Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
ρε παιδια εκθεση τοσο χαλια ειναι οι επιδοσεις? δεν το πιστευω..ΑΝτε να βγουν οι βαθμοι να ηρεμησουμε

εγω ξερω παρα πολλούς εκτός θέματος που απλα εγραψαν για το βιβλίο σε γ πρόσωπο.
Ηθελαν προσωπική γνώμη .
Εγω δε το θέμα για την ποίηση το πηρα παρα πολυ ελεύθερα κι δε ξέρω αν θα τους αρέσει.
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Από το βαθμολογικό μας και από το αντίστοιχο στα Γιάννενα γνωρίζω πως οι επιδόσεις είναι υπερβολικά χαμηλές και πως ελάχιστα γραπτά υπερβαίνουν το 13. Θα δούμε όμως υποθέτω.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Δηλαδή αν εχω 17900 θα πεθάνω στο άγχος

Βαλάντη αν θυμάμαι καλά εσύ μας έλεγες ότι ήθελες αστυφυλάκων κυρίως. Με 17900 περνάς όχι απλά άνετα αλλά πανυγηρικά. Τώρα για την Αξιωματικών θέλει λίγη τύχη δεν θα στο κρύψω.
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Βαλάντη αν θυμάμαι καλά εσύ μας έλεγες ότι ήθελες αστυφυλάκων κυρίως. Με 17900 περνάς όχι απλά άνετα αλλά πανυγηρικά. Τώρα για την Αξιωματικών θέλει λίγη τύχη δεν θα στο κρύψω.
ηθελα αστυφυλακων αλλα πιστευω πηγα εξαιρετικα καλυτερα απο οτι περιμενα οποτε αλλαξαν οι στοχοι..αν οχι αξιωματικων αστυνομιας εστω σημαιοφορων θα θελα
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
1o Πεδίο - Μεγάλη Πτώση Βάσεων;;; Αν λάβουμε υπόψιν μας ότι λόγω της έλλειψης βαρύτητας είναι δεδομένη μία πτώση περίπου 150 μορίων - ειδικά στις υψηλόβαθμες - Νομικές - Ψυχολογίες - ότι Έκθεση ακούγονται τα χειρότερα, ότι Αρχαία και Ιστορία είναι χαμηλότερες οι επιδόσεις από πέρυσι και κυρίως ότι στην Κοινωνιολογία δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να δούμε τους βαθμούς των Λατινικών, δλδ 25-30% πάνω από 18 και μάλιστα περισσότερους στο 19-20 από ότι στο 18-19 - το πολύ να έχουν γράψει 20% πάνω από 17 - ποιος θα μπορούσε να αποκλείσει μία πτώση πάνω από 500-600 μόρια;;; Καλή επιτυχία σε όλους!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ρε παιδια ειναι δυνατόν αυτα να στέκουν αυτα για το πρώτο πεδίο;
περα απο έκθεση έβαλαν εύκολα θέματα.
Εγω για αυξηση φοβάμαι.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Μην τα βλέπεις αόριστα... Το ότι έβαλαν εύκολα δε σημαίνει ότι έγραψαν κιόλας. Με απουσία βαρύτητας είναι δεδομένο -150, Έκθεση προς τα κάτω και πολύ μάλιστα, Αρχαία και Ιστορία έχει γίνει γνωστό ότι είναι αρκετά χειρότερα από πέρυσι, Κοινωνιολογία ξέρεις πολλούς πάνω από 18, όταν Λατινικά έγραφαν το 25% συν πάνω από 18;;; Σε ποια συγκεκριμένα στοιχεία στηρίζεις εσύ το φόβο σου;;;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Μην τα βλέπεις αόριστα... Το ότι έβαλαν εύκολα δε σημαίνει ότι έγραψαν κιόλας. Με απουσία βαρύτητας είναι δεδομένο -150, Έκθεση προς τα κάτω και πολύ μάλιστα, Αρχαία και Ιστορία έχει γίνει γνωστό ότι είναι αρκετά χειρότερα από πέρυσι, Κοινωνιολογία ξέρεις πολλούς πάνω από 18, όταν Λατινικά έγραφαν το 25% συν πάνω από 18;;; Σε ποια συγκεκριμένα στοιχεία στηρίζεις εσύ το φόβο σου;;;

φοβάμαι μην εχω βγει εκτός θέματος στην έκθεση εκει με την ποίηση στα αλλα τα πήγα καλα θέλω να πιστεύω .
 

