Εξάσκηση για γλωσσική αρτιότητα

neurogirl

Νεοφερμένος

Η Ανδρονίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της μαθητικής κοινότητας,

Όπως αναφέρω και στον τίτλο, το θέμα που με απασχολεί ιδιαίτερα είναι η ανάπτυξη του λόγου μου .

Γενικά τα θέματα στις πανελληνιες απαιτούν μια άρτια επαφή με την γλώσσα προκειμένου να επιτεύξει κανείς υψηλή βαθμολογία , κάτι το οποίο με ανησυχεί ιδιαίτερα. Γι αυτό και το αίτημα μου είναι ,αν γίνεται ,άτομα που έχουν εμπειρία να με κατατοπισουν σχετικά με το ποιο βοήθημα θα μπορούσα να αγοράσω ή να μου συστήσουν κάποια βιβλία (ή και Κείμενα) απο τα οποια θα μπορουσα να παραδειγματιστω .

Βέβαια για να μπορέσω να διευκολύνω κι εγώ την κατάσταση θα πρέπει σαφώς να επισημάνω την τωρινή μου σχέση με τον λόγο. Ή αλήθεια είναι πως έχω ένα πολύ σχολαστικό τρόπο εκφρασης με αποτέλεσμα τα κείμενα μου να έχουν μεγάλη έκταση . Το γεγονος ότι η φιλόλογος μου όταν παραδίδει θέμα για έκθεση δεν βάζει κάποιο λεκτικό όριο δεν με βοηθά ιδιαίτερα καθως μου είναι αδύνατον να αποδίδω ένα θέμα στο πλαίσιο συγκεκριμένου αριθμού λεξεων . Όπως θα παρατηρήσατε άλλο ένα μεγάλο μου ελάττωμα είναι ότι γράφω πολύ μεγάλες προτάσεις με αποτέλεσμα να επικρατεί χαοτικο συντακτικό.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε ανταπόκριση.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Όπως θα παρατηρήσατε άλλο ένα μεγάλο μου ελάττωμα είναι ότι γράφω πολύ μεγάλες προτάσεις με αποτέλεσμα να επικρατεί χαοτικο συντακτικό.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε ανταπόκριση.

Θεωρώ ότι οι άνθρωποι που γράφουν αναλυτικά την σκέψη τους ή την εκφράζουν αναλυτικά προφορικά, σκέφτονται! Άρα είναι κατά κάποιον τρόπο προσόν σου. Όπως γράφεις, μιλάς κιόλας; :D

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Μορφή γλώσσας είναι και τα Μαθηματικά. Όταν καλούμαστε να εξετάσουμε μια απόδειξη ενός θεωρήματος (μαθηματικού συλλογισμού) στο τεχνικό κομμάτι των πράξεων δεν μας απασχολεί η έκταση των μαθηματικών προτάσεων (αλγεβρικών παραστάσεων, εξισώσεων κτλ) γιατί είναι βασικό κομμάτι του λόγου αυτής της μορφής ώστε να είμαστε κατανοητοί. Δηλαδή, η επικοινωνία μας βασίζεται στην οσοδήποτε αναλυτική επεξήγηση της μαθηματικής σκέψης γι' αυτό και αρκετοί μαθητές (ή και φοιτητές ακόμη) εύκολα χάνουν βαθμούς επειδή η μαθηματική τους σκέψη είναι συνοπτική, ασαφής ή με λάθος νοήματα και άρα λάθος ερμηνείες - λάθος αποτέλεσμα.

Αν το δούμε λίγο πιο γενικά το θέμα σου, σκέψου ότι ζούμε σε μια εποχή όπου οι περισσότεροι νέοι δεν μπορούν να βάλουν 3 λέξεις σε μια πρόταση αφού η αρχή και το τέλος καταλήγουν σε μια λέξη από μ###. Θα μπορούσες να κοιτάξεις λίγο την Ελληνική λογοτεχνία να δεις πως τοποθετούνται οι προτάσεις ώστε να μάθεις με δική σου εξάσκηση να είσαι πιο ακριβής στο νόημά σου με λιγότερο αριθμό λέξεων.

