Ελληνικά

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Παιδιά είδα εδώ https://www.hau.gr/?i=greek_language_program.el.greek-courses-greekexams

οτι μπορεί κάποιος να δώσει εξετάσεις για διπλωμα ελληνομάθειας...αυτό μπορούμε και εμείς οι Έλληνες να το δώσουμε????Μου αρέσει η ιδέα να δώσω (100% θα πάρω!!)χιχιχ!Για πείτε μου...

Έστειλα κ e-mail να ρωτήσω αν γίνεται να δώσω το ανώτατο δίπλωμα χωρίς να έχω παρακολουθήσει τα μαθηματά τους...και πόσο κάνουν τα εξέταστρα!!Έχω περιέργια να μάθω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
αυτο κυριως ειναι για τους μεταναστες απο οτι γνωριζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Ένας Έλληνας δεν κάνει να δώσει?????Φάση θα είχε γιατί οι Βρετανοί που έρχονται εδώ δινουν τα πτυχια του michigan και του cambridge..να μην πάρουμε και εμείς τίποτα για την φυσικη μας γλώσσα??ΑΔΙΚΙΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
μόνο που αυτές οι εξετάσεις δε διεξάγονται από την ελληνοαμέρικη ένωση αλλά από το ΚΕΓ.
Η πρώτη λειτουργεί απλά ως εξεταστικό κέντρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να δώσει κάποιος έλληνας αυτό το πτυχίο...αυτό έλειπε να μην ξέρουμε και την γλώσσα μας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Λέτε να έχει καμία αξία να δώσω????:)
Το ξέρω οτι ακούγεται αστείο αλλά εμένα μου αρέσει η ιδέα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εδώ μπορούμε να γράφουμε όλοι για τις δυσκολίες που συναντάμε σε λέξεις, συντάξεις, κλίσεις ρημάτων, ουσιαστικών κτλ καθώς και όσοι μαθαίνουν την Ελληνική. Πόσο δύσκολη τους φάνηκε, πόσο η γλώσσα τους βοήθησε ή ήταν ανασταλτικός παράγοντας. Πού μαθαίνουν. Αν τους αρέσει. Αν τους φαίνεται εύχη και πολλά άλλα:D



Η ελληνική αποτελεί τη μητρική γλώσσα περίπου 12 εκατομμυρίων ανθρώπων, κυρίως στην Ελλάδα και στην Κύπρο. Αποτελεί επίσης την μητρική γλώσσα αυτοχθόνων πληθυσμών στην Αλβανία, στη Βουλγαρία, στην ΠΓΔΜ και στην Τουρκία. Εξαιτίας της μετανάστευσης η γλώσσα μιλιέται ακόμα σε χώρες-προορισμούς ελληνόφωνων πληθυσμών μεταξύ των οποίων η Αυστραλία, ο Καναδάς, η Γερμανία, το Ηνωμένο Βασίλειο, η Ρωσία, η Σερβία και οι Ηνωμένες Πολιτείες. Συνολικά υπολογίζεται ότι ο συνολικός αριθμός ανθρώπων που μιλάνε τα ελληνικά σαν πρώτη ή δεύτερη γλώσσα είναι γύρω στα 20 εκατομμύρια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Εχω προσέξει από την κυρία των γαλλικών μου, η οποία είναι γαλλίδα:jumpy:, οτι μπερδεύεται αρκετά με τη χρήση τησ αιτιατικής, διότι αυτη η πτώση δεν υπάρχει στασ γαλλικά.Λέει π.χ. : μίλησα με τον διευθυντής του σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εδώ μπορούμε να γράφουμε όλοι για τις δυσκολίες που συναντάμε σε λέξεις, συντάξεις, κλίσεις ρημάτων, ουσιαστικών κτλ καθώς και όσοι μαθαίνουν την Ελληνική. Πόσο δύσκολη τους φάνηκε, πόσο η γλώσσα τους βοήθησε ή ήταν ανασταλτικός παράγοντας. Πού μαθαίνουν. Αν τους αρέσει. Αν τους φαίνεται εύχη και πολλά άλλα:D



Η ελληνική αποτελεί τη μητρική γλώσσα περίπου 12 εκατομμυρίων ανθρώπων, κυρίως στην Ελλάδα και στην Κύπρο. Αποτελεί επίσης την μητρική γλώσσα αυτοχθόνων πληθυσμών στην Αλβανία, στη Βουλγαρία, στην ΠΓΔΜ και στην Τουρκία. Εξαιτίας της μετανάστευσης η γλώσσα μιλιέται ακόμα σε χώρες-προορισμούς ελληνόφωνων πληθυσμών μεταξύ των οποίων η Αυστραλία, ο Καναδάς, η Γερμανία, το Ηνωμένο Βασίλειο, η Ρωσία, η Σερβία και οι Ηνωμένες Πολιτείες. Συνολικά υπολογίζεται ότι ο συνολικός αριθμός ανθρώπων που μιλάνε τα ελληνικά σαν πρώτη ή δεύτερη γλώσσα είναι γύρω στα 20 εκατομμύρια.