Evimgr

Νεοφερμένος

Η Evimgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλά αποτελέσματα σε όλους!
Πού λέτε να κυμανθούν οι βάσεις για το 3ο πεδίο για το παλαιό σύστημα;
(Δεν ήταν και πολύ ευκολότερα σε σχέση με πέρσι θεωρώ... Πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο δυσκολίας νομίζω.. Μπορεί να κάνω και λάθος!)
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι έχουμε εστιάσει στο θέμα της έκθεσης, αλλά υπάρχουν αστοχίες και στο υπόλοιπο τεστ, όπως το Β3 - κατανόηση (15 μόρια), επίσης στην έκθεση δεν ήταν δυνατόν να βγει ολόκληρη χωρίς γ΄ πρόσωπο, τι έγραψες και φοβάσαι;; Επίσης ποια είναι η άποψή σου για Κοινωνιολογία - συγκριτικά με Λατινικά...
 

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Παιδιά υπομονή,ότι και να λέμε τώρα, είναι εικασίες . Ας περιμένουμε τους βαθμούς μας κ ας μην αγχωνόμαστε, τουλάχιστον έχουμε 10 μέρες να χαιρόμαστε κ να ελπίζουμε στο όνειρο...κ μην πιστεύετε όλα αυτά που γράφονται για σταθερές βάσεις ή θα πέσουν ή οτιδήποτε κανείς δεν γνωρίζει.... πρέπει να βγουν οι βαθμοί κ να μας ανακοινώσουν τα στατιστικά .. μόνο τότε οι υποθέσεις μας θα ευσταθούν
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Κάτι μας είπες τώρα....

Κοινωνιολογία... Σε συνέχεια αυτών που αναφέραμε χθες, επανέρχομαι, αφού διάβασα κάποια πρώτα δημοσιεύματα για τις επιδόσεις στην Κοινωνιολογία, που κανείς δεν την άνεφερε μέχρι τώρα και κυρίως την επίδραση που θα μπορούσε να έχει στην πτώση των βάσεων στο πρώτο πεδίο. Σκεφτείται λοιπόν ότι πέρυσι Λατινικά είχαν γράψει: 17-18 9%, 18-19 11% και 19-20 14%!!!! δλδ πάνω από 17 34%!!!!!! Πιστεύετε ότι αυτά τα εξωπραγματικά ποσοστά παίζουν στην Κοινωνιολογία;;; Μα αν από 34% το ποσοστό έχει πέσει στο 20% περίπου, μιλάμε για πολύ μεγάλη μείωση μόνο από Κοινωνιολογία, γιατί όχι πάνω από 400 μόρια;;;;
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Από περιέργεια κάθισα και έκανα έναν υποθετικό συνδυασμό βαθμολογιών, προκειμένου να δω τι βαθμούς έπρεπε να γράψει κάποιος για να συγκεντρώσει 17.225 μόρια που ήταν η βάση της Νομικής πέρυσι. Ο συνδυασμός αυτός είναι: Λατινικά 20, Ιστορία 19, Αρχαία 17 και Έκθεση 12,4 (φυσικά θα μπορούσαν να υπάρξουν εσωτερικές αυξομειώσεις), ο ίδιος συνδυασμός χωρίς όμως τις βαρύτητες, αν τον έκανε κάποιος φέτος, θα έδινε 17.100 μόρια, στην ουσία αυτή είναι η βάση της Νομικής από πέρυσι και όχι τα 17.225. Σκέφτομαι τώρα, με όσα έχουμε ακούσει, ποιος θα ήταν ένας εντελώς ΥΠΟΘΕΤΙΚΟΣ συνδυασμός για να πιάσει κάποιος τη βάση π.χ. της Νομικής και λέω ότι θα ήταν ΙΣΩΣ: Κοινωνιολογία 19, Ιστορία 18,7, Αρχαία 16,5 και Έκθεση 11,4, που μας κάνει 65,6 ή 16.400 μόρια. Ξέρω θα πείτε κάποιοι είναι σενάριο, υπόθεση, αυθαίρετες υποθέσεις, εγώ ωστόσο θεωρώ ότι δεν είναι ένα εντελώς φανταστικό - εκτός τόπου και χρόνου - σενάριο, εξάλλου Αρχαία και Ιστορία έχω βάλει μία πολύ μικρή μείωση, ενώ πιστεύω ότι Έκθεση και Κοινωνιολογία θα είναι καταλύτες ίσως και για μεγαλύτερη πτώση - αφού έχω βάλει μόλις -1 μονάδα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Από περιέργεια κάθισα και έκανα έναν υποθετικό συνδυασμό βαθμολογιών, προκειμένου να δω τι βαθμούς έπρεπε να γράψει κάποιος για να συγκεντρώσει 17.225 μόρια που ήταν η βάση της Νομικής πέρυσι. Ο συνδυασμός αυτός είναι: Λατινικά 20, Ιστορία 19, Αρχαία 17 και Έκθεση 12,4 (φυσικά θα μπορούσαν να υπάρξουν εσωτερικές αυξομειώσεις), ο ίδιος συνδυασμός χωρίς όμως τις βαρύτητες, αν τον έκανε κάποιος φέτος, θα έδινε 17.100 μόρια, στην ουσία αυτή είναι η βάση της Νομικής από πέρυσι και όχι τα 17.225. Σκέφτομαι τώρα, με όσα έχουμε ακούσει, ποιος θα ήταν ένας εντελώς ΥΠΟΘΕΤΙΚΟΣ συνδυασμός για να πιάσει κάποιος τη βάση π.χ. της Νομικής και λέω ότι θα ήταν ΙΣΩΣ: Κοινωνιολογία 19, Ιστορία 18,7, Αρχαία 16,5 και Έκθεση 11,4, που μας κάνει 65,6 ή 16.400 μόρια. Ξέρω θα πείτε κάποιοι είναι σενάριο, υπόθεση, αυθαίρετες υποθέσεις, εγώ ωστόσο θεωρώ ότι δεν είναι ένα εντελώς φανταστικό - εκτός τόπου και χρόνου - σενάριο, εξάλλου Αρχαία και Ιστορία έχω βάλει μία πολύ μικρή μείωση, ενώ πιστεύω ότι Έκθεση και Κοινωνιολογία θα είναι καταλύτες ίσως και για μεγαλύτερη πτώση - αφού έχω βάλει μόλις -1 μονάδα...
Έχω δημιουργήσει αρχείο Excel που παίρνει τον βαθμό του τελευταίου εισακτέου σε κάθε σχολή (δηλαδή την βάση) και την μετατρέπει στα μόρια που θα έπαιρνε το 2020 με τον ίδιο βαθμό. Στην περίπτωση της Νομικής Κομοτηνής τα μόρια που έβγαλε ο τελευταίος είναι 17225 με το παλιό και 17400 με το νέο σύστημα. Αυτό σίγουρα δεν σημαίνει ότι η φετινή βάση θα είναι 17400 διότι αν πράγματι έγραφε 17400 στις πανελλήνιες τότε δεν θα ήταν ο τελευταίος εισακτέος αλλά καλύτερος από τον τελευταίο. Όμως με το excel μπορείς να πάρεις μια γεύση το πως θα μοιάζουν αρθμητικά οι φετινές βάσεις αλλά δεν έχει καμία προβλεπτική ικανότητα αφού βασίζεται μόνο σε περσινές επιδόσεις.
 