Είδος λεξιλογίου:

- Μαλάκα πότε θα στείλεις μήνυμα ρε μαλάκα;

Η πρόταση έχει απίστευτο εύρος λεξιλογίου και νοημάτων. :laugh: :laugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:

neurogirl

Νεοφερμένος

Η Ανδρονίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Όπως γράφεις, μιλάς κιόλας;
Σαφώς η προφορική έκφραση αλλάζει ανάλογα με το επικοινωνιακό πλαίσιο στο οποίο την θέτουμε, έτσι ώστε να δημιουργούμε και έναν επικοινωνιακό κώδικα ο οποίος να ανταποκρίνεται και στις απαιτήσεις των συνθηκών προκειμένου να επιτευχθεί ο βασικός σκοπός της γλώσσας , η επικοινωνία . Συνεπώς για να είμαι σίγουρη με ποιόν τρόπο θα πρέπει να εκφράσω την άποψη μου για ένα θέμα το οποίο θέλω να αναπτύξω , πρέπει να είμαι σίγουρη ότι το άτομο με το οποίο αλληλεπιδρώ έχει αναπτύξει μαζί μου έναν κοινό κώδικα . Η επιδίωξη μου αυτή καθιστά τόσο τον γραπτό όσο και τον προφορικό μου λόγο ιδιαίτερα σχολαστικό , κάτι το οποίο ίσως να φαίνεται και αποκρουστικό στα περισσότερα άτομα της ηλικίας μου :worry:.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Μορφή γλώσσας είναι και τα Μαθηματικά. Όταν καλούμαστε να εξετάσουμε μια απόδειξη ενός θεωρήματος (μαθηματικού συλλογισμού) στο τεχνικό κομμάτι των πράξεων δεν μας απασχολεί η έκταση των μαθηματικών προτάσεων (αλγεβρικών παραστάσεων, εξισώσεων κτλ) γιατί είναι βασικό κομμάτι του λόγου αυτής της μορφής ώστε να είμαστε κατανοητοί. Δηλαδή, η επικοινωνία μας βασίζεται στην οσοδήποτε αναλυτική επεξήγηση της μαθηματικής σκέψης γι' αυτό και αρκετοί μαθητές (ή και φοιτητές ακόμη) εύκολα χάνουν βαθμούς επειδή η μαθηματική τους σκέψη είναι συνοπτική, ασαφής ή με λάθος νοήματα και άρα λάθος ερμηνείες - λάθος αποτέλεσμα.
Σε ευχαριστώ πολύ για το παράδειγμα σου είναι πολύ κατατοπιστικό και επεξηγεί με μεγάλη σαφήνεια την έννοια του επικοινωνιακού πλαισίου σε οποιαδήποτε μορφή γλώσσας :yes:
Αν το δούμε λίγο πιο γενικά το θέμα σου, σκέψου ότι ζούμε σε μια εποχή όπου οι περισσότεροι νέοι δεν μπορούν να βάλουν 3 λέξεις σε μια πρόταση αφού η αρχή και το τέλος καταλήγουν σε μια λέξη από μ###. Θα μπορούσες να κοιτάξεις λίγο την Ελληνική λογοτεχνία να δεις πως τοποθετούνται οι προτάσεις ώστε να μάθεις με δική σου εξάσκηση να είσαι πιο ακριβής στο νόημά σου με λιγότερο αριθμό λέξεων.

Είδος λεξιλογίου:

- Μαλάκα πότε θα στείλεις μήνυμα ρε μαλάκα;

Η πρόταση έχει απίστευτο εύρος λεξιλογίου και νοημάτων. :laugh: :laugh:
Εννοείται πως θα λάβω υπόψη μου την συμβουλή σου σχετικά με την ανάγνωση της ελληνικής λογοτεχνίας και την μελέτη των προτάσεων

Σχετικά με το θέμα που έθιξες για το ισχνό λεξιλογικό εύρος των νεανιών , το αντιλαμβάνομαι σαν μια νοητική καθίζηση ( ίσως να είναι μια αρκετά έντονη έκφραση, αλλά μην με παρεξηγήσεις , δεν υποτιμώ το νοητικό επίπεδο των συνομηλίκων μου αλλά το νοητικό επίπεδο του σύγχρονου ανθρώπου συνολικά ) , καθώς το άτομο δεν είναι σε θέση να εκφράσει την νόηση-σκέψη του κλιμακωτά χρησιμοποιώντας τις κατάλληλες λέξεις που θα δώσουν το χρώμα της έκφρασης και του ύφους που αρμόζει στον λόγο . Θα ήθελα να παραθέσω μια μεγάλη παράγραφο σχετικά με την υπεραπλούστευση της επιβίωσης του ανθρώπου, σαν έναν ανάμεσα στους άπειρους ζωικούς οργανισμούς , η οποία συμβάλει σε μεγάλο βαθμό σε αυτήν την καθίζηση που ανέφερα , όμως έχω γράψει ήδη αρκετά πράγματα και δεν θέλω να αναπτύξω περαιτέρω αυτό το θέμα διότι ενδέχεται να ξεφύγω από την θεματολογία που έχουμε ήδη αναπτύξει .

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση σου , είμαι ευγνώμων που αφιέρωσες ένα μέρος του χρόνου σου για να απαντήσεις στον προβληματισμό μου :spell:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top