Με αυξητικές τάσεις, λόγω των ξένων μεταναστών. Στην Αλβανία εκατοντάδες χιλιάδες πολίτες μιλάνε τη γλώσσα για λόγους μετανάστευσης, ακόμη και πολύ μακριά από τη Βόρεια Ήπειρο.

PS: Επιτέλους, μιλάς και για κάτι άλλο εκτός από τα Γαλλικά και τη Γαλλία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Με αυξητικές τάσεις, λόγω των ξένων μεταναστών. Στην Αλβανία εκατοντάδες χιλιάδες πολίτες μιλάνε τη γλώσσα για λόγους μετανάστευσης, ακόμη και πολύ μακριά από τη Βόρεια Ήπειρο.

PS: Επιτέλους, μιλάς και για κάτι άλλο εκτός από τα Γαλλικά και τη Γαλλία...
Σωστή παρατήρηση!!Να το σημειώσουμε!!΄

Μακάρι να αυξηθεί ο αριθμός των αθρπώπων που μιλούν την γλώσσα μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εχω προσέξει από την κυρία των γαλλικών μου, η οποία είναι γαλλίδα:jumpy:, οτι μπερδεύεται αρκετά με τη χρήση τησ αιτιατικής, διότι αυτη η πτώση δεν υπάρχει στασ γαλλικά.Λέει π.χ. : μίλησα με τον διευθυντής του σχολείου.


Τα γαλλικά λειτουργούν όπως και τα αγγλικά με την πρόθεση de και of αντίστοιχα.
Γενικά γλώσσες με πτώσεις είναι δύσκολες. Ειδικότερα στα ελληνικά, στη γενική του πληθυντικού όλοι κάνουμε τα λαθάκια μας στον τονισμό (πχ. των βαθύτερων ή των βαθυτέρων ή και τα δυό;)
Ευτυχώς που δεν έχουμε πια και δοτική :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Είπα κι εγώ.
Τα ελληνικά σού είχανε ξεφύγει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι μου έχουν ξεφύγει κάποιες γλώσσες.... οι κακιές:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Ικανό σε έχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Just keep waiting for a while:no1::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Κατάλαβα! Θέλεις κι εσύ να συγκαταλέγεσαι ανάμεσα στις κακιές γλώσσες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δεν κατοικούμε μια χώρα αλλά μια γλώσσα

https://users.sch.gr/kassetas/scripta20a.htm



-----------------------------------------
Τίτλος : Αγγλικές και γαλλικές λέξεις ελληνικής καταγωγής
Συγγραφέας : Παπαϊωάννου, Δημοσθένης
ISBN : 9602867922
ISBN 13 : 9789602867921
Εκδόσεις : ΕΛΛΗΝ
Χρονολογία έκδοσης : 2004
Σελίδες : 904
Τιμή Vres : 63.00 euro

Περιγραφή : H χρήση πολλών ελληνικής προέλευσης λέξεων σε όλες τις επιστήμες και επιτεύξεις των συγχρόνων προηγμένων κοινωνιών, μας δίνει το δικαίωμα και εθνική υπερηφάνεια να νιώθουμε, καθότι η γλώσσα μας δεν άφησε καμιά επιστήμη από την οποία ν' απουσιάζει, αλλά και συγχρόνως να δώσουμε ένα πολύτιμο βοήθημα, αφενός προς τους απανταχού ευρισκομένους συμπατριώτες μας της διασποράς, και αφετέρου προς όλους τους αλλοδαπούς, αγγλόφωνες και γαλλόφωνες, εραστές του ελληνικού ιδεώδους και πολιτισμού, που επιθυμούν την εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας, καθιστώντας τους "γνώστες" των χιλιάδων λέξεων που ήδη χρησιμοποιούν στη μητρική τους γλώσσα, αγνοώντας πιθανόν την προέλευσή τους. (από τον πρόλογο των συγγραφέων)

Απόδοση ξένων λέξεων στα ελληνικά
https://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=3987&PN=2

Επίδραση της Ελληνικής στα αγγλικά
https://www.krassanakis.gr/grafi.htm
Σήμερα οι λέξεις π.χ. της αγγλικής γλώσσας, σύμφωνα με τον W. Skeat, είναι: 32% γαλλικές, 18% αγγλοσαξονικές, 14,4% λατινικές, 12,5% ελληνικές, 23,1% από άλλες γλώσσες. Κατʼ άλλους οι ελληνικές λέξεις είναι ακόμη σε πιο μεγάλο (30 %) ποσοστό.

Επίσης
Η Αγγλική γλώσσα έχει δανειστεί από την Ελληνική 45.729 λέξεις , έναντι 57 από την τουρκική και 34 από τις σλαβικές . Σε κάθε έξι γαλλικές λέξεις η μία έχει ελληνική ρίζα , ενώ η αναλογία είναι πολύ μικρότερη για τις λέξεις με γερμανική ή αγγλική προέλευση.
https://www.kairatos.com.gr/ellinikidiaxron.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Υπάρχουν πτυχια για να πιστοποιήσει κάποιος τις γνώσεις του στα ελληνικά;
Όπως υπάρχουν π.χ. στα αγγλικά Michigan, Cambridge... Lower,Advanced,Proficiency???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Και γιατι να το κανεις αυτο;Μονο αν εισαι αλλοδαπος αξιζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top