Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Το glamurus θεμα του ischool και ολων των σαιτ.Ανοιγω λοιπον αυτο το ξεχωριστο θεμα καθως απασχολει πολλους.Πριν την κλιμακωση μοριων οποιος κανει προβλεψη ακριβης ειναι παπατζης μεγαλος.Εγω θα πω την ταση.Βλεποντας τα στατιστικα απο το 2016-2020 δηλαδη απο την ωρα που καταργηθηκανε τα μαθηματικα τα στατιστικα του 2020 δεν εχουν καμια σχεση με 18,17,16.Αρα οι βασεις του 20 θα ειναι πολυ πιο κατω απο τις βασεις αυτες.Τωρα οσον αφορα με το 19 παρατηρηρειται ελαφρια ανοδος στη φυσικη και χημεια,πραγματικη ισοπεδωση βιολογια και εκθεση.Η λογικη λεει πτωση.Το αν θα ειναι 100 μορια,200 μορια,300 μορια ουτε ο θεος ο ιδιος δεν το ξερει και πρεπει να περιμενουμε κλιμακωση μοριων
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.

Να δείτε που τελικά θα επιβεβαιωθώ. Έχω προβλέψει νομική Αθήνας κάτω από 18.000 (17.600 με 17.900).
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Λολζ φέτος είναι λιγότεροι οι υποψήφιοι γιατί οι απόφοιτοι έδιναν με το παλιό σύστημα, και κατά συνέπεια διεκδικούν λιγότερες θέσεις. Άρα πρέπει να συγκρίνεις ποσοστά, όχι απόλυτους αριθμούς. Ελπίζω αυτές οι υπεραπλουστεύσεις να είναι τρολ και όχι απόρροια ειλικρινούς συλλογισμού σου.
Πάρε με τη σειρά όλα τα μέσα που μιλάνε για πτώση 300 μορίων...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

130 είναι λιγότερες οι θέσεις, αλλά και λιγότεροι οι υποψήφιοι κατά 3.000. Σταματήστε να μιλάτε από αντίδραση ή προσωπική πικρία... Σε κάθε περίπτωση, όποιος διαφωνεί ας πάρει με τη σειρά όλα τα μέσα που μιλάνε για πτώση 300 μορίων...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάρε με τη σειρά όλα τα μέσα που μιλάνε για πτώση 300 μορίων...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Έτσι μπράβο!
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Ρε παιδια ειναι δυνατόν αυτα να στέκουν αυτα για το πρώτο πεδίο;
περα απο έκθεση έβαλαν εύκολα θέματα.
Εγω για αυξηση φοβάμαι.
Δεν υπάρχει περιτπωση.Η πλειοψηφία έγραψε πολυ χαμηλούς βαθμους.Μην εστιάζεις σε μεμονπμενα περιστατικά
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περιτπωση.Η πλειοψηφία έγραψε πολυ χαμηλούς βαθμους.Μην εστιάζεις σε μεμονπμενα περιστατικά
Πες τα, είναι στενόμυαλα, φοβισμένα παιδιά, δεν καταλαβαίνουν τι έχει γίνει με Αρχαία και κυρίως Έκθεση, υπάρχουν πάρα πολλοί υποψήφιοι με 17-19-20 και έχουν πάρει 11-12-13 Έκθεση, - 5.000 πάνω από 15 Έκθεση είναι τεράστιος αριθμός και -1.000 στα Αρχαία... δεν τους λες και λίγους... Πέρυσι -200 μόρια με άνοδο και σε Έκθεση και Λατινικά. Λείπουν και βαρύτητες στις υψηλόβαθμες...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν υπάρχει περιτπωση.Η πλειοψηφία έγραψε πολυ χαμηλούς βαθμους.Μην εστιάζεις σε μεμονπμενα περιστατικά
Τραγικό... άνοδο;;;;
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Λες η τελευταία ιατρικη (18123 το 2019) να πεσει κατω απο 17,800??:stunned:
Εχει ξανασυμβει αυτο??
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Λες η τελευταία ιατρικη (18123 το 2019) να πεσει κατω απο 17,800??:stunned:
Εχει ξανασυμβει αυτο??
Τα τελευταια 20 χρονια μια φορα εχει πεσει η ιατρικη (Αλεξανδρουπολης) κάτω απο 18.000 (17.970 το 2002). Ωστοσο και φετος δεν ειναι απιθανο να πεσει τοσο διοτι χημεια δεν γραψανε καλα φετος οι υποψηφιοι ενω και βιολογια φαινονται λιγοτεροι οι αριστουχοι σε σχεση με περυσι (που ηδη ειχαμε σημαντικη πτώση σε σχέση με προπερυσι).
 