Συνημμένα

  • Βαθμοι_Τελευταιου_2019_ΝΕΟ_ΠΑΛΑΙΟ.xlsx
    249.6 KB · Εμφανίσεις: 114

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Έχω δημιουργήσει αρχείο Excel που παίρνει τον βαθμό του τελευταίου εισακτέου σε κάθε σχολή (δηλαδή την βάση) και την μετατρέπει στα μόρια που θα έπαιρνε το 2020 με τον ίδιο βαθμό. Στην περίπτωση της Νομικής Κομοτηνής τα μόρια που έβγαλε ο τελευταίος είναι 17225 με το παλιό και 17400 με το νέο σύστημα. Αυτό σίγουρα δεν σημαίνει ότι η φετινή βάση θα είναι 17400 διότι αν πράγματι έγραφε 17400 στις πανελλήνιες τότε δεν θα ήταν ο τελευταίος εισακτέος αλλά καλύτερος από τον τελευταίο. Όμως με το excel μπορείς να πάρεις μια γεύση το πως θα μοιάζουν αρθμητικά οι φετινές βάσεις αλλά δεν έχει καμία προβλεπτική ικανότητα αφού βασίζεται μόνο σε περσινές επιδόσεις.
Για κάποιο λόγο δε μου ανοίγει το αρχείο, σε κάθε περίπτωση αυτός είναι ένας υποθετικός συνδυασμός. 20 Λατινικά 19 Ιστορία 17 Αρχαία και 12,4 Έκθεση μας κάνουν ακριβώς 17.220 μόρια με βαρύτητες και 17.100 χωρίς βαρύτητες, τώρα εσένα πως σου βγαίνει με έλλειψη βαρύτητας αντί να πέφτουν βάσεις, κάτι που το λένε εξάλλου ΟΛΟΙ, να τις ανεβάζεις... ανεξήγητο...
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αριθμητικώς, ό,τι είναι σε μ.ο (ή βάση) >10 με το παλιό, στο νέο σύστημα πέφτει. Ό,τι είναι ανάποδα, στο νέο ανεβαίνει. Στην πρώτη περίπτωση, το πόσο πέφτει εξαρτάται από το βαθμό στα "επιδοτούμενα" μαθήματα σε σχέση με το μ.ο. (αν είναι παραπάνω πέφτει λιγότερο, αν είναι παρακάτω πέφτει περισσότερο). Αναφερόμαστε στην περίπτωση με τους ίδιους βαθμούς και στα δύο συστήματα.

