Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικά φεύγουμε από την ιδέα του Μαθηματικού και πάμε για Φυσική ?
Ναι.. αν και στο Μαθηματικό θα το γύριζα απ΄'το 3ο έτος σε πολλά μαθήματα Φυσικής, το είχα σκοπό δλδ. Απλά επειδή θα δουλεύω κιόλας, δεν θα προλαβαίνω διαλέξεις, δουλειά, διάβασμα, μετακινήσεις + το ορθοπεδικό μου πρόβλημα, όλα μαζί δεν νομίζω ότι μπορώ να ανταποκριθώ. Το είχα γράψει και προ καιρού ότι στα λόγια εύκολο να το λέμε αλλά όταν νοιώθεις τον πόνο στην μέση να σου παραλύει τα πόδια αλλάζεις άποψη + το ότι το φροντιστήριο θέλει 5 χιλιάρικα φέτος, ενώ το ΕΑΠ περισσότερα μεν αλλά σταδιακά + σπουδές απ'το σπίτι, με την ζέστη μου, την αναπαυτική μου καρεκλίτσα, τον Apple μου που θα πάρω το επόμενο διάστημα κτλ ε άλλη φάση...
Αυτό που σίγουρα αποκλείω είναι το Οικονομικό, ε ούτε με σφαίρες...
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αργότερα μπορεί να κάνουν πιο πολλοί αίτηση και να είναι πιο δύσκολο...εγώ θα σου έλεγα να κάνεις αίτηση τώρα...μετά εφόσον περάσεις μια ΘΕ μπορείς να πάρεις αναβολή σπουδών για κάποια χρόνια.

 

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μίλησα με Ανοιχτό Πανεπιστήμιο, 1 Αυγούστου ανοίγει η πλατφορμα, το κόστος είναι 500€ ανά Θεματική Ενότητα/έτος μέχρι 3 μάξιμουμ + εργαστήρια(500€/ένα σύνολο 3 εργαστήρια) που γινονται από το 2ο έτος, συνολικά οι σπουδές είναι 6000€ + 1500€ τα εργαστήρια

Τα εργαστήρια είναι 6 στο σύνολο, όχι 3 (2 εργαστήρια το 2ο ετος, 2 εργαστήρια το 3ο ετος, και 2 εργαστήρια το 4ο ετος). Οπότε το σύνολο για τις σπουδές είναι 6000 ευρώ για τα μαθήματα + 3000 ευρώ για τα εργαστήρια = 9000 ευρώ. επίσης τα εργαστήρια γίνονται ΜΟΝΟ στην πάτρα, οπότε πρέπει να υπολογίσετε μεταφορικά και διαμονή στην πάτρα. Στο σύνολο το πτυχιο θα βγει περίπου 10000 ευρώ, χωρίς να απευθυνθει κάποιος σε κάποιο φροντιστήριο ή ιδιαίτερο για βοήθεια. Θεωρώ ότι είναι αρκετά τα λεφτά, αλλα αυτό είναι μια προσωπική άποψη και προσωπικό θέμα για τον καθένα. Επίσης το κύρος του ΕΑΠ είναι λιγότερο, αν μιλάμε για τον ιδιωτικό τομέα (γτ στο δημόσιο τα μορια είναι ίδια) σε σχέση με τα συμβατικά πανεπιστήμια. Θεωρώ ότι ένας εργοδότης θα προτιμήσει συνήθως έναν αποφοιτο συμβατικού πανεπιστημίου σε σχέση με έναν αποφοιτο του εαπ. Τέλος, αν η βάση μιας σχολής είναι χαμηλή, π.χ. οπως αναφέρθηκε για το μαθηματικό κρήτης, προσωπικά θεωρώ καλή επιλογή το συμβατικό πανεπιστήμιο καθώς δεν θα είναι δύσκολο να περάσει ισως κάποιος εκεί (Μόλις 7478 μορια για τμημα εφαρμοσμένων μαθηματικών και μόνο 9285 μορια για τμημα μαθηματικών). επίσης, υπάρχουν και φθηνά φροντιστήρια. οι τιμές απο φροντιστήριο σε φροντιστήριο διαφέρουν. Νομίζω ότι μπορείτε να βρείτε και καλύτερες τιμές απο αυτήν που αναφέρατε σε άλλα φροντιστήρια.