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Μια εκτιμιση και απο μένα
Λόγω αλαγής τρόπου υπολογισμού (καταργηση συν. βαρυτητας ) θα έχουμε μια πτώση γυρω στα 200 μορια
Λογω μειωσης του αριθμου των εισακτέων (724 ) αφου (76 ) δινονται στους υποψήφιους με το παλιο συστημα θα έχουμε μια αυξηση γυρω στα 60 μορια
Λογω χαμηλοτερης επιδοσης σε εκθεση και βιολογια θα εχουμε 150 μορια μειωση , η χημεία δεν επηρεάζει ενω ή φυσική αυξανει τις βασεις το πολύ 50 μορια
Συνολικά λοιπον εκτιμώ πτώση βασεων 240 μορια στην τελευτια ιατρική
Θα εχω καλυτερη εικόνα με την κλιμάκωση των μορίων
 

natalix

Νεοφερμένος

Η natalix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Έχω δημιουργήσει αρχείο Excel που παίρνει τον βαθμό του τελευταίου εισακτέου σε κάθε σχολή (δηλαδή την βάση) και την μετατρέπει στα μόρια που θα έπαιρνε το 2020 με τον ίδιο βαθμό. Στην περίπτωση της Νομικής Κομοτηνής τα μόρια που έβγαλε ο τελευταίος είναι 17225 με το παλιό και 17400 με το νέο σύστημα. Αυτό σίγουρα δεν σημαίνει ότι η φετινή βάση θα είναι 17400 διότι αν πράγματι έγραφε 17400 στις πανελλήνιες τότε δεν θα ήταν ο τελευταίος εισακτέος αλλά καλύτερος από τον τελευταίο. Όμως με το excel μπορείς να πάρεις μια γεύση το πως θα μοιάζουν αρθμητικά οι φετινές βάσεις αλλά δεν έχει καμία προβλεπτική ικανότητα αφού βασίζεται μόνο σε περσινές επιδόσεις.

μπορείς να μου το στειλεις καπως; δεν ανοιγει εδω..
 

George.tr

Νεοφερμένος

Ο George.tr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω...έδωσα ως απόφοιτος με το παλαιό σύστημα και συγκέντρωσα 18.644. Πιστευετε πώς έχω πιθανότητα να μπω ιατρική Θεσσαλονίκης γιατί δεν ξέρω πως θα κυμανθούν οι βάσεις στους αποφοίτους και ανησυχώ.... (υ.γ πέρυσι η ιατρική απθ είχε βάση 18.585)
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Πες τα, είναι στενόμυαλα, φοβισμένα παιδιά, δεν καταλαβαίνουν τι έχει γίνει με Αρχαία και κυρίως Έκθεση, υπάρχουν πάρα πολλοί υποψήφιοι με 17-19-20 και έχουν πάρει 11-12-13 Έκθεση, - 5.000 πάνω από 15 Έκθεση είναι τεράστιος αριθμός και -1.000 στα Αρχαία... δεν τους λες και λίγους... Πέρυσι -200 μόρια με άνοδο και σε Έκθεση και Λατινικά. Λείπουν και βαρύτητες στις υψηλόβαθμες...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τραγικό... άνοδο;;;;
Δεν θα ανέβουν παιδια!!μην λεμε ότι μας κατέβει!Το 50% ιστορια έπιασε πάτο!και έκθεση δεν τα πήγανε καλα και αρχαιΑ!
 