(για επιτυχία σε νομική με έκθεση 11 και 12,5 είναι λίγο ακραίες περιπτώσεις)
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Για κάποιο λόγο δε μου ανοίγει το αρχείο, σε κάθε περίπτωση αυτός είναι ένας υποθετικός συνδυασμός. 20 Λατινικά 19 Ιστορία 17 Αρχαία και 12,4 Έκθεση μας κάνουν ακριβώς 17.220 μόρια με βαρύτητες και 17.100 χωρίς βαρύτητες, τώρα εσένα πως σου βγαίνει με έλλειψη βαρύτητας αντί να πέφτουν βάσεις, κάτι που το λένε εξάλλου ΟΛΟΙ, να τις ανεβάζεις... ανεξήγητο...
Στέλνω link σε Gdrive γιατί και εμένα χαλασμένο αρχείο κατεβάζει. Όπως είπα το 17400 δεν θα είναι η βάση όμως επειδή ο τελευταίος της Νομικής έβγαλε μικρότερο βαθμό στα μαθήματα βαρύτητας (16 στα Αρχαία και 17.5 στην Ιστορία) και μεγαλύτερο βαθμό στα άλλα μαθήματα (36.1 αθροιστικά στην Έκθεση και στα Λατινικά ή 18 στο καθένα αν υποθέσουμε ότι πήρε τον ίδιο βαθμό και στα δύο) τότε έχασε μόρια με το παλιό σύστημα αλλά ευνοήθηκε στο νέο σύστημα επειδή καταργήθηκαν τα μαθήματα βαρύτητας.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Αριθμητικώς, ό,τι είναι σε μ.ο (ή βάση) >10 με το παλιό, στο νέο σύστημα πέφτει. Ό,τι είναι ανάποδα, στο νέο ανεβαίνει. Στην πρώτη περίπτωση, το πόσο πέφτει εξαρτάται από το βαθμό στα "επιδοτούμενα" μαθήματα σε σχέση με το μ.ο. (αν είναι παραπάνω πέφτει λιγότερο, αν είναι παρακάτω πέφτει περισσότερο). Αναφερόμαστε στην περίπτωση με τους ίδιους βαθμούς και στα δύο συστήματα.

(για επιτυχία σε νομική με έκθεση 11 και 12,5 είναι λίγο ακραίες περιπτώσεις)
Καταλαβαίνω τι λες όμως μας φαίνεται δε μας φαίνεται ακραίο το 20, 19, 17, 12,4 μας κάνει με νέο 17.100 όσο δλδ θα ήταν η βάση της Νομικής πέρυσι χωρίς βαρύτητες, κάνε μία τις πράξεις και θα δεις ότι αυτό βγαίνει, μην ξεχνάς όμως και τους 3 άλλους βαθμούς που έχω βάλει, το σύνολο μετράει και όχι οι επιμέρους βαθμοί...
 

ΘανάσοςG4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΘανάσοςG4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Αυτό με τους συντελεστές δεν είναι απόλυτο. Στο παλαιό σύστημα άμα έγραφες πχ 15 Εκθεση , 10 Αρχαια , 18 Ιστορια και 19 Λατινικα ειχες Μ.Ο 14960... Με τους ίδιους ακριβώς βαθμούς στα ίδια μαθήματα στο νέο σύστημα έχεις 15500. Άρα , λόγω της κατάργησης των συντελεστών ευνοούνται αυτοί που γράφουν χειρότερα στα μαθήματα βαρύτητας.

Δεδομένου ότι στα αρχαία ο μ.ο γράφει γύρω στο 10 , δεν θα ήταν λογικό άλμα να πούμε ότι η κατάργηση των συντελεστών ευνοεί την πλειονότητα των υποψηφίων και επομένως αυτό καθ'αυτό θα μπορούσε να οδηγήσει σε αύξηση και όχι πτώση των βάσεων.

Όμως αυτό είναι μονόπλευρο και οι βάσεις επηρεάζονται από μια πληθώρα άλλων παραγόντων. Επομένως το να συζητάμε πως θα κυμανθούν οι βάσεις και μάλιστα χωρίς να έχουν ανακοινωθεί οι βαθμοί είναι τουλάχιστον αστείο και αγχώνει άνευ λόγου πολλούς υποψηφίους.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top