγει ποτέ στο "συνεργείο" (δίνω τα θέματα σε κάποιον άλλον εκτός αμφιθεάτρου και μου τα επιστρέφει πίσω, στην τουαλέτα) ή είστε των παραδόσεων; (Βλέπω από τον δίπλα) "Βοήθησαν" ποτέ οι επιτηρητές;





Πείτε και καμιά ιστορία που θυμάστε! :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν πολυκλέβω στις εξεταστικές. Ειδικά στην ΑΣΟΕΕ δεν έχω "κλέψει" καθόλου μέχρι στιγμής και καθόμουν και πρώτη-δεύτερη σειρά για να έχω την ησυχία μου από τέτοια.
Στο ΤΗΜΜΥ θυμάμαι σε ένα μάθημα είχα αλληλοβοηθηθεί με μία στο πρώτο εξάμηνο και σε ένα άλλο είχα χρησιμοποιήσει επιστημονικό κουμπιουτεράκι ενώ δεν επιτρεπόταν. Λίγα πράγματα.
Στις πανελλήνιες θυμάμαι ότι είχα κάνει σκονάκια που τα έβγαζα και τα έβλεπα στις τουαλέτες σε ορισμένα μαθήματα και μετά ο,τι θυμόμουν (όχι πολλά).
Γενικά δεν θα έλεγα ότι είμαι και πολύ "του κλεψίματος". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Για να δούμε πόσο fair play παίζουμε. :hehe:


Είστε "τίμιοι" φοιτητές του κατηχητικού :angel:, λίγο πιο ανήσυχοι :angelnot: ή χύμα στο κύμα :devil: στην εξεταστική; Έχετε αντιγράψει ποτέ; Σας έχουν πιάσει ή έχετε πάρει master και πάτε για PhD στο άθλημα; :whistle:

Και σε τι μεθόδους καταφεύγετε; :D
Το κλασικό σκονάκι; Ή φέρνετε έτοιμο το έδρανο από το σπίτι; :clapup:

Έχετε καταφύγει ποτέ στο "συνεργείο" (δίνω τα θέματα σε κάποιον άλλον εκτός αμφιθεάτρου και μου τα επιστρέφει πίσω, στην τουαλέτα) ή είστε των παραδόσεων; (Βλέπω από τον δίπλα) "Βοήθησαν" ποτέ οι επιτηρητές;





Πείτε και καμιά ιστορία που θυμάστε! :jumpy:

Bλέπω Γιωργάκη όλα τα έχεις μελετήσει!!!
Sconacious Engineering αλα Πολυτεχνείο...

Για να απαντήσω, ΟΧΙ δεν είμαι καθόλου υπέρ, μιας και ανέκαθεν ήμουν επιμελές παιδί και μου τη δίνουν οι καθηγητές που κάνουν τα στραβά μάτια όταν πέφτει αντιγραφή και που έτσι θυμίζουν στους υπόλοιπους που χάλασαν τον πολύτιμο χρόνο τους στο διάβασμα "πόσο κοροϊδα ήταν"......σε αντίθεση με την εύκολη λύση του να περναω όπως γουστάρω και στο τέλος "ας κάνω και ένα σκονάκι, βρε αδερφέ,γιατί.... ποιος διαβάζει τώρα?"
:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μιας και δεν είμαι καλός στα σκονάκια,η μέθοδος ειναι αλληλοσυνεργασία με τους τριγύρω.Πάντα φροντίζουμε να ξέρουμε πώς καθόμαστε.:P
Αλλά σε γενικές γραμμές δεν μου αρέσουν τα σκονάκια.Προτιμώ να κάθομαι προς τα μπροστά κυρίως για να έχω την ησυχία μου , καθώς προς τα πίσω επικρατεί ένα σούσουρο συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Όπως θα δείτε και στα αποτελέσματα της δημοσκόπησης, ήμουν άτακτο παιδάκι και έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα :redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Είμαι εντελώς νερντάκι! Δεν αντιγράφω και πάντα κάθομαι μπροστά-μπροστά :spasiklas:.Δεν ξέρω, είμαι της άποψης να γράψω όσο έχω διαβάσει. Δεν είμαι εναντίον βέβαια, μόνο αν κάποιος περνάει συστηματικά μαθήματα μόνο από τα σκονάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Όπως θα δείτε και στα αποτελέσματα της δημοσκόπησης, ήμουν άτακτο παιδάκι και έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα :redface::D