(εδώ έκανε η παντόφλα του Παίσιου θα μου πεις)

Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει. Όμως νομίζω σαν άνθρωποι ωφείλουμε να σεβόμαστε τα πιστεύω των άλλων ανθρώπων χωρίς να ειρωνευόμαστε αυτά. Ο Άγιος Παϊσιος του οποίου η εορτή ήταν εχθές, είναι απο τους μεγαλύτερους Αγίους της Ορθοδοξίας μας.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα εργαστήρια είναι 6 στο σύνολο, όχι 3 (2 εργαστήρια το 2ο ετος, 2 εργαστήρια το 3ο ετος, και 2 εργαστήρια το 4ο ετος). Οπότε το σύνολο για τις σπουδές είναι 6000 ευρώ για τα μαθήματα + 3000 ευρώ για τα εργαστήρια = 9000 ευρώ. επίσης τα εργαστήρια γίνονται ΜΟΝΟ στην πάτρα, οπότε πρέπει να υπολογίσετε μεταφορικά και διαμονή στην πάτρα. Στο σύνολο το πτυχιο θα βγει περίπου 10000 ευρώ, χωρίς να απευθυνθει κάποιος σε κάποιο φροντιστήριο ή ιδιαίτερο για βοήθεια. Θεωρώ ότι είναι αρκετά τα λεφτά, αλλα αυτό είναι μια προσωπική άποψη και προσωπικό θέμα για τον καθένα. Επίσης το κύρος του ΕΑΠ είναι λιγότερο, αν μιλάμε για τον ιδιωτικό τομέα (γτ στο δημόσιο τα μορια είναι ίδια) σε σχέση με τα συμβατικά πανεπιστήμια. Θεωρώ ότι ένας εργοδότης θα προτιμήσει συνήθως έναν αποφοιτο συμβατικού πανεπιστημίου σε σχέση με έναν αποφοιτο του εαπ. Τέλος, αν η βάση μιας σχολής είναι χαμηλή, π.χ. οπως αναφέρθηκε για το μαθηματικό κρήτης, προσωπικά θεωρώ καλή επιλογή το συμβατικό πανεπιστήμιο καθώς δεν θα είναι δύσκολο να περάσει ισως κάποιος εκεί (Μόλις 7478 μορια για τμημα εφαρμοσμένων μαθηματικών και μόνο 9285 μορια για τμημα μαθηματικών). επίσης, υπάρχουν και φθηνά φροντιστήρια. οι τιμές απο φροντιστήριο σε φροντιστήριο διαφέρουν. Νομίζω ότι μπορείτε να βρείτε και καλύτερες τιμές απο αυτήν που αναφέρατε σε άλλα φροντιστήρια.



Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει. Όμως νομίζω σαν άνθρωποι ωφείλουμε να σεβόμαστε τα πιστεύω των άλλων ανθρώπων χωρίς να ειρωνευόμαστε αυτά. Ο Άγιος Παϊσιος του οποίου η εορτή ήταν εχθές, είναι απο τους μεγαλύτερους Αγίους της Ορθοδοξίας μας.

Από ερώτηση που είχα κάνει ήταν 250€/εργαστήριο έτσι μου είχαν πεί κι όχι 500€. Πρέπει δλδ να πάω 2 φορές μέσα στο έτος από 250€ η συμμετοχή.
Για τον Παΐσιο ποιο το πρόβλημα; Χριστιανός Ορθόδοξος είμαι, ποια η ειρωνεία; Ήταν τρόπος έκφρασης ''η παντόφλα του Παΐσιου'', αν αναφέρω η ''Σκιά του Πέτρου έκανε σημεία και τέρατα'' στις Πράξεις των Αποστόλων θεωρείται ειρωνεία;
Για φέτος δεν θα κάνω κάτι έχω πρόβλημα υγείας στην σπονδ.στήλη αν όλα πάνε καλά του χρόνου θα δηλώσω. Ανωτέρα βία...
 