mitsakos

Νεοφερμένος

Ο mitsakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πιστεύετε πως υπάρχει περίπτωση να πέσει η Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία του ΟΠΑ στα 17.550 (πέρυσι 17.959);; Προσωπικά το θεωρώ απίθανο, αλλά με έφαγε η έκθεση (13.7 ενω περιμενα 15-16) και δε μπόρεσα να φτάσω το 18+.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πιστεύετε πως υπάρχει περίπτωση να πέσει η Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία του ΟΠΑ στα 17.550 (πέρυσι 17.959);; Προσωπικά το θεωρώ απίθανο, αλλά με έφαγε η έκθεση (13.7 ενω περιμενα 15-16) και δε μπόρεσα να φτάσω το 18+.
Ναι μπορεί να φθάσει ακόμα λιγότερο.
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
μπορείς να μου το στειλεις καπως; δεν ανοιγει εδω..
Καλημέρα, είχα στείλει σε Gdrive με αυτό μπορείς να το ανοίξεις; Θα πρέπει να ξανατονίσω ότι οι βάσεις υπολογίστηκαν με περσινά αποτελέσματα οπότε δεν αποτελούν εκτίμηση. Με την κλιμάκωση θα έχουμε μια καλύτερη εικόνα. Επίσης υπενθυμίζω ότι το 2018 οι κορυφαίοι 8% έγραψαν βαθμό μεγαλύτερο της βάσης Νομικής Κομοτηνής, ενώ το 2019 οι κορυφαίοι 6.9% από το 3ο πεδίο (δεν μετριούνται τα άτομα από 1ο και 4ο πεδίο) έγραψαν μόρια μεγαλύτερα της βάσης της Οδοντιατρικής Θεσσαλονίκης. Θεωρώ πως από αυτά τα στοιχεία μπορούμε να ξεκινήσουμε για να βρούμε τις βάσεις από την κλιμάκωση.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Τα τελευταια 20 χρονια μια φορα εχει πεσει η ιατρικη (Αλεξανδρουπολης) κάτω απο 18.000 (17.970 το 2002). Ωστοσο και φετος δεν ειναι απιθανο να πεσει τοσο διοτι χημεια δεν γραψανε καλα φετος οι υποψηφιοι ενω και βιολογια φαινονται λιγοτεροι οι αριστουχοι σε σχεση με περυσι (που ηδη ειχαμε σημαντικη πτώση σε σχέση με προπερυσι).
Το αν έχει ξανασυμβεί δεν έχει καμία σημασία, μην ξεχνάς ότι διαχρονικά ίσχυσαν πολλά συστήματα. Έδιναν 6 μαθήματα, μετά 5, μετρούσαν βαθμοί σχολείου, βαρύτητες κλπ, οπότε συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, φυσικά και μπορούν να πέσουν, δεν υπάρχει νόμος που να βάζει κάποιο όριο, οι επιδόσεις καθορίζουν τις βάσεις σε όλα τα πεδία...
 

Petros123

Νεοφερμένος

Ο Petros123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδιά με 17760 απο το 3 πεδίο με το παλαιό σύστημα περνάω φαρμακευτική;
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
μπορείς να μου το στειλεις καπως; δεν ανοιγει εδω..
Πως γίνεται ενώ οι ΠΑΝΤΕΣ λένε ότι χωρίς βαρύτητες τα μόρια πέφτουν εσένα να συμβαίνει το αντίθετο, μαθηματικό και στατιστικό παράδοξο ... Εμένα πχ ο συνδυασμός Ε13, Α17, Ι19, Λ19,4 πέρυσι μου κάνει με βαρύτητες 17.220 και χωρίς βαρύτητες φέτος 17.100 - θα ήταν χωρίς βαρύτητες η βάση της Νομικής Κομοτηνής, δλδ πτώση 120 μόρια... Ιατρικές και Νομικές, μετά από χρόνια, θα σπάσουν, προς τα κάτω, το φράγμα των 18.000 και των 17.000 αντίστοιχα και η Νομική Αθηνών, που έτσι και αλλιώς ήταν οριακά πάνω από 18.000, θα πέσει στα 17.700 περίπου!
 
Τελευταία επεξεργασία:

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Πως γίνεται ενώ οι ΠΑΝΤΕΣ λένε ότι χωρίς βαρύτητες τα μόρια πέφτουν εσένα να συμβαίνει το αντίθετο, μαθηματικό και στατιστικό παράδοξο ... Εμένα πχ ο συνδυασμός Ε13, Α17, Ι19, Λ19,4 πέρυσι μου κάνει με βαρύτητες 17.220 και χωρίς βαρύτητες φέτος 17.100 - θα ήταν χωρίς βαρύτητες η βάση της Νομικής Κομοτηνής, δλδ πτώση 120 μόρια... Ιατρικές και Νομικές, μετά από χρόνια, θα σπάσουν, προς τα κάτω, το φράγμα των 18.000 και των 17.000 αντίστοιχα και η Νομική Αθηνών, που έτσι και αλλιώς ήταν οριακά πάνω από 18.000, θα πέσει στα 17.700 περίπου!
Αυτό που λες συμβαίνει στο πρώτο πεδίο κατά κύριο λόγο όπως ανέφερα και πριν. Αν πας να δεις στο 3ο πεδίο αλλάζει η εικόνα αφού πέρυσι οι υποψήφιοι στην Βιολογία έγραψαν καλύτερα από την Φυσική και την Έκθεση οπότε με την αφαίρεση των συντελεστών πέφτουν οι βάσεις.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top