:D:D:D

Και γω σχεδόν όλα! έχω 3 χρόνια ακόμα (μπορεί και 13 τώρα που το σκέφτομαι...) για να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το μόνο που έχω δοκιμάσει είναι τύποι στο έδρανο και αυτούς δεν τους πολυκοίταξα γιατί φοβόμουν! Γενικά δεν μπορώ να αντιγράψω ούτε να ρωτήσω κανέναν- προδίδομαι από μόνη μου, αφού αλλάζω 15 χρώματα και δεν μπορώ με τίποτα να το παίξω άνετη και ψόφιος κοριός! :redface:

Πάντως όλο αυτό έχει κι ένα καλό- ξέρω ότι τα μαθήματα που έχω περάσει, όλα τα πέρασα με την αξία μου και με το διάβασμά μου! Ας πάω να αυτοκτονήσω τώρα για όλες αυτές τις χαμένες ώρες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
εγώ έκανα και στο σχολείο και στο κολέγιο,σμίκρυνση τις απαντήσεις και τα έραβα στη φούστα μου μια χαρά περνούσα και ποτέ δεν με έπιαναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μηνύματα με κινητό. Έχω περάσει έτσι φίλη μου σε μάθημα ιστορίας σε πανεπιστήμιο... Η ιστορία του 19ου αιώνα σε συνέχειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Γραψιμο στο θρανιο και σκονακια γραμμενα στο χερι μπας και τα μαθω και δεν χρειαστει να τα βγαλω.Αυτα στο προπτυχιακο.Στο μεταπτυχιακο δεν χρειαστηκε σκονακι μεχρι στιγμης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ειδικά σε κάτι μαθήματα, όπου είχαμε 500 σελίδες αναλυτικότατη ιστορία αρχιτεκτονικής συν τέχνης και πολεοδομίας να μάθουμε, είχα μαζί σκονάκι. Δεν μπορούσα να θυμάμαι τι εικόνα είχε ο ναός στην εκκλησία σε εκείνο το χωριό, αριστερό κλήρος πέμπτι κολώνα δεξιά.
Οκ, έκανα και σε πολλά άλλα, αλλά για την ιστορία με βοηθούσε να μάθω λίγο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Συμφωνώ με Γίδι, η υλή της ιστορίας σε κάθε εξάμηνο είναι τόσο μεγάλη και με τόσες λεπτομέριες που θα έπρεπε να προσέξεις, που πάντα πηγαίνω με σκονάκια!
Στα υπόλοιπα μαθήματα, δεν έχει χρειαστεί.
Βέβαια στην τελευταία εξεταστική έπιασαν μια φίλη μου στην ιστορία να αντιγράφει και της αφαίρεσαν το δικαίωμα να δώσει για 3 εξεταστικές το μάθημα!:eek:
Δε με βλέπω να ξανακάνω δηλαδή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
χμμμ.... Ψέμματα να μην πω...
Έχω αντιγράψει... Και με το διπλανό μου έχω μιλήσει, και την κόλλα διπλανού μου έχω πάρει/δώσει [ε η χημεία του πρώτου εξαμήνου είχε 2 βιβλία να τα μάθεις παπαγαλία... το 2ο δεν είχα προλάβει να το ανοίξω! :redface:], και σμίκρυνση το βιβλίο έχω κάνει (μετρήσεις :whistle:)...
Όχι σε πολλά μαθήματα βέβαια... Από τα 63 που έδωσα προπτυχιακά σε 5-6 κατέβηκα με ...διάθεση αντιγραφής και κυρίως σε "αδιάφορα" μαθήματα...
τώρα σε επίπεδο "μου βγαίνει 5 σου βγαίνει και σένα τόσο;" με το διπλανό μου, αυτό είχε παίξει στα περισσότερα μαθήματα ψέμματα να μην πω :redface:.

Προκλητική ιδιαίτερα δεν ήμουν ποτέ νομίζω με εξαίρεση μία και μοναδική φορά που "έπαιζα εκ του ασφαλούς" (ένας μεταπτυχιακός μου είχε γίνει στενός κορσές για ένα ολόκληρο εξάμηνο), το μάθημα ήταν ηλίθιο και απαιτούσε παπαγαλία (που μου ήταν αδύνατο να κάνω!), ο τύπος ήξερα ότι θα με αφήσει στην ησυχία μου και είχα πάρει όλο το βιβλίο σμίκρυνση μαζί μου. Με έπιασε και με...άφησε να συνεχίσω κανονικά (μοναδική φορά που χρησιμοποιήσα "νάζι"-"φλαπ φλαπ τα ματάκια" :D) και πήρα και 10 :redface:.