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Από ερώτηση που είχα κάνει ήταν 250€/εργαστήριο έτσι μου είχαν πεί κι όχι 500€. Πρέπει δλδ να πάω 2 φορές μέσα στο έτος από 250€ η συμμετοχή.
Για τον Παΐσιο ποιο το πρόβλημα; Χριστιανός Ορθόδοξος είμαι, ποια η ειρωνεία; Ήταν τρόπος έκφρασης ''η παντόφλα του Παΐσιου'', αν αναφέρω η ''Σκιά του Πέτρου έκανε σημεία και τέρατα'' στις Πράξεις των Αποστόλων θεωρείται ειρωνεία;
Για φέτος δεν θα κάνω κάτι έχω πρόβλημα υγείας στην σπονδ.στήλη αν όλα πάνε καλά του χρόνου θα δηλώσω. Ανωτέρα βία...
Από τον οδηγό σπουδών του ΕΑΠ σας παραθέτω το παρακάτω, οσον αφορά το κοστος των εργαστηρίων:
"Στα προγράμματα σπουδών με Θ.Ε. ετήσιας διάρκειας, για τοακαδημαϊκό έτος 2019-2020η οικονομική συμμετοχή των φοιτητριών/τών στις δαπάνες των σπουδών τους, για κάθε Θ.Ε. ορίζεται στα 500 ευρώ για πλήρη φοίτηση και στα πενήντα (50) ευρώ για κάθε Θ.Ε. που δηλώνεται μόνο για εξετάσεις. Δίνεται η δυνατότητα έκπτωσης πενήντα (50) ευρώ σε φοιτήτριες/τές που επιλέγουν αποκλειστικά ψηφιακό υλικό πουπροσφέρεται σε συγκεκριμένες Θ.Ε..Στα προγράμματα που έχουν εργαστήρια, η οικονομική συμμετοχή των φοιτητριών/τώνσε καθένα από τα εργαστήρια αυτά, αντιστοιχεί σε μία Θ.Ε. "
Οπότε και τα εργαστήρια κοστίζουν 500 ευρώ το καθένα.
οσον αφορά τον Άγιο Παϊσιο, θεώρησα οτι ειπώθηκε με ειρωνικό τρόπο. Μέσω μυνηματων ίσως δεν καταλαβαίνουμε πάντα σωστα τον τρόπο έκφρασης. Αρκετοί άθεοι οταν θελουν να ειρωνευτούν την πίστη μας αναφέρουν τα ονοματα των Αγίων χωρίς την προσφώνηση "Άγιος". Δηλαδή λένε "ο παϊσιος" και μετα συνήθως ειρωνεύονται τους Αγίους και την πίστη μας.
Πισω στο θέμα μας, παραθέτω μια αποψη για το τμήμα απο το φορουμ του εαπ που νομίζω λέει πολλά για όσους σκέφτονται για το εν λογω πτυχιο και γενικα περι του να σπουδασει καποιος κατι:

"με λένε Ελένη και είμαι φοιτήτρια του ΕΑΠ που μόλις τελείωσε το 1ο έτος (3 ΘΕ) στον πρώτο χρόνο σπουδών της.

Ένα πράγμα θα σου πω: εύκολα μπαίνεις, (πολύ) δύσκολα τελειώνεις!!

Εγώ την χρονιά που μας πέρασε είχα δηλώσει 3 ΘΕ, τις ΦΥΕ14, ΦΥΕ12 και ΦΥΕ10. Φυσική, Μαθηματικά και Χημεία. Έτσι είμουν σε 3 τάξεις (γύρω στα 30 άτομα κάθε τάξη) και είδα σε κάθε τάξη (ειδικά στην ΦΥΕ14) πάνω από τους μισούς να αποχαιρετάνε το ΕΑΠ, ή να επαναλαμβάνουν την ΘΕ (αποτυχία σε εξετάσεις ή εργασίες).

Το μυστικό στην ΦΥΕ είναι να αγαπάς πολύ την Φυσική, τα Μαθηματικά και την Χημεία. Και όταν λέμε ΠΟΛΥ ενοούμε ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ.
Εγώ αγόρασα βιβλία, πήγα σε βιβλιοθήκες, βρήκα σημειώσεις από άλλα Πανεπιστήμια, και το κυριότερο παρακολουθούσα όλες τις συναντήσεις (μαθήματα).

Και όταν λέμε ΦΥΣΙΚΗ εννοούμε ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ και φυσική. Άλλο πράγμα η Φυσική τύπου εκλαικευμένων επιστημονικών βιβλίων του εμπορίου και άλλο Πανεπιστημιακή Φυσική. Καποιοι συμφοιτητές μου μπήκαν στο τμήμα διότι αφενός θέλαν ένα πτυχίο και αφετέρου παρασύρθηκαν από κάτι ντοκυμαντέρ περί θετικών επιστημών που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο και στο τελεβίσιον παρουσιάζοντας το αντικείμενο ως εύκολο-βατό και όμορφο, χωρίς τα πολύπλοκα μαθηματικά ολοκληρώματα κλπ. Αποτέλεσμα: να είναι οιο πρώτοι που αποχώρησαν.
εγώ θα σε συμβούλευα να ψάξεις περισσότερο τι σημαίνει ΦΥΕ (και από άλλα Πανεπιστήμια) πριν αποφασίσεις να ασχοληθείς με αυτή. Να ξέρεις καλά τι είναι αυτό που θέλεις να σπουδάσεις. Και να αναρωτηθείς καλά μέσα σου γιατί το σπουδάζεις!
Επαγγελματικά το μόνο που μπορείς να κάνεις την δεδομένη στιγμή είναι ως καθηγήτρια Φυσικής, ή έρευνα σε κάποιο Πανεπιστήμιο ή ερευνητικό κέντρο (μεταπτυχιακό+διδακτορικό)"

Προσωπικά συμπαθώ τα μαθηματικά. Μου αρέσει η φυσική. Αλλά δεν μου αρέσει η χημεία, ούτε η βιολογία, οπότε το συγκεκριμένο πτυχίο δεν θα μου άρεσε. Επίσης το κόστος του είναι αυξημένο +ταξίδια στην πάτρα, οπότε το άφησα σαν ιδέα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν λέμε Πανεπιστήμιο και Φυσικές Επιστήμες, είναι κάτι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ και μόνο στο άκουσμα. Εννοείται δεν παίρνεις ποτέ 3 Θ.Ε. σε ένα έτος αλλά 1-2 το πολύ για να μπορείς να ανταποκριθείς και βάζεις κ καθηγητή να σου κάνει ιδιαίτερα 1-2 μήνες πριν τις εξεταστικές ή καθ'όλη την διάρκεια με 1 φορά την εβδομάδα να έρχεται σπίτι να βοηθάει(8-10€/ωρα). Ακόμα και 10.000€ να είναι το πτυχίο(σε βάθος 7-8 ή και 10 ετών, εννοείται όχι 4 κανείς δεν το βγάζει σε 4) είναι το ίδιο αν προετοιμαστείς μεσω φροντιστηρίου για Πανελλήνιες(5000€/για ένα έτος) + εξτρά ιδιαίτερα + άλλα ιδιαίτερα που θα κάνεις στο Πανεπιστήμιο και αν και εφόσον περάσεις + το ότι πρέπει να πηγαίνεις στις παραδόσεις που σημαίνει χρόνος(5-6 ώρες/ημέρα) που αν δουλεύεις δεν υπάρχει κτλ.

Άλλο εκλαικευμένα βιβλία άλλο επιστημονικά, σωστό. Εμένα πάντως μου αρέσουν όλα αυτά, δλδ Μαθηματικά, Φυσικοχημεία, Βιολογία, Γενετική.. Μία φίλη τελείωσε ''Ελληνικό Πολιτισμό'' στα 7 χρόνια και έχει δικό της μαγαζί, δούλευε και σιγά σιγά το έβγαλε. Έχει πάρει το πτυχίο της. Σε αυτές τις ηλικίες(είμαι σχεδόν 42) δεν πάμε για πρόσληψη ή επαγγελματική αποκατάσταση αλλά για χόμπι, επειδή το γουστάρουμε, τώρα αν βρεθούν μερικά παιδάκια να τους κάνουμε ιδιαίτερα γιατί όχι;