Τουαλέττα δεν πήγα ποτέ πάλι... Μια φορά το δοκίμασα σε μικρό εξάμηνο και μέχρι να γυρίσω είχα προλάβει να ...ξεχάσω τι είχα δει οπότε δεν είχε νόημα :P.

Αυτά. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Έδινα την κόλλα σε όλους, εώς ότου έμπλεξα :worry: Από τότε μόνο με χρήματα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Οτι σκονακια δεν εχω κανει σε ολα μου τα σχολικα χρονια τα εκανα για πρωτη φορα στις πανελληνιες!!!
Δεν εκανα ποτε σκονακια αλλα τοτε του δωσα και καταλαβε...
Ειχα κανει σε μικρογραφια φωτοτυπιες ολη την υλη..παλι καλα ημουν και θεωρητικη κατευθυνση και τα ειχα κοψει και ειχα φιαξει ''ματσακια'' οταν εβλεπα τι θεμα επεφτε κατεβαινα τουαλετα πεταγα τα υπολοιπα που δεν χρειαζομουν και κραταγα δυο-τρεια τοσοδουλικα αθωα χαρτακια που περιειχαν οσα χρειαζομουν....
Αν και παρολα αυτα δεν εγραψα και ιδιαιτερα καλα στις πανελληνιες γιατι αφησα την τυχη μου μονο πανω στα σκονακια...Δεν ειχα καθολου ορεξη να βγαλω υλη μιας ολοκληρης χρονιας που δεν ειχα ανοιξει βιβλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Κι εγώ έχω αντιγράψει και δεν είμαι καθόλου περήφανη για αυτό :redface::redface::redface: Βέβαια, άρχισα να το κάνω τώρα στο τέταρτο έτος. Μέχρι και το τρίτο πήγαινα με το σταυρό στο χέρι αλλά βαρέθηκα να βλέπω συμφοιτητές μου να περνάνε μαθήματα χωρίς διάβασμα κι εγώ που είχα διαβάσει να κόβομαι. Ε άνθρωπος είμαι και ζήλεψα... :redface:

Λοιπόν, στα μαθήματα που έχω κάνει σκονάκια είναι κάποια θεωρητικά που έπρεπε να μάθω βιβλία απέξω (κάτι σχεδόν αδύνατο...). Μία φορά κιόλας στην τελευταία εξεταστική μας έτυχε ένας πολύ καλός επιτηρητής και ανοίξαμε και βιβλία. Εγώ όπως πάντα άργησα να το καταλάβω βέβαια ότι δεν έλεγε τίποτα αυτός και δεν έγραψα και πολλά. Πάλι καλά βέβαια που μας άφησε, η ύλη ήταν 2 βιβλία (γύρω στις 650-700 σελίδες) όλα θεωρητικά :eek: Έχω βοηθήσει και πολλές φορές συμφοιτητές μου, έγραφα στο πρόχειρο τις λύσεις και τους το έδινα.

Τελευταία ανακαλύψαμε κι άλλο τρόπο... :redface::redface::redface: Παίρνουμε κόλλες από τη σχολή, σαν αυτές στις οποίες γράφουμε στις εξετάσεις και γράφουμε από το σπίτι τα πιο σημαντικά. Παράδειγμα, στα μαθηματικά μπορούμε να γράψουμε κάποιους τύπους, ή μία απόδειξη που είναι δύσκολη. Την έχουμε μαζί μας στην αίθουσα και όταν μας μοιράζουν κόλλες τη βάζουμε κάτω από αυτή που μας δίνουν. Ε στη συνέχεια την παρουσιάζουμε σαν πρόχειρο που υποτίθεται ότι μας έχουν δώσει.

Τώρα που το σκέφτομαι δεν είμαι καλό κοριτσάκι :redface: αλλά δεν το κάνω σε όλα τα μαθήματα, σε λίγα το έκανα μέχρι στιγμής αλλά τα πέρασα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
επειδή είμαι λίγο κότα :redface: έχω αντιγράψει λίγες φορές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν είμαι ιδιαίτερα της αντιγραφής. Σκονάκια δεν κάνω, περισσότερο από πλήξη βασικά, το πιο extreme να έχω γράψει κάτι στο έδρανο. Βέβαια, αν κάποιος δίπλα έχει βιβλίο θα κοιτάξω (ή μάλλον κοίταγα, ξεχνάω ότι δεν είμαι πλέον student!) ή αν 1 σκονάκι περνάει όλο το αμφιθέατρο χαζή είμαι να μην δω κι εγώ το καημένο?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δε θυμάμαι που ακριβώς το είδα, αλλά μ άρεσε πολύ:D

Τα πτυχία copies κτώνται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top