Για τον Παίσιο.. τον Ιησού, Ιησού τον αποκαλώ όχι Άγιο Ιησού ή μήπως δεν είναι Άγιος, ο Θεός ο Παντοκράτωρας; Επίσης αι γραφαί, αποκαλούν τους μαθητές Πέτρο, Παύλο, Βαρνάβα, Ιωάννη κτλ όχι ''Αγίους'' κτλ ενώ ήταν έτσι; Αυτό δεν μειώνει τον Παίσιο, τον Πορφύριο, τον Εφραίμ Κατουνακιώτη κ.α. γέροντες απ'το αν έφτασαν στην θέωση κτλ κτλ Νομίζω πάντως ότι ο μέχρι στιγμής τίτλος από την Εκκλησία είναι Όσιος και όχι Άγιος αν δεν κάνω λάθος όχι ότι αλλάζει κάτι,έχω διαβάζει βιβλία γι'αυτόν, εξαιρετικός άνθρωπος με αγάπη μέσα του, ίσως λίγο ''σκληρός'' με θέματα όπως εξέλιξη και ομοφυλοφιλία δεν τα δεχόταν. Προσωπικά υπήρξα άθεος και μέλος της ένωσης των Άθεων, αλλά τι πάει να πεί αυτό αν τον πώ Παίσιο; Έδωσα παραπάνω το παράδειγμα... Αυτά αγαπητέ είναι λεπτομέρειες να ξέρεις, άλλος είναι ο ρόλος του Χριστιανισμού, η συγχώρεση των εχθρών, πράγμα δύσκολο.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
To ΕΑΠ μια χαρά επαγγελματική αποκατάσταση έχει και στον ιδιωτικό τομέα.Βέβαια υπάρχουν Εργοδότες που προτιμούν απόφοιτους ΙΕΚ.

Το βασικό που ζητούν πολλοί εργοδότες στον ιδιωτικό τομέα είναι η προϋπηρεσία.

Το ΕΑΠ είναι ένα απαιτητικό δημόσιο Πανεπιστήμιο ισότιμο με τα συμβατικά.

Πρέπει να είναι πολύ κομπλεξικός κάποιος για να προτιμήσει απόφοιτο συμβατικού πανεπιστημίου μόνο και μόνο επειδή ο άλλος τελείωσε το ανοιχτό.Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο απόφοιτος του ανοιχτού πανεπιστημίου δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα τον απόφοιτο συμβατικού πανεπιστημίου.

Ο απόφοιτος του ανοιχτού πανεπιστημίου έχει λάβει υψηλής ποιότητας απαιτητικές σπουδές οι οποίες σε καμία περίπτωση δεν είναι υποδεέστερες από των συμβατικών.

Μόνο στην Ελλάδα υπάρχει κόμπλεξ από ορισμένους και διάκριση ανοιχτού-συμβατικού πανεπιστημίου.Στο εξωτερικό δεν συμβαίνει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και για να τελειώσω όπως υπάρχουν εργοδότες που προτιμούν απόφοιτους συμβατικών έτσι υπάρχουν και εργοδότες που προτιμούν απόφοιτους του ανοιχτού.

Το ΕΑΠ σε κάποια σημεία είναι καλύτερο από πολλά συμβατικά.Για να τα λέμε όλα δηλαδή.Οχι μόνο ότι μας βολεύει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προσωπικά συμπαθώ τα μαθηματικά. Μου αρέσει η φυσική. Αλλά δεν μου αρέσει η χημεία, ούτε η βιολογία, οπότε το συγκεκριμένο πτυχίο δεν θα μου άρεσε. Επίσης το κόστος του είναι αυξημένο +ταξίδια στην πάτρα, οπότε το άφησα σαν ιδέα.

Εγώ λατρεύω την Βιολογία αλλά δεν μπορώ τα Μαθηματικά.

Ακόμα και η Πληροφορική στο ΕΑΠ έχω ακούσει πως είναι πολύ δύσκολη.

ΦΥΕ και ΠΛΗ από τα δυσκολότερα προγράμματα σπουδών στο ΕΑΠ.

Παλιότερα είχα κάνει αίτηση για ΠΛΗ και δεν κληρώθηκα και μετά έκανα αίτηση για το Μεπταπτυχιακό στην Τραπεζική το οποίο τελείωσα στα 4 χρόνια.

Τώρα σκέφτομαι πως ευτυχώς που δεν κληρώθηκα για Πληροφορική γιατί θα τα έβρισκα Μπαστούνια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ΕΑΠ θα το δηλώσω του χρόνου(άλλωστε Φυσικές Επιστήμες δεν καλύπτονται ποτέ οι θέσεις) και φέτος θα κοιτάξω την μέση να γίνει καλά. Μόλις αισθανθώ καλύτερα(πιστεύω από Σεπτέμβρη;; ) θα κάνω ιδιαίτερα σε Αγγλικά να μάθω την γλώσσα, μετάνοιωσα πολύ που πέρυσι πήγα Ιταλικά, εντάξει ωραία ήταν αλλά μόνο με Ιταλούς συνεννοείσαι και στο 4μηνο τα παράτησα. Αγγλικά και άγιος ο Θεός...
Ήθελα πολύ φέτος αλλά κάποιες καταστάσεις ειδικά με την υγεία δεν το επιτρέπουν, οπότε οκ πάμε απ'του χρόνου. Θυμάμαι ακόμα μία γυναίκα που ερχόταν στο εσπερινό, το παράτησε λίγο πριν το τέλος για λόγους υγείας, νομίζω καρκίνος και ή δεν πήρε απολυτήριο ή το πήρε οριακά δεν ήρθε να γράψει στο τέλος και απλά την πέρασαν κάτι τέτοιο. Είναι να μην σου τύχει θέμα με την υγεία εκεί στραβώνουν όλα...
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Το ΕΑΠ θα το δηλώσω του χρόνου(άλλωστε Φυσικές Επιστήμες δεν καλύπτονται ποτέ οι θέσεις) και φέτος θα κοιτάξω την μέση να γίνει καλά. Μόλις αισθανθώ καλύτερα(πιστεύω από Σεπτέμβρη;; ) θα κάνω ιδιαίτερα σε Αγγλικά να μάθω την γλώσσα, μετάνοιωσα πολύ που πέρυσι πήγα Ιταλικά, εντάξει ωραία ήταν αλλά μόνο με Ιταλούς συνεννοείσαι και στο 4μηνο τα παράτησα. Αγγλικά και άγιος ο Θεός...
Ήθελα πολύ φέτος αλλά κάποιες καταστάσεις ειδικά με την υγεία δεν το επιτρέπουν, οπότε οκ πάμε απ'του χρόνου. Θυμάμαι ακόμα μία γυναίκα που ερχόταν στο εσπερινό, το παράτησε λίγο πριν το τέλος για λόγους υγείας, νομίζω καρκίνος και ή δεν πήρε απολυτήριο ή το πήρε οριακά δεν ήρθε να γράψει στο τέλος και απλά την πέρασαν κάτι τέτοιο. Είναι να μην σου τύχει θέμα με την υγεία εκεί στραβώνουν όλα...

Ανατρίχιασα με την περίπτωση Καρκίνου...Μακριά από μας.

Οσον αφορά τις θέσεις ποτέ μην λές ποτέ...μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 2016-17 νομίζω καλύπτονταν οπότε στο μέλλον δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει άρα μην είσαι απόλυτος.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

Ναι αλλά για πόσα χρόνια ;

Αν ίσχυε αυτό το 2004 που ήμουν 18 εκεί θα σπούδαζα και δεν θα έκανα προπτυχιακές σπουδές στο ΤΕΙ Λάρισας.

Βέβαια το προβλημά μου δεν είναι τόσο το ΤΕΙ όσο το οτι δεν τρελαίνομαι με το αντικείμενο που σπούδασα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τι εννοείς για πόσα χρόνια; Από φέτος αρχίζει να προσφέρει θέσεις σε άτομα που ολοκληρώνουν το Λύκειο θεωρητικά.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Τι εννοείς για πόσα χρόνια; Από φέτος αρχίζει να προσφέρει θέσεις σε άτομα που ολοκληρώνουν το Λύκειο θεωρητικά.


Εννοώ δεν ξέρουμε για πόσα χρόνια θα ισχύει.Μπορεί σε 5-10-20 χρόνια να αλλάξουν τα κριτήρια.Βέβαια το σημαντικό είναι το τι συμβαίνει τώρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης απ'οτι είδα καταργήθηκε η κλήρωση.

καθώς πλέον επιλέγονται με βάση την ταχύτητα που θα καταθέσουν τις αιτήσεις τους. Οποιος καταθέσει πρώτος δηλαδή την αίτηση του μέχρι να συμπληρωθούν οι π.χ. 200 θέσεις που διαθέτει ετησίως σε κάθε τμήμα, επιλέγεται.

Το ΕΑΠ θα το δηλώσω του χρόνου(άλλωστε Φυσικές Επιστήμες δεν καλύπτονται ποτέ οι θέσεις) και φέτος θα κοιτάξω την μέση να γίνει καλά. Μόλις αισθανθώ καλύτερα(πιστεύω από Σεπτέμβρη;; ) θα κάνω ιδιαίτερα σε Αγγλικά να μάθω την γλώσσα, μετάνοιωσα πολύ που πέρυσι πήγα Ιταλικά, εντάξει ωραία ήταν αλλά μόνο με Ιταλούς συνεννοείσαι και στο 4μηνο τα παράτησα. Αγγλικά και άγιος ο Θεός...
Ήθελα πολύ φέτος αλλά κάποιες καταστάσεις ειδικά με την υγεία δεν το επιτρέπουν, οπότε οκ πάμε απ'του χρόνου. Θυμάμαι ακόμα μία γυναίκα που ερχόταν στο εσπερινό, το παράτησε λίγο πριν το τέλος για λόγους υγείας, νομίζω καρκίνος και ή δεν πήρε απολυτήριο ή το πήρε οριακά δεν ήρθε να γράψει στο τέλος και απλά την πέρασαν κάτι τέτοιο. Είναι να μην σου τύχει θέμα με την υγεία εκεί στραβώνουν όλα...


Φίλε ξεκίνησαν οι αιτήσεις. https://dev.eap.gr/student-candidate/public#/form_student_2020a Τρέχα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλε ξεκίνησαν οι αιτήσεις. https://dev.eap.gr/student-candidate/public#/form_student_2020a Τρέχα.
Σε ευχαριστώ αλλά για φέτος δεν θα δηλώσω, λόγω προβλήματος υγείας, το βάρος πέφτει στην αποθεραπεία της μέσης και την αποφυγή 2ου χειρουργείου. Αν όλα πάνε καλά, του χρόνου τέτοια εποχή θα δηλώσω σίγουρα κ μακάρι να με πάρουν. Αύριο έχω παλι βελονισμό, βεντούζες, tecar, ασκήσεις, περπάτημα(το απόγευμα) κ πρώι να πάω σε 1-2 πελάτες. Μετά ξεκούραση για 2 μέρες, γιατί ο βελονισμός μου φέρνει πονοκέφαλο. Σε ευχαριστώ πάντως, πίστεψε με,με στεναχωρεί που δεν θα κάνω κάτι φέτος, αλλά δεν γίνεται πονάω στην μέση.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αυτή η Πληροφορική του ΕΑΠ μου φαίνεται τρομερά δύσκολη.Διαβάζω από Φοιτητές στο facebook πως το διδακτικό υλικό δεν βοηθάει καθόλου ούτε οι Καθηγητές για την ΠΛΗ 12 (Μαθηματικά για Πληροφορική),επίσης πως προϋποθέτουν γνώσεις Μαθηματικών Λυκείου φαντάζομαι θα εννοούν Κατεύθυνσης που δεν έκανα καν...δεν ξέρω αν τα έβγαζα πέρα αν σπούδαζα Πληροφορική.
 

Cassano

Νεοφερμένος

Ο Cassano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Το ΕΑΠ εχει και συντομα προγραμματα που μαλιστα δινουν και ECTS σε αντιθεση με αντιστοιχα παρομοια προγραμματα που δινουν ECVET. Για παραδειγμα τα "Εφαρμογές Γεωργίας Ακριβείας" και "Σχεδίαση ενσωματωμένων συστημάτων και εφαρμογές μικροελεγκτών στο Διαδίκτυο των Πραγμάτων" φαινεται να εχουν ενδιαφερον. Βεβαια ειναι τσιμπημένες οι τιμές και σε αυτά...
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Αυτή η Πληροφορική του ΕΑΠ μου φαίνεται τρομερά δύσκολη.Διαβάζω από Φοιτητές στο facebook πως το διδακτικό υλικό δεν βοηθάει καθόλου ούτε οι Καθηγητές για την ΠΛΗ 12 (Μαθηματικά για Πληροφορική),επίσης πως προϋποθέτουν γνώσεις Μαθηματικών Λυκείου φαντάζομαι θα εννοούν Κατεύθυνσης που δεν έκανα καν...δεν ξέρω αν τα έβγαζα πέρα αν σπούδαζα Πληροφορική.

Κρίνοντας από έναν φίλο μου που παρακολουθεί ακριβώς αυτό το πρόγραμμα σπουδών, δε θα το έλεγα. Είναι ενός ικανοποιητικού επιπέδου, γενικά, με το 5 να γράφεται σχετικά εύκολα με διάβασμα μέσα στη χρονιά και το υλικό που έχω δει από τον φίλο μού φαίνεται υπέρ-αρκετό για να γράψεις αρκετά καλά. Γνώσεις λυκείου ιδιαίτερες δεν είδα να χρειάζονται, υπό την έννοια ότι στα ζητήματα της ανάλυσης της ΠΛΗ12 - που αναφέρονται σε γνώσεις λυκείου - ό,τι χρειάζεται κανείς είναι είτε σε συμπληρωματικό υλικό που δίνουν είτε ένα google-search μακριά.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

Τρίτο στον κόσμο το ΕΑΠ μεταξύ Ιδρυμάτων ανοιχτής και εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

Πρώτο είναι το Open University της Αγγλίας και δευτερο το αντίστοιχο της Ολλανδίας.

 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

Τρίτο στον κόσμο το ΕΑΠ μεταξύ Ιδρυμάτων ανοιχτής και εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

Πρώτο είναι το Open University της Αγγλίας και δευτερο το αντίστοιχο της Ολλανδίας.

Να αναφέρουμε εδώ ότι η κατάταξη webometrics μετράει με διάφορους τρόπους την online παρουσία του ιδρύματος οπότε και δεν τίθεται ζήτημα σύγκρισης της βαρύτητάς της σε σχέση με άλλες «μεγάλες» κατατάξεις που γίνονται - π.χ. της Σαγκάης.


Επίσης, τα τελευταία χρόνια τα προγράμματα του ΕΑΠ είχαν πολύ χαμηλή ζήτηση, οπότε αυτή η αύξηση είναι εν μέρει πλασματική. Θετικό για το ΕΑΠ ότι αυξήθηκε η ζήτηση, αλλά εν πολλοίς αναμενόμενο λόγω κορωνοϊού.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Να αναφέρουμε εδώ ότι η κατάταξη webometrics μετράει με διάφορους τρόπους την online παρουσία του ιδρύματος οπότε και δεν τίθεται ζήτημα σύγκρισης της βαρύτητάς της σε σχέση με άλλες «μεγάλες» κατατάξεις που γίνονται - π.χ. της Σαγκάης.



Επίσης, τα τελευταία χρόνια τα προγράμματα του ΕΑΠ είχαν πολύ χαμηλή ζήτηση, οπότε αυτή η αύξηση είναι εν μέρει πλασματική. Θετικό για το ΕΑΠ ότι αυξήθηκε η ζήτηση, αλλά εν πολλοίς αναμενόμενο λόγω κορωνοϊού.

Τι σχέση έχει η αύξηση της ζήτησης για Σπουδές με τον Covid 19;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top